×

Embert próbáló tréningek

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 50. számában (2002. március 15.)
Vannak, akik úgy tartják: az élet önmagában is nagy kaland, nincs szükség tehát a fölösleges veszélyek felvállalására. Mások viszont milliókat fizetnek azért, hogy kipróbálják magukat egy vadvízi evezés, sivatagi túra vagy sziklás hegymászás, netán őserdei barangolás során. A túlélő, vagyis a szabadban lebonyolított, angol szakszóval outdoor tréningeknek a "nagy kalandon" kívül sok más, személyiség- és csapatformáló haszna is van. Ezt ma már egyre több cégvezető, munkaadó ismeri fel és kamatoztatja.

Az egyik amerikai tv-társaság rendszeresen szervez túlélő műsorokat, amelyek során Afrika, Ausztrália kies sivatagaiba vagy őserdeibe "ejtik le" a vállalkozókat, és három hétig "magukra hagyják" őket. A részvevőkre van bízva, hogy gondoskodjanak a szállásukról – vagyis a kunyhóépítésről –, élelmezésükhöz pedig az ehető bogyók, gyökerek összegyűjtéséről, a vadak és a halak elejtéséről. S mindeközben meg kell oldaniuk jó néhány – szellemi és fizikai képességeiket igénybe vevő – feladatot. A játékvezető hetente egyszer helikopterrel érkezik, ellenőrzi a játékosokat, majd a csapat által "leggyengébbnek" ítélt résztvevőt hazaviszi. Utóbbinak nincs többé esélye a több millió dolláros nyereményre. A nézők a "játékosok" napi kínjait, lelki vívódásait élő adásban követhetik nyomon, és együtt izgulhatnak értük. Azt, hogy mindez milyen hatással van a nézőkre, a műsor szervezői nem mérik, csak azok az utazási irodák érzékelik, amelyek a világszerte egyre divatosabb túlélő túrákat szervezik. Meglehet, Magyarországon is divatja van az ilyen túlélő utaknak, noha a csapatépítéssel foglalkozó cégek is szerveznek "szelídített" változatokat. A lényeget azonban nem az adrenalinszint növelésében, hanem valami egészen másban látják.

Gyulay Tibor, a PoziTeam ügyvezető igazgatója szívesebben említi a cége által alkalmazott, és a szakirodalomban "kalandalapú tréningeknek" nevezett foglalkozásokat. Ezek – mint mondja – fizikai és szellemi megterhelést egyaránt jelentenek, és sokszor hatékonyabbak, mint az "indoor", vagyis a teremben tartott csak mentális, szellemi, elméleti tudással gyarapító foglalkozások. Az ügyvezető szerint az úgynevezett kalandalapú tréningek sokkal több élményt nyújtanak, mint a teremben tartottak. Ezzel együtt az igazán hasznos az, amikor a kettőt ötvözik. Vagyis a kalandtréning nem helyettesítheti az elméleti tudással felvértező belső csoporttréningeket, és fordítva, a teremben tartott foglalkozásokat jól kiegészítik az outdoor tréningek.

A szabadtéri foglalkozások során nem lehet elsajátítani akár százoldalnyi elméleti anyagot, viszont a résztvevők érzékelik a kockázatot, s helyzetfelismerésre és gyors megoldásokra kényszerülnek. Ahhoz hogy egymást segítsék, sokszor szellemi és fizikai erőfeszítésre egyaránt szükségük van. Egy szakadék felett például nem lehet "félig" áthúzni a másikat, százszázalékos teljesítményre kényszerül mindkét fél – magyarázza Gyulay Tibor. Hozzáfűzi: az outdoor tréningeknél visszatérnek a gyermekkor tanulási készségei, amelyeket már elfelejtettünk. Nevezetesen, az ember ismét képessé válik arra, hogy érzékeléssel, tapasztalattal, tapintással, szaglással, vagyis az érzékszervek aktivizálásával szerezzen új ismereteket.

Aktív tanulás

A hagyományos tanulási folyamatokban csupán vizuális és auditív ingerek érnek bennünket. A tanulási elmélet szerint amit hallunk, annak 20, amit látunk, annak 30, de amit látunk és hallunk is, annak 50 százalékát jegyezzük meg. Viszont amit magunk végzünk el – tehát tapasztalunk –, annak a 80 százalékát megjegyezzük. Az outdoor tréningek során ez utóbbi, vagyis a kinesztetikus tanulási folyamat a legaktívabb.

A kalandtréningek során lehullanak az álarcok – véli a PoziTeam ügyvezetője. Azok az álarcok, amelyeket a hétköznapokon, a munkánkban, a kapcsolatainkban viselünk, hiszen a társadalmi érintkezésben ezek nélkül aligha érvényesülnénk. A szabadban azonban – amikor fájdalmas felkapaszkodni egy fára, nehéz áthúzni a társunkat egy sziklaszoroson, vagy egyszerűen csak elfáradunk – mindenki kinyílik. Szabad áramlást enged az érzelmeinek, vagyis nem viselkedik, hanem önmagát adja. Lehull a védekező burok. Ezért azután – véli Gyulay Tibor – sokan tartanak is az outdoor tréningektől. Azok, akik hozzászoktak, hogy rejtőzködnek, nem fedik fel saját arcukat a munkahelyükön, az outdoor tréningektől rosszul érzik magukat. Számukra a részvétel is kihívás.

Az mindenképpen helytelen feltételezés, hogy egy ilyen tréning nem jelent mást, mint egy-két napos közös kirándulást, amitől majd fejlődik a csapat. Az ügyvezető szerint az a közös élmény, amelyet nem dolgoznak fel, sokkal kevesebbet ér, mint amit utána megbeszélnek, s kiértékelik a személyek és a csapat közös megnyilvánulásait. A feladatokat is úgy készítik elő, hogy azok egy bizonyos tanulási folyamat érdekében egymásra épüljenek. Így a kiértékeléskor is rögzülnek azok a célok, amelyeket kitűztek. Az outdoor tréning tudatos tanulási folyamat, és nem csupán együtt töltött szabadidős tevékenység.

A kérdésre, vajon a cégek mikor veszik igénybe a kalandtréningeket, az ügyvezető elmondta: ha új vezető lép be, esetleg összevonnak részlegeket, vagy a régóta együtt dolgozó csapat elfáradt, s újra össze kell kovácsolni a tagjait. Hasonlóképpen vélt vagy valós érdekellentétek kialakulásakor is, sőt: új szervezeti egység létrehozásakor is kérik a PoziTeam "testreszabott" programjait.

A kalandtúrák ára – a szolgáltatástól függően – különböző. Általában a résztvevők és a túranapok számához igazodik a tarifa, amely 100 és 500 ezer forint között van.

Épített pályák

Drimál István, az Easy Learning ügyvezető igazgatója szintén fontosnak tartja az outdoor tréningeket, mint mondja: ezeket kizárólag szervezeteknek, cégeknek tartják. Nem foglalkoznak úgynevezett túlélő tréningekkel, amikor ellenőrzött körülmények között, de nehéz, nemritkán életveszélyes helyzetekbe viszik a résztvevőket. Bár efféle alkalmakkor jól megfigyelhetők a személyiségjegyek, a tűrőképesség, a társakhoz való viszony, az Easy Learning ilyen programokat mégsem szervez, mint ahogy az úgynevezett adventure, kalandprogramokat is átengedik másoknak. Ez utóbbiak keretében a csapatok egymással versenyeznek, térképeket készítenek, és különböző – feladatmegoldásokat is igénylő – pályák közbeiktatásával jutnak el a célba. Az ilyen kalandok alkalmával a csapatok nincsenek veszélyben, átlagos felkészültségű és kondíciójú ember is meg tudja oldani a feladatokat – hangsúlyozza Drimál István.

Ugyanakkor elismeri, hogy a drafting, a vadvízi evezőstúra például kiváló csapatépítő program fiatal brókereknek, vagy az értékesítéssel foglalkozó – a harmincas éveiben járó – csapatnak, de az idősebbeknek már nem ajánlaná. Utóbbi jelentkezőket békésebb vizekre viszik: a company outdoor tréningeik során ugyanis épített pályákon kell teljesíteni a feladatokat, s a tréning során éppen a részvétel és nem az életveszély jelenti az egyik kihívást. A feladatokat úgy állítják össze, hogy azoknak valamilyen története is legyen. Így miközben fizikai megpróbáltatások érik a résztvevőket, észrevétlenül alkalmassá válnak az előre kijelölt cél elérésére. Kiderül például, hogy a résztvevők mennyire megbízhatók, milyen a szervezőkészségük, átlátják-e a problémákat, milyen a többiekhez való viszonyuk, és még számtalan szempontnak megfelelnek-e.

A kalandokra teremben készülnek fel a jelentkezők, s megtudják, hogy mi vár rájuk, milyen történetnek válnak a szereplőivé, milyen feladatokat kell megoldaniuk. A terepen így már nem éri váratlanul a csapatot a csapda: a vizesárok és a cölöpök. A nap végén újra leülnek, visszanézik a videót, és közösen elemzik a történteket. Drimál István is úgy véli, az úgynevezett cégnapoknak nincs más céljuk, mint hogy szabadidejükben együtt jól érezzék magukat a munkatársak. Ezekből a hétvégi közös sörözésekből azonban hiányzik a csapatdinamika, a csapat építését segítő tudatos programok, és a részvevők rendszerint hamar el is feledkeznek az ott történtekről. Érdemes tehát végiggondolni, hogy szabad-e ilyen "üres" programokra fecsérelni az időt, nem lenne-e jobb valóban tartalmas outdoor tréninget szervezni, amelyből a vezetők és a résztvevők egyaránt profitálnak. Mint az ügyvezető állítja, szerencsére egyre több hazai cégvezető, munkaadó ismeri fel az outdoor programok fontosságát, és a tréningek megrendelésével, az azokból szerzett tapasztalatok segítségével szervezik munkájukat. Jól használják a tréningeket személyiség- és csapatfejlesztő terveikhez.

A "nagy" ellenfél

"Extrém erőpróba, küzdelem az egyik legnagyobb ellenfelünkkel, önmagunkkal" – hirdeti a VigaSport a Balaton-felvidéken szervezett túráját. Vigassy Ádám ügyvezető 1993-ban a terepjárótúrán, a Camel Trophyn kapott kedvet az autós kalandokhoz, és igyekszik hazai körülmények között is hasonló élményeket nyújtani a résztvevőknek.

Harminc-negyven, de nemritkán százfős csapatokkal vágnak neki a túráknak, és közben figyelik, miként formálódik az egyes emberekből a csapat. Az ügyvezető szerint gyakori, hogy a leghangosabb, legerőszakosabb résztvevőkről kiderül, hogy nem tőlük származik a legjobb ötlet. Előfordulhat viszont, hogy a legjobb javaslat a gyakorlatban használhatatlan. A lényeg az, hogy a kitűzött célt, ha vargabetűkkel is, de elérjék. Ehhez viszont kommunikálni kell. Lényeges továbbá, hogy a feladatok megoldása közben az emberek megőrizzék a jókedvüket. Ugyanakkor nagyon sok múlik a főnökökön, mert egy jó vezető magával húzza a csapatát.

A kérdésre, vajon igénylik-e a humánerőforrás-igazgatók, hogy az adott tréningről értékelést adjanak, az ügyvezető elmondta: ezt csak ritkán várják el tőlük. Ha viszont ennek igénye már a megrendeléskor is felmerül, akkor avatott szakembert is visznek magukkal, mert a szervezők a kalandokra, a közös élményszerzésre, a jókedvű erőpróbára és nem a tudatos pszichológiai megfigyelésre helyezik a hangsúlyt.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem