Ágazati párbeszéd
A középszintű érdekegyeztetésért felelős országos testületben, az Ágazati Tanácsban – júliusban – megegyezés született arról, hogy nyolc titkárság látja majd el a 18 ágazati párbeszédbizottság adminisztratív teendőit. A titkárságok feladata – többek között – a bizottságok tárgyalásainak megszervezése, a jegyzőkönyvek vezetése. A felálló intézmények a szakmai elemzések, ajánlások és állásfoglalások tervezeteinek előkészítésében is közreműködnek. A titkárságok működésének finanszírozására – az idei évre – megfelelő források állnak rendelkezésre a Munkaerő-piaci Alapból.
Nőtt a reálkereset
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az idei év első öt hónapjában – az előző évihez képest – 13,2 százalékkal nőtt a reálkereset. A januártól májusig terjedő időszakban a versenyszférában tevékenykedők átlagosan 120,9 ezer forintot, közülük a fizikaiak 85,6, a szellemi foglalkozásúak pedig 181 ezer forintot kerestek. A legjobban fizető gazdasági ágazat – 257,8 ezer forintos bruttó átlagkeresettel – a pénzügyi szféra volt. A legszerényebb bérért – hetvenezer forintért – a textil-, cipő- és bőriparban tevékenykedő munkavállalók dolgoztak.
Szakértői hálózat
Az Ipartestületek Országos Szövetsége információs és szakértői hálózatot hoz létre. Tervek szerint a számítógépes információs rendszernek 120 alközpontja lesz. Az első hatvan centrumot még ez év végéig kialakítják – tudatta júliusban az érdek-képviseleti szervezet. A hálózat tanácsadással és uniós információkkal várja majd az iparosokat, akik értékes felvilágosításhoz juthatnak gazdasági tevékenységük javításához, illetve a képzési és az átképzési lehetőségekről is tájékozódhatnak.
Családbarát munkahelyek
Júliusban átadták a munkaügyi tárca által ez évben meghirdetett "Családbarát munkahely" pályázat díjait. Az immár negyedik alkalommal megrendezett versengésen ötvenheten vettek részt. A költségvetési szervek és az alapítványok kategóriájában a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, valamint a váci alsóvárosi óvoda nyerte el a megtisztelő címet, míg a nagyvállalatok közül az Ericsson Magyarország Kft. és a Savaria Nett-Pack Rehabilitációs Célú Ipari és Kereskedelmi Kft. pályázata bizonyult a legjobbnak. Középkategóriában a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Rt., kisvállalati körben pedig a WEST Hungary Consulting Kft. vehette át az elismerést. Az eredményhirdetésen nyolc különdíjat is átadtak.
Uniós álláshelyek
Magyarország uniós csatlakozása után közösségi adatbázis segíti a munkavállalókat az üres álláshelyek felkutatásában. A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a rendszer az EU országaiban felkínált munkahelyeket, az álláskeresők pályázatait, illetve a munkavállalókat érintő, az egyes tagországokkal kapcsolatos általános információkat tartalmazza. A hálózat központja Brüsszelben működik, de összeköttetésben áll az Európai Foglalkoztatási Szolgálat tanácsadói állomásaival, illetve az egyes országok munkaerő-piaci szervezetei információs rendszereivel. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat EU-sarkok kialakítását tervezi a tanácsadó központokban, ahol az információk interneten érhetők el.
Munkanélküliség – számokban
A regisztrált munkanélküliek száma júliusban – az előző hónaphoz képest – 8400-zal nőtt, így a hónap végén 344 600 állástalant tartottak nyilván a munkaügyi központok. A növekedés fő oka a pályakezdők nagyarányú regisztrációja. A szaktárca közlése szerint a bejelentett üres álláshelyek száma júliusban 85 ezer volt. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a minisztérium azt is tudatta, hogy az idei év áprilistól júniusig terjedő időszakában – az előző év azonos időszakához viszonyítva – 56 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. A KSH lakossági munkaerő-felmérése szerint e hónapok átlagában 3 millió 924 ezer volt a foglalkoztatottak száma.
Kollektív szerződések regisztrációja
Elkészült az a nyilvántartás, amely a múlt év végéig, illetve az idei esztendő első fél évében bejelentett kollektív szerződések adatait dolgozza fel. Ezek szerint 2002. december 31-én 3295 egy munkáltatóra, illetve 74 több munkáltatóra kiterjedő hatályú kollektív szerződés volt érvényben. Míg előbbiek közül 1277 a verseny- és 2019 az intézményi szférában köttetett, addig a több munkáltatóra érvényes szerződések közül 66-ot a verseny-, nyolcat pedig az intézményi szférában hoztak tető alá. Az idei esztendő első fél évében regisztrált új kollektív szerződések száma 110. Országosan valamelyest növekedett a hatályos, az egy munkáltatóra érvényes kollektív szerződések száma, ellenben mintegy 2000-rel csökkent a szerződések hatálya alá tartozó foglalkoztatottak létszáma.