×

Munkában a Foglalkoztatási Hivatal

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 47. számában (2001. december 15.)
A Foglalkoztatási Hivatal július elsején kezdte meg működését. Az új intézmény – melynek elődje az Országos Munkaügyi Kutató és Módszertani Központ (OMKMK) volt – középirányító szervezetként a megyei munkaügyi központok tevékenységét koordinálja, illetve közvetíti számukra a Gazdasági Minisztérium (GM) stratégiai elképzeléseit. Az új szervezet felállását követően a szaktárca a stratégiaformálással, míg a hivatal a szakmai feladatok összehangolásával foglalkozik.

A szervezeti átalakítás egyik oka, hogy az utóbbi években megoldatlan volt a megyei munkaügyi központok felügyelete. Mivel 1997-ben megszűnt az e feladatot is ellátó Országos Munkaügyi Központ, így az irányítási-felügyeleti struktúrában űr keletkezett.

Átformált rendszer

A rendszert gyakorlatilag újra kellett formálni – mondja Székely Judit, a gazdasági tárca helyettes államtitkára, aki az új hivatalt felügyeli. A minisztériumban stratégia készült a munkaügyi központok felügyeletének rendezésére, hiszen az elmúlt évek alatt nem volt központi irányítás. Ez persze nem jelenti azt, hogy a megyék rosszul dolgoztak volna: feladataik többségét jól megoldották. Az átalakítást azonban – éppen a foglalkoztatáspolitikában jelentkező új igények miatt – végre kellett hajtani. A változás lényege abban áll, hogy a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkárságán csak a stratégiai jellegű feladatok maradnak, míg a hivatal az operatív munkát látja el. Az Európai Unió és Magyarország által közösen készített foglalkoztatáspolitikai helyzetértékelés – a dokumentum aláírására novemberben került sor – már az új munkamegosztás elvét követi. Az értékelő anyag tartalmazza mindazon stratégiai feladatokat, amelyekre a gyakorlati foglalkoztatáspolitikában koncentrálni kell.

E prioritások sorában kiemelendő a regionális különbségek mérséklése, amelyek a kedvező változások ellenére is – tekintettel a munkanélküliségi rátában jelentkező kilencszeres különbségre – nagyok. Hasonlóan hangsúlyt kell helyezni a cigány népesség foglalkoztatására és oktatására, illetve az egész munkaerőpiac rugalmasságának növelésére, amelynek elősegítése ugyancsak a hivatal feladata. E konkrét feladatokra lehet felfűzni a foglalkoztatáspolitikai irányelveket.

Növekvő források

Az intézményi átalakítás után a következő lépés az operatív terv elkészítése, amit a munkaerő-piaci szervezet eszközeivel kell megvalósítani. Egyelőre az a tapasztalat, hogy a munkáltatók munkaerőigénye többnyire eltér attól, amit a nyilvántartott állástalanok köre nyújtani képes, ezért munkaerőképzésekre és átképzésekre van szükség. További lehetőség a bértámogatás, a munkahelyteremtő és -megőrző támogatások, amelyeket a gazdaság szereplői aktív eszközökként, a munkaügyi központok közreműködésével igényelhetnek.

Természetesen a pénzforrások felhasználását is figyelni kell. Erre szolgál a felállított monitoringrendszer, amely segítségével nyomon lehet követni a Munkaerő-piaci Alapból folyósított támogatásokat. Kétségtelenül előfordult, hogy a munkanélküliek az átképzés után sem tudtak elhelyezkedni. Ez megengedhetetlen. Ahhoz, hogy ilyesmi ne forduljon elő, a jövőben talán kevesebb pénzt fordítanak majd a munkaerő-piaci képzésekre és átképzésekre, ám a felhasználás sokkal hatékonyabb lesz. Az a cél, hogy a foglalkoztatás bővüljön, s elsősorban a munkanélküliek nagyobb arányú elhelyezése révén. Ehhez kell kialakítani az eszközöket, amelyek az új hivatal irányításával jutnak el a megyékhez – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

E célra az idén és jövőre is tíz-tíz milliárd forinttal több pénz fordítható a Munkaerő-piaci Alapból, mint tavaly. A képzésekre a múlt évi 6 milliárddal szemben az idén 7 milliárd juthat. Székely Judit kifejtette: az előforduló problémák nem a rendszer elégtelen működésének, hanem a megfelelő koordináció és irányítás hiányának tudhatók be. Minthogy a megyei központoknak és a kirendeltségeknek nem volt igazán gazdájuk, ez éreztette a hatását. Január elsejétől azonban változások várhatók: a központoknak nagyon szigorú feltételeknek kell megfelelniük, s munkájukat a munkanélküliek számának csökkenése és az aktív eszközök felhasználása minősíti majd.

Hátrányban az idősek

A tartósan munkanélküliek között is a legérzékenyebb csoport a negyven éven felülieké. Nem ritka köztük a sokdiplomás, a több szakmával rendelkező. Mint a helyettes államtitkár kifejtette: e munkavállalói réteg meglehetősen heterogén. A tárca az idősebbekre nem tervez programokat, ugyanis hátrányos helyzetüket több tényező együttesen okozza. Elsősorban az alacsonyabb iskolázottság, és az a tény, hogy a lakóhelyükön nehezen találnak munkát. Néhány száz- vagy ezerfős kistelepülésekről kellene bejárniuk a közeli városokba, vagy át kellene költözniük más megyékbe. Erre a koruk, a szocializációjuk miatt aligha vállalkoznak. Ugyanakkor tudomásul kell venni, hogy a munkáltatók sem akarnak az idősebb korosztályhoz tartozókat foglalkoztatni. Ám ez a csoport sincs elhanyagolva, hiszen van olyan megye, amely külön programokat indít a negyvenéveseknek. Az ötven év feletti diplomás munkanélkülieknek pedig három megyében komplex kísérleti program indult. Számukra a megkopott tudásuk felújítása és az önbizalmuk megerősítése a legfontosabb.

A munkaügyi központok ugyanakkor új szerepkörre is vállalkoznak, konkurenciát teremtenek a fejvadászoknak. Ám ezt a tevékenységüket még nem nagyon ismerik a munkáltatók. Székely Judit ennek okát abban látja, hogy eddig a munkaadók főként a kisebb kvalifikációt igénylő üres álláshelyeket jelentették be a munkaügyi szervezeteknek. Leginkább segédmunkásokat kerestek, vagy hiányszakmák képviselőire jelentettek be igényt. Kézenfekvő volt, hogy ezeket a munkavállalókat a munkaügyi központoknál egyszerűbben megtalálták, mint hirdetéssel. Most viszont a munkaerő-piaci szervezetek a diplomások számára is vállalnak munkaközvetítést, így a munkáltatók már ezen a "csatornán" keresztül is találhatnak kvalifikált szakembereket. E szolgáltatást a kirendeltségek térítésmentesen, támogatásként végzik.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem