×

(Ön)ellenőrzés a cégeknél

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. február 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 49. számában (2002. február 15.)
A cégek nem nélkülözhetik a jól működő ellenőrzést és értékelést, a sikerre vágyók számára pedig e tevékenység elengedhetetlen. A sajátos számonkéréssel alapvetően a munkavégzés során elkövethető hibákat lehet elkerülni, másfelől a felmerülő problémák is korrigálhatók. A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy az eredményes vállalkozások jól átgondolt módon – és sajátos tevékenységükhöz igazítva – működtetik az ellenőrzési és az értékelési módszereket.

Az ellenőrzés és az értékelés – legalábbis a sikerorientált vállalkozások körében – szervesen ágyazódik a vállalati stratégiába, és szorosan illeszkedik a jutalmazási, valamint a képzési rendszerhez. A felügyeleti és az értékelési mechanizmus felépítése azonban igen nagy körültekintést igényel, ha ugyanis ez nem párosul a vezetők és a dolgozók közötti folyamatos és kölcsönös visszajelzés lehetőségével, akkor a célját sem éri el.

Kényes terület

Szakértők szerint a humánerőforrás-menedzsment egyik legkényesebb területe éppen az ellenőrzés-értékelés. A munkatársak és a vezetők ugyanis ennek során elmarasztaló, esetenként súlyos következményekkel járó kritikában is részesülhetnek, így óhatatlanul sérülhet a szakmai és az emberi önbecsülés, a büszkeség és az önérzet. Az ellenőrzés tehát – történjék bármilyen szinten és körben – pszichológiai és pedagógiai ismereteket, empátiakészséget és toleranciát igényel.

Bár az ellenőrzési ismeretek és módszerek sokat fejlődtek az utóbbi években, az ezzel szemben táplált ellenérzések még ma is léteznek. A munkatársak leggyakrabban a felettesük tekintélyelvű irányítási módszerét sérelmezik, illetve azt kifogásolják, hogy főnökük a hatáskörébe nem tartozó napi és apró ügyekbe is beavatkozik. Bár ez utóbbi magatartás elsősorban a kevésbé megszervezett, kisebb cégek vezetőinek a sajátja, azonban – általánosságban – a bizalomhiányra utal. Ennek pedig a túlzott vezetői óvatosság, esetleg a pozícióféltés vagy a szakmai felkészületlenség lehet a kiváltó oka.

Változatos formák

Az ellenőrzés formái – különösen napjainkban – rendkívül sokfélék. Noha a különböző technikák alkalmazói azt szeretnék elérni, hogy az adott szervezet, illetve az egyén értékelése és ellenőrzése révén a teljesítmények növekedjenek és a munkavégzés minősége javuljon, a különböző típusú – felépítésű, nagyságú, kultúrájú – cégeknél eltérő ellenőrzési gyakorlat tapasztalható.

A módszerek sorában a totális kontroll a tekintélyelvű vezetés megnyilvánulása, s az idő immár bebizonyította, hogy nem tartozik a motiváló, a dolgozókat ösztönző ellenőrzési formák közé. Mivel általában erősen frusztrálja a munkatársakat, így a teljesítményösztönzés szempontjából is hatástalan. Bár a mikro- és kisvállalkozásoknál jellemzően egyetlen személy – maga a vállalkozó – felel mindenért, s ellenőrzi az ügyek menetét, azonban e körben a totális kontroll a vállalkozás jellegéből fakad, s nem feltétlenül utal tekintélyelvű hozzáállásra. A kisvállalkozók többsége megosztaná és átruházná a felelősséget, azonban – a számukra túlságosan magas foglalkoztatási költségek miatt – nem kreálnak munkaköröket és posztokat.

A cégek gyakorta alkalmazzák az eredménykontroll módszerét is. Bár a tapasztalatok szerint az ellenőrzésnek ez a formája igen ösztönzően hat a munkatársakra, azonban problémát okozhat, hogy csak a munkafázis végén – tehát néha már túl későn – derül ki, ha rosszul teljesített a munkatárs vagy a munkatársi közösség. Ezért mindenképpen célszerű menet közben, tehát az adott feladat lezárása előtt időszakos ellenőrzést – vagy ellenőrzéseket – tartani: ezzel ugyanis még időben korrigálhatók a hibák. Az önellenőrzés szintén segítheti a korrekt végeredményt, ráadásul erősen motiváló hatású. Mivel a dolgozó – a kitűzött célokhoz igazodva – önmaga kontrollálja és – saját döntési kompetenciáján belül – korrigálja is a munkáját, így felelősségérzete s elkötelezettsége is erősödik. A módszer akkor hatékony, ha párosul a felettesével folytatott konzultációkkal, azaz a munka menetéről informálja vezetőjét.

Az ellenőrzési mechanizmus további eleme a szúrópróbaszerű, illetve a rendszerkontroll. A szúrópróba-ellenőrzés éppen ellenkezője a totális kontrollnak. Ennek folyamán a vezető a munkavégzés során tájékozódik a pillanatnyi helyzetről, illetve arról, hogy a folyamatok a megfelelő irányban haladnak-e. Ha a vezető bízik a beosztottakban, akkor ez az ellenőrzés valójában konzultáció formájában zajlik, azaz: "a megszólítottak" tájékoztatást adnak a feladatteljesítés adott szakaszában. A rendszerkontroll valamely külső szerv vagy hatóság ellenőrzése, s jellemzője, hogy egységes kritériumok szerint történik – például az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) ugyanazon szempontok szerint vizsgálódik a cégeknél –, illetve bizonyos időszakonként ismétlődhet.

Egyedi technikák

A belső ellenőrzés és értékelés sajátos mechanizmusait honosították meg a nagy- és a kisvállalatok, de más és más módszerekkel élnek a különböző ágazatokban működő cégek is. Sőt, még vállalaton belül is vannak és lehetnek eltérések. Ezt bizonyítja a General Electric Company (GE) gyakorlata is, hiszen egészen más módszert kíván – például – a repülőgéphajtómű-alkatrészek vagy a világítótestek gyártásán dolgozó fizikai munkások teljesítményének mérése és ellenőrzése. Egy azonban bizonyos – hangsúlyozza Kovássy Eszter, a GE Hungary Engine Services emberierőforrás-igazgatója –, a szellemi dolgozók teljesítményének ellenőrzésére és értékelésére vannak egyedi, kizárólag erre a multinacionális nagyvállalatra jellemző általános, sztenderdizált sajátosságai. Olyan elvei, amelyek irányadóak a cégnek a világ bármely táján működő szervezeténél.

A GE cégeinél a szellemi dolgozók értékelésének két fő szempontja létezik: a számokban mérhető teljesítmény, illetve a GE kultúrájával való azonosulás. Prioritást élvez a csapatmunka – szemben a tekintélyelvű irányítással és ellenőrzéssel –, a középpontban a dolgozók motiválása áll, továbbá egy igen komoly – részletesen kidolgozott és a gyakorlatban bevált – évközi és éves értékelési rendszer segíti a teljesítmények összevetését. Az ellenőrzés és az értékelés menetében ugyanis fontos szempont, hogy az adott posztokhoz köthető teljesítménykritériumok a GE valamennyi egységében azonosak legyenek.

Azonnali visszacsatolás

A multinacionális vállalat cégeinél – a magyarországiaknál is – az ellenőrzés folyamatos, a visszacsatolás pedig azonnali. A gyakorlati módszerről szólva Kovássy Eszter kifejtette: a rendszeres – tehát a naponta, illetve hetente tartott – termelési értekezleteken a csoportvezetők számolnak be művezetőiknek a munkafolyamatokról, majd pedig a művezetők is konzultálnak. Hasonlóképpen – hetente – menedzseri szinten is lezajlik a munkamegbeszélés, mely a kölcsönös tájékoztatást is szolgálja. Az úgynevezett management meetingek célja az adott időszak folyamatainak áttekintése, illetve az információk megosztása, s a szükséges menedzsmentlépések elhatározása. Az információk "közkinccsé" tétele igen lényeges feltétele az eredményes munkavégzésnek, ugyanakkor azonban a csapatmunkához is elengedhetetlen. De természetesen nemcsak a menedzserek, hanem a beosztottak tájékoztatása is rendszeresen megtörténik: mégpedig a havonta – az összes dolgozó részvételével – megtartott értekezleteken.

A folyamatosnak tekinthető funkcionális ellenőrzés tehát ezen építőkövekből áll össze. Ez az alapja az egyéni értékelésnek is. Ennek igen kiforrott rendszere van – mondja Kovássy Eszter. Évente készül el a digitális változat, amely a munkatárs önértékelését és – ezt kiegészítve – a felettes véleményét tartalmazza. Ebben az anyagban egyfelől a beosztott elemzi, hogy meglátása szerint mit és miként teljesített, s milyen segítséget – képzést, oktatást, tréninget – vár a továbbiakban, másfelől a főnöke is véleményt alkot munkatársáról. Ezt követi a vezető és a beosztott között lezajló négyszemközti beszélgetés, majd a kész "dosszié" bekerül a GE központi digitális rendszerébe. Ennek azért van jelentősége, mert ez a vállalat- és a karrierépítés alapjául szolgál. Azaz: a GE-központokban ebből a bázisból választják ki a különböző gyárak, részlegek adott posztjaira alkalmas munkatársakat. A karriersávokba való bekerülésnek természetesen különbözőek a feltételei és a követelményei: az egyes beosztásokban más és más tartalmú és típusú tudás megszerzése szükséges. De a hasonló munkakörökben a világ minden táján ugyanazt követelik meg a GE munkatársaitól.

Vállalati értékek

Az órabéres státusban foglalkoztatottak szintén átesnek az értékelésen. Ennek módszerét azonban – hangsúlyozza az emberierőforrás-igazgató – a humánerőforrás-vezetők az üzletágak specialitásai szerint dolgozzák ki. A veresegyházi Engine Servicesnél értékelő lapokon – szakma- és csoportbesorolás szerint – véleményezik a dolgozók teljesítményét. Velük szemben is követelmény azonban, hogy magukévá tegyék a GE értékeit, sőt: véleményezésük egyik lényeges szempontja, hogy ezen értékekhez miként viszonyulnak. A cég legfontosabb értéke magának az etikai kódexnek a betartása, amelyen belül számos követelmény megfogalmazódik. Így – például – a vevőközpontúság következetes érvényesítése, annak elfogadása, hogy minden a vevőért történik. De hasonlóképpen prioritást élvez a digitális technikához való viszony is, amely nemcsak az informatika befogadását, de az ezzel kapcsolatos folyamatos tanulást is feltételezi. Fontos továbbá a "hat szigma" elnevezésű minőségjavítási módszer maradéktalan alkalmazása is. Ami pedig a vezetőkkel szembeni kívánalmakat illeti, tőlük nemcsak azt várják el, hogy energikusan végezzék munkájukat, de képesek legyenek mások "energizálására", azaz ösztönzésére és motiválására is. Emellett – ha szükséges – kemény döntéseket is kell hozniuk, miközben alkalmasnak kell lenniük az adott feladatok és projektek elvégzésére. Az ellenőrzés és értékelés rendszere hasonló elvek szerint működik: a GE-nél nemcsak arra fordítanak figyelmet, hogy az üzleti célkitűzéseket teljesítsék a dolgozók, de arra is, hogy munkájuk során mindvégig azonosuljanak a GE értékeivel – mondta végezetül Kovássy Eszter.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. február 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem