Munkavégzés – másként
Nyolc óra robot, naponta ismétlődő rutin, elviselhetetlen főnökök és idegesítő kollégák – a munka és a munkahely ilyen is lehet. Timothy Ferris amerikai szerző szerint azonban korántsem törvényszerű, hogy mindez így legyen. Nagy sikerű "4 órás munkahét" című könyvében nem kevesebbet állít, mint hogy ki lehet törni e mókuskerékből, ha másként tekintünk a világra, a munkára, de legfőképpen önmagunkra. S ha erre képesek vagyunk, akkor feltárul a dolgok új arca.
A könyv kritikusai szerint a szerző – aki huszonkilenc éves vállalkozó, világcsavargó és hat nyelven beszél – lélegzetállító munkát adott közre; olyan receptet kínál, amely akár a vállalkozó, akár a "bérrabszolga" életét megváltoztathatja. Valójában annak technikáját írja le, hogy miként lehet kitörni a megszokott világból és munkából. Ennek első lépése a meglévő helyzet definiálása és az új játékszabályok lefektetése, az akadályok eltakarítása, az "életed kiszervezése", és a negyedik lépés a láncok lerázása.
Noha a fiatal szerző valóban sok érdekes észrevételt oszt meg az olvasókkal – például a hatékonyság, az időgazdálkodás, a munkaszervezés, a munkahelyi hierarchia, a munkavállalói önismeret és karrierépítési technikák tekintetében –, azonban mégsem olyan modellről van szó, amely sematikusan alkalmazható. A magyar foglalkoztatottak számára azonban kétségtelenül megszívlelendő, hogy rugalmasnak, kreatívnak, bátornak és kockázatvállalónak kell lenni az életben – és a munkában.
imothy Ferris: 4 órás munkahét. Bagolyvár Kiadó, Budapest, 2007. 270 oldal. Ára: 2450 Ft.
A pénz világa
A pénz nem minden, de jó, ha van – summázható az anyagiasság és az ember viszonya. De vajon az anyagi problémák megoldhatók-e kizárólag pénzzel? Nos, Donald J. Trump és Robert T. Kiyosaki "Miért szeretnénk, hogy gazdagodj" című könyvükben azt állítják, hogy az anyagi problémák nem a pénzzel, hanem a pénzügyi képzettséggel oldhatók meg. S ha ez utóbbira szert teszünk, akkor nem másoktól – az államtól vagy a családtól - várjuk a gondoskodást, hanem önmagunk teremtjük meg anyagi biztonságunk alapjait.
A szerzőpáros mindenekelőtt arra hívja fel a figyelmet, hogy az emberek nagy hányada nem hajlandó megtanulni, miként kezelje pénzét. Ahelyett, hogy energiát fordítana erre, másokra – szakértőkre, tanácsadókra – bízza forrásai fialtatását, s csak reménykedik benne, hogy a bizalmat siker koronázza. Azonban nemegyszer csőddel és kudarccal kell szembesülni, ami után törvényszerűen felötlik a megbízóban: inkább saját magának kellett volna eljárnia pénzügyeiben.
Természetesen ezer ok gátolhatja, hogy önmagunk tanácsadóivá váljunk: az otthonról hozott minták, a mentalitás, a képzettség, a tanulási hajlandóság. Tény azonban, akiből hiányzik a vállalkozókedv és a vasfegyelem, az ambíció és az ezek kiaknázásához szükséges attitűdök, nem tudja önmagát menedzselni. A szerzők kimondatlanul is arra biztatnak, hogy ki-ki gondolja át hiátusait, s a megfelelő korrekciók után próbáljon "meggazdagodni". Ami nem feltétlenül a sok pénz birtoklását, hanem a magunk által választott élet- és munkaforma követését jelenti.
onald J. Trump-Robert T. Kiyosaki: Miért szeretnénk, hogy gazdagodj. Bagolyvár Könyvkiadó, Budapest, 2007. 319 oldal. Ára: 2950 forint.
Segédeszköz a költség- és pénzgazdálkozáshoz
Dr. Sinkovics Alfréd – vezetési tanácsadó, a kontrollingrendszerek fejlesztésének a szakértője – könyve a költség- és pénzügyi gazdálkodás kontrollingja területén nyújt hasznos szakmai segítséget a kontrollernek s ezen túlmenően a főiskolai oktatásban és a szakképzésben is eredményesen használható.
A szerző a költséggazdálkodás feladataiból kiindulva ismerteti a szükséges információkat, módszereket. A kontrollernek meg kell találnia a megfelelő adatokat, gazdasági számításokkal, elemzésekkel kell szolgálnia a vezetést. A kontrollernek a költségek vizsgálata alapján az adatokat javaslataival együtt a vezetés rendelkezésére kell bocsátania, hogy dönthessen a szükséges intézkedésekről.
A pénzügyi kontrolling célja a vállalati gazdálkodás pénzügyi tervezése, a tervnek a tényleges adatokkal való összehasonlítása, az eltérések értékelése s a szükséges javaslatok kidolgozása. Mindezekhez megfelelő pénzügyi rendszer kialakítására és a kontrollingmunka eredményeit a vezetői döntésekben felhasználó menedzsmentre van szükség. A pénzügyi kontrollinghoz tartozik a beruházások és befektetések gazdaságosságának, a finanszírozásnak, a hiteleknek, a pénzszükségletnek és a pénzfedezetnek a vizsgálata is. Szó van a könyvben a cash flow-kimutatás szerepéről, a tisztánlátást biztosító pénzügyi monitoringról, auditról, a kontrolling-jelentések formáiról, valamint a kontrollernek a menedzsmenttel kialakítandó kapcsolatáról is.
r. Sinkovics Alfréd: Költség- és pénzügyi kontrolling. Complex Kiadó Jogi és Üzleti Tartalomszolgáltató Kft., Budapest, 2007. 292 oldal. Ára: 5220 Ft + áfa.