Tb 2006
A foglalkoztatással és az egészségügyi, valamint nyugdíjellátásokkal kapcsolatos joganyag talán az egyik leggazdagabb a magyar jogrendszerben. A számtalan módosítás, kereszthivatkozás nyomán kevesen mondhatják el magukról, hogy értenék és átlátnák ezt a majd három tucat törvényt, rendeletet, az értelmezések, magyarázatok nagy számáról nem is beszélve. Így érthető, ha időről időre gyűjteményes munkák születnek, melyek megkísérlik a társadalombiztosítás egészét, illetve egy-egy fontos részterületét teljes keresztmetszetében bemutatni, megfelelő kommentár kíséretében.
A Complex Kiadó az egyik olyan társaság, amelyik élenjár az effajta ismeretterjesztésben. Számos zsebkönyvet jelentetett már meg a jogszabályok átfogó ismertetésére. A mostani a társadalombiztosítási jogszabályokat foglalja össze, a végrehajtási rendeletekkel egységes szerkezetben, kiegészítve a hozzájuk szorosan kapcsolódó más jogszabályokkal. A 2006. február 1-jei kéziratlezárás alkalmat adott arra, hogy minden 2005-ben született jogszabály, illetve módosítás bekerüljön a kötetbe, így valóban hatályos gyűjtemény kerüljön a tb-vel foglalkozó szakemberek és érdeklődők kezébe. A törvények és rendeletek tára gazdagon tűzdelt lábjegyzetekkel, melyek segítenek értelmezni az egyes paragrafusokat, de innen tájékozódhat az olvasó az időközben hatályba lépő, netán hatályukat vesztő jogszabályrészekről.
Azt hiszem, a szeptembertől, illetve jövőre várható újabb változáshullám miatt a szerkesztők kezdhetik előkészíteni a módosított újabb kiadást...
ársadalombiztosítási jogszabályok. Szakmai szerkesztő: Sárdi Gyula. Complex Kiadó Kft. Bp., 2006. 813 oldal. Ára: 5000 Ft + áfa
Banki ellenőrzési feladatok
A korszerű vezetésben egyre több területen alkalmazzák a tervek megvalósításának az ellenőrzését, az eltérések elemzését, az információk értékelését végző controlling módszerét, amely segítséget jelent a döntéshozatal megalapozásában, a kitűzött célok elérésében. Fejlődése során speciális részrendszerei alakultak ki; jól alkalmazható a bankoknál és a hitelintézeteknél is. A banki controlling alkalmas az eredmény részekre bontására, a jövedelmezőség és a hatékonyság értékelésére.
A bankszintű elemzés keretében a tőke- és bevételarányos, a hatékonysági, a minőségi, a fedezettségi és az egyéb mutatószámokat ismerjük meg. Az eredményekhez való hozzájárulás részekre bontással vizsgálható (területi, értékesítési csatorna, termék és termékcsoport, ügyfelek szerinti bontás). Az egyes eredménytételek kamat- és nem kamat- (jutalékok és díjak, árfolyam-különbözetek, egyéb tételek) bevételekre és ráfordításokra, működési és kockázati költségekre bonthatók.
A hitelintézeti belső ellenőrzés tárgyalásánál a belső ellenőrzés és a könyvvizsgáló, valamint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) kapcsolatáról és a belső ellenőrzésnek a szervezetben elfoglalt helyéről van szó a könyvben. Megismerjük a belső ellenőrzési rendszer szervezetét, a folyamatba épített és a vezetői ellenőrzés szerepét, a belső ellenőrzés éves munkarendjét és kiemelt feladatait, a folyamatvizsgálat lényegét. Bemutatásra kerülnek a belső ellenőrzés dokumentumai, valamint a vizsgálat lebonyolításának a lépései.
yulainé Zsakó Zsófia-Jágerné Szentirmay Melinda: Banki controlling és belső ellenőrzés a gyakorlatban. Perfekt Gazdasági Tanácsadó Zrt. Budapest, 2005. 136 oldal. Ára: 2900 Ft
Nobel-díjas közgazdászok
A Sveriges Riksbank alapításának háromszáz éves évfordulója alkalmából 1968-ban létrehozta a közgazdasági Nobel-(emlék)díjat a közgazdaság-tudományokban kiváló eredményeket elért tudósok jutalmazására. Az 1969. évi első díjkiosztás és 2004 között 55 tudós részesült a díjban. A Bekker Zsuzsa szerkesztésében megjelent összeállításban hazai közgazdászok számolnak be a kitüntetettek életútjáról, munkásságuk jelentőségéről. Rámutatnak arra, hogy működésük mennyiben járult hozzá a közgazdaság-tudományok fejlődéséhez, valamint arra is, hogy szinte mindegyiküknél nyomon követhető a korszerű elemzési technikák ismerete és alkalmazása. "A tanulmányok együttese vélhetően átfogó képet ad a modern közgazdasági gondolkodás szerteágazó voltáról, gazdagságáról és sokszínűségéről" – olvashatjuk a szerkesztő bevezető gondolataiban. Erről a gazdagságról és sokszínűségről adunk röviden ízelítőt néhány kitüntetett tudós kutatási területének, témakörének a felsorolásával.
Az 1969-ben díjazott Ragnar Frisch a matematika és a statisztika közgazdasági alkalmazásával, Jan Tinbergen az üzleti ciklus elemzésével, az 1972-ben kitüntetett Kenneth Joseph Arrow és Sir John Richard Hicks az általános egyensúlyelmélettel érdemelte ki a Nobel-díjat.
1994-ben a magyar származású Harsányi Jánost tüntették ki megosztott díjjal (John Forbes Nash társaságában) a modern közgazdaságban alkalmazott játékelméleti modellek forradalmasításáért.
özgazdasági Nobel-díjasok 1969-2004. Szerkesztette: Bekker Zsuzsa. KJK-KERSZÖV Jogi és Üzleti Kiadó Kft. Bp., 2005. 928 oldal. Ára: 6000 Ft + áfa