Családbarát Munkahely Díjra az idén nyolcadik alkalommal lehetett pályázni. Azon szervezetek aspiráltak sikerrel, amelyek mindennapi tevékenységük részévé tették a nők és a férfiak egyenlő munkaerő-piaci esélyeinek érvényesítését, a rugalmas munkalehetőségek elterjesztését, valamint a képzés támogatását. A pályázatok értékelésekor fontos szempont volt a távmunka lehetősége, a kollektív szerződések megléte, illetve a munkavállalók szociális biztonságát növelő juttatások, valamint az egészségmegőrzést segítő szolgáltatások igénybe vehetősége.
Rendezett viszonyok
A felmérések szerint sikeresebb lehet a vállalat, ha törődnek a dolgozók családi viszonyaival és környezetével. Ahol ez így van, ott csökkenhet a fluktuáció és a betegség miatti távolmaradás. Miként az is belátható: ha a szervezetnél elkötelezett munkatársak tevékenykednek, ez kedvezően befolyásolhatja a hatékonyságot, a versenyképességet és a profittermelést. A májusi díjátadó ünnepségen Tarcsi Gyula szakállamtitkár kifejtette, csak motivált dolgozókkal lehet jó eredményeket elérni. A szaktárca a jövőben arra törekszik, hogy kizárólag azon társaságok kapjanak állami megrendeléseket, amelyek belső viszonyaik rendezettségének köszönhetően kiegyensúlyozottan működnek.
A nagyvállalatok kategóriájában az IBM Data Storage System Információtechnológiai Kft. nyerte az első díjat. Az értékelés szerint valamennyi nagyvállalat közül a legsokoldalúbb stratégiát valósította meg, amelynek dokumentált elvi alapokon nyugvó családbarát rendszere van. Az ezer embert foglalkoztató társaság Vácott a legnagyobb munkáltató.
Horváth Balázs kommunikációs igazgató érdeklődésünkre elmondta: az anyavállalat családbarát rendszerét a helyi viszonyokhoz igazították. Hogy nem sikertelenül, ezt bizonyítja az is, hogy a tízéves múltra visszatekintő cég munkatársainak több mint ötven százaléka legalább öt éve dolgozik a vállalatnál. Nagy hangsúlyt helyeznek arra, hogy senkit ne érhessen hátrányos megkülönböztetés szexuális hovatartozása, vallása vagy bőrszíne alapján. A menedzsmentben a nők aránya 30-40 százalék között mozog; az IBM-nél elismerik, hogy a gyengébbik nem képviselői is hasonló teljesítményre képesek, mint férfi kollégáik.
Lehetőség van a távmunkára is, jó néhány beosztott otthon dolgozhat. Rendszeresek a családi napok, a közösségi rendezvények, s a munkatársaknak sportolási lehetőséget is teremtenek. Az IBM Vácott és Székesfehérvárott – ahol 700 főt foglalkoztató szolgáltatóközpontjuk működik – további növekedést tervez. A kommunikációs igazgató megfogalmazása szerint ez a díj is hozzájárulhat elképzeléseik sikeres megvalósításához.
Testi-lelki egészség
A kisvállalati kategóriában az SZ+C Súdió Kft. pályázata érdemelte ki az első helyezést. Az értékelés szerint a pályázók közül a szekszárdi cég valósította meg legteljesebben saját családbarát programját.
Az építőanyag-kereskedelemmel, kivitelezéssel foglalkozó társaság tíz éve működik, s tizenhét embernek ad munkát. Érdeklődésünkre Horváth Péter kereskedelmi igazgató elmondta: a cég családi vállalkozásként működik, ami hozzájárulhat a családbarát szemlélet kiteljesedéséhez. A vezetők odafigyelnek a dolgozók jó szellemi és fizikai állapotára; ezt segítendő, hétfőnként a munkatársak úgynevezett egészségmegőrző tornán is részt vehetnek. A tulajdonos mágneses ágyat is vásárolt, amely segíthet a stresszoldásban. A cégnél családi rendezvényeket is tartanak, s immár hagyománnyá vált, hogy évente egy hétvégét közösen töltenek el egy hazai fürdőhelyen.
A kollektíva minden esztendőben megválasztja az év dolgozóját, mely elismerést az év végi összejövetelen – amelyre beszállítóikat is meghívják – adják át. Ugyanakkor a kft.-nél nem feledkeznek meg az anyagi juttatások fontosságáról sem, s ha valaki segítségre szorul – például beiskolázás, temetés –, számíthat a cég támogatására.
A kereskedelmi igazgató kiemelte, ha a munkatársak érzik, hogy megbecsülik őket, elkötelezetté válnak a cég iránt, s a jövőjüket is ott képzelik el. A stabil dolgozói háttér pedig hosszú távon kedvezően hathat a gazdálkodási eredményekre. A Családbarát Munkahely Díj elnyerése ugyanakkor hozzájárulhat a kft. arculatának erősítéséhez. A jó hírnév esélyt teremt a kvalifikált dolgozók megszerzésére. Az SZ+C Stúdió a közeljövőben bővíteni kívánja létszámát, s a társaságnál bíznak abban, hogy a róluk kialakított kedvező kép is hozzájárul ahhoz, hogy felvehessék az általuk kiválasztott, képzett szakembereket.
A Családbarát Munkahely Díj nyertesei:
Kisvállalatok: első helyezett: SZ+C Stúdió (Szekszárd); oklevél: Geoview Systems Számítástechnikai Kft, – Budapest.
Középvállalatok: első helyezett: Csavar- és Húzottáru Zrt. (Alsózsolca); oklevél: Makó – Térségi Vízközmű Kft. – Makó.
Nagyvállalatok: első helyezett: IBM Data Storage System Információtechnológiai Kft. (Vác); oklevél: Északdunántúli Vízmű Zrt. – Tatabánya, Linamar Hungary Nyrt. PPM. Divízió – Békéscsaba, Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. – Budapest.
Költségvetési szervek: első helyezett: Budaörs Város Önkormányzat Polgármesteri Hivatal; oklevél: Katica Bölcsőde és Napközi Otthonos Óvoda – Budapest; Neumann János Számítógép-tudományi Társaság; Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Pszichiátriai Szakkórház.