A logó szerves része a cég arculatának, és kulcsszerepe van a marketingstratégiában – állítják a logótervezéssel foglalkozó szakemberek. A jól megtervezett embléma ugyanis nagyban hozzájárulhat egy cég sikereihez. Egy vállalkozás vagy termék ismertségét, felismerhetőségét nagyban befolyásolja a hozzá kapcsolt szimbólum, színösszeállítás vagy betűtípus. Egy ilyen jelkép a vevők tudatában összekapcsolódik a cég vagy a termék nevével, a tevékenységgel vagy a szolgáltatással. Csak egy jól eltalált embléma képes az emberek tudatába "bevésni" a cég nevét, így segítve a folyamatos keresletet termékei vagy szolgáltatásai iránt.
Profikra kell bízni
A logó milyensége, illetve önmagában a léte vagy a hiánya is minősíti a céget. Nem elég, ha egy embléma szép, jónak is kell lennie, vagyis be kell töltenie a funkcióját – hangsúlyozza Molnár Roland, az egri Amegrant Kft. projektmenedzsere. Az embléma lehet ugyan tetszetős, de ha nem éri el a célját, akkor csak egy ábrácska lesz a névjegykártyán, nem pedig a cég identitásának legerősebb eleme.
A szakemberek éppen ezért nem ajánlják, hogy a cégek saját maguk vágjanak bele a logókészítésbe, ez ugyanis a grafikai tervezésen belül is külön tudományág. "Ez egy olyan szakma, amelynek megvannak a maga írott és íratlan szabályai" – mondja Molnár Roland. Bár az is igaz, a cég praxisában akadt olyan ügyfél is, aki megmutatta a fia által tervezett logót, s a szakembereknek el kellett ismerniük, hogy ők sem tudnának jobbat készíteni. De az ilyen esetekre inkább az az igaz, hogy a kivételek erősítik a szabályt. Molnár Roland szerint jobb a tervezést profikra bízni.
Ennek ellenére sok vállalkozó úgy gondolja, hogy a számítógép és a megfelelő program segítségével maga is képes a logó elkészítésére. Az is előfordul, hogy a névjegykártyákat nyomtató nyomdai céggel egy füst alatt elkészíttetik a logót is, mert azok általában olcsóbban vállalják a munkát, de nem biztos, hogy értenek is hozzá - hangsúlyozza Molnár Roland. Pedig nagy a tét: ha rossz a logó, akkor eleve elrontja a vevők első benyomását a cégről, ami később talán nem korrigálható.
Logótervező céget könnyen találhatnak a vállalkozások az interneten. Például elég begépelni a Google keresőjébe azt, hogy "logókészítés", s máris több ezer magyar nyelvű oldal az eredmény. Már az első weboldalakon több tucat céget találni, amelyek általában nemcsak logókészítéssel, hanem teljes cégarculat-tervezéssel, valamint honlapkészítéssel is foglalkoznak.
Az egyszerűség a nyerő
Fontos, hogy a logó tükrözze a cég tevékenységét, a vállalat lényegét. Nem jó, ha bonyolult formákat ábrázolnak az emblémák, ezekbe belezavarodik a szem. A cégérnek tehát egyszerűnek s mégis mutatósnak kell lennie. – Vegyük például a Nike logóját, amely egy egyszerű kis pipa-jel – mondja Szőke Ildikó, az Act International grafikusa. – Sok szakember szidta, mások dicsőítették az amerikai sportszergyártó emblémáját, de az tény: ha az életben kipipálunk valamit, ez mindenképpen pozitív momentum – hangsúlyozza a grafikus. Másrészt egy ennyire egyszerű, letisztult forma garantált siker.
Emellett vannak bizonyos alapszabályok, például az olvashatóság és a reprodukálhatóság, vagyis az, hogy a logó külünböző felületeken, mozgó vagy álló elemeken is jól mutasson - magyarázza Szőke Ildikó. A reprodukálhatóság szempontjából a színválasztás is kulcsfontosságú lehet, hiszen vannak olyan színek, amelyek nagyon érzékenyek, s egészen más árnyalatot vesznek fel a televízió képernyőjén vagy egy darab papíron. Ilyen például a kék és a magenta szín.
Éppen ezért a vevőnek alaposan végig kell gondolnia, hogy miként akarja majd használni a logót. Egészen más betűk és grafikus elemek alkalmasak például arra, hogy céges tollakra kerüljenek, mint ha levélpapírról lenne szó. Ráadásul az emblémának lehetnek olyan elemei, amelyeket tovább lehet vinni a cégarculat egyéb részein, ezzel is erősítve egymást. Jól példázzák ezt a T-Mobile logójában szereplő kis kockák, amelyeket változatosan fel tudnak használni a cégarculat különböző elemeiben. Ha viszont rosszul választ a szervezet, akkor elveszi magától az ilyen variációs lehetőségeket.
Idő és pénz
A profi logókészítés hosszadalmas folyamat, s az ügyfélnek több egyeztetésre is időt kell áldoznia. Az ACT Internationalnél például első lépésként felmérik a megrendelő igényeit, piaci helyzetét, tevékenységi területét. Ezen információk alapján a grafikusok tíz-tizenöt alaptervvel állnak elő, amelyek eltérnek egymástól, azaz nem egymás változatai. Ezután a megrendelő számára legszimpatikusabb változatot viszik tovább, s három-négy verziót készítenek belőle. Avevő által kiválasztott módozatot véglegesítik, s egy kézikönyvet is adnak hozzá, amely pontos iránymutatást tartalmaz arra nézve, hogy miként célszerű használni a logót, hogyan kell reprodukálni, s hogy a különböző felületeken milyen alternatív változatok szerepeljenek.
Egy vállalkozás számára nem jelent nagy érvágást profival terveztetni a logót. Alapára nagyjából ötvenezer forint körül van, ennél olcsóbban a komoly cégek nem nagyon vállalják a munkát. Az ár aszerint emelkedik, hogy milyen széles felhasználási körben gondolkodik a vevő. Szőke Ildikó szerint egészen kicsi, néhány fős cégek is hajlandók ezt az árat kifizetni. Ugyanakkor ez a vállalkozói kör nagyon örül annak, hogy használati tanácsokat is kap a megtervezett emblémához, hiszen náluk nincs PR-os vagy marketinges – mint a nagy cégeknél –, aki tisztában lenne az ilyen feladatokkal.
Sok cég csak egyszerűen frissíteni akarja meglévő logóját, hogy a legújabb trendekhez, a mai formavilághoz igazítsák azokat – mondja Szőke Ildikó. Ilyenkor gyakorta csupán néhány elemen kell változtatni. Az ACT International egyik megrendelője például fazonigazítást kért, de ragaszkodott a meglévő logó betűtípusához és színvilágához, s csak minimális változtatást igényelt. A grafikusok végül egy négyzet lekerekítésével oldották meg a feladatot.
Komplett cégarculat
A cégek ma már ritkán rendelnek csak logót a tervezőktől, általában komplett cégarculatot terveztetnek, mondván, ha már időt és pénzt fordítanak e célra, akkor legyen meg minden. A teljes arculattervezés 150 ezer forintnál kezdődik. Ilyen esetben a logó mellé levélpapírt, borítékot, névjegyet, mappát, prezentációs sablonokat terveztetnek a cégek. Vannak vállalkozások, amelyek extrákat is rendelnek, például óriásplakátot, cégért az iroda falára, autó- vagy padlódekorációt, illetve csomagolástervezést.