Kevesebb az állástalan
Augusztusban mérséklődött a munkanélküliek száma – tudatta a Gazdasági Minisztérium. Az előző hónaphoz viszonyítva 17 909-cel, az egy évvel korábbihoz képest 24 785-tel kevesebb, összességében 344 965 regisztrált állástalant tartottak nyilván az év nyolcadik hónapjában. A munkanélküliek között 20,5 százalékkal csökkent a tartósan állástalanok köre, és a pályakezdők közül is kevesebben regisztráltatták magukat, mint egy évvel korábban. A munkáltatók augusztusban 33 570 új álláshelyet jelentettek be a munkaügyi kirendeltségeken, s összesen 48 329 betöltetlen státust kínáltak.
Kamarai ellenőrzés
A főváros gyakorlati képzőhelyei szabályosan, a jogszabályi előírásoknak megfelelően működtek a 2000/2001-es tanévben – állapítja meg a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) 497 gyakorlati képzőhelyre kiterjedő vizsgálata. Az ellenőrzések tapasztalatai szerint biztosítottak a tanulóknak járó kedvezmények, így a vállalkozások 66 százaléka járul hozzá a diákok étkeztetéséhez, 68 százaléka ad védőfelszerelést, 85 százaléka pedig munkaruhát. A BKIK adatai szerint az előző tanévben 227 gazdálkodó szervezetnél több mint kilenc és fél ezer diák kezdte meg a szakmai gyakorlatot, és csaknem hétezer iskolás fejezte be tanulmányait. A munkaadók a végzősök közül 452 fiatalt foglalkoztattak tovább munkaviszony keretében.
Feketemunka az agráriumban
A mezőgazdasági társas vállalkozások egy része színlelt szerződéssel foglalkoztatja a dolgozókat – derült ki az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) 19 megyére kiterjedő, szeptemberi akció-ellenőrzése során. Az 1177 munkaadót érintő vizsgálat során a felügyelők 60 millió forint bírságot szabtak ki, amiből 38 millió a munkaügyi bírság összege. A mezőgazdasági ellenőrzéssel egy időben a fővárosban a szabadságok kiadását vizsgálták az ellenőrök. Az akció során kiderült, hogy a legtöbb szabálytalanságot a kft.-k és a betéti társaságok követték el. Az ellenőrök 51 esetben – négy- és ötmillió forint közötti összegben – munkaügyi bírság kiszabását javasolták.
Ipari parkok
Az ipari parkok dinamikus fejlődés előtt állnak – hangzott el a szeptemberben megtartott II. Létesítménytechnológiai Konferencián. A parkfejlesztés koncepciója szerint tíz év múlva a jelenlegi 133 parkkal szemben 200-250 működik majd az országban: a mostaninál lényegesen magasabb állami támogatással. A tervek szerint a mai, évi 1,5-2 milliárd forint értékű költségvetési forrás – hosszú távon – megduplázódhat.
Reálkeresetek
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az év első hét hónapjában az egy évvel korábbihoz képest 4,4 százalékkal nőttek a reálkeresetek. Júniushoz viszonyítva viszont mérséklődés következett be, az első hat hónapban ugyanis 4,5 százalékos reálkereset-javulást regisztráltak az előző év hasonló időszakához képest. Júliusban a teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete 99 071, míg egy hónappal korábban 101 478 forint volt.
Akadozik a távmunka
A magyarországi kis- és középvállalatok túlnyomó része, 82 százaléka egyáltalán nem használja ki a távmunka lehetőségeit – összegezte kilenc európai országra kiterjedő felmérése tapasztalatait a Nextra Hungary. Noha a távmunka infrastrukturális háttere a vállalatok többségénél rendelkezésre ál, a munkáltatók túlnyomó része az elkövetkező öt évben sem kíván nagyobb forrásokat áldozni a távmunka bevezetésére. Bár a nyugat-európai országokban lényegesen jobb a helyzet, azonban az ottani cégeknél is általános vélekedés, hogy a távmunka bevezetésével összeomlik a csapatmunka.
Bővülő kiskereskedelem
A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai szerint a kiskereskedelmi üzlethálózat – az előző év végéhez képest – 1546 egységgel bővült az első félév végéig. A legnagyobb mértékben a közép-magyarországi régióban növekedett a boltok száma, de a Dél-Dunántúlon és az Észak-Alföldön is bővülés következett be. Legkisebb ütemben az észak-magyarországi és a közép-dunántúli térségben fejlődött a bolthálózat.
Módosított munkarend
Az Országos Munkaügyi Tanács – a gazdasági miniszter előterjesztése alapján – döntött a jövő évi ünnepnapok környékén szükségessé váló, a naptártól eltérő munkarend módosításáról. Ezek szerint augusztus 10., szombat munkanap, augusztus 19., hétfő és december 24., kedd pihenőnap, illetve december 28., szombat munkanap. A miniszteri előterjesztés szerint eredetileg augusztus 17., szombat lett volna a munkanap, azonban az OMT – élve döntési jogosítványával – egy héttel előbbi napra jelölte ki a munkavégzést. E módosítások nem érintik a megszakítás nélkül, folyamatosan üzemelő munkáltatókat, illetve az általuk foglalkoztatott munkavállalókat.