Ellenőrzés a vezetésben
A vezetői munkában egyre fontosabbá válik a döntések gazdasági következményeinek vizsgálata és értékelése. Az ellenőrzés – úgy is, mint a feladatok számonkérése, illetve a hibák okainak feltárása – szorosan hozzátartozik a vezetők tevékenységéhez. Napjainkban azonban – a gazdasági átalakulást követően – a korábbi ellenőrzési rendszer is módosult: a tulajdonosi ellenőrzés feladata bővült, tartalma és módszere új elemekkel gazdagodott. Éppen e változások indokolják, hogy az új ellenőrzési rendszerek és módszerek minél szélesebb körben ismertté váljanak.
A szerző az ellenőrzés alapfogalmainak definiálása mellett a hazai ellenőrzési rendszer fejlődését is elemzi. Az "időutazás" során megismertet a rendi társadalomban, az 1945 utáni években, majd az ötvenes évektől a rendszerváltásig terjedő időszakban alkalmazott gyakorlattal.
Az ellenőrzés módszertanának leírása során a tervezésről, annak eszközeiről és végrehajtásáról, a szakértők igénybevételéről és az ellenőrzés kockázatáról olvashatunk. Megismerjük az ellenőrzési programok tartalmi és formai kellékeit, illetve a helyszíni ellenőrzés tennivalóit az ellenőrzött értesítésétől a megállapítások írásba foglalásáig. Ugyanakkor informálódhatunk az ellenőrzésben részt vevők jogairól és kötelezettségeiről, az Európai Unió közösségi alapjainak ellenőrzéséről. Végül a kontrollt segítő számítógépes megoldásokba avat be, s a visszaélések megelőzésének lehetőségeit tárja fel a szerző.
Vörös László: Az ellenőrzés rendszere és módszertana
Perfekt Gazdasági Tanácsadó, Oktató és Kiadó Rt.,
Budapest, 2002. 280 oldal. Ára: 1990 forint
Globalizáció és stratégia
A gazdasági globalizáció szükségessé teszi a vállalatok stratégiaalkotási szemléletének, módszereinek megváltoztatását. Ez még akkor is igaz, ha a globalizáció közvetett vagy közvetlen hatásai nem egyenlő súllyal hatnak a cégek működésére és gazdálkodására.
Egyebek közt erre is rámutat Fülöp Gyula könyvében, kifejtve, hogy a globális vállalati stratégiák speciális elemzéseket, megoldásokat, akciókat és munkamódszereket igényelnek. Ugyanakkor a szerző azt a kérdést is megválaszolja, hogy mit jelent a globalizáció a világban, illetve európai és hazai viszonylatban. Rámutat arra, hogy a legmodernebb technológiák (mikroelektronika, géntechnológia, alkalmazott anyagkutatás stb.) a globális versenynek vannak kitéve, mely versengés azonban az együttműködés új távlatait is megnyitja.
A szerző nemcsak a vállalat globálissá válásának modelljét, az alapvető szervezeti formákat, de táblázatba rendezve – és egymással összevetve – az egyes vállalattípusokat is bemutatja. Ezek összehasonlíthatók a termékkínálat, az erőforrások, az innováció, sőt még a kultúrához való viszony alapján is. A szerző kifejti: a vállalatnak meg kell határoznia globális küldetését, ahhoz azonban, hogy tartós előnyt szerezzen, összhangot kell teremtenie a vállalati forma kialakításában, illetve az erőforrások elosztásában. Bemutatja a stratégiatípusok közti választás szempontjait is. De az olvasó – a globális vállalat menedzsmentjéről szóló fejezetben – a tervezés, a szervezés s az ellenőrzés szerepével is megismerkedhet. A globális stratégiák előnyeit és a kockázatait esettanulmányok szemléltetik.
ülöp Gyula: A globális vállalati stratégiák
Aula Kiadó, Budapest, 2001. 176 oldal. Ára: 1600 Ft
Adózási útmutató
Nagy bizonyossággal állítható: ma már senkit sem kell meggyőzni az adózási kötelezettségek teljesítésének fontosságáról, arról, hogy az állampolgárok és a vállalkozások befizetéseiből milyen állami közfeladatok finanszírozása valósul meg. Ezzel szemben viszont az adórendszerről, annak szabályairól és változásairól még ma sem lehet eleget beszélni, hiszen az ezekkel kapcsolatos általános és gyakorlati ismereteken még van mit "csiszolni". E tanulási folyamatban jelenthet nagy segítséget Kállai Lajos és Sztanó Imréné közös munkája, amely az adószakemberek számára is haszonnal forgatható.
A könyv szerkezete teljes mértékben megfelel a különböző felhasználói igényeknek, bárki megtalálhatja az őt érdeklő, a különböző adófajtákat – áfa, szja, jövedéki adó, illetékek, helyi adók stb. – taglaló ismereteket, miközben az adóztatás általános jellemzőit is részletezik a szerzők. Különösen tanulságos "bepillantani" az adórendszer kialakulásának és általános fejlődésének történetébe, illetve magyarországi sajátosságaiba, hiszen így megismerhetők a különböző korszakok adózási jellemzői is. De nemcsak a múlt, sokkal inkább a jelen adópolitikájának ismerete fontos az olvasó számára, ezért érdemes áttanulmányozni az adópolitikáról, illetve az adófogalmakról szóló fejezetet. Vélhetően sokakat érdekel az adóeljárás szabályozása is. Nos, a könyv e témában is útbaigazítja az érdeklődőket: az adóellenőrzés általános szabályaitól a jogkövetkezményekig minden lényeges tudnivalóval megismerteti az olvasókat.
r. Kállai Lajos-Sztanó Imréné dr.: Adók, illetékek, járulékok és vámok
Saldo Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Rt., Budapest, 2002. 390 oldal. Ára 4100 Ft