A Foglalkoztatási Hivatal – új szerepkörében – folyamatos kapcsolatot tart a megyei munkaügyi szervezetekkel, illetve a – ma már csökkenő – munkanélküliség kezelése mellett egyre nagyobb hangsúlyt helyez az aktív foglalkoztatáspolitikai eszközök alkalmazására.
Mint Pirisi Károly főigazgató kifejtette: "Fontos, hogy a kormány segély helyett munkát elvét megvalósítsuk, mely koncepció jegyében ebben az évben 30-40 százalékkal bővült az úgynevezett aktív foglalkoztatáspolitikai eszközök alkalmazása". Pirisi Károly szükségesnek tartja, hogy a megyei munkaügyi hivatalok és a vállalatok napi kapcsolatban legyenek egymással, hiszen így a munkaügyi központok is megismerhetik a nagyobb cégek igényeit, sajátos felvételi procedúráját és a dolgozókkal szemben támasztott követelményeit. A multinacionális vállalatokkal való szoros együttműködés révén a munkaügyi központok jobban segíthetik az álláskeresőket, de fontos az is, hogy a megyei hivatalok a középkategóriás és a kisebb cégekről is naprakész információkkal rendelkezzenek. Egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az úgynevezett egyéni tervek, ezzel is segítik a munkanélküliek elhelyezkedését, átképzését.
Élő kapcsolat
A hivatal vezetője elmondta, hogy munkába elhelyező bizottságot (MEB) hoznak létre azoknál a cégeknél, amelyek tömeges létszámleépítésre kényszerülnek valamilyen okból. A MEB megalakításában a megyei munkaügyi központok is segítenek, s ha az érintett cégnél van szakszervezet, az is kiveszi részét a munkából. Ha a munkáltatónál nincs érdekvédelmi szervezet, abban az esetben az üzemi tanács vesz részt a MEB tevékenységében. Pirisi Károly a Salgótarjáni Öblösüveggyár példáját említette, legutóbb ott alakult meg a várható elbocsátások miatt ez a testület, melynek célja, hogy minél több állástalanná válónak találjon megfelelő átképzési formát, illetve új munkalehetőséget. (Az említett bizottság nem alakult meg például a létszámleépítés nyomán a General Electricnél, illetve a Tiszai Vegyi Kombinátnál, ezek a cégek ugyanis a szokásosnál jóval nagyvonalúbb végkielégítéssel bocsátották el dolgozóikat.)
Régiós különbségek
Kérdésünkre – a kormányzati elképzelések alapján mit próbál tenni a hivatal, hogy ne legyenek akkorák az elhelyezkedési esélyek, illetve a munkanélküliségi ráta közti régiós különbségek – Pirisi elmondta: tapasztalatai szerint még egyetlen megyén belül is óriási eltérések tapasztalhatók. Élő példa erre Nógrád megye, ahol Rétság környékén viszonylag könnyű állást találni – hiszen több nagyobb, köztük külföldi cég is megjelent –, 30 kilométerrel távolabb azonban már igen nagy nehézségekbe ütköznek az álláskeresők. "Ebben az értelemben a foglalkoztatáspolitika a gazdaságpolitikától függ. Véleményem szerint még célzottabban kell a tőkét csábítani ezekre a területekre, és persze fontosak az infrastrukturális beruházások. Tapasztalataim szerint az első befektetőt már gyorsabban követik a többiek, tehát az első nagyobb munkáltató megjelenését kellene még jobban elősegíteni, a Széchenyi-terv eszközeivel is ösztönözni" – jelentette ki a hivatal vezetője.
Ellátás nélkül
"Egyelőre még nem érezzük a Foglalkoztatási Hivatal működésének újszerűségét" – fogalmazta meg véleményét érdeklődésünkre Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke. E munkaadói érdekképviselet – mint Szűcs kifejtette – nem túlságosan kedveli a hektikus változásokat, de tudomásul veszi és megérti, hogy az uniós csatlakozás miatt szükség van bizonyos intézmények átszervezésére. "Ha a korábbi OMKMK helyébe olyan hivatal lépett, amely hatékonyan fogja felhasználni a már meglévő szervezetek lehetőségeit, akkor annak örülünk. Szeretnénk, ha ez a hivatal szorosabb kapcsolatot tartana a működő vállalkozásokkal, azok megyei és regionális képviselőivel, a szakmai szövetségekkel".
Az IPOSZ elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy a statisztikailag nyilvántartott munkanélküliek (az ő számuk csökken) mellett ott vannak azok az emberek is, akik már évek óta nincsenek benne e rendszerben, számukra is megoldást – munkát – kellene találni. Nagyon lényegesnek tartja az elnök a munkahelymegtartó képesség erősítését. "Ha egy cég önhibáján kívül elbocsátásokra kényszerül, legyen ott az új hivatal, a munkaügyi központ, és segítsen az embereknek állást találni. Nem kell megvárni, míg valaki munkanélküli lesz" – jelentette ki.