Hálózati gazdaság
Az elektronikus hálózati gazdaság – az e-business – lehetőségei, megoldásai egyre fontosabbá válnak a vállalati vezetők munkájában és a felsőfokú oktatásban. A cégek elsősorban azt mérlegelik, hogy az e-businesst miként használhatják fel értékteremtésre, és hogyan ágyazható be üzleti tevékenységükbe. A tapasztalatok azt jelzik, hogy az e-business bár viszonylag új eszköz az üzleti, kereskedelmi szférában, mégis: egyre több vállalat próbálja ki lehetőségeit. Az e-gazdaság fejlődéséről, sokoldalú hatásáról beszámoló könyv elsősorban a vállalati felső vezetőknek készült, de hasznos a tanulmányaikat végzők – a jövő vezetői –, valamint a téma iránt érdeklődők számára is.
A könyv mindenekelőtt végigköveti a hálózati gazdaság kialakulását, rávilágít az üzleti információk jelentőségére, s elemzi az e-business-szel kapcsolatos gyakorlati kérdéseket.
Nagy erénye a munkának, hogy bemutatja az e-business üzleti és működési modelljeit és típusait, s az olvasó megismerheti ezek szerepét az értékalkotási láncban. Ugyanakkor igen tanulságos annak összegzése, hogy milyen tényezőkön múlik a magyarországi e-business sikere. Ez utóbbit banki felső vezetők értékelése és véleménye alapján adják közre a szerzők. A tapasztalatok legfőbb tanulsága, hogy az e-businesst bevezető vállalatok úttörő szerepet vállalnak, hiszen a befektetés megtérülése nem látható előre. Ezért is szükséges az elektronikus gazdaság szabályozási hátterének megerősítése, illetve az új megoldások iránt nyitott vezetői szemlélet megerősítése.
ápolnai András-Nemeslaki András-Pataki Róbert: E-business stratégia
vállalati felsővezetőknek. AULA Kiadó
Budapest, 2002. 166 oldal. Ára: 2950 Ft
Tanácsadás vezetőknek
Régi igazság – a korszerű vállalatvezetésnek pedig bizonyított tétele –, hogy jó vezető nélkül nincs igazi csapatmunka. De vajon milyen a jó vezető? Milyen emberi adottságokkal kell rendelkeznie, hogy sikerre vigye a rá bízott szervezetet? Nos, Werner Vogelauer két önálló kötetben megjelent, a coaching – "edzés" – gyakorlatát és módszertanát bemutató munkája erre ad feleletet. A szerző a vezetők egyénre szabott tanácsadásának folyamatát bemutatva arra világít rá, hogy e sajátos, támogató tréning miként erősíti a menedzserek állóképességét.
Természetesen a coachnak – a trénernek – a szellemi erőnlét megedzése a dolga. Az a feladata, hogy a menedzsereket személyre szabottan készítse fel egy-egy probléma megoldására, esetleg a döntések meghozatalára.
Ami a konkrét módszertant illeti – s ezt már a második kiadvány részletezi –, rendkívül változatos az eszköztár. Ugyanakkor azonban sajátos is, hiszen az egyéni készségek, ismeretek és attitűdök fejlesztésére irányul. Ennek megfelelően a hagyományos tréningektől eltérő például a teljesítményértékelés vagy a kommunikációfejlesztés módja, mint ahogyan újszerű a konfliktuskezelés megközelítése is. Valójában igen erős a "pszichológiai töltet", hiszen e tréningek lényege a vezetők önismeretének, pozitív értékrendjének megerősítése. Mindez a coach felelősségét is aláhúzza.
Werner Vogelauer:
Coaching a gyakorlatban (155 oldal);
A coaching módszertani ABC-je (152 oldal)
KJK-KERSZÖV Jogi és Üzleti Kiadó Kft. Budapest, 2002.
Ára: egyenként 4000 forint + áfa
Hulladékgazdálkodás
A civilizáció sok-sok ajándéka mellett immár annak hordalékaival – jelesül az ipari és a háztartási hulladékok mérhetetlen mennyiségével – és ennek következményeivel is szembesülnünk kell. Senki sem dughatja a fejét homokba, a "hulladékképzésnek" valamennyien részesei vagyunk. A kérdés csupán az, hogy elsajátítjuk-e a hulladékkezelés környezetkímélő módszereit?
A "Hulladékgazdálkodási kézikönyv" sugallata szerint ebben óriási segítséget jelent az Országgyűlés által 2000-ben megalkotott hulladékgazdálkodási törvény, amely részletesen szabályozza az e területet érintő alapvető jogokat és kötelességeket. Olyan "biblia" tehát, amely minden hulladéktermelőt eligazít a teendőit illetően.
A kézikönyv – túl azon, hogy leírja például a törvény célját, főbb szabályait és rendelkezéseit – nagyon részletesen körüljárja a gyakorlati teendőket is. Az olvasó betekintést nyerhet a települési hulladékgazdálkodás szabályaiba, megismerheti az ezzel kapcsolatos önkormányzati feladatokat, mint ahogyan a veszélyes hulladékok szabályozási rendszeréről is fogalmat alkothat. De nem kevésbé fontos ismeret, hogy miként épül fel az engedélyezési vagy a felelősségi rendszer. Mindezen – közérthetően megfogalmazott – tudnivalók nem csupán a hulladékgazdálkodás ábécéjét jelentik, de a környezettudatos gondolkodás megerősítését is szolgálják.
ulladékgazdálkodási kézikönyv
Szerkesztette: Bándi Gyula
KJK-KERSZÖV Jogi és Üzleti Kiadó Kft. Budapest, 2002. 349 oldal.
Ára: 4200 Ft + áfa