Kevesebb az állástalan
Júniusban az egy hónappal korábbihoz képest 5926, míg az egy évvel ezelőtti helyzethez viszonyítva 31 134 fővel mérséklődött az állástalanok száma. Mint a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium adataiból kiderül: a hónap végén összesen 328 500 munkanélkülit tartottak nyilván a munkaügyi központok. Az állástalanok száma az ország valamennyi régiójában csökkent az egy évvel korábbiakhoz képest. A megyék között változatlanul jelentős különbségek tapasztalhatók: míg Győr-Moson-Sopronban 4, addig – például – Borsod-Abaúj-Zemplénben 18,6 százalékos munkanélküliségi rátát regisztráltak.
Mikrohitelprogram
A Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) adatai szerint a tizenegy éves múltra visszatekintő mikrohitelprogramban mintegy húszezer kisvállalkozás igényelte a kedvezményes kölcsönt. Az MVA kimutatása szerint 2001 végéig 17 317 vállalkozás 18 milliárd 744 millió forint hitelt vett fel. Az idei év első félévében 1987 vállalkozásnak több mint 5 milliárd 325 millió forintnyi kölcsönt folyósítottak. A tapasztalatok szerint a kérelmek száma jelentősen megnőtt, s az előzetes számítások szerint a folyamatosan teljesített törlesztések havi összege nem fedezi az új igényeket. Jelenleg a PHARE-források és az ehhez kapcsolódó kormányzati források használhatók fel, illetve az átmeneti helyzet kezelésére – augusztustól – allokációs modellt alkalmaznak. Ennek lényege, hogy a helyi vállalkozásfejlesztési központok – az adott hónapban – csak a rendelkezésre álló forrás erejéig köthetnek új hitelszerződést.
Nőttek a reálkeresetek
Az év január-május hónapjában – az egy évvel korábbihoz képest – 11,4 százalékkal nőttek a reálkeresetek. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2002 első öt hónapjában – a versenyszférában – a fizikai dolgozóknak 80 200, míg a szellemi foglalkozásúaknak 174 100 forint volt az átlagos keresete. Január és május között a nemzetgazdaság legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásainál, valamint a költségvetési és a társadalombiztosítási intézményeknél átlagosan 2,7 millióan álltak alkalmazásban: közel annyian, mint az előző év azonos időszakában.
Együttműködési megállapodások
A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium júliusban együttműködési megállapodást kötött a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségével (MGYOSZ), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK). A külön-külön aláírt szerződések értelmében a felek folyamatosan konzultálnak a foglalkoztatáspolitikai célok megvalósítása érdekében. Az MGYOSZ – egyebek közt – arra vállalt kötelezettséget, hogy támogatja a kormány munkaügyi programjának megvalósítását, illetve a szaktárcával közös erőfeszítéseket tesz a munkahelyek bővítésére. Az MKIK-val kötött együttműködés keretében viszont kiemelt feladatként szerepel a felnőttképzés támogatása, illetve az atipikus foglalkoztatási formák elterjesztése.
Vállalati várakozások
A hazai cégek az egy évvel korábbiakhoz képest optimistábban ítélik meg a magyar gazdaság kilátásait – derült ki a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium rövid távú, az év második felére vonatkozó munkaerő-piaci prognózisából. A több mint négy és fél ezer munkáltató megkérdezésével készült elemzés szerint bár az elkövetkezendőkben a foglalkoztatotti létszám stagnálására lehet számítani, egyes ágazatokban – mint a feldolgozóiparban – munkaerő-kereslet várható. A megkeresett cégek 14 százaléka jelezte, hogy bizonyos munkakörökben hosszabb idő óta nem talál munkaerőt.
Segítségre váró exportálók
A Magyar Iparszövetség olyan szabályozást sürget, amely támogatná a forint sávszélesítése miatt nehéz helyzetbe került exportáló kisvállalkozásokat. Az érdekképviselet júliusban nyilvánosságra hozott elképzelései szerint intervenciós alapra lenne szükség, amelynek forrása – a munkahelyek megőrzése céljából – normatív elvek szerint jutna el a meghatározott exportőr vállalkozói körhöz.
Munkahelyek PHARE-pénzből
A Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége (MTESZ) Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezete 187 282 eurós PHARE-támogatást nyert húsz halmozottan hátrányos helyzetű munkanélküli fiatal szakmai képzéséhez és tartós foglalkoztatásához. A 18 hónapos programhoz 20 ezer euróval a MTESZ szabolcsi szervezete, illetve az érintetteket alkalmazó nyírbátori Bátortex Kft. járult hozzá. A projekt első hat hónapjában a fiatalok varrómunkás szakképzettséget szerezhetnek. Majd, ha teljesítményük megfelel a követelményeknek, a cég akár határozatlan időre szóló státust is ajánl a számukra.