Nyugdíj-előtakarékossági Program a várakozások szerint elősegítheti a lakosság pénzügyi öngondoskodásának kiszélesítését azáltal, hogy az emberek szabadon választható, változtatható megtakarítási formában és kontrollálható költségek mellett helyezhetik el nyugdíjcélú megtakarításaikat. A 2005. évi CLVI. törvény által szabályozott nyugdíj-előtakarékossági számlákat ez év január 2-ától lehet nyitni.
A Nyugdíj-előtakarékossági Programhoz állami támogatás is társul, ami az éves befizetett összeg 30 százaléka, azonban legfeljebb 100 ezer forint, amivel a befektetéseken elért hozam megemelkedik. Annál a magánszemélynél, aki 2020. január 1-je előtt tölti be a jogszabályok alapján reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, az éves állami hozzájárulás még magasabb mértékű, 130 ezer forint. A Nyugdíj-előtakarékossági Program keretében elhelyezett megtakarítások hozama mentesül az árfolyamnyereség-adó alól.
A nyugdíj-előtakarékossági számlákra, a számlavezető befektetési vállalkozás és a hitelintézet befektetési szolgáltatási és kiegészítő befektetési szolgáltatási tevékenységére a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (a továbbiakban: Tpt.), a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (Hpt.), valamint e törvények felhatalmazása alapján kiadott jogszabályok rendelkezéseit az e törvényben foglalt eltéréssel kell alkalmazni.
A nyugdíj-előtakarékossági számlák közös szabályai
A számlát nyitók lehetséges köre
Nyugdíj-előtakarékossági számlák vezetésére vonatkozó megállapodást az a még aktív korú természetes személy köthet, aki a számlanyitással egyidejűleg legalább ötezer forint befizetést teljesít a nyugdíjpénzszámlára.
Megállapodás – csak írásban
A nyugdíj-előtakarékossági számlák vezetésére vonatkozó megállapodás kizárólag írásban köthető. Nyugdíjpénzszámla vezetésére vonatkozó megállapodás kizárólag nyugdíj-értékpapírszámla és/vagy nyugdíj-letétiszámla vezetésére vonatkozó megállapodással együtt köthető. Nyugdíj-értékpapírszámla és/vagy nyugdíj-letétiszámla vezetésére vonatkozó megállapodás kizárólag nyugdíjpénzszámla vezetésére vonatkozó megállapodással együtt köthető.
A számlavezető tájékoztatási kötelezettsége
A nyugdíj-előtakarékossági számlák vezetésére vonatkozó megállapodás megkötését megelőzően a befektetési szolgáltatónak tájékoztatást kell adnia az általa kínált befektetési eszközök, befektetési szolgáltatások és kiegészítő befektetési szolgáltatások köréről.
Nyugdíj-előtakarékossági számlák
A Magyar Köztársaság területén székhellyel rendelkező befektetési szolgáltatót hatalmazza fel a törvény arra, hogy:
–nyugdíj-előtakarékossági értékpapírszámlát,
–nyugdíj-előtakarékossági értékpapír-letéti számlát és
– nyugdíj-előtakarékossági pénzszámlát
(nyugdíj-előtakarékossági számla) vezessen.
Nyugdíjpénzszámla
Nyugdíjpénzszámla kizárólag a Magyar Köztársaság törvényes fizetőeszközében vezethető.
A nyugdíjpénzszámlán
– az előtakarékoskodó által befizetett vagy átutalt pénz,
– a nyugdíj-értékpapírszámlán és/vagy a nyugdíj-letétiszámlán nyilvántartott befektetési eszközök hozama, a befektetési eszközök értékesítéséből származó ellenérték,
– az előtakarékoskodó másik számlavezetőnél vezetett nyugdíjpénzszámlájáról – a számlavezető által kiadott, az előtakarékoskodó nyugdíjpénzszámlája egyenlegéről kiállított igazolás alapján – érkező átutalás, és
– az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal által – az előtakarékoskodó javára – átutalt előtakarékossági támogatás írható jóvá.
A nyugdíjpénzszámlát a számlavezető az előtakarékoskodó által adott megbízás teljesítéséhez szükséges összeggel, valamint a számlavezetéshez kapcsolódó költséggel és díjjal terhelheti meg.
A nyugdíjpénzszámlán nyilvántartott pénzeszközök a nyugdíj-értékpapírszámla vagy a nyugdíj-letétiszámla javára teljesített ügyleten kívül más ügyletben fedezetként nem ajánlhatók fel, óvadék tárgyát nem képezhetik.
Nyugdíj-értékpapírszámla és nyugdíj-letétiszámla
A nyugdíj-értékpapírszámlán a nyugdíjpénzszámla egyenlegének fedezete mellett adott megbízás teljesítéséből származó dematerializált értékpapír írható jóvá, a nyugdíj-letétiszámlán a nyugdíjpénzszámla egyenlegének fedezete mellett adott megbízás teljesítéséből származó, nyomdai úton előállított értékpapír helyezhető letétbe.
A nyugdíj-értékpapírszámlán és a nyugdíj-letétiszámlán jóváírt értékpapírok fedezetként nem ajánlhatók fel, óvadék tárgyát nem képezhetik.
A számlavezető befektetési és kiegészítő befektetési szolgáltatásai
Az előtakarékoskodó megbízásai
Az előtakarékoskodó a számlavezetőnek
– Magyarországon, illetőleg az Európai Gazdasági Térség tagállamában kibocsátott kollektív befektetési értékpapírra,
– magyarországi, illetőleg az EGT más tagállamának szabályozott piacára bevezetett értékpapírra,
– a magyar állam, illetőleg az EGT más tagállama által kibocsátott állampapírra, és
– pénzpiaci eszközre
vonatkozó ügyletre adhat megbízást.
Számlavezetési díj
A számlavezető a nyugdíj-előtakarékossági számlák vezetéséért személyenként legfeljebb az előtakarékoskodó nyugdíj-előtakarékossági számláin jóváírt éves átlagos állomány egy százalékának megfelelő összegű, de legalább kétezer forint számlavezetési díjat számíthat fel.
A számlavezető az üzletszabályzatban előre meghirdetett, a Tpt. szerinti ügyfélszámla vagy a Tpt. 148. §-ában foglaltak szerinti bankszámla, az értékpapírszámla és/vagy az értékpapír-letétiszámla terhére teljesített ügyletek után felszámított díjakkal egyező díjat számíthat fel.
Díjmentes ügylet
Az előtakarékoskodó által minden, a nyugdíjpénzszámlára történő befizetést követő első, az előtakarékoskodó megbízása alapján ezen befizetés összegéig, befektetési eszköz vételére vonatkozó ügylet díjmentes.
A számla megszűnése
A nyugdíj-előtakarékossági számla megszűnik, ha az előtakarékoskodó vagy a számlavezető azt felmondja, vagy ha az előtakarékoskodó meghal.
A számlavezető azonnali hatállyal felmondhatja a nyugdíj-előtakarékossági számlákat, ha a nyugdíjpénzszámlán nyilvántartott pénzeszközök nem nyújtanak fedezetet az előtakarékoskodó által a nyugdíj-előtakarékossági számlák vezetésére vonatkozó megállapodásban foglalt kötelezettségei teljesítésére. Ez esetben a számlavezető felszólítja az előtakarékoskodót a hiányzó összeg befizetésére. Ha az előtakarékoskodó e felszólításnak a kézhezvételt – vagy ennek hiányában a jogszabály szerinti kézbesítési vélelem beálltát – követő tizenöt napon belül nem tesz eleget, a számlavezető felmondhatja a számlát.
A számla felmondása
A nyugdíj-előtakarékossági számlák kizárólag írásban mondhatók fel. Az előtakarékoskodó az egy számlavezetőnél vezetett nyugdíj-előtakarékossági számlákat csak együtt mondhatja fel, kivéve ha a felmondani kívánt számla a nulla egyenlegű nyugdíj-letétiszámla.
Rendelkezés a számlán lévő pénzeszközökről
Az előtakarékoskodó a nyugdíj-előtakarékossági számlák megszüntetésekor kérheti
– a nyugdíj-értékpapírszámlán és/vagy a nyugdíj-letétiszámlán jóváírt, illetve letétbe helyezett értékpapírok, valamint a nyugdíjpénzszámlán nyilvántartott pénzeszközöknek általa meghatározott másik számlavezető által vezetett nyugdíj-előtakarékossági számlákra történő transzferálását,
– a nyugdíj-értékpapírszámlán és/vagy a nyugdíj-letétiszámlán jóváírt, illetve letétbe helyezett értékpapírok általa meghatározott időpontban – de legkésőbb a felmondás időpontját követő 30 napon belül – történő értékesítését, és ezt követően a nyugdíjpénzszámlán nyilvántartott pénzeszközöknek a Magyar Köztársaság törvényes fizetőeszközében történő kifizetését, vagy
– a nyugdíjpénzszámla, a nyugdíj-értékpapírszámla és/vagy a nyugdíj-letétiszámla átalakítását a Tpt. szerinti ügyfélszámlává vagy a Tpt. 148. §-ában foglaltak szerinti bankszámlává, értékpapírszámlává és/vagy értékpapír-letéti számlává, vagy az egyes számlák állományának befektetési szolgáltatónál vezetett ügyfélszámlára, értékpapírszámlára és/vagy értékpapír-letéti számlára történő átvezetését.
A számla öröklése
Az előtakarékoskodó halála esetén az örökös a nyugdíj-értékpapírszámlán és a nyugdíj-letétiszámlán jóváírt, illetve letétbe helyezett értékpapírok esetében kérheti
– az értékpapírok értékesítését, az ebből származó ellenérték nyugdíjpénzszámlára történő átvezetését, vagy
– az értékpapírok transzferálását, megjelölve az értékpapírszámlája vagy az értékpapír-letéti számlája számát, ahová azok átvezetését kéri.
Nyugdíjpénzszámla esetén az örökös kérheti a nyilvántartott pénzeszközök készpénzben történő egyösszegű kifizetését vagy átutalását, megjelölve egyúttal azt a bankszámlaszámát, amelyre az összeg átutalását kéri.
Fogalmak
Előtakarékoskodó: az a természetes személy, aki a nyugdíj-előtakarékossági számlák vezetésére a számlavezetővel megállapodást kötött.
Előtakarékossági támogatás: a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja-tv.) 44/B §-ának (1)–(2) bekezdésében meghatározott, az előtakarékoskodó javára teljesített átutalás.
Nyugdíj-előtakarékossági értékpapírszámla (nyugdíj-értékpapírszámla): a Tpt. 5. §-a (1) bekezdésének 40. pontja szerinti értékpapírszámla.
Nyugdíj-előtakarékossági letéti számla (nyugdíj-letétiszámla): a nyomdai úton előállított értékpapírok nyilvántartását szolgáló számla.
Nyugdíj-előtakarékossági pénzszámla (nyugdíjpénzszámla): a Tpt. 5. §-a (1) bekezdésének 102. pontja szerinti ügyfélszámla, illetve befektetési szolgáltatási tevékenységet végző hitelintézet esetén – a Tpt. 148. §-ában foglaltak szerint, az ügyfél kifejezett rendelkezése alapján - bankszámla.
Számlavezető: a nyugdíj-előtakarékossági számlákat vezető befektetési szolgáltató