Tavaly május 12-étől hatályos a vegyi anyagok kockázatának becsléséről és a kockázat csökkentéséről szóló 12/2001. (V. 4.) KöM-EüM együttes rendelet, amely kiterjed azokra a vegyi anyagokra, amelyek első ízben kerülnek kereskedelmi forgalomba akár önmagukban, akár készítmény összetevőjeként, továbbá azokra az EINECS-ben (Létező Kereskedelmi Anyagok Európai Jegyzékében) szereplő anyagokra (EINECS-anyagok), amelyek gyártott vagy importált mennyisége – akár önmagukban, akár készítmény összetevőjeként – eléri az évi 10 tonnát.
Kockázatbecslés
Az új anyagok törzskönyvezéséhez szükséges kockázatbecslést – a törzskönyvezési eljárás során, illetve az elsőbbségi anyagra vonatkozó adatszolgáltatási határidő lejártát követő 90 napon belül – a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ Országos Kémiai Biztonsági Intézete (OKK-OKBI) végzi a Környezet- és Természetvédelmi Főfelügyelőség (KTFF) bevonásával. A kockázatbecslésre nyitva álló határidő 30 nappal meghosszabbítható, ha külső szakértőket is igénybe vesznek.
Új anyagok forgalmazása
Az új anyagok kockázatbecslése alapján az OKK-OKBI megállapítja, hogy az anyag forgalomba hozható. Az OKK főigazgatója egyidejűleg megszabhatja azoknak az adatoknak a körét, amelyeket be kell nyújtani, amennyiben az anyag forgalmazott mennyisége eléri vagy meghaladja azt a küszöbértéket, melyhez a vegyi anyagok törzskönyvezési rendje szerint további adatszolgáltatás szükséges. A forgalomba hozhatóság megállapítása mellett az OKK főigazgatója azonnali, további adatszolgáltatást is elrendelhet.
Azonnali intézkedések
Az anyag forgalmazásával járó kockázat csökkentése érdekében az OKK-OKBI javaslatára az OKK főigazgatója
– a törzskönyvezési eljárás érdekében benyújtott dokumentációban megadottól eltérő veszélyességi osztály, csomagolási vagy jelölési javaslatot állapíthat meg;
– a törzskönyvezési eljárás érdekében benyújtott dokumentációban megadottól eltérően állapíthatja meg a biztonsági adatlap szövegét;
– a megadottól eltérően állapíthatja meg a törzskönyvezési eljárás érdekében benyújtott dokumentációban megjelölt, a kockázat csökkentését célzó útmutatásokat.
Amennyiben a törzskönyvezési eljárás ideje alatt az új anyagot már jogszerűen forgalomba hozták, az OKK főigazgatója írásban megkeresheti az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) illetékes városi intézetét, továbbá az illetékes munkabiztonsági és munkaügyi felügyeletet, környezetvédelmi felügyelőséget, nemzeti park igazgatóságot és fogyasztóvédelmi felügyelőséget annak érdekében, hogy az emberi egészség és a környezet védelme érdekében intézkedjen a feltárt kockázatnak megfelelően.
EINECS-anyagok bejelentése
Minden gyártó, illetve importőr, aki a 2001. január 1-jét megelőző három éven belül legalább egy alkalommal évi 10 tonnánál nagyobb mennyiségben EINECS-anyagot önmagában vagy készítmény összetevőjeként gyártott, illetve importált, köteles bejelenteni az OKK-OKBI részére a rendelet 3. számú mellékletében felsorolt információkat. Az adatszolgáltatás köre bővül, ha 1000 tonnát elérő vagy meghaladó mennyiségű gyártásról vagy importról van szó.
Minden olyan adatot be kell jelenteni, amely az anyaggal kapcsolatos kockázat értékeléséhez felhasználható.
A gyártók és az importőrök az adatszolgáltatás teljesítése érdekében kötelesek beszerezni a számukra rendelkezésre nem álló adatokat is, amennyiben azok nyilvánosak vagy számukra hozzáférhetők. Az OKK főigazgatója további adatok megadását is elrendelheti. (Az adatok esetleges hiányának pótlása érdekében azonban csak indokolt esetben kötelesek állatkísérleteket végezni.)
Amennyiben az anyagot több gyártó gyártja, illetve több importőr importálja, akkor az adatszolgáltatási kötelezettség körébe eső információkat az érintett gyártók, illetve importőrök nevében, azok beleegyezésével, egyetlen gyártó, illetve importőr is benyújthatja. A többi gyártónak és importőrnek ilyenkor csak a rendelet 3. számú mellékletének 1.1-1.3. és 2.1-2.19. pontjai szerinti információkat kell megadniuk, továbbá hivatkozniuk kell a nevükben más gyártó, illetve importőr által benyújtott adatkészletre.
Az információkat elektronikus, illetve egy példányban nyomtatott formában is be kell nyújtani. Az elektronikus adatszolgáltatáshoz szükséges szoftvert az OKK-OKBI készíti el. A gyártók és az importőrök csak ezt, az OKK-OKBI-től díjmentesen beszerezhető, mágneslemezen lévő, vagy e-mailen továbbított speciális szoftvercsomagot használhatják.
Amennyiben az EINECS-anyag bármely gyártója, illetve importőre olyan új információról szerez tudomást, amely valószínűsíti, hogy az általa gyártott vagy importált anyag komoly kockázatot jelent az emberi egészségre vagy a környezetre, akkor erről haladéktalanul köteles írásban tájékoztatni az OKK-OKBI-t.
Jelentős változások bejelentése
A gyártók és importőrök kötelesek a tudomásukra jutástól számított harminc napon belül bejelenteni a benyújtott adataikban bekövetkezett jelentős változásokat. Jelentős változásnak minősülnek például:
– az anyag fizikai-kémiai tulajdonságaira, toxikológiai vagy ökotoxikológiai hatásaira vonatkozó új adatok, amennyiben ezek az anyaggal kapcsolatos potenciális kockázat értékelése szempontjából feltehetően jelentőséggel bírnak;
– az anyag jogszabály szerinti osztályozásában bekövetkezett bármilyen változások;
– az anyag újfajta felhasználási módjai, amelyek jelentősen megváltoztatják az ember vagy a környezet expozíciójának típusát, formáját, nagyságát vagy időtartamát.
Nemzeti lista
A bejelentett adatok alapján az OKK-OKBI elkészíti, naprakészen tartja, és nyilvánosságra hozza a nagy mennyiségben gyártott vagy importált vegyi anyagok (high production volume, HPV) nemzeti listáját. A listát a Környezetvédelmi Minisztérium és az Egészségügyi Minisztérium hivatalos lapjában évente közzéteszi.
Mentesség az adatszolgáltatás alól
A rendelet 4. számú mellékletében felsorolt anyagok mentesek az adatszolgáltatási kötelezettség alól. Amennyiben azonban valamely új ismeretek az anyaggal kapcsolatos kockázatokra utalnak, az OKK főigazgatója a mentesség alá eső anyagokról is adatokat kérhet be a gyártóktól és importőröktől.
Elsőbbségi anyagok
A gyártók és az importőrök által benyújtott információk alapján az OKK főigazgatója kijelöli azokat az anyagokat vagy anyagcsoportokat, amelyekre haladéktalanul el kell végezni a kockázat értékelését. Ezek az úgynevezett elsőbbségi anyagok, amelyek listáját a Környezetvédelmi Minisztérium és az Egészségügyi Minisztérium hivatalos lapjában közzéteszik.
Adatszolgáltatás
Az elsőbbségi anyagokra vonatkozóan azoknak a gyártóknak és importőröknek, akik információkat szolgáltattak valamely anyagról, az elsőbbségi lista közzétételétől számított hat hónapon belül az OKK-OKBI részére be kell nyújtaniuk az anyaggal kapcsolatos kockázatokra vonatkozó összes rendelkezésre álló információt, illetve vonatkozó tanulmányt. Ezen túlmenően, amennyiben valamely, az elsőbbségi listán szereplő anyaggal kapcsolatban nem áll rendelkezésre a veszélyes anyagok vizsgálatához szükséges bármely jellemző, a gyártóknak és importőröknek el kell végezniük azokat a vizsgálatokat, amelyekkel a hiányzó adatok pótolhatók. A vizsgálati eredményeket, valamint a vizsgálati beszámolót az OKK-OKBI részére 12 hónapon belül be kell nyújtaniuk. Amennyiben a körülmények indokolják, a határidő meghoszszabbítására kérelmet nyújthatnak be az OKK-OKBI-hoz.
Kérhetik azt is, hogy bizonyos (vagy akár az összes) kiegészítő vizsgálatok elvégzése alól mentesüljenek.
Amennyiben a gyártók vagy az importőrök további információk szolgáltatására vagy további vizsgálatok elvégzésére kapnak felszólítást, úgy ellenőrizniük kell azt is, hogy az anyag teszteléséhez szükséges információk beszerezhetők-e az adott anyag korábbi gyártóitól vagy importőreitől. Amennyiben további kísérletek elvégzése szükséges, ellenőrizni kell, hogy az állatkísérletek más módszerekkel helyettesíthetők vagy korlátozhatók-e.
Az elsőbbségi anyaggal kapcsolatos kockázatbecslés eredményeiről, a kidolgozott kockázatcsökkentési tervről, a végrehajtására hozott intézkedésekről, azok megvalósulásáról és az egészségre, a környezetre vonatkozó hatásairól szóló tájékoztatót a Környezetvédelmi Minisztérium és az Egészségügyi Minisztérium hivatalos lapjukban közzéteszik.