×

Előnyben a rendezett munkaügyi kapcsolatok

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. május 14.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 110. számában (2007. május 14.)
A munkabéke versenyelőnyt jelent – állítják egybehangzóan a munkaadók és a munkavállalók képviselői, jóllehet hosszú és fáradságos út vezet a munkaügyi és egyéb munkahelyi jogviták rendezését megalapozó kollektív szerződések megkötéséig. Ennek ellenére kevés megegyezés születik, és gyakorta tartalmuk is szegényes. A munkaadók szerint nehezíti a megegyezéseket, hogy eddig nem is igazán szerveződtek meg az érdekegyeztető felek, illetve reprezentativitási "harcok" nehezítik a folyamatot. A szakszervezetek úgy vélik: az ágazati párbeszédbizottságoknak kitüntetett szerepük lehet, ám ehhez még idő kell.

Alacsony elterjedtség, szegényes tartalom

A kollektív szerződések elterjedtsége Magyarországon rendkívül alacsony, és sokszor a tartalmuk is hagy maga után kívánnivalót. Dr. Herczog László, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) társadalmi kapcsolatokért felelős szakállamtitkára szerint különösen az északi országokkal vagy Németországgal összevetve nagy a lemaradás. Holott a kollektív szerződés jogintézménye rendkívül fontos eszköz a munkabéke megteremtésében, megőrzésében. Szerepét felértékeli az is, hogy a Munka Törvénykönyvében (Mt.) nem lehet – és nem is volna szerencsés – mindent szabályozni.

A munkahelyi, ágazati sajátosságok figyelembevételére, a speciális szabályok rögzítésére a kollektív szerződés alkalmas, amelyben maguk a szereplők fogalmazhatják meg a rájuk érvényes, általuk is vállalt normákat.

A kollektív szerződések szélesebb körű elterjedéséhez – Herczog László szerint – az érintetteknek, a munkavállalóknak és a munkáltatóknak kell rádöbbenniük, hogy e jogintézménynek milyen óriási jelentősége van a rendezett munkahelyi viszonyok kialakításában, a későbbi jogviták megelőzésében.

A szakállamtitkár álláspontja szerint ugyanakkor jelenleg nemcsak a kollektív szerződések elterjedtségében tapasztalható lemaradás az Unió több országához képest, de sok esetben a szerződések tartalma is szegényes. E dokumentumok sok munkahelyen egyszerűen megismétlik az Mt. vonatkozó passzusait, így semmiféle "hozzáadott értéket" nem tartalmaznak, holott éppen az volna az értelmük, hogy a jogszabályban nem rögzített kérdéseket rendezzék. Ugyancsak örvendetes lenne, ha a mostaninál több bértarifa-szerződés születne. A kollektív szerződések elterjedésében, tartalmuk bővítésében a kormánynak csak az lehet a szerepe, hogy azok megkötését megfelelő, alkalmazható jogi szabályozással segíti elő.

A szakállamtitkár kifejtette: a munkahelyi szintű szerződéseket 1992 óta szabályozzák, az ágazati kollektív szerződések szabályozása viszont a hatályos Munka Törvénykönyvében meglehetősen elnagyolt. Mások közt ezt lenne hivatott rendezni az Országgyűlés által tavaly decemberben elfogadott, az ágazati párbeszédbizottságokról szóló törvény, amely az Mt.-nél sokkal alaposabb, részletesebb szabályozást alkotott. A jogszabály egyelőre nem lépett hatályba, annak a köztársasági elnök által aggályosnak tartott passzusairól az Alkotmánybíróság még nem nyilvánított véleményt.

Az ágazati párbeszédbizottságok természetesen jelenleg is működnek, a jogszabály hatálybalépéséig az Országos Érdekegyeztető Tanácsban, illetve az Ágazati Párbeszédbizottságok Tanácsában korábban született megállapodás alapján.

Az ágazati kollektív szerződéseknek azon ágazatokban van a legnagyobb jelentősége, ahol sok kis létszámú cég működik, emiatt nehéz a munkahelyi szintű egyeztetés. A helyi szerződéseket itt kiválthatja egy, az egész ágazatra vonatkozó normarendszer, amely mind a munkavállalók, mind a munkáltatók számára átlátható viszonyokat teremt. Jelenleg négy ilyen, ágazati szintre kiterjesztett megállapodás van hatályban.

Mind az ágazati, mind a munkahelyi szinten lényeges kérdés a kollektív szerződésről tárgyaló felek reprezentativitása, hiszen a munkahelyeken gyakran több munkavállalói érdekképviselet tárgyal egy munkáltatóval, ágazati szinten pedig több szakszervezet próbál megegyezni több munkáltatói érdekképviselettel. Elvárható tehát, hogy a nagyobb támogatottságú szervezeteknek "nagyobb szava" lehessen ezen egyeztetések során. A reprezentativitás ezért a jogi szabályozás egyik fontos eleme, mérésének megfelelő módja tulajdonképpen 1992 óta vitakérdés. Az ágazati párbeszédbizottságokról szóló törvény e tekintetben újat alkotott, egy bonyolult, de nagyon sok szempontot figyelembe vevő értékelőszisztémát alakított ki: a törvényben szereplő pontozásos rendszer bírja a szociális partnerek támogatását is, így már csak az a kérdés, mikor vizsgázhat a gyakorlatban is.

"problémák" nehezítik az érdekegyeztetést

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) szinte egyetlen munkaadói szövetségként már akkor leült a legnagyobb szakszervezetekkel, mielőtt az ágazati párbeszédbizottságok létrejötte felmerült volna, hogy elősegítse a középszintű kollektív szerződések létrejöttét. A szövetség messzemenően támogatja a kollektív szerződések létrejöttét vállalati és középszinten is.

Sajnálatosan kevés középszintű szerződés van – mondta el A Munkaadó Lapjának Ungvárszky Ágnes, az MGYOSZ közgazdasági igazgatója. Ezek is olyan ágazatokban jöttek létre - például a gyógyszer-, a nyomda-, a villamosenergia-iparban –, amelyeknél eleve hagyománya volt az ilyen megállapodásnak.

Ungvárszky Ágnes az ágazati kollektív szerződések megkötésének egyik fő akadályát abban látja, hogy miután egy ágazaton belül rendkívül eltérőek lehetnek a körülmények, ezáltal különfélék a munkaadók érdekei, emiatt nagyon nehéz egy ágazatban a Munka Törvénykönyvétől jelentősen eltérő ágazati kollektív szerződést létrehozni. A jelenlegi kollektív szerződések gyakran csak megfogalmazásukban térnek el az Mt.-ben foglaltaktól, több pluszt alig hoznak. A másik probléma, hogy miután csak kedvező irányban térhet el az Mt.-től a kollektív szerződés, ezért a munkaadónak nem fűződik hozzá közvetlen gazdasági érdeke azonkívül, hogy kiszámíthatóvá teszi a gazdálkodást, és nem kell váratlan követelésektől tartania. Az MGYOSZ évek óta képviseli azt az álláspontot, hogy az Mt. minél inkább keretjellegű legyen. Ez sokkal jobban segítené a speciális alkuk lehetőségét egy-egy ágazatban. Jó lenne, ha egy-egy szektor sajátosságait megjeleníthetnék a középszintű szerződések.

Nehezíti az egyeztetéseket, hogy eddig nem is igazán szerveződtek meg az érdekegyeztető felek. Ha például egy szakmai szövetség képviselt egy iparágat, általában nem volt felhatalmazva arra, hogy a tagjai nevében kollektív szerződést kössön. Az alapszabályban a szövetségnek erre külön felhatalmazást kell kérnie a tagjaitól. Ugyanez igaz a szakszervezeti oldalra, ott is jellemző, hogy egy ágazatban többen vannak, s egymással is meg kell állapodniuk. Ebben jelentős előrelépést hozhatnak az ágazati párbeszédbizottságok (ápb). Reprezentativitási harcok még mindig vannak, ez nem csak középszinten, de az országos érdekegyeztetésben is probléma – jegyezte meg Ungvárszky Ágnes, hozzátéve: kíváncsian várják, hogy az új törvény miként tudja rendezni ezt a problémát.

Nehezen csiszolhatók össze az eltérő érdekek

A magyarországi villamosenergia-iparban már a kilencvenes évek elején sikerült megállapodást kötni, s szinte az elsők között rendelkeztek kiterjesztett ágazati kollektív szerződéssel. Gál Rezső, az egyik legjelentősebb ágazati szakszervezet, az Autonóm Szakszervezeti Szövetséghez tartozó Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSZSZ) elnöke, egyben az Autonómok társelnöke elmondta: a villamosenergia-ipar privatizációjakor az ágazati szakszervezetek megragadták azt a "történelmi pillanatot", amikor a munkavállalói szervezettséget respektálva a kormány és az új tulajdonosok is elfogadták a középszintű érdekegyeztetésben való közreműködést.

Az elnök szerint a hazai középszintű párbeszéd egyik fő problémája, hogy az ágazatokban nem szerveződtek meg a munkáltatói partnerek. Ez valószínűleg az eltérő érdekekkel, illetve – külföldi cégtulajdonosok esetében – bizonyos kulturális okokkal magyarázható. A villamosipari munkaadók kemény és felkészült tárgyalófelek, olyan nemzetközi cégek képviselői, ahol a humánpolitikának is hagyománya van.

Gál Rezső szerint a munkaadó számára a kiterjesztett szerződés azzal az előnnyel jár, hogy humánpolitikai oldalról versenysemleges helyzetet teremt. A villamosiparban számos jellegzetesen ágazati kérdés van, például a túlóra, a végkielégítés, ezek egységesítése, a normák meghatározása megnyugtató lehet a menedzsmentnek is. Az már nem is kérdés, hogy ahol komoly munkaügyi viták vannak, ott a hatékonyság és a minőség látja a kárát.

A VDSZSZ elnöke szerint Magyarországon a villamosenergia-ipari a legerősebb ágazati kollektív szerződés. Az Mt.-hez képest is előnyösebb feltételeket határoz meg, a végkielégítés például a duplája. De vannak benne kifejezetten ágazati, újszerű elemek is – ehhez más ágazati nyugat-európai szerződésekből merítettek ötleteket. A villamosenergia-ipar élenjárt az ágazati párbeszédbizottság létrehozásában is, itt már 1994 óta folyik az együttműködés. Az elnök szerint az ápb szükséges, de nem elégséges feltétele az ágazati kollektív szerződés létrehozásának, hiszen ahol nincs párbeszéd, szerződés sem lesz. Hosszabb távon komoly szerepük lehet az ápb-knek, ám ehhez véleménye szerint még idő kell. Jelenleg csaknem 30 ilyen ápb van; a szakszervezetek bíznak benne, hogy számuk a törvény hatására is gyarapodni fog.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. május 14.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem