Gyermekgondozási díjra jogosultság
Gyermekgondozási díjra jogosult a gyermeket saját háztartásában nevelő biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését – a gyermeket szülő anya esetén a szülést – megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt.
Gyermekgondozási díjra jogosult továbbá a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett, és a szülést megelőzően két éven belül legalább 180 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli.
A 180 nap kiszámítása
A gyermekgondozási díjra jogosultsághoz szükséges 180 naptári napba – a biztosítási, illetve a megállapodással szerzett időkön túl – be kell számítani a biztosítás megszűnését követő időre passzív jogon folyósított táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély folyósításának az időtartamát, valamint a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejét.
A gyermekgondozási díj folyósításának időtartama
A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek második életévének betöltéséig jár.
Ha a gyermeket szülő nő – ideértve a gyermeket örökbe fogadni szándékozó nőt is – meghal, vagy a gyermek nem az ő háztartásában nevelkedik, úgy a gyermekgondozási díj az arra jogosult személynek a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosító időtartamra, illetőleg annak fennmaradó részére is jár.
Amikor nem jár gyermekgondozási díj
Nem jár gyermekgondozási díj, ha:
– a jogosult bármilyen jogviszonyában díjazás – ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást – ellenében munkát végez, vagy a hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja,
– a jogosult – munkavégzés nélkül – megkapja a teljes keresetét (pl. felmondási idő),
– a jogosult egyéb rendszeres pénzellátásban részesül (pl. gyermekgondozási segély),
– a gyermeket – a külön jogszabályban foglaltak szerint – ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá ha harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el,
– a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsőde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) helyezték el, ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést,
– a jogosult előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti.
Gyermekgondozási díj igénylése
A gyermekgondozási díjat írásban – az "Igénybejelentés gyermekgondozási díjhoz" elnevezésű nyomtatványon – kell igényelni. Az űrlapot két példányban kell benyújtani a foglalkoztatóhoz abban az esetben is, ha az anya a biztosítás megszűnését követően igényel gyermekgondozási díjat. A foglalkoztató megbízottja az igénybejelentés másolatán igazolja az átvételt.
Az igény elbírálása
A gyermekgondozási díjra vonatkozó igény elbírálásához a díjra jogosító gyermek születési anyakönyvi kivonatát be kell mutatni az igényelbíráló szervnél – kifizetőhelynél vagy megyei egészségbiztosítási pénztárnál –, ahol az anyakönyvi kivonat hátoldalára a gyermekgondozási díj igénylésének tényét rávezetik.
Ha a foglalkoztatónál nem működik kifizetőhely, akkor az igénybejelentést, a születési anyakönyvi kivonatot és a Foglalkoztatói igazolás gyermekgondozási díj megállapításához című nyomtatványt továbbítani kell a megyei egészségbiztosítási pénztárhoz.
A gyermekgondozási díj összege
Az ellátás összegét a táppénzre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani azzal az eltéréssel, hogy ha a jogosultnak az irányadó időszakban nincs figyelembe vehető keresete, akkor az ellátást legfeljebb a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér kétszeresének harmincadrészében lehet meghatározni. Ha a jogosult tényleges jövedelme ennél alacsonyabb, akkor az képezi az ellátás alapját.
A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, azonban jelenleg nem lehet magasabb a havi öszszege 83 000 forintnál.
Példa gyermekgondozási díj összegére
A biztosított nő 2002. január 1-jétől áll munkaviszonyban. 2003. január 1-jétől 2003. december 31-éig 3 000 000 forint rendszeres jövedelemben részesült, gyermekápolási táppénz miatt hiányzott 20 napot. 2003. január 30-án 200 000 forint jutalomban részesült, mely összeget a 2002. évi munkájáért kapta. 2003. november 5-én 100 000 forint prémiumot kapott a 2003. III., 2004. február 5-én pedig 150 000 forintot a 2003. IV. negyedévi munkavégzéséért.
2004. június 16-án gyermeke született, 2004. december 1-jétől gyermekgondozási díjat igényel.
A biztosított gyermekgondozási díjához a 2003-ban és 2004-ben elért rendszeres, illetve az ebben az időszakban kifizetett nem rendszeres jövedelmeket kell közölni a gyermekgondozási díj megállapításához kiállított foglalkoztatói igazoláson, illetve a pótlapon.
Az ellátás megállapítása:
3 000 000:345 (365-20) = 8695,65
200 000: 365 (egész év) = 547,95 (jutalom)
100 000:345 (91<345) = 289,86 (prémium)
Tehát 9533,46 forint az egy naptári napi jövedelme, ennek a 70 százaléka 6673,42 forint.
Tekintettel arra, hogy a gyermekgondozási díj havonta folyósítható összege korlátozott (max. 83 000 forint), az egy naptári napi gyermekgondozási díj 83000 : 30 = 2766,66 forint lehet.
A 150 000 forint prémiumot nem a számítási időszakban fizették ki, ezért az a gyermekgondozási díj összegénekkiszámításakor nem vehető figyelembe.