Ötven év, ötven dinasztia
A mesterségek tisztelete az iparos becsülete - ezzel a mottóval jelent meg az "Öt évtized. Ötven kézműves dinasztia" című emlékkönyv, amely több jubileumnak is emléket állít. A bevezetőt jegyző Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke felidézi, hogy az 1884-85. évi II. ipartörvény jóvoltából 120 évvel ezelőtt országszerte megalakulhattak az ipartestületek. Az 1956-os forradalom után, 1957 elején indulhatott újra az Iparos Újság (akkor Magyar Kisiparos címmel), s e jeles dátumok méltó megünneplése céljából állították össze az 50 kézműves dinasztiát bemutató, fotókkal és dokumentumokkal bőven illusztrált kötetet.
A könyvben ismert és ismeretlen, iparos családok mai – többnyire az ősök mesterségét folytató - képviselői vallanak arról, mit jelent számukra a nagyszülők, szülők öröksége, mi bírta rá őket a régi mesterség folytatására. A tradíciókat ápoló mesterek között vannak ostyások (köztük a neves Ziegler család), mézeskalácsosok, van vésnök, ötvös és rézműves, hangszerkészítő, kovács és rézműves, kocsigyártó, kályhás és asztalos, cipész, szabó, szűcs, kádár és üveges, kalapos és szikvizes, látszerész, csillárkészítő, pék és cukrász (az ismertebbek közül például az érdi Pataki család).
Ők valamennyien nélkülözhetetlen és megbecsült tagjai voltak – és ma is azok – a helyi közösségeknek; ipartestületeik sokat tettek lakóhelyükért. E nemes hagyományokat követik az utódok is, akiknek többsége vallja: a tisztes kisipart a mesterségbeli tudás, a minőség tette és teszi naggyá, minden korban versenyképessé.
t évtized. Ötven kézműves dinasztia. Emlékkönyv 2006. Felelős szerkesztő: Sarkadi Nagy Emília
Munkajogi módosítások
Az 1992-ben hatályba lépett Munka Törvénykönyvében számos változás történt az elmúlt közel másfél évtizedben. A legutóbbi, 2006. január 1. óta hatályban lévő módosítások érintik – többek között – a jognyilatkozatok közlésére, a munka díjazására, a munkaügyi kapcsolatokra, a munkaviszonyra és a munkaügyi vitákra vonatkozó rendelkezéseket. A SALDO Rt. kiadványának szerzői kommentárokkal segítik az eligazodást az új szabályok közt, megvilágítják a jogszabályrészek kapcsolatát a közösségi jogforrásokkal, továbbá ismertetik a Legfelsőbb Bíróság Munkaügyi Kollégiumának állásfoglalásait is. Gyakorlatilag minden paragrafust és bekezdést követően olvashatók az értelmező magyarázatok, így kézikönyvként is jól használható a kiadvány.
Részletes útbaigazítást találunk a könyvben többek között a munkavállalók közössége által választott üzemi tanács (üzemi megbízott) feladatairól.
A munkaviszony létesítésével, megszűnésével és megszüntetésével kapcsolatos rendelkezések kiterjednek a munkavégzésre, a munka- és pihenőidőre, a munka díjazására és a kártérítési felelősségre. Megismerjük a távmunkavégzés speciális szabályait éppúgy, mint a munkaerő-kölcsönzés során foglalkoztatottakra és a közigazgatási szervek munkavállalóira érvényes előírásokat. Végül a munkaügyi viták szabályozását, a vegyes és átmeneti rendelkezéseket találjuk a könyvben, amely a kiadó gondozásában megjelent korábbi, azonos című kiadványok átdolgozott, bővített kiadása.
r. Bankó Zoltán-dr. Berke Gyula-dr. Kiss György: Munkajogi Kézikönyv 2006. SALDO Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Rt., Budapest, 2006. 422 oldal. Ára: 3900 Ft
Termékbiztonság az EU-ban
Ha cégvezetőket arról kérdeznénk, hogy a piacok megszerzéséért és bővítéséért zajló óriási versenyfutásban mit jelent a termékbiztonság és a minőség, röviden azt is válaszolhatnák, hogy e "bűvös" követelmények a mindent jelentik – a fejlődés alapját, az üzleti sikert. S ez különösen igaz az Unió hatalmas piacán megmérettetni kívánt szolgáltatások és termékek tekintetében.
Egy magára valamit is adó vállalkozás ismeri a rá vonatkozó szabványokat, mégsem árt, ha fellapozza a témában megjelent szakkönyveket. Ez utóbbiak sorába illeszkedik a "Termékbiztonság az Európai Unióban" című munka, amely a tanúsítás, a termékfelelősség, illetve az akkreditálás – azaz a vizsgáló, kalibráló szervezetek felkészültségének igazolására szolgáló eljárás – részleteibe avatja be az olvasót. Ezen ismeretek áttanulmányozása már csak azért sem haszontalan, mert ahogyan a szerzők fogalmaznak: kiderült, hogy a gyártóknak és a fogyasztóknak egyaránt szükségük van az útbaigazításra. A termékek előállítói ugyanis – ha jó szándékúak – igazolni kívánják vásárlóiknak, hogy gyártmányuk biztonságos, a fogyasztók pedig tájékozódni szeretnének arról, hogy mit érdemes ellenőrizniük egy-egy vásárlás alkalmával.
A kézikönyv nemcsak az audit, a tanúsítás vagy a piacfelügyelet témáját bontja ki, de leírja az Európai Unió jog- és szabványrendszerét is, illetve betekintést nyújt az európai szabványosítás szervezeteibe és nemzetközi kapcsolataiba.
r. Czitán Gábor, dr. Gutassy Attila, Ralf Wilde: Termékbiztonság az Európai Unióban
TÜV Rheinland Akadémia Kft., Budapest, 2006. 218 oldal. Ára: 2600 Ft + áfa