×

Hírvilág

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. február 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 96. számában (2006. február 15.)

Törvényjavaslat az OÉT-ről

Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) január 27-ei plenáris ülésén a felek elfogadták az OÉT-ről szóló törvényjavaslatot, amely az OÉT tagsági feltételeiről, illetve a tanács céljáról rendelkezik, és meghatározza a testület működésével kapcsolatos alapvető rendelkezéseket. A törvény hiányát az Alkotmánybíróság kifogásolta, mivel indoklása szerint e jogszabály nélkül alkotmányellenes helyzet alakult ki. Ezért az Alkotmánybíróság az Országgyűlést arra hívta fel, hogy a mulasztását 2006. március 31-éig pótolja.

Információs pontok

Az álláskeresők a 20 munkaügyi központon, illetve a 169 kirendeltségen kívül további 276 helyszínen, a foglalkozási információs pontokon is tájékozódhatnak az elhelyezkedési lehetőségekről és intézhetik ügyeiket – tudatta januárban Pirisi Károly, a Foglalkoztatási Hivatal főigazgatója. E helyszínek általában hétfőtől péntekig munkaidőben 4-6 vagy 8 órás időtartamban kereshetők fel. Az információs pontokat önkormányzatoknál, művelődési intézményeknél, teleházakban, bevásárlóközpontokban, alapítványoknál, illetve egyesületeknél alakították ki. E helyszínekről elérhető a foglalkoztatási szolgálat honlapja, információk szerezhetők a munkaerő-piaci szolgáltatásokról, a támogatási formákról és a képzési lehetőségekről, továbbá segítség kérhető az önéletrajzok és a pályázatok elkészítéséhez.

Munkanélküliség – számokban

Az elmúlt évben, a 2005. október-decemberi időszakban a munkanélküliek száma a bázishoz képest 47 ezerrel, 310 ezer főre nőtt, a munkanélküliségi ráta 7,3 százalék volt – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) januárban. Az azt megelőző évben, 2004. október-decemberben a munkanélküliségi ráta 6,3 százalék volt. A múlt év negyedik negyedévének átlagában a 15-74 éves népesség 54,7 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon, ezen belül a munkavállalási korúak körében a mutató 65,2 százaléknak felelt meg. A KSH közleménye szerint a negyedik negyedévi 3,916 milliós foglalkoztatotti létszám 46 ezer fővel haladta meg az első negyedévit, és hasonló volt, mint az azt megelőző évben. Az Eurostat által publikált harmonizált munkanélküliségi ráta az időszak középső hónapját jelentő novemberben az EU-15-ben 7,6 százalék, az EU-25-ben 8,4 százalék, Magyarországon 7,0 százalék volt.

Munkaügyi programok

A megyei munkaügyi központok között 2006-ra 34,3 milliárd forintot osztott el a Munkaerő-piaci Alap Irányító Testülete (MAT) – derül ki a testület internetes címén közölt tájékoztatóból. A pénzből eltérő arányban részesednek az egyes megyék. Borsod-Abaúj-Zemplénben például – a múlt év végi regisztrációs adatok szerint – több mint 55000 munkanélküli elhelyezkedését kell majd segíteni a megyére jutó 4,7 milliárd forintból. Itt a regisztrált munkanélküliek alapján számított munkanélküliségi ráta 18,4 százalék. Budapesten a több mint 22 000 állástalannak kínálhatnak majd különféle programokat, támogatásokat 1,6 milliárd forintból. A fővárosban a munkanélküliségi ráta 2,8 százalék. Jelentős, 3,6 milliárd forintos összeggel gazdálkodhat Szabolcs-Szatmár-Bereg megye is, de ebből a pénzből körülbelül 41 000 állástalan munkaerő-piaci lehetőségeit kell majd javítani.

Pályázat romáknak

Minden felvett roma munkavállaló után legfeljebb 2 millió forintos támogatást nyerhetnek el a képzésüket, foglalkoztatásukat vállaló kis cégek az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány által kiírt pályázati felhívás szerint. A kiírás az 1-49 dolgozót foglalkoztató kis cégeknek teremt lehetőséget a legfeljebb 6 millió forintos támogatás elnyerésére. A pályázatok február 28-ig adhatók be. A támogatott programokat legkésőbb az idén május elsejéig kell elkezdeni, 2009 januárjáig fenntartva a foglalkoztatást. A program első szakaszában a képzés idejére járó munkabérre és járulékaira is elnyerhető a támogatás.

Együttműködési megállapodás

Jász-Nagykun-Szolnok megye gazdasági felzárkóztatása, valamint a mikro-, kis- és középvállalkozások munkaerő-piaci igényeinek kielégítése céljából januárban együttműködési megállapodást kötött a megyei kereskedelmi és iparkamara, valamint a megyei munkaügyi központ Szolnokon. A megyei iparkamara mások mellett átadja a munkaügyi központnak a gazdasági előrejelzésekről készített tanulmányokat, elemzéseket, illetve hozzáférhetővé teszi a munkaadókról, a vállalkozásokról készült kimutatásokat, valamint együttműködik a munkaerő-piaci képzések gyakorlati részének szakmai ellenőrzésében. A megyei munkaügyi központ egyebek mellett a térségben tervezett képzések előkészítése során figyelembe veszi a kamara jelzéseit, és tájékoztatást nyújt a munkaerőpiacot érintő jogszabályi változásokról.

Ötlet-program

Útjára indul az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány által támogatott kísérleti Ötlet-program a fiatalok munkaerő-piaci esélyeinek javítására. Molnár Györgyné, a közalapítvány elnöke a programindító januári tájékoztatóján Győrött elmondta: e kezdeményezéssel a munkaügyi tárca közalapítványa munkatapasztalathoz akarja juttatni a 18 és 26 év közötti pályakezdő állástalan fiatalokat. A program előkészítésére és megvalósítására tavaly és az idén összesen 500 millió forintot fordítanak.

Diplomások segítése

A Hajdú-Bihar a diplomásokért, a diplomások Hajdú-Biharért program keretében 100 pályakezdő fiatal kapott lehetőséget munkáltatóknál pályázatíróként, illetve a pályázatok kezelőjeként – közölte Rezsőfi István, a Hajdú-Bihar Megyei Munkaügyi Központ igazgatója januárban, Debrecenben. Az e konstrukcióban alkalmazott fiatalok közreműködésével 1000 pályázatot nyújtottak be, amelyek közül eddig 517 nyert. Az ily módon megszületett beadványok több mint 6,3 milliárd forint forrás elérését teszik lehetővé a cégek beruházásaihoz.

Nőtt a reálkereset

A múlt év január-novemberi időszakában 6,5 százalékkal nőtt a reálkereset a fogyasztóiár-index 3,6 százalékos növekedésével számolva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) januárban. A nemzetgazdaságban a bruttó átlagkereset 9,1, a nettó 10,3 százalékkal haladta meg az azt megelőző évit. A versenyszférában a bruttó átlagkereset 7,2 százalékkal, a nettó átlagkereset 8,6 százalékkal emelkedett. A teljes munkaidőben alkalmazott dolgozók havonta átlagosan bruttó 156 400 forintot, a vállalkozásoknál tevékenykedők átlagosan 146 400 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók 180700 forintot kerestek 2005. január-novemberben. A rendszeres kereset (a jutalom, a prémium, a különjuttatások nélkül számított bruttó kereset) növekedési üteme a nemzetgazdaság egészében 7,3 százalék, a vállalkozásoknál 7,2 százalék, a költségvetési intézményeknél 7,6 százalék volt. A nettó átlagkereset nemzetgazdasági szinten 102 200 forint volt január-novemberben.

Üzleti elismerések

Demján Sándor, a TriGánit Rt. elnök-alapítója, a VOSZ elnöke kapta meg az Ernst and Young nemzetközi tanácsadó cég által alapított "Az év üzletembere 2005" elismerést. A kitüntető címet díjkiosztó gálán adták át januárban. A Menedzserek Országos Szövetsége szintén kiosztotta a 2005-re szóló "Az év menedzsere" és "Az év fiatal menedzsere" díjakat – közölte a szervezet januárban. Előbbi elismerést Takács János, az Electrolux közép-kelet-európai holdingjának vezetője kapta. "Az év fiatal menedzsere" díjat Rudas Gábor, a Klubrádió Zrt. vezérigazgatója vehette át.

Hefop-kifizetés

A Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (HEFOP) irányító hatósága 35,4 milliárd forintot kifizetett az eredményes pályázóknak – tudatták az illetékesek januárban. A HEFOP több mint 191 milliárd forintos kerettel gazdálkodott az előző két évben, s ezt a pénzt használják fel az idén is. Ennek 75 százaléka európai uniós támogatás, 25 százaléka magyarországi hozzájárulás. Eddig 3995 beadvány érkezett, ezek közül 752 bizonyult támogathatónak, s 488 pályázóval már a szerződést is megkötötték. Foglalkoztatáspolitikai célokra a keret egészéből 73,2 milliárd forint jut. Ebből eddig 56,2 milliárd forintot ítéltek oda.

Családbarát Munkahely

Ismét lehet pályázni a Családbarát Munkahely címre; a pályázatokat március elsejéig lehet benyújtani – olvasható a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium internetes címén. A díjat kis-, közép- és nagyvállalati kategóriában, valamint költségvetési szerveknek és nonprofit szervezeteknek ítélik oda azon munkáltatóknak, amelyek a legtöbbet teszik a családbarát munkahelyért. Az értékelés során figyelembe veszik, hogy az adott álláshelyen lehet-e választani a különböző munkaidőmodellek közül, illetve van-e képzési lehetőség. Az elbírálás során mérlegelik továbbá, hogy a gyes, a gyed és a gyet után milyen munkavállalási lehetőségeket kínál a cég. Az eredményhirdetésre – a tervek szerint – március végén kerül sor. A nyertes pályázók jogosultakká válnak a "Családbarát Munkahely 2006" cím és embléma használatára. A Családbarát Munkahely címre az elmúlt években több mint négyszázan pályáztak. A versenyszféra pályázói között volt hat alkalmazottal tevékenykedő kisvállalkozás és háromezer dolgozót foglalkoztató nagyvállalat is.

Az ILO az állástalanságról

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) becslése szerint tavaly 191,8 millió volt a munkanélküliek száma a világon, ami 2,2 millióval több a megelőző évinél, és 34,4 millióval haladja meg az egy évtizeddel korábbi szintet. Juan Somavia, az ILO főigazgatója a Globális Foglalkoztatási Irányzatok címet viselő jelentés januári nyilvánosságra hozatalakor úgy fogalmazott, hogy globális foglalkoztatási válság uralkodik a világban, s ezért új politikára és új megoldásokra van szükség. A szervezet úgy számította, hogy tavaly a rendkívül szegény foglalkoztatottak 500 milliós táborából csak 14,5 millió tudta elérni a személyenként 1 dolláros nyomorszint feletti kereseti értéket, és 2,8 milliárd foglalkoztatott közül 1,4 milliárd nem tudta elérni a napi 2 dollárnál nagyobb bevételt. Az ILO becslése szerint a munkanélküliségi arány nemzetközi szinten 6,3 százalékos maradt 2005-ben.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. február 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem