Létszámbővítés az OMMF-nél
Becslések szerint minden tizedik munkavállalót feketén foglalkoztatnak. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőségnél (OMMF) jövő év január 1-jén további 50 új dolgozó áll munkába - hangzott el az "Együtt a foglalkoztatás biztonságáért a feketemunka ellen" című októberi rendezvényen. Papp István, az OMMF elnöke a rendezvényen elmondta: az év eleje óta 62 575 feketén foglalkoztatott munkavállaló miatt vontak felelősségre munkáltatókat. A korábbi években, például 2006-ban, egész évben 42 ezer feketén foglalkoztatottat találtak a munkaügyi felügyelők, 2005-ben 29 ezret, 2004-ben pedig 10 ezret.
Pályázat fogyatékosoknak
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium nevében a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet egymilliárd forint értékben pályázatot hirdetett októberben a fogyatékossággal élő személyek képzésére. A projekt forrása a Munkaerő-piaci Alap (MPA) képzési alaprész központi kerete, amelyből mintegy 2500-3000 megváltozott munkaképességű felnőtt oktatható. A kiírásra akkreditált felnőttképzési intézmények jelentkezhetnek.
Munkaügyi megállapodás
Együttműködési megállapodást kötött az Észak-alföldi Regionális Munkaügyi Központ a romániai Máramaros Megyei Munkaerő-gazdálkodási Foglalkoztatási Ügynökséggel és a Munkaügyi és Szociális Ellátások Máramaros Megyei Igazgatóságával Szolnokon októberben. A megállapodás - mások mellett – közös munkacsoportok létrehozását, a munkavállalók számára állásajánlatokat, a munkaadók részére munkaerő-piaci információkat tartalmazó kétnyelvű kiadványok megjelentetését tartalmazza.
Vállalati informatika
A magyarországi vállalatok csupán 6 százaléka nem tartja fontosnak az infokommunikációs fejlesztéseket, a cégek többsége hangsúlyt fektet erre, sőt 45 százalékuk különösen fontosnak tartja az IT-modernizációt – derül ki a Szervezési és Vezetési Tudományos Társaság (SZVT) legfrissebb felméréséből. A szervezet az SAP és a Sun Microsystems szakmai támogatásával elvégzett kutatásához 800 cég informatikai vezetőjének válaszait vette alapul. A válaszadók fele a személyi számítógépek, a munkaállomások bővítésére költ ebben az évben. A belső hálózat fejlesztésére, az integrált vállalatirányítási szoftverre és szerverre a vállalatok több mint 40 százaléka áldoz. Az irodai szoftverek és az internethálózat fejlesztésére a cégek 30-33 százaléka költ. A csoportmunka-megoldásokra 24 százalékuk fordít pénzt. A tudásmenedzsment-szoftverek és az elektronikus oktatási rendszerek vásárlását tervezik a legkevesebben, csupán a cégek 11 százaléka.
15 éves az OFA
Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) 15 éves fennállása alkalmából októberben ünnepségre került sor. A rendezvényt dr. Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter nyitotta meg, majd szakmai elismerő oklevelet adott át a közalapítvány hét munkatársának. Az OFA az elmúlt másfél évtizedben közel 480 ezer hátrányos helyzetű álláskereső elhelyezkedését, illetve képzését segítette, közel 32 milliárd forint támogatással. A hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatásának elősegítése érdekében alapított szervezet, működésének tizenöt éve alatt, 243 komplex, innovatív megoldásra törekvő programot dolgozott ki és működtetett. Kilencezer beérkezett pályázatból négyezernél több projekt megvalósításához nyújtott támogatást.
Luxemburgi munkavállalás
Luxemburg ez év november elsejétől lehetővé tette a szabad munkavállalást Magyarország, valamint Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Szlovákia és Szlovénia állampolgárai számára. Luxemburg a tizedik tagállam, amely eltörölte a munkaerő szabad áramlását akadályozó korlátokat.
Program a kkv-k fejlesztésére
A kormány új gazdaságfejlesztő programot fogadott el; az Új Magyarország Vállalkozói Program a kkv-szektor fejlődését segíti a következő 6 évben – jelentette be Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter októberben. A program négy fő célt fogalmaz meg: a szabályozási környezet javítását, a finanszírozási források bővítését, illetve a vállalati tudás és az infrastruktúra fejlesztését. A finanszírozási program keretösszege 83 milliárd forint. Tervek szerint a hitelezés még az idén megkezdődhet, s a várakozások szerint mintegy 100 ezer vállalkozás élhet az új lehetőséggel. Azok a mikrovállalkozások kaphatnak 6 millió forintig hitelt – akár 5 éves futamidőre és alacsony garancia mellett –, amelyek az elmúlt 6 hónapban banki hitellel nem rendelkeztek.