×

Szakképzés a cégeknél

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. január 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 95. számában (2006. január 15.)
A szakképzés megújítása a gazdaság fejlődésének egyik záloga – állítják a téma szakértői. Érdemi előrelépés akkor lesz, ha az oktatás irányát és struktúráját a munkaerőpiac igényei határozzák meg, ha erősödik a gyakorlati képzés, s mindennek nyomán a szakmunkások piacképes tudással rendelkeznek. Ennek egyik útja, hogy a szakmát tanulók a cégeknél sajátítsák el a gyakorlati ismereteket. A tapasztalatok azonban azt jelzik, hogy a vállalkozásoknak – különösen a kicsiknek – az igénybe vehető kedvezmények ellenére sem éri meg, hogy saját műhelyeikben készítsék fel leendő alkalmazottaikat.

A magyar gazdaság további fejlődésének gátja lehet az égető szakmunkáshiány. A szaktárca napokban elkészült felmérése szerint a lakosság 40 százalékának nincs szakképesítése. Vélhetően ez is magyarázat arra, hogy nemzetgazdasági szinten mintegy 30-32 ezerre tehető a tartósan betöltetlen állások száma. A szakmunkáshiány megszüntetésének – vagy legalábbis enyhítésének – lehetséges útját a kormány abban látja, hogy a szakképzésben részt vevő fiatalok minél nagyobb számban a vállalkozóknál sajátítsák el a választott mesterség fortélyait. Bár néhány év alatt 12 ezerről 22 ezerre emelkedett a szakképzésben tanulószerződéssel részt vevők száma, a cél azonban az, hogy a 67 ezer tanuló legalább fele közvetlenül a gazdaságban szerezzen gyakorlati tudást.

Szorosabb együttműködés kell

Gázer Tamás, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) oktatásfelelőse úgy látja: a szakképző iskolák zöme nem a versenyszféra számára képzi a fiatalokat. Ennek egyik oka, hogy az egyes szakmákban nem alakult ki az együttműködés; az iskoláknak gyakorlatilag nincs élő kapcsolata a szakmai, illetve a nagy munkaadói szervezetekkel. Ha viszont létrejön a cég és az oktatási intézmény közötti együttműködés, az egyre inkább üzleti alapon történik.

A 45 ezer tagot – s a munkáltatók révén egymillió-hatszázezer munkavállalót – képviselő VOSZ álláspontja szerint annak érdekében, hogy a tanulók az iskolában megszerzett elméleti tudás mellé a munkába álláshoz szükséges gyakorlatot is megszerezhessék, nagyon szoros kapcsolatot kell kialakítaniuk a cégeknek és a szakmunkásképző intézményeknek. S ez a szakmák többségében igaz.

Az oktatásfelelős negatív példaként említette a munkaügyi központok gyakorlatát. Ezek az intézmények szerinte arra fordítanak gondot, hogy a hozzájuk forduló munkanélkülieket kiképezzék vagy továbbképezzék különböző mesterségekre, arra viszont nem figyelnek, hogy ez a munkaerőpiacon keresett szakmákban történjen meg. A tapasztalatok riasztóak, hiszen a munkaügyi központok által – döntően európai uniós és állami pénzekből – szervezett képzésben részt vevők 70 százaléka nem tud elhelyezkedni a versenyszférában. Vagy azért, mert a munkájára nincs igény, vagy pedig azért, mert abban a szakmában túlkínálat van. Ez az arány azért is elfogadhatatlan, mert az országban nagyon sok a betanított, szakképzetlen munkás. Emellett azzal is számolni kell, hogy – mások mellett a Németországban tapasztalható gazdasági recesszió következményeként is – kezd ideáramolni például a török vagy az afgán munkaerő, kiszorítva a magyar szakikat a munkaerőpiacról.

Érdektelen munkaadók

A kisvállalkozások – miközben szakmunkáshiánnyal küszködnek – az igénybe vehető kedvezmények ellenére sem szívesen foglalkoznak tanulókkal. A szakértők szerint az a körülmény, hogy a cég a tanuló alkalmazásával járó költségeket leírhatja az adóalapjából, illetve visszaigényelheti a szakképzési hozzájárulásból, a tőkeszegény vállalkozások többségének nem éri meg. Ráadásul a vállalkozók akkor élhetnek a kedvezménnyel, ha az adott szakmában – a képzés után - továbbfoglalkoztatják a szakmunkást. Gyakorlatilag olcsóbb számukra feketemunkással vagy családtagokkal dolgoztatni.

A VOSZ területén is komoly problémákat vet fel, hogy nagyon kevés vállalkozás hajlandó tanulóval foglalkozni – mondta Glázer Tamás. Szerinte ennek oka a tőkehiány mellett az is, hogy a vállalkozások nagy része családi alapon működik, illetve nincs elegendő megrendelés, kevés a munka.

A szövetség mindazonáltal azt javasolja, hogy a szakképzés címén a költségvetésbe befolyó összeg 50 százalékát az állam kötelezően utalja át az érintett szakmában működő szakmunkásképző iskoláknak. A tanintézet ebből tud fejleszteni, ez a forrás teremthet lehetőséget arra, hogy a jól felkészült előadókat megfizessék, illetve tankönyveket, jegyzeteket írassanak. Hiszen van olyan szakma, ahol 1995-ben adtak ki utoljára jegyzetet a szakmunkásképző számára. Ez pedig a folyamatosan fejlődő technika mellett elfogadhatatlan.

Egy felmérés szerint ugyanakkor a szakmunkások 37 százaléka nem is helyezkedik el a tanult mesterségében. Ugyancsak magas az arányuk – 40-45 százalék – azoknak, akik három-négy éven belül elhagyják a pályát. Emellett az is rontja a szakképzésről kialakult képet, hogy – mások mellett – a gépiparban vagy az elektronikai ágazatban túlképzés van. Mivel a szakemberek itthon alig találnak munkát, ezért arra kényszerülnek, hogy külföldön próbálkozzanak.

Mindemellett a hazai bérezési viszonyok sem ösztönöznek arra, hogy a fiatalok kétkezi mesterséget tanuljanak; a jelenlegi keresetek inkább a több pénzt vizionáló diploma megszerzésére buzdítanak. Mindez oda vezetett, hogy a szakmunkásképzőt végzettek - természetesen a keresett mesterségekben, mint amilyen például a hegesztő vagy az adatrögzítő – 15-20 százaléka immár külföldön dolgozik.

Szakavatott oktatók

A Magyar Iparszövetség (OKISZ) illetékese, Kányi Ildikó úgy látja, az elmúlt években több olyan jogszabályi változás is történt, amely a cégek tanulóképzéssel járó terheinek mérséklését eredményezte. Jelenleg azonban a hazai munkáltatók nagy része, elsősorban a kisvállalkozások a fennmaradásért harcolnak, s nem jutottak el odáig, hogy szakmunkásokat képezzenek igényeik kielégítésére. Igaz, szép számmal vannak olyanok is, amelyek már felismerték ennek a jelentőségét, illetve már olyan mérvű szakemberhiánnyal küszködnek, hogy mindent megpróbálnak a szakmai utánpótlás biztosításáért. A vállalkozások jelzéseiből arra lehet következtetni, hogy az építő- és a gépipari szakmákban a legégetőbb a szakmunkáshiány.

Kányi Ildikó szerint a hagyományos, kézműves területeken működő kisvállalkozások gondot fordítanak a képzésre. Ez azzal is magyarázható – mondta –, hogy ha megfelelő árbevétel marad a cégnél, a költségeket el tudja számolni, illetve a tanulóval kapcsolatos kiadásait visszatérítik a szakképzési alapból. Az utóbbi években emelkedtek bizonyos elszámolható költségek, például az oktatónak fizetendő pénz vagy a tanuló juttatásai. Újdonság az úgynevezett átalánydíjas elszámolás. Ez - szakmáktól függően – van, ahol megéri a vállalkozónak, sőt, nagyon jól jár, aki ezt a formát választja.

Mindazonáltal az utóbbi időszak vitatémájáról, arról, hogy a tanműhelyben, az iskolákban vagy a vállalatoknál van-e a helye a gyakorlati képzésnek, az OKISZ álláspontja is az, hogy célszerűbb, ha az első évben a tanműhelyben ismerkednek a tanulók a szakmával. A bizonyítvány megszerzésének azonban feltételéül szabnák a munkatapasztalatot, amit viszont csak a cégeknél lehet megszerezni.

Az OKISZ oktatásfelelőse a tanulószerződéssel felvettek jogaival kapcsolatban kiemelte a jogszabályban előírt ösztöndíjat, amelynek összegét a cég a kötelezettsége terhére elszámolhatja. A tapasztalatok szerint van olyan vállalkozás, ahol csak az előírt minimumot adják, azonban számos nagyobb cég azon túl is juttat a szakmunkástanulónak.

 

Oktatási konzorcium Egerben

Térségi integrált szakképző központot létesítenek Egerben 2006 őszétől. A hat szakközép- és szakiskola társulásával létrejött intézményben a munkaerő-piaci igényekhez igazítják a képzést. Az oktatási konzorciumban egy közgazdasági szakközépiskola, egy gimnázium, továbbá kereskedelmi, vendéglátó-ipari, nyomdai, mezőgazdasági, illetve fém- és építőipari szakmákat oktató szakképző iskolák vesznek részt. A város az intézmények átalakítására és fejlesztésére egymilliárd forintot nyert európai uniós pályázat útján. Az összegből finanszírozzák a konzorcium központjának kiépítését a Bornemissza Gergely Szakképző Intézet épületének felújításával, s létrehoznak egy csúcstechnológiával felszerelt tanműhelyt, illetve egy tankonyhát is. Lehetőség nyílik arra is, hogy az intézmények kölcsönösen használják egymás műhelyeit.

Ellentétes érdekek

Az egyik legősibb képzési forma az, amikor a tanulók az iparosnál gyakorolják a mesterséget – emlékeztetett Solti Gábor, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) oktatásfelelőse. A szakember szerint ellenérdekeltség van az iskolarendszer és a képzési szükséglet között, mert az iskolát – a fejkvótarendszer miatt – elsősorban az érdekli, hogy foglalkoztatni tudja a tanárait, s a tanműhelyei "meg legyenek töltve". Vagyis amíg nem muszáj, addig nem engedi ki tanulóját az iparoshoz. Utóbbi ugyanakkor nem számolhat a fejkvótával, arra hivatkozva, hogy saját gazdasági hasznára is foglalkoztatja a tanulót.

Mindeközben azzal is szembe kell nézni – mondta Solti –, hogy az iskolák is arra kényszerülnek: saját haszonra dolgoztassák a gyerekeket, mert a finanszírozási rendszer nem elég rugalmas; az állami költségvetési pénzből már nem tudnak megélni.

Az IPOSZ évek óta vitatja azt a jogszabályt, amely szerint a gyerekek a tizedik osztály elvégzése, a 16. életévük betöltése után kezdhetik meg a tényleges szakképzést. Ez ugyanis a tapasztalatok szerint késő. Vitatják azt a kifogást is, hogy nyolc év alatt a diákok nem képesek elsajátítani a közismereti tudnivalókat. Solti Gábor szerint elveszítenek két évet, hiszen információk szerint a 9-10. osztályba járók 20-25 százaléka már be sem jár az iskolába, miközben ez a réteg a szakmunkásképzés egyik bázisa lehetne.

Ezt az álláspontot egyébként az iparosok is osztják, akik szerint nem mindegy, hogy melyik életkorban kezdik meg a tanulók a gyakorlati oktatást. "Amire rá lehet venni egy 15 éves diákot, arra egy 18 évest már nem lehet" – állítják. Ezért a rendszer rugalmasabbá tételét kezdeményezik, azt, hogy akiről egyértelműen feltételezhető, hogy nem lesz egyetemista, a nyolcadik osztály elvégzése után engedjék hozzá a szakmunkásképzéshez.

Igény a tanműhelyre

Szenes György, a Bolyai János Műszaki Szakiskola és Kollégium igazgatója is megerősítette: kevés cég foglalkozik szakmunkásképzéssel. Példaként említette viszont a MÁV Rt.-t, a BKV-t, ahol rendszeresen fogadnak tanulókat. Igaz, nem a hagyományos tanulószerződéssel, amely hosszabb időre, legalább egy teljes évre vonatkozik.

A Bánki Donát Szakiskola diákjai szerencsés helyzetben vannak: közülük sokan tölthetik a gyakorlatot a különböző autójavító cégeknél. Az általános elv szerint ugyanis a kétéves szakmunkásképzésben részt vevők az első évben jellemzően az iskolai tanműhelyben sajátítják el az alapfogásokat szakavatott pedagógusok segítségével. A képzés második részében viszont vállalati gyakorlóterepen, szakember irányításával, részben már önállóan dolgozhatnak.

Szenes György tapasztalatai is azt igazolják, hogy az első évben nem érdemes kihelyezni a tanulókat vállalkozáshoz, mert a cégnek nincs arra kapacitása, hogy oktasson, ugyanakkor a fogások ismerete nélkül nem lehet szakszerű munkát végezni. Ezért hosszú távon is fontos szerepe van az iskolai tanműhelynek a tanulók szakmai képzésében – állítják a szakiskolák vezetői, akik szerint miközben egyre nagyobb az igény a jól képzett mesteremberekre, kevés gyerek álma a klasszikus munkásélet, mindenki "fehérgalléros" szeretne lenni.

A szolgáltató-, illetve a javítóiparban is érzékelhető, hogy kevés a gáz- és a vízvezeték-szerelő, az építőipari vállalkozásoknál hiányszakma a festő-mázoló, illetve a burkoló. A kvalifikáltabb szakmákban keresik a CNC-vezérlésű megmunkálóközpontok üzemeltetőit, akik felváltják a hagyományos esztergályosokat.

Alacsony keresetek

A szakmát csak avatott mestertől lehet igazán jól elsajátítani. Ezért a vállalkozásoknál zajló gyakorlati képzésben kizárólag olyan oktató vehet részt, akinek megfelelő szakirányú szakképesítése és legalább ötéves szakmai gyakorlata van – tudtuk meg a szakiskoláktól. Előnyt élveznek azok, akik mestervizsgával vagy szakoktatói képesítéssel rendelkeznek.

A gyakorlati képzés a szakmunkástanuló és a gazdálkodó szervezet között írásban lefektetett tanulószerződés alapján zajlik. Tapasztalatok szerint arra kiterjednek a szerződések, hogy a cég három évig alkalmazza a nála tanulót, azt azonban, hogy mennyi lesz a kötelező bére és milyen feltételekkel dolgozhat tovább a fiatal, már nem tartalmazzák a dokumentumok. Az is jellemző, hogy egykori szakmunkástanulóikat hivatalosan nagyon alacsony keresettel veszik fel - elsősorban – a kisvállalkozások, az pedig követhetetlen, hogy zsebbe mennyit fizetnek nekik. Ebben egyébként a fiatalok is partnerek, hiszen többségük úgy gondolja: pillanatnyilag jobban járnak a "tiszta" – adófizetési kötelezettséggel nem terhelt – jövedelemmel, hiszen messze még a nyugdíj - hangsúlyozta a szakértő.

A gyakorlati képzésben részt vevő tanuló – vállalkozástól kapott – havi javadalmának összegét a tanulószerződésben határozzák meg. (Ez általában a minimálbérhez kötött összeg.) A szerződésben fel kell tüntetni, hogy a leendő szakmunkást munkaruha s tanévenként legalább harminc nap oktatási szünet illeti meg. Mindaddig, amíg az illető nem tölti be a tizenkilencedik életévét, ez további öt nappal egészül ki.

A tanulónak legalább tíz nap felkészülési idő jár a szakmai vizsga előtt. A tanulószerződést egyébként a vállalkozás nem mondhatja fel mindaddig, amíg a diák beteg, illetve a betegszabadság lejártát követően egy évig. Az üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén a járandóság a táppénzre való jogosultság teljes idejére megilleti a tanulót, csakúgy, mint a terhesség ideje alatt, továbbá a gyermek megszületése után a hatodik hónapig.

 

A tanulószerződés tartalma

A tanulószerződésnek tartalmaznia kell a szakképzésre vállalkozó cég megjelölését és a tanuló személyi adatait, az Országos Képzési Jegyzékkel azonos módon a szakképesítés megnevezését és a képzési időt, a gyakorlati képzés helyét, a tanulónak adandó pénzbeni juttatás összegét. Emellett fel kell tüntetni a dokumentumban a tanulónak – a jogszabály szerint járó juttatásokon és kedvezményeken felül – garantált egyéb juttatásokat és kedvezményeket, azok mértékét és feltételeit is.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. január 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem