Információs technológia
A számítógép, a számítástechnika mindannyiunk munkáját, mindennapi életét megváltoztatta. E hatalmas átalakulást érzékelve, az "Információgazdaság" című könyv szerzői az információs technológiák gazdasági következményeit elemzik, s azt, hogy hatásukra milyen folyamatok indultak el a vállalatoknál és a társadalomban. Csak a legalapvetőbb átrendeződésre utalva: a cégen belül leomlanak az egyes osztályokat, részlegeket elválasztó falak, s az információs technológiák hatására új intézmények keletkeznek és új mechanizmusok szerveződnek.
Mindennek természetesen árnyoldalai is vannak. A technológiai rendszerváltásnak – mások mellett – az is jellemzője, hogy a számítógépek beépülnek a hagyományos termékekbe, és megváltoztatják működésüket. Elmosódnak a határok a munka- és a szabadidő, az eladó és a vevő között, a vállalatok szétesnek, s előtérbe kerülnek a hálózatok. Ugyanakkor a tömegcikkekkel szemben nagy súly helyeződik a testreszabott termékekre.
A szerzők vizsgálatai arra is kiterjednek, hogy a vállalatok, a munkavállalók és a fogyasztók helyzete miként változik meg az információs technológiák hatására. Egyfelől a munkavállaló felhatalmazást kap a feladatok önálló megoldására, ugyanakkor kialakulnak a rugalmas munkacsoportok és a foglalkoztatás különböző formái, például a munkaerő-kölcsönzés és a távmunka. Miként megváltozik az életkor szerinti differenciálódás is: a fiatalok korán belépnek a munkapiacra, s előretörnek az üzleti életben.
énzügyi stratégia
A dr. Huszti Ernő egyetemi professzor 75. születésnapja alkalmából "Pénzügy-politikai stratégiák a XXI. század elején" címmel megjelent tanulmánykötet tisztelgés a professzor sok évtizedes gyakorlati és tudományos munkássága előtt. Dr. Huszti Ernő részt vett a korszerű banki intézményrendszer kialakításában, s megalapozta a pénzügyi és banki ismeretek tanítását a felsőoktatásban. A dr. Lentner Csaba szerkesztésében megjelent kötet szerzői a magyar pénzügyi, tudományos és gazdasági élet kiváló képviselői.
A tanulmányok szerzői megvilágítják a globalizáció pénzre gyakorolt hatását, s elemzik az elmúlt tíz évben a gazdaságpolitikai környezet változásait. A nemzetközi pénzügyekkel foglalkozó fejezetben a közös monetáris politika kialakulásáról, a pénzügyi szolgáltatások átalakulásáról, inflációs és árkérdésekről, a pénzügyek és a nemzetközi versenyképesség összefüggéseiről olvashatunk.
Képet kapunk a 2001-2005 közötti magyar gazdaságpolitikai irányváltásokról, a vállalati teljesítmények mérésének etikai megítéléséről, valamint a piac félrevezetését célzó számviteli csalások indítékairól. A szerzők megvilágítják a fenntartható fejlődés, a nyugdíjreformok, a privatizáció, a környezetvédelem és az adózás kapcsolatának kérdéseit is. Végül a bankrendszeri felügyelet működését, a magyar pénzintézeti rendszer fejlődését, az iszlám bankrendszert, a bankbiztonság irányítását és dr. Huszti Ernőnek a Veszprémi Egyetemen végzett munkásságát ismerjük meg.
azdasági elemzés
A gazdasági elemzés sokoldalú információkat szolgáltat a vállalkozás vezetői számára, egyszersmind tájékoztatja a tulajdonosokat és a partnereket a vállalkozás tevékenységéről, a menedzsment munkájáról is. A gazdasági elemzés módszerei kiterjednek a piaci döntések előkészítéséhez szükséges számításokra, valamint az innovációs tevékenység, illetve a termelés és értékesítés elemzésére is. Az e témakörrel foglalkozó szakkönyv szerzői az ipari termelő-szolgáltató, kereskedelmi és mezőgazdasági vállalkozások gazdasági elemzési módszereit mutatják be.
Megismertetnek a termelési érték, a termelés összetétele, ütemessége, minősége vizsgálati szempontjaival, valamint a vevői elégedettség és a minőséggel kapcsolatos költségelemzés kérdéseivel. A mezőgazdaság több sajátos területének (növénytermesztés, talajhasznosítás, állatállomány változása, állattenyésztés költségei, takarmánygazdálkodás, állattenyésztési ágazatok) vizsgálati módszereit mutatják be a szerzők.
A könyv foglalkozik a vállalkozás erőforrásainak vizsgálatával is. Az emberierőforrás-gazdálkodás tárgykörében a belső és külső környezetet értékelő SWOT-elemzést, a létszám-, a munkaidő-kihasználás, a termelő- és kereskedelmi tevékenység, illetve a munkaerőköltségek és a bérfelhasználás gazdasági elemzését ismerjük meg. Végül a tárgyieszköz- és a készletgazdálkodás vizsgálati módszereiről kapunk részletes útmutatást a szakkönyvben.