Munkajogi kézikönyv
A jogismeret – még ha "alapfokú" is – rendkívül sokat segíthet az érdekek érvényesítésében. Különösen igaz ez a munkáltató és a munkavállaló kapcsolatában, amely – mint szigorúan szabályozott jogviszony – számos buktatót rejthet, ha a felek nélkülözik a viszonyukat szabályozó jogismeretet. Noha a paragrafusok világában általában a foglalkoztatottak a járatlanabbak, azért a munkáltatóknak sem árt, ha e téren folyamatosan karbantartják tudásukat. Ezt az ismeretbővítést, illetve az ismeretek rendszerezését könnyíti meg a "Munkajogi kézikönyv" című kiadvány, amely lényegretörően és összefogottan tájékoztat a munkajog kérdéseiről.
Noha a könyvben tárgyalt témakörök között – jelentőségük alapján – nem lehet különbséget tenni, az azonban nyilvánvaló, hogy a munkaviszony kérdései kiemelt érdeklődésre tarthatnak számot. (A szeptember 1-jével hatályba lépett módosításokról külön füzetecskében tájékoztatnak a szerzők.) Miután az utóbbi években jelentősen átrendeződtek a foglalkoztatási feltételek, s gyakorta változtak a vonatkozó szabályok, így a munkaadó és a munkavállaló számára egyaránt kiemelkedő fontossága van a munkavégzés szabályait, a munkaidő és a munkabér, vagy a munka díjazása témaköröket taglaló fejezeteknek. Ugyanakkor folyamatosan formálódik a szociális párbeszéd rendszere is, nem közömbös tehát, hogy a munkavállalók részvételi jogának gyakorlására milyen törvényi előírások vonatkoznak. Mindezen kérdéseket – a gyakorlatban kialakult, életszerű megoldások bemutatásával – közérthetően világítják meg a szerzők.
Dr. Kertész István-dr. Pál Lajos-dr. Radnay József: Munkajogi kézikönyv
HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó Kft., 2002. Ára: 5100 Ft + áfa
Munkaerő-piaci iránytű
A munka világában zajló gyors változások ma már nélkülözhetetlenné teszik a szakkiadványok forgatását. Legyen szó kis, közepes vagy nagyobb vállalkozásról, esetleg valamely hatóságról, a munkaügyi vezetőknek naprakész ismeretekkel kell rendelkezniük a foglalkoztatás szabályairól. A "Munkaerő-piaci kézikönyv" ehhez nyújt segítséget, hiszen teljes keresztmetszetében tárja fel a foglalkoztatással kapcsolatos szabályozást.
A könyv nemcsak a foglalkoztatási törvényt összegzi és magyarázza, de számos végrehajtási utasítást is ismertet, sőt: a jogeseteken és az iratmintákon keresztül a gyakorlati problémákra is rávilágít. Ekképpen nemcsak a munkaügyi szakembereknek, de az ügyfeleknek, azaz a különböző ellátásokban részesülőknek is hasznos információkkal szolgál. Aki belelapoz a kiadványba, megismerheti az intézmények szervezeti felépítését – az Állami Foglalkoztatási Szolgálat, a Munkaerő-piaci Alap és a munkaügyi központok rendszerét, illetve egymáshoz való viszonyukat –, a szolgáltatások formáit, s nem utolsósorban az eljárási szabályokat.
Vélhetően sokakat érdekel a foglalkoztatási támogatásokat részletező fejezet, hiszen az álláshelyek bővítése és megőrzése – túl azon, hogy a gazdaságpolitika egyik prioritása – kiemelkedő vállalati érdek. A munkáltatók egy – és nem is jelentéktelen – része azonban nem kellően ismeri a lehetőségeket és a számukra legkedvezőbb támogatási formákat, ezért e könyv nekik valóban hasznos olvasmány lehet. Még az olyan új konstrukció tekintetében is, mint a munkaerő-kölcsönzés – mely lehetőséggel még kevesen élnek.
Dr. Funtig Zoltán: Munkaerő-piaci kézikönyv
KJK-KERSZÖV Jogi és Üzleti Kiadó Kft., Budapest, 2002, 415 oldal.
Kommunikáció a gyakorlatban
Az utóbbi években megjelent megannyi tanulmány és tudományos értekezés ellenére bizony nehéz megfejteni a jó kommunikáció titkát. Az elméleti okfejtések, bár hasznos ismeretekkel gazdagítják a téma iránt érdeklődőket, arra azonban mégsem adnak választ, hogy milyen rejtett mechanizmusok irányítják az emberi közléseket. Dezsényi Péter színész, rendező, rádióriporter – könyvében – arra tesz kísérletet, hogy a kommunikációról kifejezetten gyakorlati megközelítéssel beszéljen játékos, sokszor mulatságos leírásokkal "fűszerezve" munkáját.
Már a cím is jelzi: ez alkalommal közel sem a szokványos – értekező, elméleti – hangnemben lesz szó a kommunikációról. Sokkal inkább a való élet olykor különleges, olykor szokványos helyzeteinek felvillantásával; emberi, személyes aspektusainak hangsúlyozásával. Hiszen már a cím maga is egy kommunikációs történet.
Ezer és ezer módja, durvább és finomabb technikája van az érzelmek, a gondolatok palástolásának, a kérdés csupán az: vajon sikerül-e megtéveszteni a közlés címzettjét? De továbbfűzve e gondolatsort: ugyanakkor az sem kizárt, hogy a rossz kommunikáció miatt az igaz közlés is hamisnak látszik. Hogyan lehet a kommunikációt – azaz a két vagy több ember által működtetett rendszert – egyensúlyban tartani? Nos, a könyv e kérdésekre igyekszik választ adni. Egyebek közt azt a már-már elcsépelt, ámde örök igazságot is tanulságként ajánlva az olvasónak, hogy amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten. Azaz, őszinteséget és nyílt kommunikációt akkor várhatunk el másoktól, ha erre magunk is készek vagyunk.
ezsényi Péter: Kérd kölcsön a medve kalapácsát!
Bagolyvár Könyvkiadó, Budapest, 2002. 157 oldal. Ára: 1450 Ft