A számvitel alapjai
A piac szereplői számára rendkívül fontos, hogy döntéseik megalapozásához megfelelő információkhoz jussanak a vállalkozók, a gazdálkodó szervezetek vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről. Ezeket az információkat a számvitel állítja elő és bocsátja az érdekeltek rendelkezésére. A könyv szerzője – a Budapesti Gazdasági Főiskola tanszékvezetője – különbséget tesz a pénzügyi és a vezetői számvitel között. Az előbbi a külső piaci szereplők számára nyújt információkat, a vezetői számvitel pedig a vállalkozás vezetőinek ad segítséget döntéseik megalapozásához.
Megismerjük a vállalkozás eszközeit és forrásait, a leltározás tudnivalóit és a gazdasági események rögzítésére szolgáló könyvviteli számlákat. Tájékozódhatunk a bizonylati fegyelemről, a könyvelés és a beszámoló kapcsolatáról, valamint a vállalkozás vagyonelemeit tartalmazó mérleg felépítéséről, majd az eredménykimutatás összeállításáról.
A szerző ismerteti az Európai Unió számvitelre vonatkozó irányelveit és a beszámoló szerves részét képező kiegészítő mellékletet, amely általános, speciális és tájékoztató részből áll. Hozzátartozik a pénzeszközök alakulását bemutató cash flow-kimutatás is. A beszámolóval egy időben el kell készíteni az üzleti jelentést is, amelyben ki kell térni a vállalkozás fejlődésére, a kutatásra és fejlesztésre, a telephelyek bemutatására, a foglalkoztatáspolitikára stb. Végül a számviteli politika összeállítása során elvégzendő feladatokat, az általános és belső szabályzatokhoz kapcsolódó döntéseket találjuk a könyvben.
r. Sztanó Imre: A számvitel alapjai. Perfekt Gazdasági Tanácsadó, Oktató és Kiadó Zrt. Budapest 2006. 364 oldal. Ára: 3650 Ft
A foglalkoztatottságról – másképpen
Befejeződött egy nagy ívű munka, amelynek során a KSH két munkatársa a hazai foglalkoztatottságról és a munkanélküliségről számolt be kimerítő részletességgel. Dr. Fóti János és dr. Lakatos Miklós hét kötetben foglalta össze mondandóját részben a 2001-es népszámlálás, részben a 2005. évi mikrocenzus adataira alapozva. A sorozat most megjelent 6. és 7. kötete már az uniós csatlakozás utáni állapotról is beszámol, kiegészítve, részben aktualizálva a korábban leírtakat.
A 6. kötet címe: A munkaerőpiac változásai 2001-2005 között. A kiadvány számot ad a népesség társadalmi-gazdasági összetételének alakulásáról. Bemutatja a gazdasági aktivitás, inaktivitás változását, az uniós csatlakozás körüli helyzetet. A foglalkoztatottság alakulását, színvonalát már nemzetközi összehasonlításban is értékeli, különös figyelmet fordítva az Unióhoz újabban csatlakozók adataival való összehasonlításra. Külön erénye az összeállításnak, hogy olyan rétegek helyzetét is részletesen vizsgálja, amelyek jószerével már rejtve vannak, kiléptek, vagy kiszorultak a munkaerőpiacról, esetleg még be sem léptek oda (nyugdíjasok, járadékosok, gyermekgondozási ellátásban részesülők, illetve tanulók).
A sorozat befejező, 7. kötete a foglalkoztatottak strukturális és egyéb jellemzőiben bekövetkezett változásokat vizsgálja.
(A sorozat kötetei - e kettőt is beleértve – letölthetők a http://konyvtar.ksh.hu/ index.htm kiadványok/KSH kiadványok oldalról.)
r. Fóti János-dr. Lakatos Miklós: Foglalkoztatottság és munkanélküliség, 6-7. kötet. Készült az OFA támogatásával. Budapest 2006. 163, illetve 158 oldal
Vállalati jog
Nem minden cégnek, főként kis cégnek telik vállalati jogászra. Ugyanakkor a mai működési környezetben való eligazodás megkívánja a jogban való jártasságot. Törvények szabályozzák a vállalkozás indítását, szerződéseit, kapcsolatát az államigazgatással, alkalmazottaival, de az adózását, bejelentési, nyilvántartási kötelezettségeit taglaló paragrafusok is többkötetnyire rúgnak. Éppen ezért a vállalatvezetőknek, de a fontosabb posztokon levőknek mindenképpen ajánlatos a jog mikéntjével tisztában lenni. Ebben segíthet az AULA Kiadó Vállalati jog című könyve, amely azok számára készült, akik közgazdászként jogi ismeretekre kívánnak szert tenni, illetve gyakorló vezetőként érdeklődnek a téma iránt.
Bevezetésképpen jogtani ismeretekkel látják el az olvasót a szerzők, mintegy keretet adva a későbbiekben tárgyalt témáknak.
A következő rész a társasági jog és kapcsolódó területei, melyen belül az elvi kérdések s a nemzetközi vonatkozások mellett bőven olvashatnak a múlt év közepétől hatályos új Gt. általános és részletes szabályairól. A társasági formák részletezése, a fizetésképtelenségi jog, az értékpapír és tőzsdejog, valamint a versenyjog szerepelnek fő fejezetcímekként.
Hasonlóan bőven tárgyalt terület a kereskedelmi ügylet, amelyen belül a szerződésekről, szerződéses biztosítékokról, a teljesítésről, valamint az egyes kereskedelmi ügyletekről szerezhetnek bővebb ismereteket az olvasók. A kötetet rövid munkajogi összefoglaló zárja.
alázsházi Mária-Pázmándi Kinga-Sárközy Tamás: Vállalati jog. Aula Kiadó, Budapest 2006. 232 oldal. Ára: 3990 Ft