×

Pályakezdők foglalkoztatása

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 50. számában (2002. március 15.)
A cégek egy része szívesen alkalmaz pályakezdő fiatalt, közülük is elsősorban a korszerű szakmával és az értékes tudással rendelkezők a kapósabbak. Nehezebb a helyzetük a már munkanélkülivé vált pályakezdőknek: ők abban reménykedhetnek, hogy a munkaadók igénybe veszik a foglalkoztatásukat ösztönző kedvezményeket. A tapasztalatok azonban azt jelzik, hogy e konstrukciók némelyike nem örvend túlzott népszerűségnek.

Tapasztalatok szerint a végzős egyetemisták, illetve főiskolások fizetési igénye – átlagosan – bruttó havi 154 ezer forint. Kelet-Magyarországon valamivel szerényebb, "csak" 121 ezer, míg Nyugat-Magyarországon 124 ezer forint az elvárás. E fizetések a mai átlagjövedelmeknek csaknem a másfélszeresét teszik ki. Kiemelkedő a gazdasági, az informatikai és a műszaki terület pályakezdőinek a bérigénye, jellemző, hogy a végzős informatikusok csaknem 200 ezer forintos keresetre számítanak. Noha a piaci kereslet tükrében nem tekinthető túlzottnak ez az igény, azonban – például – a pedagógusi bérek átlagához képest – amely a kétszázezernek csak az egyharmadát teszi ki (73 ezer forint) – igencsak szembetűnő.

Átvállalt munkabér

A munkaadók, ha pályakezdőt foglalkoztatnak, különböző kedvezményeket vehetnek igénybe. Támogatást kaphatnak például – maximum 1 évig, pontosan 360 napig –, ha szakképzetlen, vagy a munkaügyi tanács által meghatározott szakképesítéssel rendelkező állástalant alkalmaznak. Kikötés persze, hogy a fiatalnak a munkaügyi központokkal együtt kell működnie, és legalább 90 napos regisztrációval kell rendelkeznie. Ugyancsak feltétel – de már a munkáltatóval szemben –, hogy a pályakezdőt olyan munkakörben foglalkoztassa, amelyben a szakképzettségét kamatoztathatja, és gyakorlati tapasztalatokat szerezhet. A munkaviszonyban fennálló foglalkoztatásnak legalább napi 4 órás munkaidőre kell kiterjednie, illetve huzamosabb ideig – egy évig – kell tartania.

A munkaügyi központok a támogatás időtartama alatt – általános esetben – a munkabér és az egészségügyi hozzájárulás 50-70 százalékát vállalják át. Hátrányos helyzetű térségekben és településeken ez a százalékos arány magasabb, 50-90 százalék, míg meghatározott nonprofit szervezeteknél akár 70-100 százalék is lehet.

A munkabér-támogatásnak természetesen felső összeghatára is van. Százszázalékos kedvezmény esetében – ami a szakképesítés jellegéhez kötött – a felső határ a szakképzetlen pályakezdők körében a minimálbér másfélszerese (ez 2002-ben 75 000 forint), középfokú szakképesítésű fiataloknál pedig a minimálbér kétszerese (az idén 100 ezer forint). Ha azonban a végzősök felsőfokú képesítéssel rendelkeznek, úgy esetükben a minimálbér két és félszerese (2002-ben 125 ezer forint) téríthető meg.

Utólagos térítéssel

Noha a foglalkoztatási támogatás is alkalmazott konstrukció, a munkaadói körökben kevéssé népszerű. Ennek oka elsősorban abban keresendő, hogy gyakorlati képzéshez kötött: ilyen oktatóhelyek pedig csak elszórtan működnek a vállalatoknál. E konstrukció esetében kitétel az egyéves időtartamra szóló, napi legkevesebb hatórás foglalkoztatás. A munkaügyi központok havonta és utólag térítik meg a támogatást, ám ez csak a minimálbér fele (az idén 25 ezer forint) lehet, és mindössze 270 napig, azaz háromnegyed évig jár: miközben a dolgozónak egy évig kell munkát biztosítani. Mindez azt is jelenti, hogy a fennmaradó 90 napot a munkaadónak kell állnia, természetesen ez idő alatt is gondoskodva a pályakezdő foglalkoztatásáról.

Fontos tudnivaló, hogy a támogatás – egyebek közt – csak akkor folyósítható, ha tanulmányai alatt a pályakezdő a munkaadójánál legalább egy tanéven keresztül gyakorlati képzésben részesült, és szakmunkásképző iskolában, vagy általános, illetve speciális szakiskolában szerezte szakképzettségét. A konstrukció igénybevételének feltétele továbbá, hogy a fiatalnak a képzettség megszerzését követő 90 napon belül munkaviszonyt kell létesítenie a számára megfelelő munkakörben, illetve a támogatás igénylésekor nem töltheti be a 25. életévét.

Az általános foglalkoztatásbővítő támogatás a pályakezdőknél nincs minimálbérhez kötve. A mértéke 50-100 százalék lehet: már amennyiben 3 vagy 6 hónapja regisztrált állástalant foglalkoztat a munkaadó.

Folyamatos segítés

A fiatalok sikeres beilleszkedéséhez folyamatos segítésükre van szükség. Nyilvánvalóan meghatározó, hogy mennyire volt tudatos a pálya- és szakmaválasztásuk, illetve milyen tudással érkeznek a munkahelyekre. Mindennek feltérképezése – a gyakorlatban – a munkaadókra hárul.

A közvetlen vezető számára előnyös, ha ismeri a pályakezdő munkával kapcsolatos érdeklődési területeit, meglévő képességeit s a számára legmegfelelőbb pályát és munkaterületet. A négyszemközt folytatott beszélgetések, az önértékelési és a számítógépes tanácsadási rendszer – mint eszköz – mind hozzájárulhatnak a pályakezdő személyiségének megismeréséhez. Ezeken keresztül finomítható, kijelölhető a megfelelő képzési szakirány. Ugyanakkor egy-egy tehetséges fiatal számára pályaterv vagy karrierterv is készíthető: ezzel is megalapozva előmenetelét.

A munkába állás a pályakezdő életében fokozott lelki megterheléssel járó időszak. Döntéseket kell hoznia, s meg kell oldania a választott szakma addig csak elméletből, iskolapadból ismert feladatait. Nagyon fontos, hogy ez az első egy-két év eredményes legyen a tanulók számára, hiszen még bizonytalanok lehetnek saját magukkal és jövőjükkel kapcsolatban.

A leendő munkahelyen a pályakezdőket nagyban segíthetik a pedagógusi képességekkel rendelkező egyének, konzulensek, mentorok. Szerencsés helyzet, ha magának a pályakezdőnek is ilyen a közvetlen vezetője. A mentorok elsősorban abban támogathatják a fiatalt, hogy a munkafeladattal kapcsolatban közösen fogalmazzanak meg új célokat, lehetőségeket. Ha szükséges, a lépéseket is közösen tervezik meg – így a jövővel kapcsolatban is könnyebb dönteni.

"Kiugrási" lehetőség

A pályakezdők beilleszkedését a Pécsi Vízmű Rt.-nél követtük nyomon. Az összesen négyszáz munkavállaló közül nyolcvanan diplomával rendelkeznek, s ez utóbbiak között tizenegy a fiatal pályakezdő. Utóbbiak nemek közötti megoszlása csaknem azonos, öt nő és hat férfi alkotja a frissen végzett diplomások táborát.

A vállalatvezetési hierarchia csaknem teljes egészében a felsőfokú végzettségűekből áll.

A jelenlegi 67 fős felső és középvezetői körön kívül a vezetői utánpótlást a pályakezdők biztosítják. Átlagban szinte minden osztályon tevékenykedik egy-egy fiatal, akit sok kiugrásra alkalmas lehetőség vár. Ám az utánpótlásnak még további forrása is van, hiszen a társaság munkatársai közül – 2001-ben – 22-ten tanultak valamilyen felsőfokú végzettséget nyújtó tanintézményben.

A cég tervei szerint az iskolapadból kikerülők szaktudásának hasznosítása, szakmai ötleteik és javaslataik megvalósítása körülbelül egy-másfél évet venne igénybe, keretét pedig az újítási szabályzat teremtené meg. Maga a rendszer érvényben lévő, jóváhagyott alapelvek szerint működhet, fontos azonban, hogy a kivitelezendő ötlet a fiatal szakember saját elgondolása legyen. A szabályozás ugyanakkor azt is rögzíti, hogy az újítás vállalati alkalmazását, bevezetését hasznosítási szerződésbe kell foglalni. S ennek alapján az ötletgazdát és a kidolgozót újítási díj illeti meg.

Az újítási ötletek kidolgoztatásához négyfős stábot hozott létre a vállalat felső vezetése. A team egy kommunikációs és egy gazdasági végzettségű, illetve két műszaki kollégából áll, akik valamennyien pedagógusi gyakorlattal rendelkeznek. A projekttagoknak a feladatot a folyamatos munka keretén belül kell elvégezniük, de a sikeres hasznosítási szerződésekért a munkatársakat konzulensi, szakreferensi díj illeti meg. Az újítási ötletek megvalósítása 2003-ra, illetve 2004-re várható. A pályakezdők egy része a műszaki tervezés, a környezetvédelem s a hálózati karbantartási munkák területén, illetve az ügyfél-hatékonysági projektvezetésben s a kontrolling területén tevékenykedik. Ugyanakkor kiemelt szerep hárul a pályakezdőkre az informatikában, azon belül is a műszaki informatika területén.

Támogatási szerződés

A cég igen fontosnak tartja a felsőfokú oktatási intézményekkel kialakított kapcsolatok ápolását is. Az együttműködés erősítésére támogatási szerződést kötöttek többek között a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaság-tudományi Karával, a Mérnökhallgatók Egyesületével, az AISEC-kel, s a Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Karával.

A cég nyitott arra is, hogy fakultációs lehetőséget kínáljon a diákoknak, akik – például – a szakdolgozatok megírására készülnek. Míg azonban a vállalat eddig kizárólag műszaki területeken fogadta a diákokat, addig a jövőben a humán, a gazdasági és marketingterületre is kiterjed a gyakorlat.

A vállalatnak fontos törekvése, hogy gyakorlati képzőhellyé váljon. Ez irányban már eddig is történtek lépések, példa erre, hogy akik műszaki területen készítették el a szakdolgozatukat, azoknak fél éven át konzultációs lehetőséget nyújtottak és gyakorlati munkával is ellátták őket.

Az idei év azért is mérföldkő, mert a cég vezetése – a műszaki mellett – a gazdasági, illetve a stratégiai és a marketingterületet is be kívánja kapcsolni e rendszerbe. Megfelelő indíttatás lehet erre a műszaki területen szerzett tapasztalat, és az a tény, hogy a humánerőforrás-gazdálkodás nyitott e képzési irányra. A már tapasztalható pozitív eredmények ugyanakkor arra késztetik a társaságot, hogy – az ez irányba megtett kezdeti lépésekre alapozva – bevezesse a kétéves gyakornoki képzést.

Regisztrált pályakezdők Baranyában*

 

2000. október

2000. november

2001. október

2001. november

Férfi

595

601

724

685

624

602

751

668

Összesen:

1219

1203

1475

1353

*Tanulmányaikat befejező, egyéves munkaviszonnyal rendelkező pályakezdők

Forrás: Baranya Megyei Munkaügyi Központ

 

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem