Titkárnők ábécéje
A cégarculattal foglalkozó szakemberek jól tudják – és folyamatosan hangsúlyozzák –, hogy a titkárnőknek és a titkároknak kiemelkedő szerepük van a vállalati imázs megformálásában. Modoruk, stílusuk, és persze szakértelmük magáról a vállalatról árulkodik: nem véletlen, hogy e munkakör egyre inkább felértékelődik. Ám ez egyben azt is jelenti, hogy aki a titkári posztot vállalja, tudnia kell: a készségfejlesztésnek és az ismeretszerzésnek soha sincs vége. S hogy mi mindenre kell a jó titkárnőnek odafigyelnie? Nos, erről szól Müller Éva "Titkárnő ABC" című könyve.
A szerző – teljes joggal – úgy véli, tanulságos lehet a visszatekintés, e szakma múltjának felidézése. A mai kor titkárnői ugyanis csak hallomásból ismerik a kezdeteket, ám nekik sem árt tudniuk, hogy milyen eszközökkel és miként dolgoztak a valamikori gépírókisasszonyok. Annál inkább, hiszen ezek a "poros" ismeretek hozzátartoznak a szakmai műveltséghez. És persze a hivatás szeretetéhez és megbecsüléséhez. Mert, mint a szerző fogalmaz: "ez egy olyan hivatás, amit szeretnünk kell".
Tudni való azonban, hogy titkárnőnek lenni nagyon szép, de nehéz feladat. Képzelőerő és türelem, a rend és a pontosság szeretete – mindez alapvető kívánalom. Mint ahogy a viselkedési szabályok vagy a modern irodatechnikai eszközök alkalmazásának ismerete is nélkülözhetetlen. S persze az ápolt külső és a jó modor sem maradhat el. Mindez együtt és egyszerre szükséges ahhoz, hogy főnökének segítő és hasznos társa, a cégnek pedig jó cégére legyen a titkárnő.
üller Éva: Titkárnő ABC
Szaktudás Kiadó Ház Rt., Budapest, 2002.
115 oldal. Ára: 2190 Ft
A helyiségbérlés szabályai
A helyiségbérletre vonatkozó szabályokat az 1993. évi LXXVIII. törvény (Ltv.) taglalja, ám csak a lakásbérleti jogviszonyt szabályozza teljes részletességgel, a helyiségbérletekre csak néhány külön rendelkezésben utal. Épp ezért a gyakorlatban meglehetősen sok vitás kérdés vetődik fel. Dr. Kiss Gábor – a Fővárosi Bíróság Gazdasági Kollégiumának vezetője – e hiány pótlásának szándékával – arra vállalkozott, hogy – a teljes bírói joggyakorlatot is bemutatva – összefoglalja a helyiségbérlettel kapcsolatos tudnivalókat.
E munkából az olvasók minden részletre kiterjedően tájékozódhatnak a szerződés tartalmának legfontosabb elemeiről, illetve egyéb – ám nem mellékes – kérdésekről. Ez utóbbiak sorába tartoznak például a karbantartási kötelezettség problémái, a szerződés érvénytelenségének esetei és jogkövetkezményei vagy a bérleti díj megfizetésének módjai.
A kézikönyv segítségével megismerhetjük a felek jogait és kötelezettségeit, valamint a jogviszony megszűnésének eseteit és következményeit. De a könyvben szó van a bérlőtársi jogviszonyról, továbbá arról is: milyen lehetőségek nyílnak, ha a helyiséget albérletbe kívánják adni. Bizonyára nem árt tudni, hogy az albérleti szerződés nem érinti a bérlő és a bérbeadó közötti jogviszonyt.
A kötetből a jogutódlás – változás a szerződő felek személyében – eseteiről is tájékozódhatunk. Az iratminták gyűjteménye a helyiségbérleti és albérleti szerződés, a felmondólevél megfogalmazásához stb. nyújt segítséget.
r. Kiss Gábor:
A helyiségbérleti szerződés
KJK-KERSZÖV Jogi és Üzleti Kiadó Kft., Budapest, 2002.
206 oldal. Ára: 4700 Ft + áfa
Az üzleti siker titka
Üzleti ismeretek nélkül nem képzelhető el sikeres gazdálkodás: ezt a "leckét" minden – cége eredményességén munkálkodó – vezetőnek meg kell tanulnia. Az e témában megjelent kézikönyv szerzője olyan módszereket mutat be, amelyek elsajátításával a vállalkozások fejlesztési, finanszírozási és egyéb döntései megalapozhatók, az üzleti folyamatok elemezhetők. A közreadott ismeretek egyaránt hasznosak a kis- és középvállalatok, sőt a nagyvállalatok menedzserei számára is.
A szerző mindenekelőtt részletezi a vállalkozási formákat, a társas vállalkozások előnyeit és a gazdaságban betöltött szerepüket, illetve foglalkozik az üzleti tevékenység megkezdésekor elvégzendő feladatokkal. Ugyanakkor képet kapunk a társasági vagyon értékelésének módjairól, a termelési lehetőségek vizsgálatáról vagy a forgóeszköz-gazdálkodás hatékonyságának méréséről is.
Megismerhetjük továbbá a pénzügyi befektetések szempontjait, a befektetés és a finanszírozás összefüggéseit, a szerződéskötések kritériumait, az adóigazgatás rendjét, valamint a munkaerővel kapcsolatos költségeket.
A könyv tartalmazza a beszámolási kötelezettség, a pénzügyi tervezés-elemzés-ellenőrzés tudnivalóit, a likviditás menedzselésének számításait, s foglalkozik a cégek életében bekövetkező – esetleges – válság jeleivel és okaival, majd a zavarelhárítás és a kríziskezelés módjaival. Végül pedig a vállalkozás megszűnésével kapcsolatos tennivalókat ismerhetjük meg.
r. Katits Etelka: Üzleti ismeretek nem csak közgazdászoknak (Cégalapítás – működés – megszűnés)
SALDO Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Rt., Budapest, 2002.
432 oldal. Ára: 4300 Ft