Felnőttképzési pályainfó
A tájékoztatópontok működését, a felnőttképzésinfo.hu honlap szolgáltatásait, a felnőttképzési konzulensek munkáját és általában a felnőttoktatás lehetőségeit mutatja be a három helyszínt érintő, Pályainfó című, felnőttképzést népszerűsítő és információs programsorozat, melynek főszervezője a Budapesti Művelődési Központ. A programsorozat keretében március 19-én Nyíregyházán, március 27-én Budapesten, április 16-án pedig (Felnőttképzésinfó címmel) Szombathelyen találkozhatnak az oktatást kínáló szervezetek és a felnőttképzés iránt érdeklődők. Helyszínek: Budapesti Művelődési Központ (Budapest, Etele út 55.), VOKE Vasutas Művelődési Ház és Könyvtár (Nyíregyháza, Toldi út 23.), Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ (Szombathely, Ady tér 5.).
Uniós pénzek felhasználása
Az újonnan csatlakozott európai uniós országok közül a rendelkezésére álló keretből Magyarország vette igénybe a legtöbb felzárkózási támogatást – erősítette meg a Napi Gazdaságnak Danuta Hübner, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa. A magyar állam 2004 és 2006 között a lehívható összeg 82 százalékát felhasználta. Az összes tagállam közül Írország áll az élen – 91 százalékos eredménnyel –, míg az utolsó helyen Ciprus található, amely saját keretének csupán 62 százalékával boldogult. Az Európai Unió 2007-ben rekordösszegű, az előző évinél 8 milliárd euróval több, mintegy 41 milliárd eurót fizetett az elmaradott térségek és ágazatok támogatására.
Pályaorientációs rendszer
A 2007 és 2013 közötti Társadalmi Megújulás Operatív Programban (TÁMOP) Magyarország komoly figyelmet szentel az élethosszig tartó pályaorientációs rendszernek – számol be a Napi Gazdaság. A közelmúltban megtartotta alakuló ülését a Magyar Élethosszig Tartó Pályaorientációs Szakpolitikai Tanács, amely az élethosszig tartó pályaorientációs (Life Long Guidance, LLG) rendszer kialakítását segíti. Tagjai között a munkaügyi és az oktatási tárca, az Oktatási Hivatal, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal és civil szervezetek szakemberei vannak. Az élethosszig tartó pályaorientációs rendszer egyszerre épít majd a magán- és az állami szféra szerepvállalására, valamint az egyes szektorokban (szociális, közművelődési, közoktatási, szakképzési, felsőoktatási, felnőttképzési, munkaügyi) ma már szép számmal fellelhető tanácsadási potenciál megmozgatására.
OFA-pályázat
Támogatást nyerhetnek azok a cégek és nonprofit intézmények, amelyek a nagy munkanélküliségű területeken a hátrányos helyzetű munkanélkülieket vállalkozás indításában integrátorként segítik; ehhez 107,5 millió forintos keret áll rendelkezésre. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány honlapján most közzétett kiírás szerint a beadványokat március 20-ig lehet benyújtani. A pályázat célja, hogy a jelentkező cégek, intézmények saját termelési, szolgáltatási tapasztalataikat, piaci kapcsolataikat hasznosítva szervezzék meg a munkanélküliek számára a vállalkozás indítását vagy belépésüket a társas vállalkozásba. A pályázók a bevont személyenként 350 ezer forintot nyerhetnek el a kiírásban szereplő célok finanszírozására. Egy-egy pályázónak legalább 100, legfeljebb 300 személyt kell felkutatnia, felkészítenie. A programot elsőként Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében működő cégek, intézmények indíthatják. A projektbe olyan hátrányos munkaerő-piaci helyzetű személyek vonhatók be, akik roma származásúak vagy alacsony iskolai végzettségűek, tartósan munkanélküliek, kedvezőtlen szociális helyzetűek, valamint kistelepülések lakói.
Áprilisi állásbörze
Az összegyetemi állásbörzének az ELTE Lágymányosi Campusában található Gömbaula ad otthont április 2-án és 3-án, ahol az állásajánlatokon kívül ingyenes tanácsadási, illetve egyéb szolgáltatási lehetőségek közül válogathatnak az odalátogatók – olvasható a HR-portálon. A rendezvény elsődleges célja, hogy segítse az ELTE nyolc karán végző hallgatók elhelyezkedését, ugyanakkor a kiállítás által nyújtott szolgáltatások más egyetemek hasonló képzéseiben részesülő hallgatói számára is nyitottak. Az állásbörze hiánypótló szerepet tölt be: a szervezők külön odafigyelnek arra, hogy a munkaerő-piaci szempontból kevésbé reprezentált szakokon tanuló hallgatók is megtalálják számításukat a rendezvényen. Az állásajánlatokon kívül igen nagy számban kínálnak ingyenesen igénybe vehető tanácsadási, illetve egyéb szolgáltatási lehetőségeket, személyre szabott karrier-tanácsadást, tesztkitöltést, grafológusszolgáltatást.