Munkanélküliség – számokban
Az idén, a július-szeptemberi időszakban, azaz a harmadik negyedévben a foglalkoztatottak száma 3,948 millió, a munkanélkülieké 318 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 7,5 százalék volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal októberben. Tavaly, ugyanebben az időszakban 7,3 százalék volt a munkanélküliségi ráta. Az idén, a vizsgált periódusban átlagosan a 15-74 éves népesség 55,3 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon, ez az arány a munkavállalási korban lévők esetében 65,4 százalék volt.
Együttműködési megállapodás
A közös lehetőségek kihasználására együttműködési megállapodást írt alá a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK), valamint a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) – tudatta a kamara októberben. A BGF – mások mellett – segíti a BKIK tagjainak szakember-utánpótlását, kutatási és fejlesztési igényeinek kielégítését, az innovációs lehetőségek felkutatását, illetve az abban való közreműködését. A BKIK tagjai körében – a főiskola hallgatói számára – különmegállapodás alapján szakmai gyakorlati képzőhelyeket szervez, valamint támogatja a hallgatók munka világába történő beilleszkedését, részt vesz az állásbörze-akciókban, valamint pályázatot hirdet – közgazdasági, államigazgatási témakörökben – a kamara működéséhez kapcsolódó diplomamunkák és tudományos diákköri feladatok díjazására.
Rehabilitációs foglalkoztatás
Eredményesen működik a Komlói Rehabilitációs Szolgáltató Központ, amely képzései révén az elmúlt hónapokban 200 csökkent munkaképességű vagy hátrányos helyzetű álláskereső esélyeit növelte a munkaerőpiacon – tudatta a központot működtető egyesület elnöke októberben. A Magyar Rehabilitációs Központ Egyesület a komlói önkormányzat közreműködésével a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program keretében elnyert 79 millió forint támogatásból egy felújított óvodában alakította ki központját, ahol hat hónapos képzést indított a városból és a környező településekről érkezett álláskeresőknek. A hallgatók közül 30 OKJ-s képzés keretében takarítónak és bolti eladónak tanulhatott tovább, a központ számukra ez idő alatt ösztöndíjat is folyósított. A tanfolyam résztvevői közül 66-an már dolgoznak, mintegy 40-en jelenleg is tanulnak.
Megújult kirendeltség
Átadták a Baranya Megyei Munkaügyi Központ mintegy 25 millió forintból felújított és kibővített siklósi kirendeltségének épületét októberben. A 75 százalékban európai uniós és 25 százalékban állami forrásból egy év alatt megvalósult beruházás révén kibővítették és új, modern bútorokkal, valamint technikai berendezésekkel látták el az épület ügyfélváró folyosóját, fogadóterét. A fejlesztéssel a siklósi kirendeltség már megfelel az Európai Unió által támasztott követelményeknek, mert az ügyfelek kedvező körülmények között, a lehető legjobb szolgáltatást kapják. Az ügyféltérben négy számítógépet helyeztek üzembe, vagyis az ügyfelek a szokásos tájékoztatáson túl - némi számítógépes ismeret birtokában – hazai és külföldi állás-, valamint képzésajánlatok között böngészhetnek. A kirendeltséghez 60 település tartozik, a munkanélküliség 15-17 százalékos.
Közmunkaprogramok
A közmunkaprogram 13 milliárd forintnyi kerete az idén 35 ezer munkanélküli foglalkoztatását tette lehetővé – hangzott el a Közmunka Tanács ülését követő tájékoztatón Zalaegerszegen, októberben. E forma különösen a kistérségekben népszerű. Az önkormányzatok, a társulások és a különböző szervezetek a környezetóvás, a településszépítés, az út- és vasútkarbantartás, valamint a vízrendezés munkálatain kívül például melegházi kertészetekben vagy programozóként is foglalkoztatnak munkanélkülieket, köztük diplomásokat is. A következő években a közmunkaformák szélesítését össze kell kapcsolni ismeretbővítő, készségfejlesztő, esetleg tanúsítványt nyújtó képzéssel is. Emellett kistérségi profi foglalkoztatási szervezeteket kell létrehozni.
Képzés – támogatással
Az elmúlt három évben több mint ezer cég nyert el mintegy 40 000 munkavállaló képzéséhez, továbbképzéséhez 12 milliárd forintnyi támogatást a költségvetésből is finanszírozott európai uniós programok révén – tudatta a pályáztatással foglalkozó ESZA Kht. októberben. A nyertesek többsége kis- és középvállalkozás. A pályázók közül eddig 34-nél fejezték be a képzési programot, 1456 munkavállaló jutott a vállalkozás versenyképességét javító magasabb szintű képzettséghez. A dolgozók – például - nyelvtanfolyamokon, az EU-ismeretek oktatásán, a vezetői és a kommunikációs készségek fejlesztésén, a csapatépítési, ügyfélkapcsolati, valamint értékesítési tréningeken vehettek részt.