×

Finisben az uniós felkészülés

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 64. számában (2003. június 15.)
Az elkövetkezendő szűk egy évben – amely Magyarország uniós csatlakozásáig még hátravan – számos, a felkészüléssel összefüggő feladat vár megoldásra. Noha e munka során – kiadványokkal és rendezvényekkel – a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) már az elmúlt időszakban is kiemelten kezelte a kis- és középvállalkozásokat, e kör szakmaspecifikus felkészítésére most kerül majd sor. A munkáltatók – elismerve az uniós gyakorlatot és a jogszabályokat bemutató ismeretek fontosságát – kiemelt jelentőséget tulajdonítanak a pályázatoknak. Véleményük szerint az ezek révén elnyerhető források ma még felmérhetetlen előnyökhöz juttathatják a vállalkozókat. A szakszervezetek fontosnak tarják, hogy a munkaadók kellően tájékoztassák munkavállalóikat az uniós csatlakozás várható hatásairól, a cég jövőjéről, az álláshelyek biztonságáról, s mindennek ismeretében időben gondolják át a foglalkoztatottak biztonságát garantáló helyi programokat.

Nem halogatható a pályázatkészítés fortélyainak elsajátítása

Esélyteremtő pénzforrások a vállalkozóknak

A gazdasági tárca az elmúlt időszakban számos eszközzel próbálta segíteni a kis- és középvállalkozásokat, hogy kellő – a csatlakozást követően is elegendő – muníciót szerezzenek. E munka során a tárca számos tájékoztató kiadványt adott közre, illetve elkészült egy kézikönyv is, amely a legfontosabb területek aktuális szabályozásait tartalmazza, s a csatlakozási tárgyalások lezárt fejezeteinek eredményeit ismerteti. Ez utóbbi frissített változata rövidesen elkészül. A kiadványokat az elmúlt hónapokban 19 városban vándorkiállításon mutatták be, s összeállítottak egy egységes oktatási csomagot is, amelyből az érintettek általános ismereteket szerezhettek az EU-ról.

Gérnyi Gábor, a GKM kis- és középvállalkozások integrációs felkészítését koordináló főosztályának vezetője úgy véli, a kis- és középvállalkozások szempontjából talán a legnagyobb szabású rendezvénysorozat a kistérségi EU-felzárkóztató program, amely az idén február elején indult, és 2004. május elsejéig tart. "Az EU házhoz jön" elnevezésű projekt során a gazdasági tárca képviselői és az általuk felkért szakemberek látogatnak el 150 kistérségbe, s ott az érdeklődésre leginkább számot tartó kérdésekről tájékoztatják az érintetteket. A 250-300 fős szakértői gárda mindenütt más és más kérdésekkel foglalkozik, illetve próbálja konkrétan megválaszolni a feltett kérdéseket.

A főosztályvezető úgy látja, ma már senkit sem érhet nagy meglepetés, hiszen a magyar gazdaság nyitottsága miatt az EU elvárásai döntő mértékben jelenleg is érvényesülnek, s az uniós piacon majdan konkurensként jelen lévő cégek – a multinacionális nagyvállalatok – már csaknem egy évtizede megtelepedtek a magyar piacon.

A szakmaspecifikus felkészüléssel egyébként nem vagyunk elkésve – véli a főosztályvezető –, hiszen nem várható, hogy 2004. május elsejétől egy csapásra minden megváltozzék. Nyilvánvaló: ettől az időponttól számítva még el kell telnie néhány évnek ahhoz – várhatóan 2007-ig –, hogy érezhető változás következzék be az egyes szakmákban. Az erre való felkészüléshez elegendő lesz a következő néhány év. Annál is inkább, hiszen korábban, amíg nem volt konkrét az EU-csatlakozás időpontja, addig e kérdésekkel a vállalkozók sem foglalkoztak komolyabban. Most, hogy megvan a motiváció, más a hozzáállás is. A rendezvények tapasztalatai egyébként azt mutatják, hogy akinek a leginkább szüksége lenne a tájékozódásra, azt érdekli legkevésbé a csatlakozás és annak hatása. E kör inkább valamiféle állami segítségre vár.

A főosztályvezető úgy látja, a kormány – lehetőségeihez mérten – gondoskodik a kis- és középvállalkozásokról. Ezt példázza a Széchenyi Vállalkozásfejlesztő Program idei 21 milliárdos kerete. Az ehhez kapcsolódó 9 idei pályázat felhívása már megjelent. Ugyancsak e körbe tartozik az Európai Felzárkóztatási Hitelprogram, amely kifejezetten az említett körnek szól. Ennek keretében az idén 40 milliárd forint áll rendelkezésre, amelyből 10-150 millió forint kapható kedvező feltételekkel. Ezek közül a legfontosabb a törlesztési idő, amely 4-15 év. A kölcsön visszafizetésének megkezdéséhez két év türelmi időt kaphatnak az érintettek, míg a hitel kamata 7 százalék körüli.

A vállalkozók egyébként az aktuális lehetőségekről a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium honlapjáról (www.gkm.hu) tájékozódhatnak, ahol a különféle EU-s események, a pályázati lehetőségek, illetve a Széchenyi Vállalkozásfejlesztő Program feltételei is megtalálhatók.

Sorsdöntő lehet a pályázatokon való sikeres részvétel

Nagyon nehéz meghatározni, hogy mekkora erőfeszítésekre van szükség az uniós felkészülés jelenlegi szakaszában, ám az biztos, hogy ma már minden érintett – szakmai szervezet, állami hivatal, a vállalkozók jelentős része – ezzel foglalkozik. Az elmúlt években a jogharmonizáció megtörtént, a szakmai szervezetek minden területen megpróbálják információkkal segíteni a cégeket, így általában nagy meglepetések nem érhetik a vállalkozásokat. Igaz, ha már részleteiben vizsgáljuk a csatlakozás hatását, akkor egyes területeken erősödhet a konkurencia a kisvállalkozók körében is – vélekedik Zs. Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek Országos Szövetségének (ÁFEOSZ) főtitkára.

A mikro-, kis- és középvállalkozók számára talán a legjelentősebb segítség az, hogy az őket többé-kevésbé összefogó szakmai szervezetek – elsősorban azok, amelyek részt vesznek az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkájában – másfél éves felkészülési programban vehetnek részt. Ennek során általános uniós, illetve szakmacsoportos ismereteket szerezhetnek. Hasonlóképpen a nyelvi képzés is része az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) közreműködésével zajló projektnek. Emellett a munkaadók és a szakszervezetek is megállapodást kötöttek a foglalkoztatási tárcával, amelynek keretében pénzügyi támogatást kapnak az EU-s felkészüléshez. Mindezek megteremtették a lehetőségét annak, hogy tájékoztató és felkészítő anyagok készülhessenek a vállalkozók számára. E téren az egyéni és a kisvállalkozókat képviselő szervezetek – KISOSZ, IPOSZ, ÁFEOSZ, OKISZ – számos rendezvényt szerveztek, felkészítő kiadványt készítettek.

A felkészülés jegyében egyébként az ÁFEOSZ a Közgazdaság-tudományi Egyetemmel közösen egy oktatási programot indít, egyrészt általános uniós ismeretek átadására, másrészt pedig konkrét, szakmacsoportos felkészítésre. Ez utóbbi keretében olyan országokból hívnak szakembereket, akik a saját hazájukban már túl vannak az uniós felkészülésen. Mindez azonban vélhetően még mindig kevés lesz, hiszen az élet számos olyan helyzetet produkálhat a vállalkozók számára, amelyekre nem lehet előre felkészülni.

Az azonban bizonyos – véli Zs. Szőke Zoltán –, hogy a pályázatok elkészítésének sorsdöntő szerepe lesz. Aki ezt megtanulja, és ennek révén támogatást kap, talán ma még felmérhetetlen előnyökhöz juthat. E téren nagy felelősség hárul a szakmai szervezetekre, így a következő egy évben ez lesz az a terület, amelyre koncentrálni kell.

A főtitkár szerint örvendetes, hogy megkezdődtek a szakmai szervezetek, az illetékes minisztériumok és a Magyar Nemzeti Bank között azok az egyeztetések, amelyek célja – az euró bevezetése előtt – egy átfogó gazdaságpolitikai megállapodás előkészítése.

Az EU segítheti a szakszervezeti célok megvalósulását

Az uniós csatlakozás a szakszervezetek számára fontos célok megvalósulását is segítheti. Ezek szerint – mások mellett – a foglalkoztatás biztonságát, a bérek felzárkóztatását és az érdekegyeztetés megerősítését várják a munkavállalói szervezetek. Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) elnöke úgy látja, hogy a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT), illetve az ehhez kapcsolódó EU-s támogatások a gazdaság élénkülését eredményezhetik, ami mindenképpen jó a munkavállalóknak.

A szakszervezetek számára a bérkérdések alapvetően fontosak, így talán a legnagyobb várakozás a bérfelzárkóztatással kapcsolatban tapasztalható. Annál inkább, hiszen a magyar gazdaságban megvan a lehetőség a keresetek emelésére, lévén gazdaságunk gyorsabban növekszik, mint amit ebből a munkavállalók a saját "zsebükön" érezhettek az elmúlt évtizedben. Nagyon fontos a legkisebb bér, amely esetében a szakszervezet az átlagkereset 60 százalékának elérését tűzte ki célul. Ez szám szerint – a tavalyi adatokat figyelembe véve – a 117 ezer forint 60 százalékát jelenti, amitől azonban még jócskán el vagyunk maradva.

Az MSZOSZ fontosnak tartja, hogy a munkavállalók a csatlakozás előtt kellő tájékoztatást kapjanak arról, hogy saját cégüket miként érinti a csatlakozás, megmarad-e munkahelyük. Ezeket az információkat csak helyben, a cégeknél lehet közölni, ezért a szakszervezet közös fellépést kezdeményezett a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségénél. Erre azonban még nem érkezett válasz. Pedig az együttműködés fontos lenne, hiszen ha a cégek látják a jövőt, akkor ennek ismeretében gondolkodni lehetne a dolgozók képzéséről, átképzéséről, esetlegesen új munkahelyéről. Bár már közel vagyunk a csatlakozáshoz, egy ilyen lépéssorozatot elindítani soha sem késő.

A következő egy évben a szakszervezetek azt várják a kormánytól, hogy a gazdasági szereplőket – mérettől függetlenül – segítse a minőségi termékek gyártására való átállásban. Emellett a hazai kis- és középvállalatokat támogatnia kellene abban, hogy minél többen beszállítói lehessenek a multinacionális nagyvállalatoknak.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8898 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8898 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5283 olvasói kérdésre 5283 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8898 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8898 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5283 olvasói kérdéssel.

Tanulmányi szerződés – kizárt a közfoglalkoztatásban

Közfoglalkoztatásban állóval köthet-e tanulmányi szerződést a munkáltató? A képzés, tanfolyam három-négy hónapos. Mi a helyzet akkor, ha a tanfolyam végzése alatt megszűnik a...

Tovább a teljes cikkhez

Egyenlő bér elve és az iskolaszövetkezeti munka

Sérti-e az Mt. 12. §-a szerinti egyenlő bánásmód követelményét, ha a munkáltató a nála a Szövtv. 10/B. §-a alapján foglalkoztatott diákok esetén a munkáltatónál munkaviszonyban...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteria csak a polgármesternek

Ha egy önkormányzatnál úgy döntenek, lesz cafeteriajuttatás, de csak a polgármester kapja meg úgy, hogy rajta kívül van még közalkalmazott falugondnok, közalkalmazott kulturális...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Idénymunka értelmezése – akár egész évben

Egyszerűsített foglalkoztatás esetén az Efotv. szerint a munkavállalók olyan mező- és erdőgazdasági tevékenységet végeznek, amely magában foglalja a növénytermesztés,...

Tovább a teljes cikkhez

Várandós önkéntes tartalékos szolgálatteljesítése

Várandós kismama önkéntes tartalékos törzsőrmesterként állandó/tartós behíváson tartózkodik több mint fél éve. A kismama folyamatos foglalkoztatásban van, várandósságát...

Tovább a teljes cikkhez

Rendkívüli munkaidő visszautasíthatósága

A munkavállaló megteheti, hogy visszautasítja a túlórát azért, mert neki arra az estére színházjegye van, amit már kifizetett?

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5283 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 275-ik lapszám, amely az 5283-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Járulék- és szocho-problémák Megnézem

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem