Alkalmi munkások
Szeptember elsejétől több mint ötven százalékkal mérséklődik az alkalmi munkából élők közterhe. Ennek megfelelően az alábbiak szerint változnak a napi nettó munkadíjat terhelő befizetések:
Napi nettó munkadíj (Ft) Közteher (Ft)
1600 500
1600-2100 800
2100-2600 1000
2600-3100 1200
3100-4000 1500
Rehabilitációs munkahelyek
Pest megyei munkáltatók rehabilitációs munkahelyek létrehozását tervezik. A megváltozott munkaképességű dolgozók részére kilenc foglalkoztató – a Munkaerő-piaci Alap megyei keretének több mint 86,5 millió forintos támogatásával – összesen 84 új munkahelyet alakít ki. A cégek e központi segítség fejében három évig kötelesek foglalkoztatni a felvett dolgozókat, akik számára a rehabilitációs álláshelyek a piacra való visszajutás egyik állomását jelentik. A munkanélküliségi ráta ez év április végén – a tavalyi 4,5 százalékkal szemben – 4,1 százalék volt Pest megyében, s miközben folyamatosan növekszik az alkalmazásban állók száma, mérséklődik az egy éven túli munkanélküliek aránya.
Munkaadói konferencia
A Stratégiai és Közszolgáltató Társaságok Országos Szövetsége (Stratosz) és az osztrák Vöwg közszolgáltatói munkaadói érdekképviselet júniusban háromnapos – Bécsben, illetve Budapesten megtartott – konferencia keretében értékelte az együttműködés eredményeit. A tanácskozás részvevői kiemelt témaként vitatták meg az Európai Unió bővítésével összefüggő szakmai kérdéseket. Mindkét érdekképviselet tagja a közszolgálati munkaadói szövetségek európai szervezetének (CEEP).
Nőttek a reálkeresetek
Ez év április végéig – a múlt év hasonló időszakához képest – 11 százalékkal nőttek a reálkeresetek. Mint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból kiderül: az idei esztendő első négy hónapjában, a versenyszférában dolgozók átlagosan 109 500, a költségvetési szférában foglalkoztatottak 120 200 forintot vihettek haza. A legjobban fizető ágazat – 228 300 forintos keresettel – a pénzügyi tevékenység volt, míg a legszerényebb javadalmazásban a textiláru-, a bőrtermék- és a lábbeligyártásban tevékenykedők részesültek.
Vállalkozói kölcsön
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és a Volksbank Rt. júniusban együttműködési megállapodást kötött, amelynek értelmében az érdekvédelmi szervezet tagjai egyszerűbben hozzájuthatnak a pénzintézet Optimum hiteléhez. A bank – kis- és középvállalkozóknak – 3-15 millió forint összegű, 3-5 éves futamidejű kölcsönt kínál, amely forgóeszköz-finanszírozásra és beruházásokra egyaránt felhasználható. A hitelt legalább két éve működő vállalkozások igényelhetik, feltétel azonban, hogy a kérelmezők minimális árbevétele elérje az egyes hitelösszegekhez meghatározott küszöbértéket. A kamat mértéke változó, jelenleg 13,38 százalék. A VOSZ-tagok hitelkérelmeit a szervezet irodái gyűjtik össze, s az igazolások beszerzéséhez ajánlást is csatolnak. A Volksbank által már négy hónapja kínált kölcsönkonstrukció keretében ez idáig több mint félmilliárd forintnyi hitelt helyeztek ki.
Tízéves az OFA
Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) 44 támogatási programot hirdetett meg az elmúlt tíz évben – hangzott el a szervezet tevékenységét értékelő, Budapesten megtartott konferencián. A programok keretében 2323 projekt összesen mintegy 12 milliárd forintnyi támogatásban részesült. A programok közel 213 ezer ember munkaerő-piaci visszailleszkedéséhez, illetve foglalkoztatásához járultak hozzá. Az OFA-nak – ebben az évben – 14 program finanszírozásához 2,9 milliárd forint áll a rendelkezésére.
Munkanélküliség – számokban
Ez év márciusa és májusa között – az egy évvel korábbihoz képest – 0,1 százalékkal, 5,6 százalékra mérséklődött az állástalanok száma – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal. A vizsgált időszak átlagában a foglalkoztatottak száma 3 millió 851 ezer fő volt, valamivel több, mint február és április között, amikor 3 millió 840 ezer foglalkoztatottat tartottak nyilván. A statisztika szerint május végén összesen 334 ezer embert regisztráltak munkanélküliként.