×

Juttatások a dolgozóknak

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 47. számában (2001. december 15.)
A vállalatok sokféle juttatást adhatnak dolgozóiknak, attól függően, hogy mit bír el a "kassza". A munkáltatók – ha tehetik – arra törekednek, hogy anyagi erejükhöz képest kedvezményezzék a beosztottakat, ám a jelenlegi szabályozás nem ebbe az irányba hat.

Vannak vállalatok, ahol az alkalmazottak éppúgy, mint a vezetők, bármikor odamehetnek a cég területén felállított italautomatához, és kedvükre kiszolgálhatják magukat – ingyen. Az ilyen példa azonban meglehetősen ritka, mert a jogszabályok nem ösztönzik az efféle, a beosztottak számára ingyenes szolgáltatások elterjedését.

Kiterjesztett pihenőidő

A cégek – hogy kedvezzenek alkalmazottaiknak – vállalhatnak ilyenfajta költségeket, azonban a humán menedzselési szakértők véleménye szerint jobban teszik, ha átgondolják ennek praktikus, a munkafegyelemre gyakorolt hatását is. Célszerű tehát pontosítani, hogy milyen időközönként és milyen időtartamra engedélyezett a munka szüneteltetése, s ezt érdemes akár saját szabályozásba vagy munkaszerződésbe is belefoglalniuk.

Ugyanakkor tekintettel kell lenni a Munka Törvénykönyve pihenőidőt szabályozó passzusára is, ami a munkaközi szünet ügyét rendezi. Igaz, ez lényegében csak azt mondja ki, hogy 6 órányi munka után legkevesebb 20 perc pihenőidő jár a dolgozóknak, illetve a szünet háromórai egybefüggő munka után is megilleti a munkatársakat.

A kiterjesztett pihenőidő alapjában véve nem látszik ésszerűnek sem a munkavállaló, sem a munkaadó szempontjából. A dolgozó esetében esetleg visszaesik a munka hatékonysága, a munkáltató pedig bért fizet a le nem dolgozott munkaidőért is. Tekintettel arra, hogy a munkaidőben, s nem utána biztosíttatik a megnövelt pihenőidő – a munkahelyen töltött idő húzódik el. Ez sem jó a munkavállalóknak, és költség a munkaadóknak.

Természetesen nem szükségszerű, hogy az ingyenes teáztatás, egyéb ital- és élelmiszer-juttatás egy erre rendszeresített (vagy alkalmi) pihenőidő kiadásához kapcsolódjon. Elméletileg ugyan humánusabb és a csapatépítés szempontjából is hatékonyabb ez a módszer, a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy elterjedtebb az automaták rendszeresítése. Illetve ma már az sem ritka, hogy a teával, kávéval stb. – legalábbis ha a cég ingyenesen adja – egy erre kijelölt személy keresi meg a "kedvezményezettet": természetesen munkavégzésének a helyén.

Reprezentációs keret

A magyarországi vállalatoknál – ez utóbbi két megoldás mellett – egy harmadik is van. Elsősorban a fizikai állományúak részére már régen gyakorlattá vált az úgynevezett védőital biztosítása. Ez általában annyit jelent, hogy a munkahelyen egy szódavizes ballont helyeznek el, s mindenki szükségletei szerint kiszolgálja magát. Előfordulhat üdítős ballon is.

Manapság azonban az üdítős ballonokhoz általában olyan berendezés jár, melynek kezelése szakszerűséget, mondhatni szakszemélyzetet igényel. Valószínűleg senki nem vállalja az ilyenek munkahelyiségekben történő üzemeltetésének ódiumát.

Elterjedt megoldás az italautomata, melynek telepítése – ha ingyenesen akarják üzemeltetni – több problémát is felvet.

Elsősorban megemlíthető, hogy az ingyenesség a korlátlan fogyasztás gondolatát is felszínre hozza. Ha a túlzás egyszer is előfordulhat, akkor a kedvezmény, az ösztönzés fordítva sül el: az alkalmazottak csalódnak a vezetőkben (mert nem tartják meg ígéretüket) és még társaikból is kiábrándulnak (mert megrövidítették a többieket...).

Noha vitatható, hogy az ingyenes automatákkal természetbeni juttatást adnak a dolgozóknak, azt azonban a vállalat nem tudja kivédeni, hogy e tétel reprezentációs költségként szerepeljen a kiadásaiban. S júliustól e téren kedvezőbb lett a helyzet a korábbiakhoz képest. Mint ismeretes, a reprezentáció tehermentes az árbevétel 0,5 százalékáig, illetve legfeljebb 2,5 millió forintig.

Tetemes költségek

Még ha a nevezett automaták költségeit nem is számoljuk – mert elvileg megoldható, hogy a kiadást az automatában lévő italféleségeken keresztül "számolja el" a szállító –, belátható, hogy egy átlagos, mondjuk százfős cégnél a napi italfogyasztás – 200 alkalmat és 50 forintos italárat véve alapul – éves szinten, azaz nagyjából 250 munkanapnál már elérheti az említett kerethatárt. Ettől kezdve az ital felára az utána fizetendő terhekkel 55 százalék, azaz komoly kiadási tétel.

Mivel a fogyasztást elvileg nem lehet korlátozni, ezért a cégek egy része azt a gyakorlatot követi, hogy a dolgozók havi ellátmányként kapnak bizonyos mennyiségű szörpöt, teát stb., s bár a "fiskális" teher minden 100 forintra több mint 75 forint, de a cég bőven a fenti értékhatáron belül maradhat. Más kérdés, hogy a dolgozók "fogyasztják el" a reprezentációs keretet.

Az ingyenes teáztatás (kávéztatás) gondolatának felvetésétől a humán erőforrásokért felelős vezetők visszariadnak, vélhetően azért, mert tudják, hogy adóköteles természetbeni juttatásról van szó. Más kérdés, hogy e juttatás igazából még csak nem is mérhető, és máskülönben sem lehet annak nevezni, ha egy vállalatnál valaki – "ésszerű" keretek között – megiszik egy-két bögre teát.

Vezetési tanácsadók szerint az ilyen szolgáltatások egyáltalán nem tipikusak az olyan "csomagokban", amelyeket a vállalati kohézió javítása, a vezetők és a beosztottak közötti kapcsolat keretében vitatnak meg, vagy alkalmazzák őket az érdekeltség és a lojalitás fokozása érdekében.

Ösztönzési programok

Az ösztönzési programok lényege a premizálási rendszer, ez a nem pénzügyi ösztönzőknél sokkal nagyobb jelentőséggel bír, a tanácsadók erre fókuszálnak.

A nemzetközi irodalomban az ingyenes természetbeni, jelen esetben étel- és italjuttatás mindazonáltal vissza-visszatérő téma, sajtóhírek szólnak olyan esetekről, amikor az alkalmazottak felháborodással veszik tudomásul az ilyen juttatás megvonását, s általában kedvezően fogadják annak bevezetését, főleg ha kiegészíti, és nem helyettesíti a bérrel való ösztönzést.

A nemzetközi példák tárháza elég gazdag e látszólag apró kérdésben is. Olvashatunk arról, hogy még ingyenes sörrel is "javadalmazza" dolgozóit egyik-másik cég, s nem sörgyárról van szó. Más kérdés, hogy a munkaidő hivatalos vége után osztja ki a pohár italt.

Még eredetibb ötletekről is olvasni: egy brit cégnél – miután kimerítették az ingyenes italok szinte teljes körét – a vállalat vezetősége azt a sajátos ösztönzési módszert vezette be, hogy gyümölcsöt adott az alkalmazottaknak. Később felhagyott ezzel, és szendviccsel kedveskedett azoknak, akik a hivatalos munkakezdés pillanatában már az asztaluknál ültek...

Közérzeti tényezők

A téma rendre előjön mostanában, amikor a lehűlő gazdasági klíma takarékosságra ösztönözi a gazdálkodókat. Ilyenkor inkább felmerül a természetbeni juttatás minden formája, hiszen a bértárgyalásokon a munkaadóknak meglehetősen nagy szigort kell tanúsítaniuk. Ugyanakkor az elbocsátási hullám, amely ugyancsak végigsöpör az egyes országokon, felveti annak igényét is, hogy a munkaadó javítsa a kollektíva "pszichés állapotát", azaz kifejezze, hogy a megtartott dolgozók viszont nagyon fontosak a számára.

A hazai gyakorlat azt jelzi, a cégek különböző módszereket keresnek. E sokféleség ellenére egy kérdés mégis megválaszolásra vár, nevezetesen az, hogy bizonyos munkaterületeknél nem válik-e szükségessé egy sor – egyebek között a pihenőidővel és a természetbeni juttatásokkal kapcsolatos – kérdés részbeni újraszabályozása.

Munkahelyi minősítés

A hazai munkavállalók többsége elégedett a munkahelyével – derül ki a Hewitt Inside Consulting személyügyi tanácsadó által közzétett, ötven vállalat hatezer dolgozójára kiterjedő vizsgálatból. A nemzetközi cég magyarországi irodája az Amerikai Egyesült Államokban már évek óta végzett – "A legjobb munkahely" elnevezésű – felmérés mintájára készítette el a vizsgálatot, elsősorban a nyolcvan-száz főt foglalkoztató cégekre fókuszálva. Noha – e vállalati méretnagyságon belül – bármely cég jelentkezhetett a felmérésre, vélhetően azon munkáltatók tartották fontosnak a részvételt, amelyek elkötelezettek a jó munkahelyi légkör megteremtésében.

A vizsgálat legelső megállapítása, hogy a különféle elégedettségi mutatók meglehetősen tág határok között mozognak. Míg a megkérdezett dolgozók 62 százaléka elégedett a munkahelyi légkörrel és a csapatszellemmel, addig a képzési és a karrierépítési lehetőségeket csupán negyven százalék tartja megfelelőnek. Viszonylag szintén alacsony – a 45 százalékot alig meghaladó – arányt képviselnek azok a válaszadók, akik a bérükkel, illetve a felső vezetőkkel kialakított kapcsolataikkal elégedettek. A felmérés egyik érdekes tanulsága viszont, hogy a munkahelyük iránti elkötelezettséget a válaszolók 65 százaléka vállalta, s ez lényegesen magasabb arány, mint azt a hasonló amerikai, illetve ázsiai felmérések során tapasztalni. Ami viszont a hazai területi jellemzőket illeti, míg Kelet-Magyarországon elégedettebbek a munkavállalók, Nyugat-Magyarországon az átlagosnál elégedetlenebbek.

A megmérettetésre jelentkező cégek közül a listavezető egy telefonos ügyfélszolgálattal foglalkozó cég, míg a második helyezett egy vidéki erőmű. E vállalatoknál igen nagy hangsúlyt kap a megfelelő munkahelyi légkör kialakítása, a dolgozók életminőségének javítása, illetve a csapatmunka erősítése és a karrierlehetőségek megteremtése. Általában igaz, hogy a minősítési lista élbolyához tartozó vállalkozásoknál elsősorban a munkahelyi kultúrát és a felső vezetők kapcsolattartási készségét emelték ki a megkérdezettek.

A tanácsadó tervei szerint a felmérést jövőre is elkészítik – igaz, ekkor már legalább száz-százötven cég bevonásával. V. É

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem