Fiatal munkanélküliek foglalkoztatása
Pályakezdő az a személy, aki a 25. életévét, felsőfokú végzettség esetén a 30. életévét nem töltötte be, és rendelkezik a munkaviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel. Az illetékes munkaügyi kirendeltség a fiatalt köteles bevonni a pályaválasztási (pályamódosítási) programba.
A pályakezdőnek együttműködési kötelezettség keretében rendszeresen kapcsolatot kell tartania a munkaügyi kirendeltséggel, amely képzési lehetőséget is felajánlhat. A munkatapasztalat-szerzés támogatásaként a munkáltató részére megtéríthető a pályakezdő részére kifizetett munkabér 50-100 százalékos összege. Megtéríthető továbbá a foglalkoztatást elősegítő képzés, valamint a munkáltatónál legalább 1 tanéven keresztül gyakorlati képzésben részesült pályakezdő foglalkoztatása is.
A létszámleépítés hátrányos következményeinek enyhítése
A csoportos létszámleépítést elhatározó munkáltatónál a munkavállalók munkába helyezését elősegítő bizottságok működéséhez – legfeljebb 12 hónapig – 1 000 000 forint vissza nem térítendő támogatás adható. A kérelmet addig kell benyújtani a munkaügyi központhoz, amíg nem közlik a munkavállalókkal a csoportos létszámleépítésről szóló döntést. A kérelemhez mellékelni kell a csoportos létszámleépítésre vonatkozó konzultáció megkezdése iránt tett intézkedésben részt vevők részére megküldött írásos tájékoztatót, valamint az együttműködési megállapodást. E támogatás összege a munkavállalók helyzetét elősegítő bizottság vezetőjének tiszteletdíját, valamint szakértők, oktatók, egyéb előadók díjazását, utazási költségeit és egyéb bizottsági kiadásokat foglal magában.
Közhasznú munkavégzések
Közhasznú tevékenységet is támogathat a munkaügyi központ. Közhasznú az a tevékenység, amit a lakosságot vagy az adott települést érintő közfeladat, illetve a lakosságot vagy a települést érintő feladat ellátására szerveznek. A támogatás igénylésekor a munkaügyi központ által kiközvetített munkanélküli foglalkoztatását kell vállalnia a munkáltatónak úgy, hogy e foglalkoztatással a havi átlagos statisztikai létszámhoz képest bővíti a létszámát, és a foglalkoztatással nyújtott szolgáltatás ellenértékeként más szervtől nem részesül díjazásban. A támogatás a foglalkoztatásból eredő közvetlen költségek legfeljebb 90 százalékáig nyújtható. A konkrét összeget a Munkaerő-piaci Alap Irányító Testülete határozza meg. Ilyen közhasznú feladat lehet pl. településrendezés, csatornázás, csapadékvíz-elvezetés, köztemető fenntartása stb.
Képzés
Igen gyakran előfordul, hogy vagy egyáltalán nincs, vagy nem megfelelő a szakképesítése a munkaerőpiacon érvényesülni kívánó személynek. Rendkívül nagy jelentősége van tehát annak, hogy az állam anyagi támogatást juttasson ennek a rétegnek, hiszen saját erőből nem tudnák fedezni a képzés (átképzés) költségeit.
Kik részesülhetnek támogatásban?
Mindenekelőtt az a munkanélküli kaphat támogatást, aki a munkaügyi központban nyilvántartásban szerepel, továbbá aki 25. életévét – felsőfokú végzettségű személy esetén a 30. életévét – nem töltötte be, és munkanélküli-járadékra nem szerzett jogosultságot. Aki gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, illetve terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban, valamint aki öregségi nyugdíjban részesül, ugyancsak igénybe veheti ezt a támogatási formát. A támogatást azok is igényelhetik, akik munkaviszonyban vannak ugyan, de a munkaviszonyuk várhatóan 1 éven belül megszűnik (ez utóbbit természetesen a munkáltatónak nemcsak a munkavállalóval, hanem a telephely szerint illetékes munkaügyi központtal is írásban kell közölnie). A támogatást igénybe vehetik a közhasznú munkavégzésben részt vevők is. A munkaviszonyban állók közül az is jogosult támogatásra, akinek a rendszeres foglalkoztatása valamilyen képzés nélkül nem biztosítható.
Milyen képzésekre nyújtható támogatás?
A támogatást mindenekelőtt valamilyen munkakör ellátásához szükséges szakképesítés megszerzésére, továbbá a már megszerzett szakképesítés magasabb szintű gyakorlásához szükséges ismeretek elsajátítására lehet igényelni. Népszerű továbbá a hátrányos helyzetűeket, valamint a megváltozott munkaképességűeket rehabilitáló képzés is. A támogatás nyújtható továbbá valamilyen szakképzés megkezdéséhez szükséges alapismeretek oktatásához is, ilyen például az általános iskola befejezése. Támogatható továbbá a már szakképesítéssel rendelkező személyek számára nyújtható állami nyelvvizsga megszerzéséhez szükséges képzés és a közúti járművezetői engedély C, D, E kategóriájú jogosítvány megszerzése is (illetve a belföldi és nemzetközi árufuvarozási engedély, az A, D, R veszélyes áruk közúti szállításához szükséges engedély megszerzése stb.).
Milyen mértékű lehet a támogatás?
A támogatás kiterjedhet a képzéssel kapcsolatos költségek, illetve a képzéssel összefüggő utazási költségek, szállásköltségek, valamint élelmezési költségek megtérítésére. A keresetkiegészítés a képzést megelőzően elért átlagkereset és a képzés alatt elért kereset különbözetéig terjedhet. A keresetpótló juttatás a munkanélküli-járadéknak a képzési támogatás iránti kérelem benyújtásának időpontjában érvényes alsó határa.
Intenzív álláskeresés
Azoknak a munkanélkülieknek, akik a munkaügyi központtal együttműködve részt vesznek a munkahely felkutatásában, az így felmerült bizonyos kiadásokat megtéríti a munkaügyi központ. Ennek előfeltétele azonban, hogy a munkanélküli legalább 3 hónapja szerepeljen a munkanélküliek nyilvántartásában, és úgynevezett együttműködési tervet készítsen az intenzív álláskeresésben való részvételről. A munkaügyi központ államigazgatási határozattal dönt a támogatásról, amely tartalmazza a támogatások megjelölését, annak mértékét és az időtartamát, továbbá a munkanélkülire háruló kötelezettségeket. Az álláskeresést és az álláskeresést elősegítő szolgáltatásokon való részvételt igazoltatni kell az érintett munkaadóval.
A támogatás keretében megtéríthető a munkahelyek felkeresésekor felmerülő költség, például a helyi tömegközlekedés díja. Támogatja a munkaügyi központ a legfeljebb 5 napig tartó álláskeresési módszerek elsajátítását célzó szolgáltatás igénybevételéhez kapcsolódó szállás- és étkezési költséget is. A támogatás mértéke azonban egy éven belül összesen nem haladhatja meg a 3 hónapra terjedő támogatás mértékét. A támogatás havi összege a munkahely felkereséséhez szükséges költség esetén a munkanélküli-járadék alsó határának 30 százaléka. (Ennek minimális mértéke az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 90 százaléka.) A gyors álláskeresési módszer elsajátításához a munkanélküli-járadék alsó határának legfeljebb 50 százaléka állapítható meg.
A munkanélküliek vállalkozóvá válásának az elősegítése
Ez a támogatási forma csak annak a munkanélkülinek nyújtható, aki számára a munkaügyi központ nem tud megfelelő munkahelyet felajánlani és lejár a járadék folyósítási időtartama. A támogatás keretében a járadék a lejáratot követő további 6 hónapig folyósítható. Amennyiben a munkanélküli vállalkozói tevékenységet igazol, a támogatás az ehhez szükséges szaktanácsadás költségeinek legfeljebb 50 százalékáig terjed. Úgyszintén megtéríthető a vállalkozói tevékenység gyakorlásához szükséges tanfolyami képzés költségeinek legfeljebb 50 százaléka is. Valamilyen hitelfelvétel esetén pedig a hitelfedezeti biztosítás költségeinek legfeljebb 50 százaléka téríthető meg, legfeljebb 1 éves időtartamra. E támogatásnál a munkanélküli-járadékban részesülő személynek még a járadékfolyósítás időtartama alatt meg kell kezdenie a vállalkozói tevékenységet, ami nem zárja ki, hogy ne legyen tagja társas vállalkozásnak.
A támogatásra irányuló kérelmet még a járadék folyósításának időtartama alatt be kell nyújtani. A vállalkozói kör széles körű, mert felöleli az egyéni és társas vállalkozás mellett az őstermelői tevékenység megkezdését is.
Önfoglalkoztatás
Az a munkanélküli, aki vállalkozásba akar fogni, vagy egy már működő vállalkozáshoz kíván csatlakozni, önfoglalkoztatási támogatásban részesülhet. A pályázó az említetteken túlmenően mezőgazdasági őstermelői tevékenységet is kezdhet vagy szövetkezeti tagságot is létesíthet.
A támogatás elnyeréséhez nem kérelmet, hanem pályázatot kell benyújtani. Előfeltétel a pályázat benyújtásakor, hogy a pályázó a benyújtást megelőzően legalább 3 hónapig folyamatosan munkanélküliként legyen nyilvántartva. A visszatérítendő, kamatmentes támogatás mértéke legfeljebb 1 000 000 forintig terjedhet. E támogatás keretébe tartozik még a vállalkozói tevékenységhez szükséges szaktanácsadás költségeinek a megtérítése is. A visszatérítés igen tág időintervallum alatt történik, mert a folyósítást követő 13. hónaptól legfeljebb 60 hónapig terjedhet.
MérlegelésA támogatásokra vonatkozó közös szabály, hogy a hatáskörrel rendelkező munkaügyi szerv mérlegelési jogkörében hozza meg döntését. A mérlegelési jogkörben hozott határozat ellen a döntés tartalmát illetően nincs helye jogorvoslatnak, csak akkor, ha a kérelem (pályázat) elutasítására a jogszabályban meghatározott feltételek hiánya miatt került sor, továbbá ha a döntést hozó szerv a reá irányadó jogszabályban meghatározott szabályokat megsértette. Önmagában tehát nem lehet kifogás tárgyává tenni, hogy miért utasította el a kérelmet a hatóság, illetve hogy annak miért csak részben adott helyt. A támogatásról megállapodást köt a döntést hozó szerv a támogatottal, amely tartalmazza a támogatás részletes feltételeit, így a támogatás összegét, a támogatottra háruló foglalkoztatási és egyéb kötelezettségeket, a visszatérítendő támogatás esetén a visszafizetés feltételeit, valamint a szerződésszegésre vonatkozó jogkövetkezményeket. 2001. július 1-jétől hatályos az a szabály, amely szerint szerződésszegés esetén a mulasztás napjától a befizetés teljesítésének napjáig a Polgári Törvénykönyv szerinti késedelmi kamatot is fel kell számítani |