Új álláshelyek
Hat és fél milliárd forintos beruházással hétszáz új munkahelyet hoz létre hazánkban az IBM – jelentette be márciusban Kóka János gazdasági miniszter. Az új alkalmazottak háromnegyede főiskolai vagy egyetemi diplomával és kiemelkedő nyelvtudással rendelkező pályakezdő lesz, akik pénzügyi, beszerzési, humán erőforrás és call center szolgáltatásokat nyújtanak az IBM ügyfeleinek. Aszaktárca vezetője elmondta, jelenleg országszerte kétszázmilliárd forint értékű beruházás van folyamatban, amelyek összesen körülbelül hétezer új munkahely létrejöttét eredményezik. A miniszter szerint 2003 és 2008 között 600 milliárd forint beruházás valósul meg, s összesen 17 ezer új munkahely jön létre a befektetések nyomán.
Programok a hátrányos helyzetűeknek
Több mint 16 ezer eddig inaktív állástalant vonnak be a különféle munkába helyezési, képzési, tanácsadási, valamint felkészítési projektekbe a humánerőforrás-fejlesztési operatív program (hefop) most jóváhagyott nyertes pályázatai alapján. Az erre szánt keret mintegy 7,4 milliárd forint. Tátrai Ferenc, az Európai Szociális Alap Nemzeti Programirányító Iroda Társadalmi Szolgáltató (ESZA) Kht. ügyvezető igazgatója a témában tartott márciusi tájékoztatóján elmondta: a 75 százalékban európai uniós forrásból támogatott programok a hátrányos helyzetű csoportok, illetve a nők munkaerő-piaci lehetőségeit kívánják javítani. A 7,4 milliárd forinton kívül az ESZA pályáztatásában már jóváhagytak további több mint 700 millió forintnyi támogatást a vállalatok munkavállalóinak képzéséhez, illetve mintegy 300 milliót a közművelődési intézmények felnőttképzésben történő részvételéhez.
Gvop-pályázatok
Három hét alatt 100 ezren keresték fel a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium honlapját, hogy megnézzék és letöltsék a gazdasági versenyképesség operatív program (gvop) idei pályázatait. A gvop-ban februárban összesen 16 pályázatot írtak ki 45,5 milliárd forint keretösszeggel. A tapasztalatokat és az igényeket felmérve a feltételeket érintő jelentős egyszerűsítések, pályázóbarát változások történtek. A beadványok befogadása 2005. március 1-jén kezdődött, a pályázatok többségénél a benyújtási határidő 2005. december 31. A dokumentációk a GKM (www.gkm.hu), valamint a közreműködő szervezetek honlapjáról érhetők el. A gvop a termelőszektor modernizációját, valamint a fejlett gazdasági szolgáltató környezet kialakítását tűzi ki célul. E projekt alapelgondolása a megindult gazdasági növekedés bázisának – ágazatok, szektorok és régiók szerinti – kiszélesítése, a gazdaság magas, az Európai Unió átlagát meghaladó növekedési ütemének fenntartása, a versenyképesség előmozdítása, a termelékenység növelése, s ezzel az ország és az EU gazdasági fejlettsége közötti fokozatos konvergencia előmozdítása.
E-kereskedelem a kisvállalkozásoknak
Több mint ezer kis- és középvállalkozás (kkv) szerezhetett ismereteket az elektronikus kereskedelem működéséről a gazdasági tárca egy programjának köszönhetően. "Az e-kereskedelem, mint a kkv-fejlesztés eszköze" elnevezésű projektre részben uniós forrásból 3,4 millió eurót költenek. A tavaly áprilisban indult program 850 millió forintot kitevő teljes költségéből 1,8 millió euró (450 millió forint) PHARE-támogatás, illetve 1,6 millió euró (400 millió forint) a gazdasági tárca társfinanszírozása. Az e-kereskedelmi program idén augusztus 31-ig befejeződik, ám a gazdasági versenyképesség operatív programja keretében a vállalatok több e témában meghirdetett alprojektekre pályázhatnak.
Korszerűsítés Komlón
Új, korszerű munkaügyi kirendeltséget adott át márciusban Csizmár Gábor munkaügyi és foglalkoztatáspolitikai miniszter Komlón. Az esemény alkalmából a Baranya megyei munkaügyi központ összevont munkaértekezletet tartott, ahol a korábbi gyakorlatnak megfelelően értékelték az elmúlt évi munkát, és kijelölték a munkaügyi szolgáltatások fejlesztésének idei céljait. Megnyitó beszédében Csizmár Gábor részletesen elemezte a munkaerőpiac működésének fő jelzőszámait. Baranya megyében is növekszik a bejelentett álláshelyek száma. Ezek szerint 2002-ben havonta átlagosan 1200, egy évvel később már 1300, az elmúlt évben pedig 1400 új álláshelyet jelentettek be a vállalkozók. A Foglalkoztatási Szolgálat stratégiai célkitűzése, hogy növekedjék a kirendeltségek szerepe a munkaerő-piaci forgalomban.
Vízügyi közmunka
A tavalyi összeg két és félszeresét, egymilliárd forintot költenek az idén a vízügyi közmunkaprogramra. Az erről szóló megállapodást Szolnokon írta alá a környezetvédelmi és a munkaügyi tárca vezetője. A két minisztérium a projekt megvalósítására a tavalyi 400 millió forint után az idén 1 milliárd forintot fordít. Az aláírás alkalmából tartott sajtótájékoztatón elhangzott: a közmunkaprogram keretében az árvízvédelmi művek, a vízlevezető csatornák, a belterületi vízfolyások és más létesítmények megtisztítását, a cserjék irtását végzik el. A közmunkaprogram hozzájárul a Tisza menti hátrányos helyzetű településeken élők foglalkoztatásához. A közmunkások alkalmazása azért is fontos, mert a vízgazdálkodásban húsz éve még húszezer ember dolgozott, mára azonban az ágazat létszáma 4500 körülire csökkent.
Támogatás a szakképzésre
Tizenhat projekt összesen 17 milliárd forintos támogatást nyert el térségi integrált szakképző központok (TISZK) létrehozására. A humánerőforrás-fejlesztési operatív program (hefop) egyik fő célja, hogy az intézmények szorosabbra fűzzék kapcsolataikat a munkaerőpiac szereplőivel. Régiónként két-két, összesen tizenhat térségi integrált szakképző központ létesül a közeljövőben. Az oktatási tárca felhívására a szeptember végi határidőig 35 beadvány érkezett. A központok létrehozására 5,54 milliárd forint áll rendelkezésre, míg az infrastrukturális feltételek javítására 11,43 milliárd forintot fordítanak. Utóbbi esetben 6,25 százalékos önrészt kell vállalni. A 16 nyertes projektre átlagosan 1,06 milliárd forintos támogatás jut; 45 városban 116 szakképző intézményben, öt főiskolán és egy egyetemen valósulnak meg fejlesztések. A program célja, hogy az elaprózott infrastruktúrát integrált rendszerbe vonják össze, s a szakképző intézmények a munkaerőpiaccal szorosabb együttműködést alakíthassanak ki.
Információs napok a fogyatékosokról
A fogyatékossággal élőket segítő nemzeti információs napokra került, illetve kerül sor tavasszal: április elején Kecskeméten, április végén Miskolcon és május 20-án Kaposváron. Az információs napok programja két nagy blokkra oszlik: délelőtt szakmai előadásokon a szociális, a munkaügyi és a fogyatékosügyi szakma helyi, országos, illetve unióbeli (European Disability Forum) szakértői számolnak be saját szakterületük aktualitásairól, a szociális közigazgatás és az érintettek közötti együttműködés lehetőségeiről, eredményeiről; majd a résztvevők délután workshopokon vehetnek részt. Ez utóbbiak keretében az érdeklődők megismerkedhetnek az Európai Unióban alkalmazott "legjobb gyakorlatokkal" (best practice), továbbá a fogyatékos emberekkel való kapcsolatfelvétel és együttműködés terén sajátíthatnak el kommunikációs elemeket, stratégiákat. A rendezvények elsődleges célja, hogy egy-egy rendhagyó szakmai nap révén lehetőséget teremtsenek a helyi, regionális döntéshozók, véleményformálók, a közigazgatásban dolgozó szakemberek és ügyfélszolgálati munkatársak, valamint a fogyatékossággal élő emberek és érdekvédelmi szervezeteik közötti informális és formális kapcsolatépítésre, a meglévő együttműködési hálózatok bővítésére.
Áprilisban indul az ügyfélkapu
Április 1-jétől az internetes felhasználók regisztráció után egyetlen belépéssel vehetik igénybe a kormányzati elektronikus szolgáltatásokat. Kezdetben adóhatósági és okmányirodai ügyek intézhetők, majd a szolgáltatások listája folyamatosan bővül. A felhasználók egységes ügyfélbeléptető és -azonosító rendszeren keresztül érhetik el a magyar közigazgatás elektronikus szolgáltatásait. Ez a bejárat lesz az "ügyfélkapu", amely a www.magyarorszag.hu kormányzati portálon található meg. Az ügyfélkaput a MeH Elektronikuskormányzat-központ felügyelete alatt a Kopint-Datorg Rt. működteti. Személyes ügyfélkaput bárki létesíthet, ehhez azonban regisztrálnia kell magát. Ennek során személyes adatokat kell megadni, és aláírással kell jóváhagyni, hogy ezek segítségével azonosítsák, ellenőrizzék a felhasználót, és kezeljék adatait. A személyes ügyfélkapun belépve elérhetővé válnak a közigazgatási szolgáltatások. Április 1-jétől okmányirodai, adóhivatali ügyindítás és ügyintézés, valamit a kormányzati portál eddigi szolgáltatásai vehetők igénybe.
Értékelés a foglalkoztatáspolitikáról
A munkaügyi tárca az Európai Bizottság felkérésére értékelést készít a nemzeti foglalkoztatáspolitika 1999-2004 közötti időszakát átfogó intézkedéseiről. Ennek alapján fog elkészülni az idei akcióterv, amely nyomán az Unió meghatározza a 2006-2010-re vonatkozó foglalkoztatáspolitikai irányelveket. Az értékelés más tervezési feladatoknál is hasznos lesz, egyrészt segíti az Európa-terv foglalkoztatáspolitikát érintő részeinek megalapozását, másrészt előkészíti a 2006-2010-re vonatkozó – és a következő kormányprogram részét képező – foglalkoztatáspolitikai stratégia kidolgozását. Az Európa-terven belül a munkaügyi tárca az Aktív társadalom elnevezésű tematikus terület kidolgozásáért felelős. Ez magában foglalja a foglalkoztatás, a munkapiac, illetve a felnőttképzés területéhez kapcsolódó helyzetelemzés és stratégia kidolgozását, valamint az operatív programok megtervezését.
Munkanélküliség – számokban
Tavaly december és idén február között a munkanélküliségi ráta 6,9 százalék volt, 0,9 százalékponttal magasabb, mint egy évvel korábban – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) márciusban. A foglalkoztatottak száma 2004 decembere és 2005 februárja közötti időszakban 3,874 millió fő, a munkanélkülieké pedig 286 ezer fő. A munkanélküliségi ráta a 2003 decembere és 2004 februárja közötti időszakban 6 százalék volt, egy évvel korábban pedig 6,3 százalék. A foglalkoztatottak száma 3,901 millió, míg egy évvel korábban 3,865 millió volt.