Miután a leltárfelelősség is kárfelelősség, célszerű elöljáróban röviden érinteni a dolgozó munkajogi kárfelelősségének általános vonásait, hiszen így jobban érzékelhetők a leltárfelelősség speciális vonásai.
A dolgozó általános kárfelelőssége
A Munka Törvénykönyve (Mt.) szerint a munkavállaló fő szabályként a munkaviszonyából eredő kötelezettségének vétkes megszegésével okozott kárért tartozik kártérítési felelősséggel. A munkavállaló vétkességét, a kár bekövetkeztét, illetve mértékét, valamint az okozati összefüggést a munkáltatónak kell bizonyítania.
A kártérítés mértéke
Szándékos károkozásnál a munkavállaló a teljes kárt köteles megtéríteni. Gondatlan károkozás esetén a kártérítés mértéke a munkavállaló egyhavi átlagkeresetének ötven százalékát nem haladhatja meg. Kollektív szerződés vagy munkaszerződés azonban a károkozás, illetve a károkozó körülményeire, így különösen a vétkesség fokára, a károkozás jellegére, gyakoriságára, valamint a munkavállaló beosztására tekintettel e törvényi szabálytól eltérően is szabályozhatja a kártérítés mértékét azzal a korlátozással, hogy a munkaszerződés legfeljebb másfél havi, a kollektív szerződés legfeljebb hathavi átlagkeresetig határozhatja meg a dolgozót terhelő kártérítés mértékét. Gondatlan károkozáskor is teljes kárért felel a pénzintézet pénztári számfejtője és ellenőre, a számfejtés körében előidézett, vagy az ezzel összefüggő ellenőrzés elmulasztásával vagy hiányos teljesítésével okozott kárért.
Őrzési felelősség
A munkavállaló vétkességére tekintet nélkül a teljes kárt köteles megtéríteni a visszaszolgáltatási vagy elszámolási kötelezettséggel átvett olyan dolgokban bekövetkezett hiány esetén, amelyeket állandóan őrizetben tart, kizárólagosan használ vagy kezel. E felelősség alól csak abban az esetben mentesül, ha bizonyítja, hogy a hiányt elháríthatatlan külső ok idézte elő, vagy hogy a kár azért következett be, mert a munkáltató nem biztosította a biztonságos őrzés feltételeit.
A vétkességre tekintet nélkül fennálló teljes anyagi felelősség feltétele azonban, hogy a dolgot (szerszám, termék, áru, anyag stb.) jegyzék vagy elismervény alapján vette át a dolgozó. A pénztárost, a pénzkezelőt vagy értékkezelőt e nélkül is terheli a felelősség az általa kezelt pénz, értékpapír és egyéb értéktárgy tekintetében.
A kár (hiány) bekövetkeztén, illetve a kár mértékén túlmenően a munkáltatónak kell bizonyítania azt is, hogy a dolgozó említett objektív felelősségének feltételei fennállnak.
Ha a megőrzésre átadott dologban megrongálódása folytán keletkezett kár, a munkavállaló felelősségét a vétkességi felelősségre megállapított szabályok szerint kell elbírálni, de ebben az esetben a vétlenség bizonyítása a munkavállalót terheli.
Leltárhiány
A munkavállaló objektív kárfelelősségének másik esete – s nem a megőrzésre átvett dolgokban való felelősség speciális alakzata – a leltárhiányért való felelősség. Az Mt. szerint ugyanis a leltárfelelősségi megállapodást kötött munkavállaló vétkességére tekintet nélkül felelősséggel tartozik a leltárhiányért.
A törvény definíciója szerint leltárhiány az értékesítésre, forgalmazásra vagy kezelésre szabályszerűen átadott és átvett anyagban, áruban (leltári készlet) ismeretlen okból keletkezett, a forgalmazási veszteség mértékét meghaladó hiány.
Forgalmazási veszteség
Forgalmazási veszteségnek minősül a természetes mennyiségi csökkenés és a kezeléssel járó veszteség. A forgalmazási veszteségért a dolgozó természetesen nem felel.
Kollektív szerződéses rendelkezés vagy a felek eltérő megállapodása hiányában – a munkáltató szervezete, illetve a leltározási szempontból önálló szervezeti egység sajátosságainak figyelembevételével – a munkáltató állapítja meg
– a forgalmazási veszteség elszámolható mértékét, illetve arányát,
– azoknak az anyagoknak, áruknak a körét, amelyek után az anyag jellegére, méretére, a raktározás, illetve a tárolás feltételeire való tekintettel forgalmazási veszteség nem számolható el.
A leltárfelelősség feltétele
A dolgozó csak akkor felel a leltárhiányért, ha
– leltárfelelősségi megállapodást kötött a munkáltatóval;
– megtörtént a leltári készlet szabályszerű átadása és átvétele;
– a leltározási rend szerint lebonyolított, a teljes leltári készletet érintő leltárfelvétel alapján megállapították a leltárhiányt.
Kollektív szerződéses rendelkezés vagy a felek eltérő megállapodása hiányában – a munkáltató szervezete, illetve a leltározási szempontból önálló szervezeti egység sajátosságainak figyelembevételével – a munkáltató állapítja meg
– a leltári készlet átadásának és átvételének módját és szabályait,
– a leltárhiány meghatározásának szabályait,
– a leltári készlet biztonságos megőrzését szolgáló munkáltatói kötelezettségeket.
Ha a leltári készletet a leltárhiányért nem felelős munkavállaló is kezeli, a felelősség megállapításához szükséges az is, hogy a leltárhiányért nem felelős, de a leltári készletet kezelő munkavállalót a munkáltató a leltárhiányért felelős munkavállaló előzetes hozzájárulásával foglalkoztassa az adott munkakörben, illetve munkahelyen.
A leltárhiányért való felelősség csak azzal a munkavállalóval szemben érvényesíthető, aki a két egymást követő leltározás közötti idoszaknak (leltáridőszak) legalább a felében a munkáltatónál, illetve az adott munkahelyen dolgozott.
A felelősséget befolyásoló körülmények
A felelősség, illetve a kártérítés mértékének megállapításánál figyelembe kell venni az eset összes körülményeit, így különösen mindazokat, amelyek a munkavállaló felelősségére kihatnak, illetve amelyek a biztonságos és előírásszerű kezelést befolyásolhatták, ezen belül a biztonságos őrzésre vonatkozó munkáltatói kötelezettségek teljesítését, továbbá a munkavállaló esetleges távollétének időtartamát.
Tájékoztatás
A munkáltatónak még a leltárfelelősségi megállapodás megkötését, illetve a leltáridőszak kezdetét megelőzően tájékoztatnia kell a dolgozót
–a forgalmazási veszteség elszámolható mértékéről, illetve arányáról,
– azoknak az anyagoknak, áruknak a köréről, amelyek után az anyag jellegére, méretére, a raktározás, illetve a tárolás feltételeire való tekintettel forgalmazási veszteség nem számolható el,
– a leltári készlet átadásának és átvételének módjáról és szabályairól,
– a leltárhiány meghatározásának szabályairól,
– a leltári készlet biztonságos megőrzését szolgáló munkáltatói kötelezettségekről.
Leltárfelelősségi megállapodás
A leltárfelelősségi megállapodást írásba kell foglalni, és ebben meg kell határozni a leltári készletnek azt a körét, amelyért a munkavállaló felelősséggel tartozik.
Csoportos leltárfelelősségi megállapodás
Ha a leltári készletet több munkavállaló kezeli, velük csoportos leltárfelelősségi megállapodás is köthető. Ebben a munkavállalói felelősséggel érintett leltári készlet meghatározásán túl meg kell jelölni azokat a munkaköröket is, amelyek betöltésének megváltozásakor leltározást kell tartani. A csoportos leltárfelelősségi megállapodás meghatározhatja a felelősség munkavállalók közötti megosztását is, de egyetemleges felelősség megállapításának nincs helye. Ha a csoportos leltárfelelősségi megállapodás a felelősség megosztását nem rendezi, a munkavállalók átlagkeresetük arányában felelnek.
A felelősség terjedelme
A leltárfelelősségi megállapodás eltérő rendelkezése hiányában a leltári készletet állandóan egyedül kezelő munkavállaló a leltárhiány teljes öszszegéért felel. Amennyiben azonban a leltári készletet a leltárhiányért nem felelős munkavállaló is kezeli, a leltárhiányért felelős munkavállaló legfeljebb hathavi átlagkeresete mértékéig felel.
Csoportos leltárfelelősségi megállapodás esetén a kártérítés mértéke nem haladhatja meg a megállapodást kötött munkavállalók átlagkeresetének hathavi együttes összegét.
Meg kell jegyeznünk, hogy a kollektív szerződés a kártérítés mértékét a most mondottaktól eltérően is meghatározhatja.
A leltárfelelősség megállapítása
A leltárfelelősség megállapítására irányuló eljárás részletes rendjét a kollektív szerződés, ennek hiányában pedig a munkáltató állapítja meg.
Képviselet
A munkáltatónak lehetővé kell tennie, hogy a munkavállaló, illetve akadályoztatása esetén annak képviselője, csoportos leltárfelelősségnél pedig az eljárási szabályokban meghatározott munkavállalók jelen legyenek a leltározásnál. Ha a munkavállaló nem gondoskodik a képviseletéről, a munkáltató az adott szakmában jártas, érdektelen képviselőt jelölhet ki.
Leltárelszámolás
A leltárfelelősséggel tartozó munkavállalóval ismertetni kell a leltárelszámolást és annak eredményét.
Észrevételek
A munkavállaló az eljárás során észrevételt tehet, és észrevételeit meg kell hallgatni. Nem terheli ez a kötelezettség a munkáltatót, ha a dolgozó (vagy képviselője) szabályszerű értesítés ellenére nem jelent meg.
A kárigény érvényesítése
A leltárhiánnyal kapcsolatos kártérítési igényt a leltárfelvétel befejezését követő hatvannapos jogvesztő határidőn belül lehet érvényesíteni. Büntetőeljárás esetén e határidő harminc nap, és a nyomozó hatóság, illetve a bíróság jogerős határozatának közlését követő napon kezdődik.
A munkáltató a leltárhiánnyal kapcsolatos kártérítési igényét egyebekben az általános munkajogi szabályok szerint érvényesítheti. Ez azt jelenti, hogy a munkáltatónak a munkavállaló által okozott kár megtérítésére vonatkozó igényével bírósághoz kell fordulnia. Kollektív szerződés azonban meghatározhatja azt az értéket, amelyet meg nem haladó mértékben a munkáltató a munkavállalót közvetlenül kártérítésre kötelezheti. Ebben az esetben meg kell határozni a kártérítés kiszabására irányadó eljárási rendet is.
LeltárfelelŐsség a bírói gyakorlatbanA törvény megengedi, hogy a leltárhiányért fennálló felelősséget kollektív szerződés szabályozza. Ez a felelősség azonban nem a megőrzési felelősség speciális esete, hanem önálló felelősségi alakzat (BH 2000. 34.). Azok a berendezések és eszközök, amelyek a munkáltató tevékenységének a folytatásához szükségesek, nem tárgyai a leltárfelelősségnek; hiányuk esetén a vétkességi vagy megőrzési felelősség szabályait kell alkalmazni (BH 2004. 78.). Ha adat merül fel arra, hogy a hiány egy része ismert okból keletkezett, az nem tekinthető leltárhiánynak, amelynek összegét a bizonyítékok alapján a bíróságnak kell – erre irányuló kérelem esetén – megállapítania. Ebben a körben nem zárható ki, hogy a bíróság mérlegeléssel döntsön (BH 2002. 413.). Munkaszerződésben nincs lehetőség leltárfelelősség vállalására, az ilyen vállalás kollektív szerződés által történt rendezés hiányában nem alapozza meg a leltárfelelősséget (BH 2002. 161.). Ha a munkáltató a törvényes előfeltételek hiányában kötelezte a munkavállalót a leltárhiány megtérítésére, határozatát hatályon kívül kell helyezni (EBH 2001. 469. |