×

Üdülés – kedvezményesen

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. április 13.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 109. számában (2007. április 13.)
Az idei évtől egészségmegőrző célokra is felhasználható az egyre népszerűbb üdülési csekk. Tavaly a cégek 18 milliárd forintnyi értékben vásároltak – a minimálbér határáig adómentes – üdülési utalványokat, nyolcmilliárddal többet, mint az azt megelőző évben. A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) a felhasználhatósági kör bővülésével számol, s azzal, hogy idén a jelenlegi hatezerről nyolcezerre nő a csekket elfogadó hazai szolgáltatók száma. Kedvező tendenciát jelez, hogy a folyamatosan terjedő cafeteriarendszerben is az üdülési csekkre van a legnagyobb igény.

Szálláshely, étkezés, utazás, egészségmegőrzés, sport, kulturális szolgáltatások, színházbérletek, horgászengedélyek, uszodai, állatkerti, Hungaroring- és Hungexpo-belépők – mindezek immár fedezhetők üdülési csekkel, amellyel akár a fogorvosnál is fizethetünk. Januártól ugyanis sportegészségügyi, szabadidősport- és egészségmegőrző célokra is beváltható az utalvány. Ugyanakkor a jogcímek közül kikerült a tankolás, amelyre tavaly a csekkfelhasználók mindössze 7-8 százaléka tartott igényt.

A legnagyobb csekkelfogadók (E Ft)

Hunguest Hotels Zrt.

846 051

Mol Nyrt.

608 970

Danubius Zrt.

331 820

MÁV Zrt.

282 372

Car Tour Hungari Kft.

266 255

Ibusz Utazási Irodák Kft.

239 682

MÁV Lokomotív Hotels Rt.

204 286

Erkel Hotel Gyógyszálló Rt.

175 243

CIVIS Hotel Zrt.

149 586

Hotel Szieszta Kft.

116 355

Kölcsönös előnyök

A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány kuratóriumának elnöke, Karácsony Mihály szerint az ez évtől hatályba lépő adótörvények kedvezően érintik a kedvezményes üdülési csekkhez való hozzájutást, mivel az utalványvásárlás határa a minimálbérhez kötődik. (A legkisebb kötelező bér 2007-ben 62 500 forintról 65 ezer forintra emelkedett.) Ez azt jelenti, hogy a gazdálkodók – legyenek azok gazdasági társaságok, költségvetési intézmények vagy civil szervezetek – a minimálbér mértékéig adó- és járulékmentesen vásárolhatnak dolgozóiknak csekket. A rendszer a munkavállalók szempontjából azért is előnyös, mert a minimálbér értékén belül kapott csekk után a felhasználót sem terheli a személyi jövedelemadó.

Változott a kedvezményben részesíthetők köre is. A hatályba lépett törvény tételesen felsorolja az érintetteket. Eszerint a munkaadók aktív dolgozójukon kívül a nyugdíjasoknak, illetve közeli hozzátartozóiknak, valamint a gyakorlati idejüket a cégnél töltő szakiskolai diákoknak és felsőoktatási hallgatóknak is vásárolhatnak kedvezményes üdülési utalványt. A szakszervezetek és a szövetkezetek ugyancsak adhatják e juttatást tagjaik részére.

Mindezeken túl - szociális rászorultság alapján – a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány saját pályázati rendszerén keresztül is támogathatja a rászorulókat. Tavaly e célra 7 milliárd forint jutott, szemben az azt megelőző évi 2,7 milliárddal.

A legnagyobb csekkvásárlók (E Ft) 

Magyar Posta Zrt.

304 794

MÁV Zrt.

233 546

TEVA Gyógyszergyár

201 998

Magyar Közút Kht.

168 554

DUNAFERR

153 200

Flextronics Int. Kft.

144 742

Volánbusz Rt.

112 661

Mol Nyrt. 

109 084

K and H Bank Rt.

98 847

Raiffeisen Bank Zrt. 

87 960

Élénkülő vásárlókedv

Kedvezően változott az üdülési csekk felhasználhatósága is. A kormány szándéka az volt, hogy minden olyan belföldi szolgáltatás bekapcsolódjék a csekk forgalmazásának, elfogadásának rendszerébe, amely az emberek életminőségének és -színvonalának, életkörülményeinek javításához hozzájárulhat – hangsúlyozta Karácsony Mihály.

A Magyarországon svájci mintára 1998-ban bevezetett üdülésicsekk-rendszer egyre nagyobb népszerűségét mutatja, hogy 2006-ban mintegy 16 milliárd forint értékben vásároltak a gazdálkodók több mint 600 ezer dolgozónak az alapítvány által kibocsátott kedvezményes utalványt, s a kereskedelmi szálláshelyek belföldi szállásdíj-bevételeinek csaknem negyede üdülési csekkel fizető vendégektől származik. A konstrukció indulásakor – 1998-ban – a vállalatok mindössze 475 millió forintért váltottak ki csekket. Szakértők szerint különösen 2003 óta érzékelhető a forgalom látványos bővülése. Akkor döntött ugyanis az Országgyűlés úgy, hogy a csekk adómentes határát a mindenkori egyhavi minimálbér összegére emeli. Korábban csak a legkisebb kereset 50 százalékáig terjedt a kedvezmény. Az utóbbi években megduplázódott az elfogadóhelyek száma is, a csekkel fizetett szolgáltatások értéke megnégyszereződött.

Az a tény, hogy ezután a juttatás betegségmegelőzésre, illetve egészségmegőrzésre is fordítható, vélhetően tovább növeli a vásárlókedvet. Az alapítvány ezért kórházakkal, magánklinikákkal, egészségügyi szolgáltatókkal, sportközpontokkal, uszodákkal, illetve fitnesztermekkel kötött szerződést annak érdekében, hogy például fogorvosi ellátásra, szűrővizsgálatokra vagy uszodabérletre is beválthatók legyenek az utalványok.

Szakértők szerint e rendszer "befutását" elsősorban az segítette, hogy a kilencvenes évek elején, a gazdasági szerkezetváltással gyakorlatilag megszűntek a vállalati üdülők. Ezt a vélekedést támasztja alá az is, hogy szinte kizárólag azok a nagyobb cégek nem támogatják ekképpen dolgozóikat, amelyeknél még fennmaradtak ezen intézmények. Ez alól a Magyar Posta kivétel, a társaság ugyanis üdülőt is működtet, ugyanakkor csekket is vásárol a postásoknak. Igaz, utóbbira csak az a személy jogosult, aki az adott évben nem vett igénybe kedvezményes üdülést.

A legnagyobb hazai állami vállalat, a vasúttársaság szintén csatlakozott az üdülésicsekk-rendszerhez, miután mára az üdülőit is "kiszervezték", következésképp a vasutasoknak is fizetniük kell, ha az egykori MÁV-üdülők valamelyikében szeretnének nyaralni.

A néhány főt foglalkozó vállalkozások többsége viszont – főleg azok, amelyek zömében minimálbért fizetnek alkalmazottaiknak – pénzügyi gondjaik miatt nem is gondolhatnak arra, hogy üdülési kedvezménnyel jutalmazzák dolgozóikat. Kivétel persze itt is van: az egyik vidéki, két tucat munkatársat foglalkoztató cukrászda tulajdonosa évek óta rendszeresen üdülési csekkel támogatja dolgozóit.

Mindazonáltal az alapítvány is igyekszik ösztönözni a "szegényebb" cégek csekkvásárlási hajlandóságát, illetve azt, hogy a legrászorultabbak is gondtalanul pihenhessenek szabadságuk idején. Két éve ugyanis pályázaton nyert támogatáshoz juthatnak oly módon, hogy az MNÜA hozzáteszi a cégek befizetésével azonos összeget. A támogatásra a versenyszférában a nemzetgazdasági átlag alatti vállalkozások pályázhatnak.

Csekkelfogadás összege 2000-2006-ban (E Ft)

 

2000

2003

2006

Szállodák

432 539

1 669 809

7 200 000

Panziók

107 898

389 103

2 240 000

Üdülőházak

307 099

481 780

1 040 000

Kempingek

34 651

82 564

370 000

Turistaszállók, falusi turizmus 

135 284

91 296

550 000

Fizető-vendéglátók

37 679

154 653

970 000

Utazási irodák

753 484

470 096

1 350 000

Üzemanyag 

 

 

700 000

Egyéb

94 391

117 295

160 000

Fürdők, állatkert, Forma-1

 

 

300 000

Tömegközlekedés

 

 

350 000

Terjedő cafeteria

Szabó Enikő, az Autonóm Szakszervezetek szakértője elmondta: a vendéglátóiparban egyre többen használják a csekket – igaz, papíron itt is minimálbérért dolgoznak –, mert a tulajdonosok, a munkaadók rájöttek, hogy megéri, ha segítséget nyújtanak alkalmazottaik rekreációjához. E területen szinte kizárólag erre a "takarékos" juttatásra számíthatnak a munkavállalók; nem vált divattá a cafeteria-rendszer, amelynek lényege, hogy a cég – csokorba gyűjtve a köztehermentes vagy adókedvezménnyel támogatott juttatásokat - felkínálja a választás lehetőségét a munkavállalóknak adott összeghatáron belül.

Másutt viszont terjed a cafeteria, melynek népszerűségi listáján továbbra is előkelő helyen szerepel az üdülési csekk. Ez azt jelzi, hogy a dolgozók igénylik a szabadságuk idején – pihenést nyújtó szolgáltatásra – beváltható speciális fizetőeszközt.

A villamosenergia-iparban a bérmegállapodás része a béren kívüli juttatásokat egybegyűjtő cafeteria, de a Molnál, a Budapesti Közlekedési Vállalatnál, a Fővárosi Távfűtő Műveknél is működik a rendszer, csakúgy, mint a Csőszernél, ahol évi 156 ezer forintos keret áll egy-egy dolgozó rendelkezésére, amelynek felhasználásáról maga dönt. A Győr-Sopron-Ebenfurti Vasútnál ugyanakkor éppen a munkavállalók nem akarnak a cafeteriára átállni, mert attól tartanak, hogy rosszabbul járnak, s eddigi, kollektív szerződésben rögzített juttatásaik csorbulnak.

Az egyik nagy múltú hazai vállalat, a DUNAFERR Dunai Vasmű Rt. az üdülési csekk létrejötte óta alkalmazza e juttatási formát a társaságcsoportnál – tudtuk meg Hegyiné Tóth Noémi humánpolitikai igazgatótól. A munkáltatónak ugyanis érdeke, hogy alkalmazottai pihenjenek, hiszen az üzemben nagyon komoly munkakörnyezeti ártalomnak vannak kitéve, emellett meglehetősen feszített tempóban dolgoznak. A dunaújvárosi társaságnál tevékenykedők leginkább üdülési szolgáltatásra, szállodaszámla kiegyenlítésére váltják be a csekket. Az igazgató asszony arról is beszámolt, hogy a cégnél egyhavi fizetésnek megfelelő, úgynevezett szabadságos bért adnak a munkavállalóknak: a nettó kifizetés helyett üdülési csekk formájában. Ez a munkáltatónak is kedvező konstrukció, mert nem kell megfizetnie a járulékokat, s a dolgozónak is jobb, mert nem kell utána adóznia. A nagy szervezeti átalakulás előtt álló DUNAFERR-nél még nem vezették be az egyre több cégnél hódító cafeteria-rendszert, Hegyiné Tóth Noémi azonban arra számít, hogy ez a hosszú távú célkitűzések között szerepel majd.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. április 13.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem