×

Folyamatosság a munkaügyi szakpolitikában

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. szeptember 14.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 102. számában (2006. szeptember 14.)
A munkaügyi kormányzat – folytatva az előző ciklusban megkezdett munkát – programokkal, támogatásokkal és kedvezményekkel kívánja előmozdítani a foglalkoztatás bővítését. A munkavállalói érdekvédők úgy látják: a szaktárca által meghirdetett programok csupán válságkezelésre alkalmasak; az alacsony szintű hazai foglalkoztatás hátterében az is meghúzódik, hogy a szaktárca nem elég offenzív a célok elérésében. A munkaadói érdekvédők problémának tartják, hogy a kormányzati megszorítások miatt immár a kis- és közepes vállalkozások sem képesek felvenni a nagyvállalatoktól elbocsátott dolgozókat.

Össze kell hangolni a szakképzést a gazdaság igényeivel

A második Gyurcsány-kormány munkaügyi tárcája folytatja az előző ciklusban megkezdett munkát – szögezte le Kiss Péter miniszter lapunknak adott nyilatkozatában. A tárcavezető szerint ennek egyik fontos eleme a munkaügyi szervezet EU-támogatással zajló modernizációja, amely azt szolgálja, hogy az Állami Foglalkoztatási Szolgálat egyre inkább szolgáltatásorientált intézménnyé váljon.

Fontos feladat a gazdaság versenyképességét hátrányosan befolyásoló munkaerőhiány csökkentése. Ennek egyik fő eszköze a vállalati igények és a szakképzés összehangolása. Ezért a tárca együttműködést szorgalmaz a munkáltatói érdekképviseletekkel, a kamarákkal. Bővítik a 100 lépés program keretében bevezetett, sikeres projekteket. A Start-kártyához hasonló kedvezményes foglalkoztatási lehetőséget garantálnak a gyesről, a gyedről visszatérőknek és a munkaerőpiacról tartósan kiszorulóknak. E támogatások a munkaerőköltség csökkentésével járulnak hozzá a hazai alacsony foglalkoztatottsági szint növeléséhez – fejtette ki a miniszter, hozzátéve, hogy a közvetlen keresletösztönző intézkedések mellett mind nagyobb figyelmet kapnak a foglalkoztatási szempontok az aktuális gazdaságpolitika kialakításakor.

Mindemellett feladat, hogy a képzés szerkezete, a kibocsátott tanulók száma és felkészültsége minél jobban és rugalmasabban alkalmazkodjon a gazdaság igényeihez. Ennek érdekében a szakképzés fejlesztésére rendelkezésre álló források gazdaságosabb felhasználása szükséges, például a szétaprózott intézményhálózat helyébe egy gazdaságosan működtethető, korszerű infrastrukturális fejlesztés megvalósítása, amelynek eredménye a térségi integrált szakképző központok kialakítása is. A szakképző iskolák és a gazdaság kapcsolatának erősítésére a tárca bevezeti a Nívó-díjat, amelyre azok az iskolák pályázhatnak, amelyekben a végzettek jelentős számban el tudnak helyezkedni. Újdonság a hiány-szakképesítések körének meghatározása. Az a tanuló, aki ilyen, a munkaerőpiacon hiányzó szakképesítés elsajátítására vállalkozik, magasabb pénzbeli juttatásra jogosult, ha tanulószerződést köt. Emellett a tárcánál már megkezdték a pályakövetési rendszer kidolgozását.

Jelentős forrást fordít a tárca a felnőttképzésre. A feltételeit már korábban is úgy alakították, hogy csak olyan képzéseket támogatnak, amelyek mögött konkrét munkahely áll, illetve annak fennmaradása garantált. A munkaügyi központok és a Foglalkoztatási Hivatal által lebonyolított Lépj egyet előre! programban is csak olyan szakképesítések megszerzését támogatják, amelyeket a munkaerőpiac igényel. Mivel leginkább a munkáltató tudja, hogy milyen képzettségű munkaerőre van szüksége, ezért a tárca tervei között szerepel, hogy megkönnyíti a szakképzési hozzájárulás saját munkavállalók képzésére fordítható részének felhasználását, a mikro-, kis- és középvállalkozások esetében pedig növeli az e célra fordítható részt.

A munkanélküliség várható alakulásáról Kiss Péter azt mondta: a mutató nemzetközi összehasonlításban nem rossz, a fő gond az alacsony foglalkoztatottság és a magas inaktivitás. A munkanélküliség szintje nagy valószínűséggel továbbra is az EU-átlag alatt marad, bár ez nagymértékben függ attól, hogy mennyire sikerül a munkaerőpiacról távol lévőket aktivizálni. Az intézkedések sikere paradox módon átmeneti munkanélküliség-növekedéssel jár majd.

A rendelkezésre álló források koncentráltabb és hatékonyabb felhasználása érdekében megkezdődött a rendkívül változatos és heterogén aktív eszközrendszer átalakítása. A jövőben a mai közel negyven eszköz helyett csak legfeljebb 6-7 áll majd rendelkezésre, ami a korábbinál sokkal áttekinthetőbbé teszi az aktív támogatások alkalmazását, és javítja azok mérési módszereit az egységesebb monitoringrendszeren keresztül.

Az adó- és járulékkedvezmények mérsékelhetik a munkanélküliséget

Érdekes kísérletek indultak el az elmúlt másfél évben a munkanélküliség kezelésére; újdonság, hogy a kormány megnevezte azon célcsoportokat, amelyek elhelyezkedését elsősorban segíteni kívánja. Prioritás lett az időskorú munkavállalók, a pályakezdő fiatalok és a gyesről-gyedről visszatérők foglalkoztatásának elősegítése – mondta Antalffy Gábor. A KISOSZ ügyvezető elnöke szerint a kormány rájött arra: ha e célcsoportokat helyzetbe szeretné hozni, akkor a munkaadókat kell motiválnia. A tartósan munkanélkülit alkalmazó, a kkv-szektorba tartozó vállalkozások mentesülnek a foglalkoztatással járó közterhek megfizetése alól. Az ilyen típusú kísérletekkel lehet előrelépni – állapította meg Antalffy.

A Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Programban megjelentek azok a képzések, amelyekre a vállalkozások pályázhatnak, de azt szolgálják, hogy alkalmazottaik minél magasabb képzettséghez jussanak. Ilyen cél a nyelvi, a számítástechnikai képzés, és idetartozik az OKJ-rendszerű szakképesítések támogatása is. Ez is jó irányba mutató intézkedés volt. Ezért az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjától azt várják a munkáltatók, hogy a már bevezetett intézkedések fennmaradjanak. Természetesen vannak negatív elemei is az utóbbi hónapokban napvilágot látott intézkedéseknek - mondta Antalffy Gábor. Utalt arra, hogy 2005 novemberében olyan bérmegállapodás született az Országos Érdekegyeztető Tanácsban, amely a minimálbér mellett bevezette a garantált bérminimum intézményét. A munkaadók többször kinyilvánították, hogy amikor az egyezséget aláírták, nem azokra a gazdasági feltételekre készültek, mint amilyenekre ősztől számíthatnak. A vállalkozások egy része most szembesül azzal, hogy belép a garantált bérminimum, ősszel jönnek a többletterhek, s január elsejétől az újabb megemelt minimálbért és a hozzá kapcsolódó bérminimumot kell kifizetniük. Ezek így együtt visszafogják majd a foglalkoztatást, ezért növekvő állástalansággal kell számolni.

A problémák között sorolta Antalffy Gábor azt is, hogy míg a korábbi években a multinacionális szektor általában kismértékben létszámelbocsátó volt, a középvállalkozói szint stagnált és a kkv-szektor létszámfelszívó volt, április-május óta a hazai kkv-szektor is létszámelbocsátóvá vált. Ez pedig nem jó jel, mert nem tudják alkalmazni azokat a dolgozókat, akiket a kiköltöző nemzetközi cégek vagy a "bebukott" nagyvállalkozások elbocsátanak. Ez tükröződik vissza a munkaügyi statisztikákban is.

A megszorítások a feketemunka malmára hajtják a vizet

foglalkoztatás bővítését, a munkanélküliség mérséklését célzó programok Fehér József szerint csupán a válságkezelésre alkalmasak: megakadályozzák a helyzet további romlását, fejleszteni azonban nem képesek. A Prémiumévek program például látványos kudarc, hiszen mindössze 87-en vállalták. Mindazonáltal világosan látható, hogy a politikai improvizáció megöli a munkaügyi hosszú és középtávú tervezést. E problémával a mostani ciklusban is meg kell küzdeni. A feketegazdaság ellen meghirdetett harc is csak a szándék szintjén maradhat meg az olyan megszorító intézkedések miatt, mint amiket most meghirdetett a kormány, hiszen ezeket a vállalkozókat és a munkavállalókat is a feketemunka irányába terelik – hangsúlyozta Fehér József.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. szeptember 14.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem