×

Tréningcégek növekedési pályán

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 88. számában (2005. június 15.)
Két szűk esztendő után az idén ismét növekedési pályára álltak a vállalati tréningeket kínáló cégek. Ügyféllistájuk élén a bankok és a nagy termelővállalatok találhatók, miközben a kis- és közepes vállalkozások (kkv.) továbbra sem számítanak jelentős megrendelőknek. Apiacot az éles árverseny jellemzi, illetve egyre elterjedtebb a tréningek hatásának mérése. Szakértők szerint három-öt éven belül telítődhet a piac, ezért mind nagyobb szerepe lesz az ügyfelek megtartásának, a jó szakmai munkának.

Trendváltás jellemzi a piacot

Az első negyedévi adatok azt mutatják, hogy az idén fellendülőben van a tréningpiac. A jelek szerint a cégek ismét többet költenek ilyen típusú szolgáltatásokra. A piacvezető Develor Tanácsadó Rt. vezérigazgatója, Pozvai Zsolt elmondta: a 2004-es esztendő a tréning- és tanácsadói cégek életében mélypont volt. Ennek fő oka az lehetett, hogy az uniós csatlakozás előtt a megrendelők kivártak. Amikor pedig tapasztalták, hogy az EU-s tagság nem hozott gyökeres változást a vállalatok életében, ismét "kinyíltak a pénztárcák". Mindez cégük életében is "visszaköszönt": az idei év első három hónapjában ötszáz tréningnapot regisztráltak, míg tavaly mindössze kétszázötvenet.

Aktivizálódó pénzintézetek

A megrendelői lista élén a bankok állnak. Közöttük éles a verseny, ekképpen egyre fontosabb az ügyfélszolgálati és értékesítési munka szerepe. Megfigyelhető ugyanis, hogy a kliensek többsége egy adott pénzintézetnél csak egy-két terméket, szolgáltatást vesz igénybe. Ezért a bankok az ügyfelekkel napi személyes kapcsolatban álló munkatársaikat előszeretettel küldik tréningekre, különösen a keresztértékesítést célzó programokra.

A jelentős árbevételt elérő termelővállalatok változatlanul nagy hangsúlyt helyeznek vezetőik képzésére. Kedvező jelenség, hogy nemcsak a külföldi, hanem a magyar tulajdonban lévő munkáltatók is felismerik ennek jelentőségét. Avezetői tréningek sorában kiemelt helyet foglal el a delegálás, amelynek témája a munkahelyi feladatok hatékony, gyors kiadása s a teljesítés számonkérése.

Örökzöld "slágernek" számítanak a motivációs tréningek. Ezeknek Magyarországon azért is van nagy jelentőségük, mert a munkavállalók körében a fizetés mértéke meghatározó tényező, és sokan már szerény béremelésért is készek munkahelyet váltani. Ugyanakkor a kedvező munkahelyi légkör, a jó csapatszellem, a beosztottakkal megfelelően foglalkozó vezető is fontos motiválótényező és megtartóerő lehet.

Megfigyelhető, hogy tavasszal, a jó idő kezdetével beindulnak a csapatépítő programok; sok cég vezetői vesznek részt ilyen típusú tréningeken. Ennek egyik fajtája inkább a szakmaiságra helyezi a hangsúlyt, amikor is a feladatok csupán eszközül szolgálnak ahhoz, hogy a résztvevők a tréningen feltárják a vállalaton vagy a csoporton belüli problémákat, s keressék a megoldási lehetőségeket. Ugyanakkor vannak olyan cégek, amelyek – mondván, szükség van az élményekre – extrém programokat szerveztetnek, például hőlégballonos túrát vagy paintballversenyt. Utóbbiakkal kapcsolatban a vezérigazgató megjegyezte: az extrém kurzusokat a csapatépítés szempontjából kevésbé tartja hasznosnak, ezek ugyanis a problémákkal küszködő csapat esetében kimondottan veszélyesek. Előfordulhat ugyanis, hogy az ártalmatlannak tűnő hétvége az ellenkező hatást éri el, s a résztvevők között meglévő feszültségek még jobban elmélyülnek.

Egyéni programok

Változatlan tendencia, hogy a megrendelők a képzések során az alsó szintű, illetve a középvezetőkre koncentrálnak; nem jellemző, hogy a felsővezetők klasszikus hazai tréningprogramokon vennének részt. Utóbbiak körében a coaching, az úgynevezett egyéni, testreszabott tréning terjedt el. E módszernek angolszász és európai változata egyaránt ismert és alkalmazott, az előbbi a készségek, az utóbbi a vezetői én fejlesztésére szolgál. Ahogy elterjedt az ügyfelek körében a coaching, úgy szaporodnak az ezzel foglalkozó vállalkozások és szakemberek. Mivel azonban e módszer az egyik legerőteljesebb hatású, ezért – a csalódások elkerülése végett – még a trénereknél is körültekintőbben kell kiválasztani a coachot.

Az idei évben is jellemző, hogy a kis- és középvállalkozások nem számítanak jelentős megrendelőknek a vállalati tréninggel foglalkozó cégek számára. Ennek elsődlegesen pénzügyi okai vannak, jóllehet, az információhiány is visszaveti a "kicsik" érdeklődését. Pozvai Zsolt szerint a kkv.-k többsége nem tudja, hogy ilyen célra a Nemzeti Fejlesztési Terv pályázatán is nyerhetnének vissza nem térítendő, akár a költségek nyolcvan százalékát kitevő támogatást.

A tréningcégek között is éles árverseny zajlik, jellemző, hogy a vállalkozások két-három év óta számottevően nem emelték díjaikat. Ami az árakat illeti, a kisebb vállalkozások, illetve a szabadúszó trénerek egy-egy csoportnak naponta 150-200 ezer forintért kínálják a tréninget, míg a nagyobb cégek 300-600 ezer forint/nap/ csoport sávban szolgáltatnak. Ez általában magában foglalja az alapos előkészítést, valamint az utókövetést is.

Hatásmérés, tudástranszfer

A tréningek hatásának mérése – a nemzetközi trendeket kissé lassan követve – a kilencvenes évek második felében terjedt el Magyarországon. Ebben élenjártak a nemzetközi társaságok, amelyek gyakran saját mérési módszereiket alkalmazták, s a magyar leányvállalattól is elvárták a külföldön már bevált technológiák bevezetését. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a hazai tulajdonú cégek és a középvállalkozások körében kevésbé jellemző, hogy erre igény lenne.

E kérdéshez a tréningcégek eltérően viszonyulnak. A többség érdeke az, hogy a tréningprogramok hatásvizsgálata megrekedjen a hangulat mérésén. Ez ugyanis kedvező, hiszen a tréningek motiváló, csapatépítő hatása általában kimutatható – és pozitív –, míg a készségek fejlődése, a tudás gyarapodása meglehetősen kérdéses. Nem beszélve a tudástranszferről, vagyis a tanultak gyakorlati alkalmazásáról és annak hasznosulásáról a vállalati eredményességben. Ez utóbbi tekintetében csak azok a képzőcégek erőltetik a mérési módszerek átvételét, melyek – bízva saját képességeikben és az általuk nyújtott szolgáltatás minőségében – jól követhető és számon kérhető kompetenciákat tudnak fejleszteni egy-egy tréning során.

A hatásmérés többfázisú lehet. A kezdet a hangulatfelmérés, a legfelső szint a ROI (Return on Investment) alapú mérések alkalmazása. Minden megrendelőnek legalább odáig kellene eljutnia, hogy a képzést lezáró értékelőlapot közösen állítsa össze a tréningcéggel, s ebben pontosan kérdezzen rá a kijelölt célok megvalósulására. Ne csak azt tudakolja, hogy a résztvevők jól érezték-e magukat a foglalkozáson, és a trénerrel kapcsolatban pozitív benyomásuk alakult-e ki. Érdemes az árképzést is az eredményességhez igazítani. A Develor például több nagy ügyfelének kedvezményt ad az áraiból, s csak akkor számlázza ki a díj kedvezményként adott hányadát, ha a vállalat pénzügyi mutatói megfelelnek a tervszámoknak vagy meghaladják azt. Ezáltal a kockázat jelentős részét átvállalja. Ez a módszer elsősorban a jól mérhető tréningeken vagy tisztán behatárolható munkaköröknél alkalmazható: például egy értékesítési hálózat átfogó képzési programja esetében. Nehéz viszont elképzelni egy középvezetőknek szóló stresszmenedzsment-kurzus után.

A tanultak alkalmazása

Természetesen a tréningezés sem képes csodákra. A képzés – még ha tökéletesen megfelelt is az elvárásoknak, s kedvező és tartós változást idézett elő a résztvevők körében – eredménytelen lehet, ha a vállalat vezetése nem támogatja a tanultak alkalmazását, ha a motivációs rendszer ellentétes az elhangzottakkal, vagy a tréning közben sikertelen marketingkampány folyik.

A szakma fejlődését mindenesetre segíti, hogy a megrendelők körében egyre nagyobb az igény a hatásmérésre. Ugyanakkor a tréningpiac tisztulásához is -amely ha lassan is, de már megkezdődött – hozzásegíthet, ha a vállalatok a belső képzésekkel kapcsolatos elvárásaikat szorosabban illesztik a megtérülési mutatókhoz. Az mindenképpen kedvező, hogy a korrupció egyre kevésbé van jelen az ágazatban, s mindinkább kiszorulnak azok a vállalkozások, amelyek korábban tisztességtelenül érték el a sikereiket.

Pozvai Zsolt úgy véli: a tréningpiacon az idén tartós lesz a növekedés. Számítani lehet arra, hogy a kormányzati és az önkormányzati szektorban is egyre bővül az igény a vezetői tréningek iránt. Három-öt éves távlatban viszont várható, hogy telítődik a piac, s a szolgáltatók mindinkább egymástól vehetnek el klienseket. Ezért egyre nagyobb szerepe lehet az ügyfelek megtartásának, a jó szakmai munkának. Ugyanakkor új típusú tréningek bevezetése is várható. A Develornál például több éve dolgozik egy – folyamatosan bővülő létszámú – termékfejlesztő csapat, amely kizárólag az "újításokat" gondozza. Egyre fontosabb szerepet kap az internet is, sok megrendelő ugyanis először a világhálón keres információt a tréningcégekről. A vállalkozásoknak tehát elemi érdekük, hogy érdekes, informatív honlapot készítsenek magukról.

Átrendeződés és trendváltás

Az Európa Tréning Kft. ügyvezető igazgatója, Durugy András érdeklődésünkre elmondta: cégüknek a kedvezőtlenebb piaci viszonyok között tavaly és tavalyelőtt is sikerült húszszázalékos forgalomnövekedést elérni. Véleménye szerint a tréningpiacon az elmúlt két-három évben átrendeződés, illetve trendváltás következett be.

A versenyszférában működő vállalatoknál a tréningek termelési tényezővé váltak, s elvárás, hogy járuljanak hozzá a cég üzleti sikeréhez. Ezt jelzi az is, hogy egyre nagyobb az igény a tréningek közvetlen hatásának mérésére. A piaci versenyben azok a vállalkozások lehetnek sikeresek, amelyek úgymond "előre látják a jövőt". Ezért a folyamatokra gyorsan reagáló, költséghatékony szervezet kialakítására van szükség. Ahhoz, hogy mindenki egy irányba tolja a vállalat szekerét, szükség van a hatékony belső kommunikációra.

A hagyományos, általános, alapkészség-fejlesztő tréningek ideje lejárt, a hangsúly a problémamegoldásra helyeződött, ám ehhez a tréningcégeknek is alkalmazkodniuk kell. Ugyanakkor jól érzékelhető, hogy az állami és a közigazgatási szféra mintegy évtizedes késésben van a versenyszektorral szemben, így előbbi területen még népszerűek az ügyfélorientált gondolkodást, kommunikációt segítő tréningek is.

Az Európa Tréning Kft. stabil ügyfélkörrel rendelkezik, megrendelői között nagy állami vállalatok, illetve a versenyszféra meghatározó cégei is jelen vannak. Természetesen előfordulhat, hogy hiába dolgozik jól egy tréningcég, a megrendelő mégis vált. Ennek oka, hogy a megbízók egy része úgy gondolja: három-négyévente e téren is frissíteni kell.

Személyre szabott megoldások

A tréningcégek főbb ügyfeleit főként a Figyelő Top 200 listáján szereplő vállalatok teszik ki. A nagy állami cégek közül a MÁV, a Magyar Posta, illetve a Paksi Erőmű is jelentős megrendelőnek számít. Ugyanakkor jó néhány vállalkozás nem csak egyetlen tréningcég szolgáltatásait veszi igénybe. Ennek az lehet az oka, hogy a főbb oktatási szakterületeken kívül – vezetői készségfejlesztés, csapatépítés, tárgyalástechnika, értékesítés, kommunikáció, változásmenedzsment – majd mindegyik tréningcég egy-egy további szakterületre is specializálja magát.

A hazai magasépítési piac egyik meghatározó vállalkozása, a KÉSZ Kft. szintén több tréningcéggel alakított ki intenzív kapcsolatot az elmúlt évek során. Morva Gábor közkapcsolati igazgató ugyanakkor hangsúlyozta, hogy e cégek köre azért behatárolt, hiszen alapvető cél a belső működés, a menedzsmentfolyamatok hatékonyságának növelése, s a résztvevők személye és a feltárt információk jellege bizalmi környezetet igényel. A tréningcégek kiválasztásakor a legfontosabb szempont a rugalmasság és a nyitottság. Arra törekednek, hogy az együttműködés során a trénereknek legyen lehetőségük a vállalat célkitűzéseinek, belső viszonyainak, valamint kulcsembereinek megismerésére, ezáltal ugyanis a felmerülő problémákra akár személyre szabott megoldásokat is képesek ajánlani. Nem szívesen dolgoznának együtt olyan céggel, mely sablontréninget, vagy egy más kultúrában jól bevált, de a magyarországi körülményekhez nem adaptált programot szeretne megvalósítani cégüknél.

Az eddigi tréningek – amelyeken a társaság közép- és felsővezetői vettek részt – elsősorban a vezetési készségek fejlesztésére koncentráltak (például kommunikáció, konfliktuskezelés, döntéshozatal stb.). Emellett a naprakész vezetéselméleti ismeretek átadását is támogatják. A tréningek eredményességéről szólva Morva Gábor elmondta, az egyik legfőbb mérce a szubjektív visszajelzés. A résztvevők elégedettsége s az a megnövekedett magabiztosság, amivel a programok után egy-egy helyzetet kezelni tudnak, bizonyíték egy-egy kurzus sikerére. Ugyanakkor törekszenek az eredményesség objektív, számszerűsíthető módszerekkel történő követésére is: erre leginkább az időgazdálkodás, a prezentációs technikák alkalmazása és a projektmenedzsment területei kínálnak jó lehetőségeket.

Tréningcégek nettó árbevétel szerinti rangsora 2004-ben (millió forintban)

1. Develor Rt.

2. Flow Csoport

398

3. Ad Sidera Kft.

276

   

4. Concordia Szervezet- és Vezetésfejlesztési Kft.

266

5. Interlead Tanácsadó Kft.

203

6. Cegos Kft.

190

7. Conline Budapest Kft.

179

8. Európa Tréning Kft.

150

9. Perfekt Rt.

134

10. Trainer C Kft.

130

Forrás: Budapest Business Journal

 

Többmilliárdos piacon osztoznak a szolgáltatók

A hazai vállalatitréning-piac értéke hétmilliárd forintra tehető. A Budapest Business Journal (BBJ) árbevételi ranglistáján tavaly a Develor Rt. megőrizte és megerősítette első helyét, s az idén már az egymilliárd forintos árbevétel elérését tűzte ki célul.

A 2003-as és 2004-es listát összehasonlítva földrengésszerű változások nem következtek be. Az viszont mindenképpen figyelemre méltó, hogy a tavalyi lista második helyén végzett Flow Csoport több kisebb vállalkozás fúziójából jött létre. 2004-ben tizenöt vállalkozás nettó árbevétele haladta meg a bűvös százmillió forintos határt. A lista első két helyén végzett cég száz százalékban magyar tulajdonban van.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem