Ez év januárjától jelentősen megváltozott az üdülési csekk adó- és járulékmentességének szabályozása. Eddig csupán az üdülési csekk értékének a felét illette meg kedvezmény – maximum 20 ezer forintig –, ám 2003. január elsejétől a csekk teljes értéke adómentességet élvez a mindenkori minimálbér összegéig, azaz jelenleg ötvenezer forintig.
Élénkülő érdeklődés
A Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. ügyvezető igazgatója, Réti Ágnes elmondta: e kedvező változások nyomán várhatóan tovább élénkül a munkáltatók érdeklődése e konstrukció iránt. Az azonos nettó értéket képviselő pénzbeli juttatásokkal szemben az üdülési csekkel akár kilencvenezer forintot is megtakaríthat – személyenként – egy vállalat, miközben a dolgozók 50 ezer forintnyi értékhez juthatnak. Egy – piaci-gazdálkodási helyzetét tekintve – erős cégnél tevékenykedő, kétgyermekes munkavállaló akár minden családtagja számára kaphat egy-egy ötvenezer forintos üdülési csekket, ami a család számára 200 ezer forintos hozzájárulást jelent, méghozzá – a vállalati ajándéknak köszönhetően – ingyen.
A változás jelentőségét mutatja az is, hogy míg az adó- és járulékmentesség korábbi mértéke arra késztette a cégeket, hogy csupán az 50 százalékos finanszírozást vállalják magukra – húszezer forint erejéig, míg a másik húszezer forint megfizetését a foglalkoztatottaktól várták –, 2003-tól a dolgozói fizetőképesség immár nem lehet akadálya a vállalatok üdüléstámogatási szándékának.
Gazdagodó szálláskínálat
A cégek 30 százaléka a korábbi szabályozás mellett is felvállalta a terheket, mindenekelőtt azért, mert a szociális juttatások e formája fontos eszköz a munkavállalók megbecsülése és megőrzése tekintetében. A változások ugyanakkor reményt adnak arra, hogy újabb cégek alkalmazzák a kedvezményt, felmérve, hogy ezt a "nagyvonalúságot" kockázat nélkül megengedhetik maguknak. Az új intézkedések nyomán reális az a várakozás, amely szerint a tavalyi 81 000 munkavállalóval szemben az idén kétszer annyian pihenhetnek majd vállalati támogatású üdültetési csekkel.
Az utalványok a rajtuk feltüntetett – a kibocsátástól számított egy év – érvényességi időn belül, tetszőleges időpontban és időtartamra használhatók fel azoknál a belföldi szállásszolgáltatóknál és utazási irodáknál, melyek a csekkeket forgalmazó Nemzeti Üdülési Szolgálattal erre szerződést kötnek. Miután jelenleg több mint 1500 szolgáltató várja a csekkes vendégeket, a választás nem éppen könnyű.
A szolgáltatók felénél a szobaár napi összege nem haladja meg az ötezer forintot személyenként. Jellemző ugyanakkor, hogy gyarapodnak az olcsó, a falusi turizmus égisze alatt létrejött szálláshelyek Magyarország legszebb vidékein. A vállalati támogatású üdülési csekkek értéke 1998-ban 457 millió forint volt, 2002 végére pedig megközelítette az 1,9 milliárd forintot. Ez majdnem 400 százalékos növekedést jelent az elmúlt öt év alatt.
A kormány is fontos feladatának tekinti, hogy támogassa az üdülési csekk elterjedését, hiszen ez – ahogyan Pál Béla, a Miniszterelnöki Hivatal turizmusért felelős politikai államtitkára kifejtette – jelentősen segíti a belföldi turizmus fejlődését. Az Európai Unió országaiban komoly erőfeszítéseket tesznek azért, hogy a turizmus mindenki számára elérhető lehessen. Az üdülési csekkek járulékmentességének növelésével Magyarország is jelentős eredményeket érhet el. A törvényi szabályozás ugyanis lehetővé tette, hogy az eddigieknél többen legyenek részesei a belföldi turizmusnak.
A tapasztalatok azt jelzik, hogy egy négyfős család, 200 ezer forintos üdülési csekkel – ha a munkavállaló cége megvásárolja ezt a dolgozó számára – egy hétig, félpanziós ellátással, háromcsillagos szállodában töltheti el a szabadságát. Azok is jól járhatnak, akik a hosszabb üdülés helyett több, rövidebb kirándulást szeretnének tenni az ország különböző vidékein.
A növekvő forgalomnak a hazai szállásadók is örülnek, ekképpen a jogszabályi változás után feltehetően még többen kívánnak belépni a rendszerbe. Mindennek következtében a piacon verseny is kialakulhat.
Kiszámítható forgalom
Az üdülési csekket a tehetősebb rétegek is igénybe veszik. Jelzi ezt, hogy 2002-ben – több évre visszatekintve először – a négycsillagos szállodák is jelentős és mérhető utalványos forgalmat regisztráltak. A szállásszolgáltatóknak mindenekelőtt azért előnyös a csekkes konstrukció, mert ez biztos vendégkört garantál. S bár a nyaralók kevesebbet költenek, mint a külföldiek, azonban a kiszámítható forgalom és haszon fontos az elfogadóhelyek számára.
A belföldi kereskedelmi szálláshelyek bevételeiben a beváltott üdülési csekkek értéke évről évre mintegy 12 százalékot tesz ki, a vendégek száma pedig a teljes belföldi vendégkör 4-5 százalékát adja. Ez arról tanúskodik, hogy a csekkforgalom lépést tartott a belföldi szállásdíjbevételek öt év alatt bekövetkező mintegy 500 százalékos emelkedésével, annak ellenére, hogy a költségvetésben az üdülés szociális célú támogatására elkülönített összeg 2002-re az 1998-as évi egyharmadára csökkent.
Magyarországon összesen 1500 elfogadóhelyen várják azokat, akik üdülési csekkel fizetnek. Mivel a szálláshelyeket kínáló szolgáltatók felismerték e forma jelentőségét, így – jellemzően – semmiféle diszkriminációt nem alkalmaznak az "utalványos nyaralók" és a "készpénzes" vendégek között. Az üdülési csekk a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft.-vel szerződésben lévő szálláshelyeknél és némely utazási irodánál készpénzt helyettesítő fizetési eszközként használható fel.
Az üdülési csekkek használata rendkívül széles körű – már egy éjszakai szállásfoglaláshoz is igénybe vehető, sőt, az utastársak költségeit is ki lehet fizetni a csekkekkel. Az utalvánnyal kiegyenlíthetők a szálláshely által nyújtott különleges szolgáltatások is, mint például az étterem, a sportolási lehetőségek, a gyógykezelés.
A csekkek több alkalommal, akár eltérő időpontokban is felhasználhatók, hiszen különböző címletekben kerülnek forgalomba. A csekktömbökbe helyezett akciós kuponok pedig további megtakarítást jelenthetnek.
Az üdülési csekk készpénzre nem váltható át. Ha a vendég kevesebbet költ, az elfogadóhelytől nem kérheti vissza a fennmaradó összeget. Ha viszont a szolgáltatások mértéke meghaladja a felhasználó rendelkezésére álló csekk értékét, a többletet készpénzben kell kiegyenlítenie. Az üdülési csekk érvényessége egy év, amely az utalványon feltüntetett időponttól kezdődik. Lejárt bont nem fogadnak el, cseréjére, vagy a névérték pénzben történő megtérítésére sincs lehetőség.
Népszerűsítendő ismeretek
Annak ellenére, hogy a csekk alkalmazása egyre kedvezőbb lehetőséget kínál, még mindig érezhető némi munkáltatói ódzkodás. Pesti Albertné, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) főtanácsosa arról tájékoztatott, hogy bár érdek-képviseleti körükbe számos vállalkozás tartozik, ám nem tudnak arról, hogy e gazdálkodói körben jelentős igény merülne fel az utalványok iránt. Ennek oka alighanem az, hogy IPOSZ-nak Balatonfüreden, Hévízen, Mátraszentistvánban és Hajdúszoboszlón is vannak üdülői, amelyeket az ipartestületi tagok rendszeresen igénybe vesznek. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) ügyvezető igazgatója, Csomor Gábor szerint a vállalkozások kevés információval rendelkeznek az üdülés kedvezményeiről. Ezért mindenképpen fontos a lehetőség népszerűsítése.
A nagyobb cégek közül a Malév Rt. saját üdülőjében több száz dolgozójának tudja megoldani a vakációztatását, ennek ellenére megfontolják, hogy alaposabban tájékozódnak az üdülési utalványok kínálta lehetőségről. Vannak ugyanakkor olyan cégek – például a Főtáv –, amelyek ha nem is hatalmas üdülőket, de úgynevezett "kulcsos" házakat vásárolnak, ahol a dolgozók családostól tölthetnek el egy-két hetet, méltányos áron.
Sok cég viszont éppen a szociális létesítmények leépítését követően jutott arra az elhatározásra, hogy az üdülési utalványok rendszerét alkalmazza. A MÁV Rt. nem is olyan régen tizenegy, teljes ellátást nyújtó üdülőt tartott fenn, tekintettel azonban a karcsúsítási stratégiára – miszerint a társaság igyekszik megszabadulni azoktól a szociális intézményektől, amelyek csak "viszik a pénzt" –, alighanem a cég vezetése is átgondolja, miként tudná kedvező feltételek mellett biztosítani dolgozói üdültetését.
Az üdülési csekkek iránt érdeklődőknek végezetül jó hír, miszerint az étkezési utalványokat forgalmazó cégekben is felmerült, hogy olyan ajándékutalványokat hoznak forgalomba, amelyeket utazási irodákban is beválthatnak az érintettek. Az Accor Serviceshez tartozó Ticket Restaurant Kft. – amelynek Accor Services Magyarország Kft.-re változott a neve márciusban – marketing- és üzletfejlesztési igazgatója, Glattfelder Mónika arról tájékoztatott, hogy 2002-ben, négy utazási irodában összesen hatmillió forint értékben váltották be a cég által forgalmazott Top Premium ajándékutalványt.
A természetbeni juttatásként adható Sodexho Pass ajándékutalvány – az üdülési csekkel ellentétben – külföldi utakra is beváltható, így valóban ösztönző és költségtakarékos megoldás lehet a dolgozók jutalmazására.
Mit mutatnak a számok?A vállalatok 2003. február 27-éig 305 millió forint értékű üdülési csekket vásároltak, ami 250 százaléka a tavalyinak. Ez a forgalmi adat azonban az elmúlt öt esztendő január-februári céges csekkvásárlásainak tükrében is impozáns: 2003 első két hónapjában ugyanis majdnem annyi üdülési csekket vásároltak a cégek, mint öt év alatt, a hasonló időszakban összesen (390 millió forint). Ha ez a forgalombővülés az év hátralévő időszakában is fennmarad, akkor az üdülési csekk rendszere jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy a belföldi turizmus aránya – a jelenlegi 40 százalékkal szemben – elérje a kívánatosnak tartott 60 százalékot |