×

Egészségügyi hozzájárulás

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. április 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 16. számában (1999. április 15.)

 

Az egészségügyi hozzájárulásról szóló, többször módosított törvény 1997. január elsejétől van érvényben. A munkaadók által fizetendő, most már adójellegű hozzájárulás az idén olyan mértékben emelkedett, hogy számos vállalkozónak problémát okoz a fizetése, sokan elvárják, hogy a korábbi gyakorlatnak megfelelően kompenzációt kapjanak.

 

Az egészségügyi hozzájárulás a csökkentett társadalombiztosítási járulék mellett is jelentősen növeli az ágazatok, szakmák terheit. Az élőmunka-igényes, döntően nőket foglalkoztató szakmákban – mondhatni, tradicionálisan – alacsony a kereset. Ezekben az ágazatokban, szakmákban elsősorban a kis- és középvállalkozások kerülnek hátrányos helyzetbe.

Az alkalmazkodás elősegítése

Az idén is (csakúgy, mint két éve) lehetőség van arra, hogy miniszteri rendeletben, meghatározott feltételek szerint a munkaadók egy része támogatásban részesüljön költsége növekedése miatt, amit az egészségügyi hozzájárulás 2100 forintról 3600 forintra emelése okoz. A kompenzáció eredeti célja 1997-ben az volt, hogy a gazdálkodók alkalmazkodását az új típusú befizetési kötelezettség bevezetéséhez átmenetileg elősegítsék. A segítségre azért volt szükség, hogy az egészségügyi hozzájárulás miatt ne csökkenjen a foglalkoztatás, a munkáltatók ne kényszerüljenek elbocsátásokra. Tavaly a rendelkezésre álló kereten belül a támogatási célok kibővültek a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató célvállalkozások és a jelentős mértékben részmunkaidőseket foglalkoztató vállalkozások támogatásával is.

Mint ismeretes, a korábbi két évben a rendelet részletesen meghatározta, hogy:

  • a támogatást a vállalkozások kérelem alapján nyerhetik el,
  • keresethatárt állított fel a támogatás elbírálásához, amely a teljes munkaidőben foglalkoztatottakra vonatkozott,
  • a támogatást kérő gazdálkodó szervezetnek 1996. évtől folyamatosan kellett működnie,
  • a kérelmet benyújtónak fél éven túli rendezetlen társadalombiztosítási és munkáltatói járulékfizetési tartozása nem lehet,
  • a cég vállalja, hogy a támogatás igénybevételénél figyelembe vett létszámot (akikre támogatást igényelt) megtartja,
  • a támogatás alapja: az egészségügyi hozzájárulás éves öszszegének befizetése és a társadalombiztosítási járulékkulcs csökkenéséből adódó megtakarítás különbözete,
  • ha ezt a számítást elvégzik, és a cég ez irányú vesztesége nem érte el éves szinten a 100 000 forintot, akkor kérelmet nem adhatott be,
  • a támogatás mértékét lépcsős rendszerben határozta meg, természetesen a feltételeknek egyébként megfelelő cégek esetében,
  • a kérelmeket a megyei (fővárosi) munkaügyi központokhoz kellett benyújtani stb.

Változások 1999-ben

Készül az a rendelet, amelyben a gazdasági miniszter a szociális és családügyi miniszterrel együttesen meghatározza a támogatás feltételeit és részletes szabályait. Azok a munkaadók, akik az előző két évben igényt tartottak az egészségügyi hozzájárulás befizetéséből adódó többletköltségük ellensúlyozására, bizonyára ismerik az előzőekben ismertetett szabályozást [10/1998. (IV. 24.) MüM rendelet]. Megtartva 1999. évben is a jelzett rendelet alapvető előírásait, a jelenlegi tervezet lényeges változásai a következőek:

  • A támogatandó kör az egyéni vállalkozásokkal bővül.
  • Csak 1998. január 1-jétől szükséges az igénylő cégnek működnie.
  • A kereseti szint meghatározásánál az alkalmazásban állók adatai szükségesek, tehát a teljes és nem teljes munkaidőben foglalkoztatottak együttesen számítanak.
  • A támogatás 1 főre jutó összege lényegesen csökken, a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató célszervezetek kivételével.
  • A rendelet előírásai szerint számított éves többletkiadás mértéke a 100 000 forintról 30 000 forintra csökkent.
  • Az előző években az a cég igényelhetett támogatást, ahol a teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi bruttó átlagkeresete nem haladta meg a 44000 Ft-ot. A jelenlegi tervezet, az összesen foglalkoztatottak adataival számol, és az ily módon számított átlagkeresetnek 19 000 forint alatt kell maradnia. Ez alól az a munkáltató kivétel – s ott a keresethatár 29 000 forint –, akinél a részmunkaidőben foglalkoztatott és nyugdíjas munkavállalók aránya meghaladja az ott foglalkoztatottak 25 százalékát.
  • Az előző években három lépcsőben határozták meg a támogatás mértékének viszonyítási alapját. Ez most kettőre változott, nevezetesen:
  1. a 15 000 forint kereset alattiaknál az egész évre számított többletkiadás 100 százaléka igényelhető,
  2. 15 001-19 000 forint között pedig a többletkiadás 70 százaléka.
  • Ettől eltérő a támogatás mértéke a 25 százalékban részmunkaidőst és nyugdíjast foglalkoztató cégeknél. A korábbi egy főre jutó 10 800 forint 9000 forint/fő/évre változik. A támogatás foglalkoztatáspolitikai érdeket szolgál, ezért a kompenzáció forrása a Munkaerőpiaci Alap, igaz, évről évre egyre csökkenő kerettel.

1997-ben 15 milliárd forint állt rendelkezésre, 1998-ban a tényleges felhasználás 1 milliárd forint körül volt. Többszöri tárgyalás, hosszas vita után 1999. évre csak 500 millió forint lesz e célra, ez az összeg a munkaadói számítások szerint nem elegendő, minimálisan az 1998. évi támogatásra lenne szükség, ha azt szeretnénk, hogy a korábbiakban támogatott cégek 1999. évben se kényszerüljenek elbocsátásokra az egészségügyi hozzájárulás terhei miatt.

A számítások szerint 21 470 forint az a havi átlagkereseti összeg, ahol a tb-járulék csökkenése és az egészségügyi hozzájárulás emelése kiegyenlíti egymást. Az 1999. évre érvényes minimálbér 22 500 forint, de azzal a változtatással, hogy valamennyi foglalkoztatottal kell számolni, és nem csak a teljes munkaidősekkel, így az átlagkereset könnyen a minimálbér alá kerül. Ismereteink szerint a célfoglalkoztató szervezetek kivételével kevés olyan munkahely van, ahol a nyugdíjasok és részmunkaidősök a foglalkoztatottak 25 százalékát teszik ki, tehát a 19 000 forintos igénylési értékhatár a versenyszférában, a kis- és közepes vállalkozásoknál nem teremt valós lehetőséget a kompenzáció igénylésére.

Sokan elesnek a lehetőségtől

Nemcsak a csökkenő összegből, de a bemutatott rendeletmódosítási koncepcióból is világosan kikövetkeztethető, hogy döntően a könnyűipari, kereskedelmi, mezőgazdasági kis és középméretű cégek, akik eddig részesülhettek a támogatásból, most el fognak esni e lehetőségtől. A rendeletalkotók figyelmen kívül hagyták azt a tényt is, hogy eddig az alacsony keresetű dolgozókat foglalkoztató cégek azért is maradhattak talpon, mert kaptak kompenzációt.

Az 1999. évre tervezett szabályok szerint tehát a tételes egészségügyi hozzájárulás megfizetéséhez nyújtandó támogatást elsősorban a célfoglalkoztató szervezetek és az egyéni vállalkozások élvezhetik.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. április 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8898 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8898 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5283 olvasói kérdésre 5283 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8898 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8898 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5283 olvasói kérdéssel.

Tanulmányi szerződés – kizárt a közfoglalkoztatásban

Közfoglalkoztatásban állóval köthet-e tanulmányi szerződést a munkáltató? A képzés, tanfolyam három-négy hónapos. Mi a helyzet akkor, ha a tanfolyam végzése alatt megszűnik a...

Tovább a teljes cikkhez

Egyenlő bér elve és az iskolaszövetkezeti munka

Sérti-e az Mt. 12. §-a szerinti egyenlő bánásmód követelményét, ha a munkáltató a nála a Szövtv. 10/B. §-a alapján foglalkoztatott diákok esetén a munkáltatónál munkaviszonyban...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteria csak a polgármesternek

Ha egy önkormányzatnál úgy döntenek, lesz cafeteriajuttatás, de csak a polgármester kapja meg úgy, hogy rajta kívül van még közalkalmazott falugondnok, közalkalmazott kulturális...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Idénymunka értelmezése – akár egész évben

Egyszerűsített foglalkoztatás esetén az Efotv. szerint a munkavállalók olyan mező- és erdőgazdasági tevékenységet végeznek, amely magában foglalja a növénytermesztés,...

Tovább a teljes cikkhez

Várandós önkéntes tartalékos szolgálatteljesítése

Várandós kismama önkéntes tartalékos törzsőrmesterként állandó/tartós behíváson tartózkodik több mint fél éve. A kismama folyamatos foglalkoztatásban van, várandósságát...

Tovább a teljes cikkhez

Rendkívüli munkaidő visszautasíthatósága

A munkavállaló megteheti, hogy visszautasítja a túlórát azért, mert neki arra az estére színházjegye van, amit már kifizetett?

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5283 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 275-ik lapszám, amely az 5283-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Járulék- és szocho-problémák Megnézem

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem