Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat szinte naprakész tájékoztatást nyújt az Európai Unióval kapcsolatos tudnivalókról. Kovács Géza főosztályvezető érdeklődésünkre elmondta: a "Munkavállalás az EU-ban" című kiadvány ötvenoldalnyi információt tartalmaz mások mellett arról, hogy miként működik az Európai Unió szociális ellátórendszere, milyen jogok és kötelezettségek léteznek a szociális biztonsági ellátások területén, hogyan számolják össze a munkanélküli-segély igénybevételéhez szükséges munkaviszonyt vagy a nyugdíjat. A kiadvány emellett gyakorlati tanácsokat is kínál a munkaadók és a munkavállalók számára.
EURES-honlap
A foglalkoztatási hivatal úgynevezett EU-s információs irodát működtet a fővárosban, a VIII. kerületi Szeszgyár utcában, ahol többtucatnyi rövidebb-hoszszabb terjedelmű brosúrát találnak az álláskeresők és a munkaadók is. Ezekből az érdeklődők – az országismertetőkön kívül – hasznos ismereteket szerezhetnek magyar nyelven az Unió munkaerőpiacáról.
Ugyanitt, a "publikum" részére rendelkezésre álló kioszkokban lehívható az internetről az úgynevezett EURES honlap. A naponta frissített weblap az europa.eu.int/eures internetcímen érhető el, ahol átlagosan 20-25 ezer állásajánlatot kínálnak a különböző uniós országok, természetesen nemcsak a magyar, hanem immár 25 tagállam és a három EGT (az Európai Gazdasági Térséghez tartozó) ország munkavállalóinak.
A honlapon ugyancsak olvashatók az adott ország adószabályairól, egészségbiztosítási rendszeréről, munkaerőpiacáról, munkavállalási és munkapiaci szabályozásáról szóló információk, sőt az ott élők élet- és munkakörülményeinek alakulásáról is képet kaphatnak az érdeklődők. A munkáltatók a külföldi munkaerő-toborzáshoz is segítséget kaphatnak az EURES honlapján.
Tanácsadói segítség
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat portálján – www.afsz.hu/kínálatunk/szolgáltatások.html címen – tájékoztató anyag található a magán-munkaközvetítői tevékenységről, illetve itt olvasható a nyilvántartásba vett magán-munkaközvetítők aktuális listája is. Mindezen információk megkönnyíthetik a magyar munkavállalók külföldön történő elhelyezkedését. Lényeges tudnivaló, hogy a magán-munkaközvetítői tevékenységért az állást kereső személytől díj, költség nem igényelhető.
Egyébként a szolgálat hat megyeszékhely – Debrecen, Győr, Eger, Kaposvár, Szeged és Veszprém – munkaügyi központjában, valamint Budapesten a Szeszgyár utcában úgynevezett EURES tanácsadót alkalmaz. Feladatuk egyfelől a hozzájuk fordulók tájékoztatása a Brüsszelből, illetve a többi tagország tanácsadóitól kapott információk alapján, másfelől az, hogy segítsék az érdeklődőket az álláskeresésben. A kiképzett, internetes hozzáféréssel rendelkező EURES-asszisztensek ma már mind a 174 munkaügyi kirendeltségen útmutatással szolgálnak a külföldi munkát keresőknek.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) ötvenhét kiadványt adott közre tagjai számára, amelyekben feltérképezték egyebek mellett, hogy milyen szakproblémák fordulnak elő a munkavédelem vagy a vállalatalapítás területén a korábbi uniós országokban, illetve milyen stratégiák jellemzőek az egyes nemzeti munkaerőpiacokon. A tájékoztatás javaslatokat tartalmaz arról, hogy mire ügyeljenek például az építőanyag-kereskedéssel vagy az autóforgalmazással foglalkozó vállalkozók.
Szakmaspecifikus információk
Wieszt János, a kamara illetékese elmondta: a www.bkik.hu, illetve a www.bkik.hu/euinfo webcímeken sokrétű információhoz juthatnak tagjaik. Aki személyesen kíván informálódni az Unióval kapcsolatos kérdésekről, keresse fel a BKIK EU Információs és Szolgáltató Központját a főváros I. kerületében, a Krisztina körút 99. szám alatt. Itt a kamara kiadványai is megvásárolhatók, példányonként 800 forint + áfáért. A kínálat bőséges.
A Felkészülés a belső piacra című sorozat eligazítást nyújt az egyes szakmák művelői – az építőanyag-kereskedők, a villanyszerelők, a víz-gázszerelők, az ács-állványozók, az asztalosok, az optikusok, az épületgépészek, a fogtechnikusok, az élelmiszer-, a tartósfogyasztásicikk-, a vegyesáru-kereskedők, illetve az informatikai vállalkozók, a könyvelők, a számviteli és adótanácsadók, sőt a belsőépítészek és az őrző-védők – számára is.
A "Munkavédelmi és egészségügyi normák a magyar vállalatok számára az Európai Unióban" című füzet szintén az egyes külhoni szaktevékenységekre készít fel. Az utóbbi másfél évben megjelentetett kiadványok bemutatják, hogy miként javítható az ipar versenyképessége az Unióban, illetve milyen a környezetvédelem jogi szabályozása az EU-ban. Az egyes tájékoztató füzeteket ötezer és 15 ezer közötti példányban nyomtatták ki, eddig két kiadvány már el is fogyott.
Minősített pályázatírók
A hazai önkormányzatok illetékesei a www.toosz.hu integrált honlapon ismerhetik meg, követhetik figyelemmel az uniós folyamatokat, valamint más országok önkormányzati gyakorlatát. Zongor Gábortól, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkárától megtudtuk: internetes honlapjukon számos, az Unióval kapcsolatos tanulmányt tesznek közzé rendszeresen, s pályázatfigyelő rendszert is kialakítottak, amelynek révén az aktuális EU-tenderekre hívják fel az önkormányzatok figyelmét.
A közelmúltban zárult le az első pályázati szakasz. Ezt az önkormányzati szférát segítő pályázatíró cégeknek hirdették meg azzal a céllal, hogy minősíttessék magukat a TÖOSZ által. A szövetség azt szeretné ugyanis, hogy világos legyen, melyik pályázatíró cég miben jó, mit nem tud, s melyek a gyengébbek.
– Aki nem szerzi meg a minősítést, a TÖOSZ nem ajánlja tagjainak – mondta a főtitkár. – A tájékoztatások sorában Zongor Gábor kiemelkedőnek tartja a helyi rendeletek jogharmonizációját, azt, hogy miként lehet a hazai jogszabályok uniós megfelelését garantálni. Minden ágazatban nyomon kell követni a "folyamatokat" – tette hozzá.
A honlapon kívül Jótár címmel megjelentették a jó megoldások tárát. A kiadvány példákon keresztül mutatja be az egyes uniós országok önkormányzatainak európai uniós stratégiáit, azt, hogy milyen szemlélettel kell a helyhatóságoknak Európában dolgozniuk. A füzeteket a szövetség tagjai térítésmentesen kapják meg. Az Európai Unióval összefüggő aktuális kérdéseket, felhívásokat havonta teszi közzé az Önkormányzat című TÖOSZ-újság, amit ugyancsak ingyenesen eljuttatnak az önkormányzatokhoz. Legutóbb például az európai régiók chartáját taglalta egy cikk, kitérve egyebek mellett arra, hogy miként változik az EU területpolitikája, s hogyan tudnak erre felkészülni az önkormányzatok. Mindezen túlmenően az önkormányzati szövetség hírlevél útján is tájékoztatja tagjait az EU-hoz kapcsolódó legfrissebb ismeretekről.
Uniós információk a GKM-tőlA Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) is gondoskodik a kis- és középvállalkozások (kkv) európai uniós ismereteinek bővítéséről: a tájékozódást egyfelől kiadványok segítik, másfelől az interneten is olvashatók az információk. A www.gkm.hu honlapon keresztül elérhető a kis- és középvállalkozások számára készített külön oldal, ahol az érintettek csaknem minden őket érintő témakörről olvashatnak. Mások mellett megismerkedhetnek az uniós jogszabályokkal, s a tájékozódást segítő publikációkat is olvashatnak. Hasonlóképpen a csatlakozás utáni vállalati léttel foglalkozik az EU-integráció link alatt megnyíló tájékoztató. Nemrégiben jelent meg a Kérdezz! Felelek! című kiadvány, amelyben a 200 leggyakoribb kérdést és az azokra adott választ foglalták össze. Olyan kérdésekre válaszolnak, mint például: "Hogyan valósul meg az áruk szabad kereskedelme az Európai Unió belső piacán?" vagy: "Melyek a foglalkoztatás feltételei az Európai Unióban?" A kiadvány nemcsak könyv formátumban, hanem az interneten keresztül is elérhető. Hasonlóképpen elektronikus formája is létezik az uniós csatlakozásra felkészítő kézikönyvnek. A kkv-k tájékoztatását szolgálja Az EU házhoz megy előadás-sorozatuk és felkészítő tanfolyamaik. |