×

Fogyatékkal élők a munkaerőpiacon

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. december 3.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 58. számában (2002. december 3.)
A fogyatékkal élők – az elhelyezkedésüket támogató programok ellenére – még mindig hátrányos helyzetben vannak a munkaerőpiacon. Érdemi változásra akkor lehet számítani, ha képzésük intézményi háttere megerősödik, s ha a munkáltatók érdekeltté válnak foglalkoztatásukban. Ez utóbbi feltétele, hogy megfelelő jogszabályok és pénzügyi kedvezmények ösztönözzék a cégeket. Szakértők ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, hogy a fogyatékosok és a rehabilitációra szorulók gondjainak orvoslásához szemléletváltozásra is szükség van.

Az esélyegyenlőség, s ennek részeként a rehabilitációra szorulók, illetve a fogyatékkal élők munkavállalási kilátásainak javítása a kormány programjának is része. Dr. Lévai Katalin, a szaktárca esélyegyenlőségi főigazgatóságának vezetője elmondta: e téren nemcsak jó támogatási konstrukciókra, de szemléletváltozásra is szükség van. Fontos, hogy az egészséges emberek megértsék a fogyatékosok problémáit, s tudatosuljon bennük: a fogyatékosság nem jelenti – nem jelentheti – egyben a kirekesztettséget is.

Intézményi háttér

Az Országgyűlés határozatot hozott a fogyatékosok oktatásáról, melynek értelmében elengedhetetlen, hogy valamennyi képzési rendszerben – a közoktatási intézményekben – kialakuljanak a számukra leginkább megfelelő feltételek. Szomorú, de tény, hogy az új közoktatási törvény megszületéséig (1993) mind a szakma, mind az állami és az önkormányzati szervek elhatárolódtak a feladat megoldásától. Noha a jogszabály hatálybalépése óta kedvező változások tapasztalhatók, azonban a gyakorlati végrehajtás még nehézkes. Ennek oka elsősorban abban keresendő, hogy jelenleg is hiányoznak az e célt szolgáló intézmények, s megfelelő szakemberek sem állnak rendelkezésre ahhoz, hogy elősegítsék az érintettek integrációját.

Bár törvény írja elő (az 1998. évi XXVI.), hogy a fogyatékosok számára is biztosítani kell a középületek megközelíthetőségét – ez mintha pusztába kiáltott szó maradt volna. Az akadálymentes közlekedés kialakítása várat magára, főként azért, mert a visszamenőleges hatályú átalakítási kötelezettség még nem fogalmazódott meg. De komoly gondot jelent az is, hogy az új létesítmények esetében sem tartják be a törvényi rendelkezéseket.

Fővárosi program

A hátrányos helyzetű munkavállalói csoportok foglalkoztatásának elősegítésére egységes fővárosi cselekvési program készült, amely szem előtt tartja a hátrányos megkülönböztetés tilalmát és az önrendelkezés jogának elvét. A cél elsősorban az, hogy a munkáltató olyan támogatásban részesüljön, amely érdekeltté teszi abban, hogy megfelelő munkahelyi környezetben fogyatékkal élőket alkalmazzon. Ha ez nem vezet eredményre, akkor speciális munkahelyeket kell létesíteni. A fogyatékkal élők számára – sok esetben – az egyéni vállalkozás keretében folytatott munkavégzés is megfelelő formáció lehet. Ehhez azonban speciális rendelkezések meghozatalára lenne szükség, illetve a vállalkozások alapítását és fenntartását könnyítő jogszabályokra is.

Hasonlóképpen elodázhatatlan a munkavállalói és a munkaadói támogatások rendszerének áttekintése és átalakítása is. Németh Magdolna, a Fővárosi Munkaügyi Központ szolgáltatási osztályának vezetője elmondta: a megváltozott munkaképességű munkanélküliek álláshoz segítése kiemelt feladat számukra. Arra törekednek, hogy a rehabilitált személy a számára leginkább megfelelő munkához jusson.

Az érintetteknek be kell szerezniük az Országos Orvosszakértői Intézet megfelelő igazolását, vagy ennek hiányában foglalkoztatás-egészségügyi szakvéleményt. Ez utóbbit a munkaügyi kirendeltségek rendelhetik el, a beutalás a kérelmező számára ingyenes. Ahhoz azonban, hogy a fogyatékkal élők vagy a megváltozott munkaképességű emberek megfelelő álláshoz juthassanak, elengedhetetlen, hogy a munkaadók is megfelelő ösztönzést kapjanak. Erre már eddig is többféle támogatás létezett.

Támogatott pályakezdők

A Fővárosi Munkaügyi Központban a rehabilitációs hozzájárulás, illetve dotáció mellett a foglalkoztatáshoz kapcsolódó adókedvezmény is gyakori támogatási forma. Hatékony eszköz a bértámogatás is, amely a legalább 40 százalékban csökkent munkaképességűek alkalmazása esetén is jár, ha ezek a dolgozók semmilyen más ellátásban nem részesülnek. E kedvezményt azok a pályakezdő munkanélküliek is megkaphatják, akik rokkantsági járadékban részesülnek. Ez esetben a munkaadónak vállalnia kell, hogy legalább 12 hónapig foglalkoztatja a fogyatékkal élő dolgozót. A munkáltató az év első harmadában a dolgozó teljes munkabérét, valamint a társadalombiztosítási és a munkáltatói járulék, illetve az egészségügyi hozzájárulás teljes összegét megkapja. A második harmadban a teljes munkabér jár, a harmadik időszakban pedig a járulékokat téríti a finanszírozó.

A foglalkoztatásbővítő bértámogatás egy másik formájával az a munkáltató élhet, aki vállalja, hogy a munkaügyi központ nyilvántartásában legalább hat, illetve – pályakezdő esetében – 3 hónapja szereplő munkanélkülit foglalkoztat. Mindezen felül pályázni is lehet, ami a megváltozott munkaképességűek munkaviszonyhoz jutásában nyújt segítséget. A támogatás új munkahelyek létesítéséhez, illetve a már meglévők korszerűsítéséhez és fejlesztéséhez is igényelhető.

A munkaadó – ha legalább húsz főt foglalkoztat, s dolgozóinak 5 százaléka megváltozott munkaképességű – dotációra is jogosult. Ez a konstrukció havi elszámolású, s a feltételek meglétét is havonta vizsgálják. A dotáció mértéke a megváltozott munkaképességűeknek az összes foglalkoztatotthoz viszonyított aránya és a részükre kifizetett havi átlagbér szorzata alapján számítható.

 

Együttműködési megállapodás

Nemrégiben a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM), valamint a Mozgáskorlátozottak Egyesületének Országos Szövetsége (MEOSZ) együttműködési megállapodást írt alá. A felek kötelezettséget vállaltak arra, hogy együttműködnek a közhasznú távmunka rendszerének fejlesztésében és elterjesztésében, s ezáltal szélesítik az atipikus foglalkoztatást, növelik a fogyatékkal élők gazdasági aktivitását.

Az FMM egyebek közt vállalja, hogy támogatja a MEOSZ által kidolgozott képző projektet, illetve a távmunka iránt érdeklődők számára létrehozott információs szolgálatot – közhasznú megállapodás keretében – kihelyezi a szövetséghez. Támogatja továbbá – a szövetség több ezer fogyatékkal élő tagja igényeinek kiszolgálására – a MEOSZ Oktatási, Továbbképző és Távmunka Intézetének keretein belül létesítendő speciális távmunkahelyek létrehozását és fenntartását. Ehhez kiemelt pályázati forrásokat is képez. A MEOSZ kidolgozza a távmunkára vállalkozók számára az integrált felkészítő programot, és megvalósítja, illetve kiemelten foglalkozik a célszervezetek felkészítésével. Többek között úgynevezett call centert működtet, amely a távmunkára vállalkozókat széleskörűen informálja. Az együttműködési szerződés egy évre szól, amely azonban a tapasztalatok alapján a későbbiekben meghosszabbítható.

Védett álláshelyek

A védett munkahelyek és a célszervezetek munkavállalói – többségben – megváltozott munkaképességű dolgozók. Az állam pénzügyi támogatással segíti ezeket a szervezeteket. Kívánatos ugyanis, hogy minél nagyobb létszámban foglalkoztassanak olyan embereket, akik legalább negyvenszázalékos munkaképesség-csökkenéssel kénytelenek boldogulni a munkaerőpiacon. Ezek az intézmények a fővárosban és az ország különböző településein különféle tevékenységi körökben foglalkoztatják az arra rászorulókat.

Mint Bolgárné Székely Mária, az Alfa Ipari Részvénytársaság vezérigazgatója tájékoztatott: a cég két budapesti telephelyén, a XIII., illetve a II. kerületben foglalkoztatja az érintetteket: nyomdászként, illetve ortopéd eszközök készítése és csomagolási munkái során.

Az ERFO Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. – mint dr. Kovács Zoltán ügyvezető igazgató elmondta – a tradicionális rehabilitációs iparágakban, azaz a nyomdászat, a kötészet és a textilkonfekció szakágakban, illetve a lakástextilgyártásban foglalkoztat munkásokat, de fogadják a bőrdíszműveseket és a kézi szövőket is. Rajtuk kívül azoknak is kínálnak állást, akik cirokseprűgyártásra vagy asztalosipari tevékenységre vállalkoznak.

A FORCENT Foglalkoztató és Rehabilitációs Központ Kft. Mátraderecskén működik. Fóti András igazgató nemcsak vidéken, de a budapesti telephelyeken is tud munkát ajánlani. A tevékenységi körök: papírfeldolgozás, nyomdaipari termékek létrehozása – elsősorban szállodák és kórházak ellátására –, számítógépes üzemeltetési feladatok, ügyfélszolgálat, recepció. De várják a dolgozókat a varrodákba, és szükség van mosodai kisegítő munkásokra, valamint a büfék üzemeltetésében részt vevő munkavállalókra is. Különleges az úgynevezett call center létrehozásával működtetett telefonos utazási szolgáltatás ellátása.

Szili Károly, a budapesti Főkefe Ipari Kft. ügyvezető igazgatója arról tájékoztatott, hogy elsősorban vakok, gyengén látók és súlyosan fogyatékos emberek számára kínálnak munkalehetőséget. A vakok számára főként a tradicionális munkakörök jöhetnek szóba, mint a kefe-, ecset- és seprűkészítés. De ezenkívül finommechanikai alkatrészek gyártásával és szerelésével, háztartási és autóvillamossági cikkek és műanyag termékek gyártásával, valamint a kindertojások összeszerelésével is foglalkoznak.

Segítő civilek

A rászorulók megsegítésére a civil szervezetek is felsorakoztak. Ilyen például a Salva Vita Alapítvány. E szervezet elsősorban az értelmi sérült álláskeresők integrált munkavállalásának támogatásával, az önálló életvitel és a társadalmi beilleszkedés elősegítésével foglalkozik. A munkavállalói és a munkaadói elvárásokat összehangoló munkaközvetítés során mindig a támogatott foglalkoztatási formák jelentőségét hangsúlyozzák. Felderítik azokat a munkahelyeket, ahol szívesen és készségesen fogadják az értelmi sérült munkavállalókat, és érdeklődésüknek, képességeiknek megfelelő munkát kínálnak számukra. Ezzel azonban nincs vége a törődésnek; a munkatársak a továbbiakban is figyelemmel kísérik az elhelyezkedők beilleszkedését.

Gordos Erika, a Szigony Munkaközvetítő Stúdió ügyvezetője szerint e civil szervezet célja azon pszichiátriai betegek elhelyezkedési esélyeinek javítása, akik különösen hátrányt szenvednek a munkaerőpiacon. Egyénre szabott munkahelyek felkutatására vállalkoznak, és segítenek az állás betöltéséhez szükséges felkészítésben.

Bővülő források

Az elmúlt évek tendenciájaként a Munkaerő-piaci Alap forrásaiból növekvő összegek állnak rendelkezésre a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására. Ebben az évben ugyancsak további lehetőségek nyíltak azok előtt, akik pályázatok útján kívánnak szakképzési programokat, fejlesztőtréningeket, illetve terápiás foglalkoztatást szervezni. A VÁTI Területfejlesztési Igazgatósága is pályázatot hirdetett a fogyatékkal élő emberek munkaerőpiacra jutásának elősegítésére. E kísérleti programhoz 5,7 millió euró áll rendelkezésre, ebből 3 milliót a PHARE biztosít, 2,7 milliót pedig a Munkaerő-piaci Alap rehabilitációs kerete. A források felhasználásának prioritásai, hogy a megváltozott munkaképességű emberek számára elsősorban a gazdálkodó szférában jöjjenek létre álláshelyek. Ugyanakkor a célszervezetek támogatása is fontos. Kívánatos, hogy a munkahelyteremtésre pályázók között nagy számban legyenek jelen a rehabilitációs foglalkoztatásra leginkább vállalkozó munkaadók, főként a kis- és középvállalkozók. Mivel azonban a nagyobb cégek korszerű munkahelyei is lehetővé teszik a megváltozott munkaképességű vagy fogyatékos emberek munkavégzését, esetükben a rehabilitációs szolgáltatások fejlesztése és a foglalkoztatás támogatása lehetőséget kínál a munkahelyek bővítésére.

Hiányzó információk

A Fővárosi Munkaügyi Központ október végén immár harmadik alkalommal rendezte meg rehabilitációs állásbörzéjét. Várkonyi Éva rehabilitációs szakreferens elmondta: ezúttal 17 munkaadó 27-féle munkakörben 162 állásajánlattal jelentkezett. A munkaügyi központ 45 üres álláshelyet kínált. Megjelent a börzén harminc szociális gondoskodásban részt vevő szervezet és öt továbbképző intézmény is.

A kínálat gazdagságát jelzi, hogy ajánlottak recepciós, gravírozó, nyomdász, betanított elektroműszerész, betanított munkás, grafikus, varró, bőrdíszműves, szíjgyártó, asztalos, raktáros, csomagoló, takarító, reklámanyag-terjesztő, könyvkötő, gépmester, szitás, kötészeti, idegenforgalmi ügyintéző, számítógépes nyomdai előkészítő foglalkozásokat is.

Lénárt Gabriella, a XI. Kerületi Önkormányzat Humán Szolgáltató Központjának rehabilitációs csoportvezetője kifejtette: a kerületben felmérést készítettek azokról a megváltozott munkaképességű emberekről, akik egyedül vagy családban élnek, és foglalkoztathatók. Mint kiderült: az érintettek elhelyezkedését nagyban nehezítette elszigeteltségük, a gyakorlati tapasztalatok és a kellő munkaerő-piaci tájékozottság hiánya. E réteg megsegítésére a szolgáltató központ felvette a kapcsolatot a speciális munkaközvetítő irodákkal, aminek eredményeképpen számos új munkahelyet tudtak ajánlani a rászorultaknak. Sokan pedig különböző felkészítő tanfolyamokon vesznek részt, hogy a későbbiekben betölthessék a felkínált állásokat.

Önálló életvitel

A Motiváció Alapítvány – mondta Zalabai Péterné ügyvezető igazgató – az önálló életvitel megteremtésében segít a megváltozott munkaképességű embereknek.

A mozgássérülteket segítő alapítvány volt az első Magyarországon, amely az "Önálló életvitel mozgalom" hatására, annak alapelveit felhasználva kezdte meg működését 1991 májusában. Információs tanácsadót és speciális munkaközvetítő irodát működtetnek, 1993-ban pedig elindították a személyi segítő szolgálatukat, amelynek célja, hogy a fogyatékkal élők saját környezetükben kaphassanak esélyt a társadalmi beilleszkedésre.

Szolgáltatásaik folyamatosan bővülnek. Különösen nagy az érdeklődés a szállítószolgálat iránt, melynek keretében iskolába, munkába, gyógykezelésre, illetve bárhová – fodrászhoz, könyvtárba – juttatják el a mozgássérülteket: háztól házig szállítva a rászorulókat.

Ezer új munkahely

A kormány az "Esélyt a jövőnek" program keretében új, korszerű távmunkahelyeket kíván létrehozni. Erre a foglalkoztatási tárca, valamint az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) közös pályázatot írt ki. Az egyelőre kísérleti program keretében mintegy ezer új távmunkahely létesíthető. Az IHM az informatikai és a kommunikációs infrastruktúra kiépítéséhez 500 millió forint támogatást nyújt, az FMM pedig a bértámogatásra, a megalapozó képzésre és a betanításra ugyanennyit ad. A programban azok a munkaadók vehetnek részt, akik új távmunkahelyet hoznak létre, és legalább hat hónapi időtartamra vállalják a foglalkoztatást.

Az eddig beadott távmunkapályázatok közül négyet tartott támogatásra érdemesnek a bírálóbizottság – tudatta az IHM. A munkáltatók összesen 12 távmunkahely létesítését vállalták, s könyvelésre, oktatási anyagok kidolgozására, illetve munkaerő közvetítésére alkalmaznák a felvetteket. Nagyobb létszámú dolgozók foglalkoztatását vállaló munkaadók pályázatait is véleményezték, azonban a beküldött anyagokból nem lehetett megítélni a tervezett üzletmenet megalapozottságát. A bírálóbizottság ezért a dokumentáció kiegészítését kérte a pályázóktól.

A megváltozott munkaképességű és fogyatékos személyek munkaviszonyban történő foglalkoztatására – a Munkaerő-piaci Alap rehabilitációs alaprészéből – a Zala Megyei Munkaügyi Központ is pályázatot hirdetett. Támogatásra az a munkáltató jogosult, amely a pályázat benyújtását megelőzően legalább egy évig működött, s nem áll csőd-, illetve felszámolási eljárás alatt. A munkahelyteremtés vagy -megtartás érdekében nyújtott támogatás csakis a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására használható

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. december 3.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8680 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8680 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5154 olvasói kérdésre 5154 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8680 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8680 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5154 olvasói kérdéssel.

Munkakör elnevezésének módosítása

Egyik ügyfelünk munkavállalóinak munkaköre változik az alábbiak szerint: „Market Head HU”-ból „Market Head HU, SK, CZ” lesz, illetve „Senior Key Account Manager”-ből „Key...

Tovább a teljes cikkhez

Több munkakör betöltése egy munkaviszonyban

Mire kell figyelni, ha egy munkavállaló ugyanannál a munkáltatónál több munkakört tölt be, különösen a munkaszerződés és munkaköri leírás tartalmának meghatározása során?...

Tovább a teljes cikkhez

„GYES-ről” visszatérő köztisztviselő felmentése

A közös hivatalunknál dolgozik egy köztisztviselő, aki jelenleg GYES-en van. 2018. október 29. napjától lett kinevezve határozatlan időre a közös hivatalnál köztisztviselői...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság felmentési időre

Az egyik alkalmazottunk, aki közalkalmazotti jogviszonyban van, 2025. 03. 31-ig lenne nálunk állományban, mivel utána a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne nyugdíjba. A...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság

Terembérbeadással foglalkozó kft. a hét minden napján 8–22-ig tartó időpontokban ad ki termeket külső vállalkozóknak az általuk szervezett eseményekre, illetve részben saját...

Tovább a teljes cikkhez

Alpolgármester tiszteletdíja – társadalmi megbízatás esetén

A társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját miként kell megállapítani, ha a polgármestert főállásúként választották meg? A Mötv. 80. §-ának (2) bekezdése alapján a...

Tovább a teljes cikkhez

Iskolakezdési támogatás – pedagógus szülőnek

A 401/2023. Korm. rendelet szerinti iskolakezdési támogatással [106. §] kapcsolatosan kérdezném, hogy ez mérlegelés alapján jár-e a munkavállalónak, vagy a kérésére kötelező-e...

Tovább a teljes cikkhez

Költségtérítés munkába járáshoz és hazautazáshoz

Pedagógus munkavállaló lakóhelye „A”, tartózkodási helye „B”, munkahelye „C” településen van. Hétfőtől péntekig saját gépjárművel történő napi munkába járást...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaszüneti nap díjazása készenléti jellegű munkakörben

A cégünk készenléti jellegű munkakört alkalmaz (biztonsági őrök). Órabéresek, munkaszerződésük szerint az alapbérük a törvény által megengedett bérpótlékokat tartalmazza. Ha a...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság felmentési időre

Az egyik alkalmazottunk, aki közalkalmazotti jogviszonyban van, 2025. 03. 31-ig lenne nálunk állományban, mivel utána a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne nyugdíjba. A...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság

Terembérbeadással foglalkozó kft. a hét minden napján 8–22-ig tartó időpontokban ad ki termeket külső vállalkozóknak az általuk szervezett eseményekre, illetve részben saját...

Tovább a teljes cikkhez

Alpolgármester tiszteletdíja – társadalmi megbízatás esetén

A társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját miként kell megállapítani, ha a polgármestert főállásúként választották meg? A Mötv. 80. §-ának (2) bekezdése alapján a...

Tovább a teljes cikkhez

Iskolakezdési támogatás – pedagógus szülőnek

A 401/2023. Korm. rendelet szerinti iskolakezdési támogatással [106. §] kapcsolatosan kérdezném, hogy ez mérlegelés alapján jár-e a munkavállalónak, vagy a kérésére kötelező-e...

Tovább a teljes cikkhez

Költségtérítés munkába járáshoz és hazautazáshoz

Pedagógus munkavállaló lakóhelye „A”, tartózkodási helye „B”, munkahelye „C” településen van. Hétfőtől péntekig saját gépjárművel történő napi munkába járást...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaszüneti nap díjazása készenléti jellegű munkakörben

A cégünk készenléti jellegű munkakört alkalmaz (biztonsági őrök). Órabéresek, munkaszerződésük szerint az alapbérük a törvény által megengedett bérpótlékokat tartalmazza. Ha a...

Tovább a teljes cikkhez

Kötelező béremelés fizetés nélküli szabadságot követően

Több ügyfelünk fordult hozzánk azzal a kérdéssel, hogy sok esetben a munkába fizetés nélküli szabadság után visszatérő kismama ugyan jelzi visszatérési szándékát, de egyben be is...

Tovább a teljes cikkhez

Helyettesítési díj – négyen egy helyett

A gazdálkodási osztályon dolgozó pénzügyes munkakört ellátó köztisztviselő kollégánk szülési szabadságát tölti 2024. szeptember 9-től. E naptól a Kttv. 52. §-ának (1)...

Tovább a teljes cikkhez

Nyelvpótlék – jogosultság és összegek

1. A köztisztviselőnknek van egy angol középfokú írásbeli (2019. január 10-én szerezte) és egy angol középfokú szóbeli nyelvvizsgája (2019. augusztus 14-én szerezte). A Kttv....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5154 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 269-ik lapszám, amely az 5154-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem