×

Hírvilág

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 88. számában (2005. június 15.)

Nőtt a munkanélküliség

Az idén február és április között a munkanélküliségi ráta 7,2 százalék volt, szemben a 2004. február-áprilisi 6 százalékkal – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) májusban. Ugyanebben az időszakban az idén a foglalkoztatottak száma 3 millió 875 ezer, a munkanélkülieké 300 ezer volt. A KSH közlése szerint a foglalkoztatotti létszám az előző év azonos időszakához képest 16 ezer fővel csökkent, a változás a mintavételi hibahatáron belül maradt. Az állástalanok száma a vizsgált hónapokban 52 ezer fővel több, mint egy évvel korábban. A 15-24 évesek munkanélküliségi rátája 19,3 százalékra emelkedett, az e korosztályba tartozók 22,2 százalékos aránya az összes munkanélkülin belül szintén nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az állástalanok 45,4 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, ez 0,6 százalékpontos aránycsökkenést jelent a tavalyi értékhez képest. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,2 hónapnak felelt meg.

Új OFA-programok

Több új foglalkoztatási programot indít az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) az idei kétmilliárd forintos keretből – hangzott el a témában tartott májusi tájékoztatón. Az egyik ilyen projekt, amelyre 300 millió forint jut, az önkéntes munkát kívánja népszerűsíteni. E konstrukció lehetőséget teremt az állástalanoknak, hogy munkatapasztalatot szerezzenek, s így könnyebben helyezkedhessenek el. Az önkéntes munka támogatását három célcsoport nyerheti el: azok a nonprofit szervezetek, amelyek megszervezik a munkát, illetve maguk a foglalkoztatottak, akik díjazást nem, de utazási, lakhatási, étkezési költségtérítést elnyerhetnek. Végül a dolgozókat fogadó intézmények is kaphatnak segítséget, mégpedig a munkahelyek kialakításához. Az OFA másik – 118 millió forintos keretösszegű – programja révén a hátrányos helyzetű térségek önkormányzatai kapnak támogatást. Feladatuk, hogy a közterületek, közösségi épületek felújítását végezzék el a környékbeli munkanélküliek foglalkoztatásával. Az OFA folytatja a romáknak szervezett programokat is, erre 375 millió forint áll rendelkezésre. A múlt évben a közalapítvány szervezésében 5500-an vettek részt a foglalkoztatási programokban, több mint 38 ezren a képzésekben. Ezenkívül 2800-an a munkába helyezési és 6600-an az egyéb szolgáltatásokat vették igénybe.

Kedvezőtlen üzletmenet

A magyarországi kis- és középvállalkozások (kkv) üzleti helyzete romlott az idei év első négy hónapjában; többségük saját lehetőségét kedvezőtlenebbnek látja az év elejéhez képest; beruházásaik sem a várakozásoknak megfelelően alakulnak – derül ki a kkv-körkép néven májusban bemutatott, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) egyik cége, az MKIK GVI által készített felmérésből. A kutatást végző társaság képviseletében Tóth István János elmondta: a feldolgozóiparban tevékenykedő kis és közepes munkáltatókon kívül a többi e méretkörbe tartozó cég is romló üzleti tendenciákról számolt be, emiatt a kapacitáskihasználtságuk is csökkent: az év eleji 76 százalékról 73 százalékra. A kutatás arra is rávilágított, hogy e szektorban az EU-csatlakozás után számottevően erősödött a verseny mind a belföldi, mind a külpiacokon, s a cégek üzleti helyzete nehezebbé vált.

Magyarok külföldi munkavállalása

Kevesebb magyar dolgozik azokban a régi európai uniós tagországokban, amelyek nem korlátozzák munkaerőpiacukat, mint a korlátozást fenntartókban – derült ki Ladó Mária, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium főigazgatójának májusi tájékoztatóján. A főigazgató elmondta: bár munkavállalási engedély nélkül dolgozhatnak magyarok az Egyesült Királyságban, Írországban és Svédországban, a múlt év végén 4 ezer, 2 ezer, illetve 200 magyar vállalt munkát ezen államokban. Ugyanakkor Németországban, illetve Ausztriában – ahol munkavállalási engedély szükséges – 17 ezer, illetve 14 ezer magyar dolgozott tavaly. Viszonylag magas, 1100, illetve 900 az Olaszországban, illetve Hollandiában ténykedő magyarok száma. Néhány százan Spanyolországban és Görögországban, a többi európai uniós tagállamban pedig száznál kevesebben dolgoznak.

Nőtt a reálkereset

Az év első három hónapjában – 3,6 százalékos infláció mellett – 9,7 százalékkal nőttek a reálkeresetek, míg márciusban 4,4 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal májusban. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete az év első három hónapjában 160 ezer forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál tevékenykedők átlagosan 140 ezer forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók 208300 forintot kerestek. A nettó átlagkereset nemzetgazdasági szinten 103 900 forint volt január-márciusban, s ez 13,7 százalékkal magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A fizikai dolgozók nettó keresete 74 600 forint, a szellemi foglalkozásúaké 137 300 forint volt.

Bérek az EU-ban

Magyarországon – ötödik legalacsonyabbként – 5910 euró volt az éves átlagbér 2002-ben az iparban és a szolgáltatóágazatokban az Európai Unió tagországai közül, miközben az átlagbér a mai 25 tagállamban elérte a 26850 eurót – derül ki az Európai Bizottság által Brüsszelben közzétett statisztikából. Az EU Luxembourgban székelő központi statisztikai hivatalának (Eurostat) adatai szerint a vizsgált évben a legmagasabb fizetéssel a britek (36 200 euró), a luxemburgiak (35 ezer euró) és a németek (34 600) rendelkeztek; a sort a lettek (3200), a litvánok (3600), az észtek (4400) és a szlovákok (5000) zárták a magyarok után.

Üdülési támogatás

A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) 378 millió forint üdülési célú szociális támogatás kifizetéséről döntött azon munkavállalók, nyugdíjasok, illetve fogyatékkal élők javára, akiknek alacsony a jövedelmük – tudatta a szervezet májusban. Az üdülési célú pályázatokra közel 23 ezer kérelem érkezett, ebből 773 igénylőt utasítottak el. Az MNÜA a szakmunkástanulóknak is pályázatot hirdetett, amelyre április 30-áig jelentkezhettek a diákokat oktató intézmények, illetve az érdekükben tevékenykedő egyesületek és szakszervezetek. Az alapítvány egyelőre nem tette közzé, hány szakmunkástanuló fiatal kaphat 30 ezer forintos üdülési csekket az önrészként befizetendő ötezer forintért.

Humánpolitikai konferencia

Az Európai Unióhoz képest a foglalkoztatás terén jelentős a lemaradásunk, aminek orvoslásához az emberi erőforrás modernizációjára van szükség – hangsúlyozta a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium helyettes államtitkára májusban, Siófokon, a kétnapos humánpolitikai konferencia plenáris ülésén. Simonyi Ágnes kitért arra, hogy nemcsak a korábbi uniós tagállamokhoz viszonyítva alacsony a foglalkoztatásban az aktivitási rátánk, hanem az újonnan csatlakozott országok együttesén belül is lemaradtunk; az EU 69 százalékos aktivitási rátája mögött Magyarországon 60 százalék mutatható ki. A humánerőforrás-menedzsmentnek abban van fontos szerepe, hogy a dolgozó a szerkezetváltások, a leépítések után is foglalkoztatható legyen, és ne kerüljön válsághelyzetbe.

Internethasználat az EU-ban

Magyarországon a lakosság 28, a vállalatok 78 százaléka használta rendszeresen az internetet az elmúlt év elején. Hazánk mindkét adattal az Európai Unió sereghajtói közé tartozik – derül ki a Brüsszelben, májusban közzétett, huszonöt országra kiterjedő statisztikából. Az EU adatai szerint az Unióban élő 16-74 éves emberek 47 százaléka vette igénybe a világhálót tavaly január-márciusban (a 16-24 éves kategóriában 75), míg a cégek közül az év első hónapjában 89 százalék használta azt rendszeresen. A lakosság körében a legnépszerűbb Svédországban (82 százalék), Dániában (76) és Finnországban (70) volt az internet, míg legkevesebben Görögországban (20 százalék), Magyarországon (28) és Litvániában (29) dolgoztak, vagy töltötték szabad idejüket a világhálón. A cégek körében ugyancsak Dánia és Finnország vezet (97-97 százalék) Belgium és Svédország előtt (96-96), míg Magyarországnál alacsonyabb arányban csak Portugáliában (77 százalék) éltek a cégek a háló adta lehetőségekkel. A magyar adatok szerint a férfiak 30 és a nők 26 százaléka használta a világhálót a vizsgált időszakban. A háztartásoknak mindössze hat százaléka rendelkezett szélessávú kapcsolattal tavaly márciusban.

Balatoni közmunka

Közmunkaprogram indul a Balatonon a MÁV Rt. részvételével, amelynek keretében 700 millió forintból az előző év majd ötszörösét, csaknem ezer munkanélkülit foglalkoztatnak október közepéig. Három város – Siófok, Balatonfüred és Keszthely – koordinálásával a 45 tóparti településen, 232 kilométernyi partszakaszon, a parttól mintegy másfél kilométeres sávban megtisztítják a területet, továbbá valamennyi vasúti átjárót, illetve parlagfű-mentesítést is végeznek. A balatonival együtt az idén összesen 8 közhasznú programot indítanak az országban – 6 milliárd forint ráfordítással –, s 10 ezer állástalannak adnak munkát.

Újabb távmunkahelyek

Újabb 980 távmunkahely létesülhet az idén a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium támogatásával – jelentette be a távmunka-programiroda vezetője májusban egy nyíregyháza-sóstói konferencián, amelyen az életen át tartó tanulás volt a téma. A pályázatra a gazdasági szféra szereplői mellett ezúttal önkormányzatok, alapítványok és nonprofit szervezetek is jelentkezhetnek. Magyarországon jelenleg még csak 1,5-2 százaléknyi arányt képvisel a távmunka, amíg például Németországban 18, Ausztriában 20, a skandináv államokban pedig 30 százalék fölötti az aktív munkavállalók körében.

Informatikai képzés

Informatikai képzést indítanak a megváltozott munkaképességű, 45 éven felüliek számára az ipar legnagyobb szakmai szervezetei és a célcsoport érdek-képviseletei az Európai Unió támogatásával – tudatta az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) májusban. Az IT-mentor nevet viselő kezdeményezés támogatására az IVSZ-en kívül az Inforum, a Magyar Tartalomipari Szövetség, a Napra Forgó Kht., valamint a Hallássérültek Rehabilitációjáért Küzdők Egyesülete konzorcium keretében pályázott az unió EQUAL programján. A képzési és foglalkoztatási modellben 54 közép- és felsőfokú végzettséggel rendelkező inaktív vehet részt, akik az informatikai ismeretek elsajátítása mellett személyiségfejlesztő oktatásban is részesülnek.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem