×

Széchenyi-kártya: bővülő hitelkeret

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. április 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 62. számában (2003. április 15.)
A kezdeti várakozásokkal ellentétben mind ez ideig szerény eredményeket hozott a Széchenyi-kártya kibocsátásával útjára indított hitelprogram. A konstrukció tavalyi bevezetésekor várt több tízezres igénylői kör optimista becslésnek bizonyult. Bár a program kezdetekor tapasztalt – az igénylési feltételek miatt kialakuló – viták elcsitultak, jelentős áttörés még akkor sem várható, ha a hitelkeret ez év júliusától jelentősen emelkedik. Ennek egyik oka – többek szerint – a bizalomhiány.

A programot lebonyolító KA-VOSZ Rt. tájékoztatása szerint március elejéig összesen 2300 Széchenyi-kártyát adtak ki a kereskedelmi bankok. A tavaly augusztus végétől beérkező igénylések legnagyobb hányada (15 százalék) Budapestről futott be, ezt követte Pest, Borsod, Tolna és Bács-Kiskun megye. A többi térségből közel azonos arányban érkeztek a kérelmek. Az igénylők közt fele-fele arányban találhatók egyéni, illetve társas vállalkozások, a megítélt hiteleknél azonban az utóbbiak aránya már 60 százalék – tájékoztatott dr. Bíró Fruzsina Szilvia, a KA-VOSZ Pénzügyi Szolgáltatásokat Közvetítő Rt. vezérigazgatója.

Erősödő verseny

A hitelkeret nagysága jelenleg fél- vagy egymillió forint, ám július elsejétől megnő 2, 3, 4, illetve 5 millió forintra. Ennek ellenére a vezérigazgató nem várja a kérelmek számának drasztikus megugrását.

– A hazai vállalkozók nem szoktak még hozzá, hogy banki hitellel gazdálkodjanak, a bankok és a pénzügyi szolgáltatók pedig most kezdik megismerni a kisvállalkozói ügyfeleket. Sok kérelmezőnél tapasztalunk bizalmatlanságot is: visszariasztja őket a "sok papír", holott mint minden hitelkérelemnél, ez esetben is szükségesek a megfelelő és hiteles igazolások. Másfelől a lassuló gazdasági környezet sem kedvez a kisvállalkozások tevékenységeinek bővüléséhez, tehát emiatt sem várható nagy roham – mondta a vezérigazgató, aki a kérdéssel kapcsolatban még egy fontos szempontra hívta fel a figyelmet. Nevezetesen: a Széchenyi-program elindulásával a többi kereskedelmi bank kkv-knek szóló termékkínálata is bővült, s így a verseny erősödött.

Míg korábban kamarai, illetve VOSZ-tagsághoz kötötték a Széchenyi-kártya igénylését – s ennek révén a kedvező kamatozású hitel elnyerésének lehetőségét –, addig az idei év februárjától már nem kell semmilyen munkaadói érdekképviselethez tartoznia annak a mikro-, kis- és középvállalkozásnak, amelyik ehhez a programhoz kíván csatlakozni. A kérelmezőknek azonban – az első lépésben – a vállalkozás székhelye szerinti iparkamaránál vagy VOSZ-irodánál kell regisztráltatniuk magukat. A kereskedelmi és iparkamarához, illetve a VOSZ-hoz tartozó tagoknak ez ingyenes, az agrárkamara tagjai azonban (áfával együtt) 1000 forintot, más (például orvosi) kamarához tartozók pedig 2500 forintot fizetnek.

 

Óvatosak a "kicsik"

A kisvállalkozások félnek a hitelcsapdától, ezért általában jókora óvatosság jellemzi őket. Mérsékelt kockázatvállalási hajlandóságuk arra vezethető vissza, hogy a magyar gazdaságban erős visszaesés tapasztalható – mondta Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetsége (KISOSZ) ügyvezető elnöke. Bár a kereskedelemben tevékenykedő cégek számára – forgóeszköz-kiegészítés céljából – hasznos lehet a hitel, ugyanakkor problémát jelent, hogy a banki feltételek továbbra sem kedvezőek – véli az elnök. Szerinte a hitelkeret megemelésével sem lesz sikeresebb a kezdeményezés, mert miután ezzel nő a banki kockázat, erősebbé válik a szűrés is.

Az elnök véleménye szerint nem az adminisztrációs terhek jelentik a fő kifogást, hanem inkább az, hogy eleve olyan vállalkozói kört céloznak meg a kezdeményezéssel, amelynek már amúgy is szolgáltatást nyújt a banki szektor. Szerinte ezért nem igazán hatékony a program.

Mint ismert, az induláskor kamarai, illetve VOSZ-tagsághoz kötötték a kártya kiváltását. A kedvező pillanat ezzel el lett mulasztva – vélekedett –, hiszen ha már a kezdet kezdetén mindenki számára lehetővé tették volna a részvételt, akkor most szélesebb lenne az igénylők köre.

Készfizető kezes

A hitelfolyósítás további feltétele különféle iratok benyújtása. Így az adóhatóság és az önkormányzat igazolása szükséges arról, hogy a cégnek vagy egyéni vállalkozónak nincs köztartozása. Társas vállalkozások esetén egy cégkivonatot is mellékelni kell, amelyet egyébként a regisztrálóirodák is kiadhatnak a vállalkozások részére. Emellett minden, a könyvelőnél fellelhető adatot be kell szolgáltatni. Mindezen túl fontos kritérium, hogy a cég bejegyzési dátuma 2002. január 1-je előtti legyen, vagyis maga mögött tudjon egy lezárt adózott évet. Természetesen a banki hitelbírálatnak is meg kell felelni.

Egyéni vállalkozók esetében olyan készfizetőre van szükség, aki nem azonos az egyéni vállalkozóval. Ugyanakkor cég esetében készfizető kezes lehet az a tag (vagy tagok), aki (akik) minimum 50 százalékot tulajdonol(nak). Ha a dokumentumokat az igénylő hiánytalanul benyújtotta, akkor a bankok 5 napon belül döntenek a hitelkérelemről, s a Hitelgarancia Rt.-hez továbbítják a készfizetőkezesség-vállalási kérelmet. Erről a társaság egy napon belül dönt.

A hitelnyújtó bank – OTP, MKB vagy Postabank – negyedévente figyeli a vállalkozás folyószámláját, azon ugyanis a hitelkeret legalább felének, valamint a kamatoknak rajta kell lenniük, igaz, csak egy napig. Ellenkező esetben 15 napon belül mindezt pótolni kell. A Széchenyi-hitelkártyával történő vásárlásnak egyébként nincs költségvonzata, a készpénzfelvétel ellenértéke pedig megegyezik az adott bank díjszabásában foglaltakkal. A hitel törlesztése – ami egyébként negyedévenként történik – kedvező, hiszen éves szinten Bubor plusz 1 százalék (jelenleg 7,5 százalék) a kamat.

Kölcsön nélkül

Nem szívesen vesz fel sem állami támogatású, sem bármilyen más hitelt az építőiparban tevékenykedő Propszt Kft. A budapesti középvállalkozás ügyvezető igazgatójának, Sándor Gábornak még élénken él az emlékezetében, amikor 1988-ban 3 százalékos kamatra vett fel építési kölcsönt, amelynek kamatterhe 1990-ben hirtelen 44 százalékra nőtt. Egyik visszatartó erő tehát a bizalmatlanság, a másik pedig a nagy adminisztrációs teher, ami szintén elkedvetleníti a vállalkozást. A cég amúgy sem küszködik likviditási gondokkal. Ezért is tudják fenntartani a "hitel nélkül" üzleti filozófiát

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. április 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem