×

HÍRVILÁG

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. november 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 81. számában (2004. november 15.)

Hátrányos helyzetűek foglalkoztatása

Az Európai Unió PHARE-támogatásával, 2,2 millió euró felhasználásával kétszáz halmozottan hátrányos helyzetű személyt sikerült bevonni a felzárkóztatásukat szolgáló másfél éves képzésbe, foglalkoztatásba – derült ki a program zárását értékelő októberi konferencián. A felzárkóztatásra személyenként átlagosan 1,7 millió forintot használtak fel. Az összeg 36 százaléka jutott a foglalkoztatás támogatására, 27 százaléka a képzésre, 18 százalékából pedig beruházásokat, fejlesztéseket finanszíroztak. A hátrányos helyzetű fiatalok támogatására átlagosan személyenként egy év alatt 1,8 millió forintot használt fel a program. A roma munkanélküliek hasonló célú segítésére 1,26 millió forint, a fogyatékos személyek esetében 2,2 millió forint állt rendelkezésre.

Munkaügyi kutatások

A munkaügyi intézményrendszert a felnőtt lakosok közül szinte kizárólag a munkanélküliek keresik fel, miközben az alkalmazásban állók a távlati munkaerő-piaci pozícióik javítása érdekében nem jelentkeznek pályaorientációs igénnyel – állapítja meg az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány által támogatott kutatás összefoglaló tanulmánya. A kérdőíves felmérés alapján készült kutatás válaszaiból kiderült: a munkaügyi kirendeltségekre látogatók nem a pályaorientációban, hanem a pályakorrekcióban érdekeltek. Az érdeklődők többségét – a három felmérésbe bevont megyében 93 százalékukat – az álláskeresés motiválta. Az érdekelteknek gyakran nincs is tudomásuk a felnőtteknek szóló szolgáltatásokról, illetve ha van, akkor némelyiktől – például a pszichológus részvételétől – idegenkednek. Az emberek általában állást akarnak, de nem szívesen vállalják az átképzést. A hoszszú munkanélküliségi múlttal rendelkezők közül már a munkaügyi kirendeltségekre is csak kevesen mennek el. Ugyanez vonatkozik az 50 éven felüli korosztályra.

Egy másik tanulmány arról tájékoztat, hogy a magyar munkavállalási korú – 15-64 éves, 6,8 milliós – népesség csaknem 40 százaléka nem vesz részt a munkaerőpiacon. A 2,7 millió személyt gazdaságilag inaktívként tartja számon a statisztika. A Laky Teréz munkaügyi kutató által írt, évente megjelenő tanulmánysorozat legújabb kötete hangsúlyozza: az Európai Unió 25 tagállama közül – a kissé javuló aktivitás ellenére – változatlanul a magyarok voltak a legkisebb arányban, 61 százalékban jelen a munkaerőpiacon.

Vállalkozói Akadémia

Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) a szlovák és a lengyel társszervezettel közösen Nemzetközi Vállalkozói Akadémiát indít jövőre egységes tananyag alapján. A képzést kifejezetten aktív, működő kisvállalkozóknak hirdetik meg. A tervek szerint a Nemzetközi Vállalkozói Akadémia két év alatt elvégezhető. Öt – pénzügy, informatika, marketing, üzleti terv, együttműködési lehetőségek kialakítása – önálló témakört ismertetnek. Az oktatás nem lesz tanévhez kötve, az akadémia képzésébe egy-egy témakör elindításának kezdetekor lehet bekapcsolódni. Egy témakör négy hétvége alatt elsajátítható. Az akadémia képzésén részt vevő kisvállalkozók az említett kurzusokon olyan ismereteket sajátíthatnak el, amelyek segítik őket felzárkózni az Európai Unió vállalkozói kultúrájához.

Internetes állásajánlás

A hazai munkaerőpiacon jó mérnököket és értékesítőket a legnehezebb találni – állítja a JobMonitor internetes állásajánló. Ennek oka egyrészt, hogy mérnökökből jelenleg szűkös a kínálat. A diplomásokból ugyan túlkínálat van, de ez nem vonatkozik az orvosi és a mérnöki szakmára. Az értékesítőknél más okok állnak a háttérben. E foglalkozási körben a "jó" értékesítőt nehéz megtalálni. Bár egy-egy ilyen állásra átlagosan háromszázan ajánlkoznak, közülük viszont csak kevesen, a jelentkezőknek mindössze 5 százaléka alkalmas e pályára. A JobMonitoron közzétett pozíciók alapján a munkáltatók által az idén leginkább keresett szakmák: értékesítés (3327 pozíció), mérnöki tevékenység (3248), adminisztráció/asszisztencia (2963), pénzügy (2548), telekommunikáció (2345), gyártás/termelés/építőipar (2186).

Fogyatékkal élők a munkapiacon

A fogyatékkal élő embereknek csak kis hányada jut munkához, és az érintettek fele közhasznú, közcélú vagy közmunkát végez – hangzott el a foglalkoztatási rehabilitációról szóló regionális konferencián októberben, Salgótarjánban. Nógrád, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében közel 80 ezer állástalant tartanak nyilván, akik közt 6500 a fogyatékkal élő ember. Közülük 2300-an tudtak elhelyezkedni, 1500-an támogatással. A Központi Statisztikai Hivatal szerint 748 ezren élnek fogyatékkal Magyarországon. Közülük 650 ezren munkavállalási korúak, de ebből a körből csak 95 ezren jelennek meg a munkaerőpiacon. Gere Ilona, a Foglalkoztatási Hivatal tudományos tanácsadója a konferencián arra hívta fel a figyelmet, hogy a foglalkoztatási rehabilitációban a "koncepció, stratégia, politika, eszközök" sorrendjét kell kialakítani, ami véleménye szerint nem pénz, hanem elsősorban mentalitás kérdése.

Az EMMA tapasztalatai

Május elsejei indítása óta csaknem 1 millió 141 ezer új és megszűnő munkaviszonyt jelentettek be a munkáltatók az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázisba (EMMA) – tudatta a Foglalkoztatási Hivatal. Az új munkaviszonyokra vonatkozó bejelentések száma csaknem 530 ezer volt, megszűnő álláshelyekből több mint 351 ezret jelentettek be. A határozott idejű munkaszerződések esetében a munkáltatók gyakran a munkaviszony létesítésével együtt annak lejártát, megszűnését is jelzik egy bejelentéssel. Ilyen vegyes be- és kijelentés csaknem 258 ezer érkezett idáig. Az interneten vagy telefonos ügyfélszolgálaton keresztül történő bejelentéshez a munkáltatóknak PIN-kódot kell kiváltaniuk az illetékes munkaügyi kirendeltségnél. Ilyen azonosítót eddig 84 585 munkáltató igényelt. A munkavállalók közül 15 949-en kérték ki a kódot. Az eddigi bejelentésekből csaknem 565 ezer postán érkezett, s mintegy 243 ezer bejelentéssel személyesen jelentkeztek a munkáltatók a munkaügyi kirendeltségeken. Alig több mint 270 ezer bejelentést küldtek el interneten, s a telefonos ügyfélszolgálatra valamivel több, mint 63 ezer bejelentés érkezett.

Korszerűsödő munkajog

A jogalkalmazási tapasztalatok azt igazolják, hogy az 1992. július 1-je óta hatályos munkatörvények nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, nem javították a munkajogi szabályozás színvonalát, az egységes jogalkalmazás kialakulását, a jogbiztonságot, illetve nem csökkentették (hanem lényegesen növelték) a joganyag mennyiségét. Így az áttekinthető munkajogi szabályozás megalapozott igény – állapították meg a Visegrádon 2004. október 13. és 15. között első alkalommal megrendezett I. Magyar Munkajogi Konferencia előadói és résztvevői. A konferencia 140 résztvevője a plenáris üléseken, szemináriumi előadásokon többek között arra kereste a választ, hogy: kényszer vagy lehetőség a Munka Törvénykönyvének átfogó felülvizsgálata? Melyek a hazai közszolgálat távlatai Magyarországon, mik lehetnek az egységes közszolgálati törvény előnyei? A munkaügyi vizsgálatok segíteni kívánják-e a munkáltatói-munkavállalói viszony megfelelő alakulását, vagy a jogszabályok szigorú, "betű szerinti" betartását kívánják elérni? Mik a jogai és kötelezettségei a munkáltatóknak és a munkavállalóknak? A jogszerű és a jogellenes megkülönböztetés esetei. Merre mutatnak az európai munkaerőpiac változásai? Milyen kapcsolatban áll egymással a munkajog és a társasági jog?

A munkajogi konferencián első alkalommal adták át a "Pro Jure Laboris" díjat az év munkajogászának, Nagy László professzornak.

Munkában a döntőbírák

Több mint 10 esetben kérték fel az elmúlt egy év során a helyi szakszervezetek és a munkaadók a munkahelyi konfliktushelyzet rendezéséhez a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálatot – tudatta októberben Kovács Géza, az intézmény igazgatója. A felkérésekből 9 közvetítésre, békéltetésre irányult, 2 esetben döntőbíráskodást kértek a felek. Három alkalommal több közvetítő bevonásával zajlott a békéltetés, döntőbíráskodás. A közreműködést további tíz esetben nem lehetett megkezdeni, mert a vitában álló szakszervezet és munkaadó közül csak az egyik adta hozzájárulását a külső szereplő bevonásához. Ilyen esetben a szolgálat az egyik oldal határozott kérése ellenére sem kapcsolódhat be a vita rendezésébe, legfeljebb tanácsadásra vállalkozhat.

Kisvállalkozások és az e-kereskedelem

Sikeresen zajlik a májusban indult és jövő év őszéig tartó, "Az e-kereskedelem, mint a kkv-fejlesztés eszköze" elnevezésű program – hangzott el a témában tartott októberi tájékoztatón. Aprojektet a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, valamint az Európai Unió PHARE előcsatlakozási alapja közösen finanszírozza, mintegy 3,5 millió euróval, azaz 900 millió forinttal. Aprogram célja, hogy tanácsadási projekteken keresztül segítse a kis- és középvállalkozásokat az elektronikus kereskedelem eszközeinek széles körű kialakításában.

Európai foglalkoztatási célok

Az európai foglalkoztatási munkacsoport értékelése szerint főként a munkavállalók és a vállalkozások alkalmazkodóképességének fejlesztésére, az inaktív rétegek munkavállalásának ösztönzésére, a szellemi tőke hatékonyabb felhasználására, valamint a kormányzati munkában a reformok hatékonyabb véghezvitelére kellene koncentrálni – tudatta októberben a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium. Az értékelés minden évben megjelenik; az idén is kiadta az Európai Bizottság Foglalkoztatási és Szociális Ügyek Főigazgatósága. Az idei kiadvány első, az európai munkapiacot értékelő fejezete kedvező képet alkot a magyar munkapiac utóbbi éveket jellemző fejleményeiről. A fejezet adatai a magyarországi foglalkoztatás mintegy háromszázalékos bővülését mutatják 2003-ra. Egyes országokban egy százaléknál is nagyobb mértékben nőtt a foglalkoztatottság. Ebbe a csoportba tartozik Magyarország, Észtország, Görögország, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg és Szlovákia is.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. november 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem