×

Szövetségek a világhálón

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. október 13.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 103. számában (2006. október 13.)
A munkaadói szervezetek számára stratégiai kérdés, hogy milyen formában és milyen hatékonyan tartanak kapcsolatot tagságukkal; céljuk a korrekt, gyors és minőségi információáramlás feltételeinek megteremtése. A tájékoztatás egyik klasszikus és régóta használt módja a saját újság kiadása, illetve újabb eszköze az internet, amely forradalmasította a tájékoztatási és tájékozódási lehetőségeket. E régi-új eszközöknek az érdekközösség megerősítésében is kitüntetett szerepük van.

A munkáltatói képviseletek elérhetők internetes honlapjaikon. A világhálón annak a sajátos arculatnak a tartalmi és formai megjelenítésére törekszenek, amely működésükben is megnyilvánul.

Internetes arculat

A www.mgyosz.hu honlapon a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) tagjai találhatják meg az érdekképviselettel kapcsolatos információkat. Tekintettel arra, hogy a tagság a nagyvállalkozói körből kerül ki, az oldal szerkesztőinek számolniuk kell azzal, hogy a látogatók más, nemzetközi szervezetek honlapjairól is gyakran tájékozódnak, ezért igényeikben ez irányú tapasztalataik is megjelennek. Ugyanakkor a szövetségnek tájékoztatást kell adnia saját tevékenységéről is.

Az MGYOSZ honlapján - jól áttekinthetően – három fő információs kör található. Az elsőben a szövetség saját magáról, illetve szervezeti életéről tájékoztat. A látogató megismerheti az MGYOSZ történetét, küldetését, beágyazódását a nemzetközi szervezetekbe, továbbá alapszabályát és etikai kódexét – mindazon információkat, amelyeket egy, a szövetségbe készülő vállalkozásnak ismernie kell. Hasznos "rovat" a ki kicsoda is, ahol meg lehet ismerkedni a szervezet vezetőivel, azokkal a személyekkel, akik képviselik a szövetséget. Ugyanakkor a tagság teljes listáját is áttekintheti az érdeklődő.

A honlap második blokkja a szövetségen belüli híreket tartalmazza, illetve ennek legfontosabb rovata a szövetségi állásfoglalásokat és közleményeket ismerteti. Ilyen aktuális állásfoglalás például a kormány Új egyensúly programja, amelyről a MGYOSZ markáns véleményt fogalmazott meg. De visszamenőleg is hasonló részletességgel lehet megismerni korábbi álláspontokat. További rovatok a hírek, illetve a MGYOSZ-ról más orgánumokban megjelent cikkek, tudósítások. A PR-rovat is sokakat érdekelhet, itt lehet tájékozódni a különféle PR- és hirdetési ajánlatokról. A honlap harmadik pillére az Európai Unióval kapcsolatos. Ez tájékoztat az MGYOSZ brüsszeli irodájának tevékenységéről, az EU-s alapismeretekről, valamint aktuális pályázatokról. A honlap hasznos hazai és uniós linkeket is közöl, ügyfélbarát módon megkönnyítve ezzel az átjutást más, kapcsolódó címekre.

Gazdag információs kínálattal várja a látogatókat a www.iposz.hu is. A honlap a nyomtatott kézműveslap, a Kisiparos Újság arculatához igazodva próbálja eligazítani az olvasókat. Az internetes oldalt folyamatosan megújítja az Ipartestületek Országos Szövetsége, számolva azzal, hogy a világháló inkább a fiatalabb iparosgeneráció tájékozódási eszköze, mintsem az idősebbeké.

A menüben a közlemények között lehet tájékozódni az IPOSZ állásfoglalásairól. Megtalálhatók itt a tagság számára egyéb közérdekű információk is, amelyek esetleg a napi sajtóban elkerülték az érintettek figyelmét; a honlapon ezek pontos szövege olvasható.

Külön rovat foglalkozik az IPOSZ által támogatott fő témakörrel, a szakképzéssel. Itt lehet tájékozódni az együttműködési megállapodásokról, illetve a szakképzéssel kapcsolatos dokumentumokról.

Uniós kitekintés

A kisvállalkozások számára uniós kérdésekben is fontos tájékozódási pont a szövetség honlapja, amely nemcsak az IPOSZ nemzetközi kapcsolatairól ad számot, hanem az EU-ban megjelent valamennyi fontos, a kisvállalkozókat érintő információt tolmácsolja. Ez nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy e gazdálkodói kör képviselői talpon tudjanak maradni az integrált piacon. Hasonlóan fontos a rendezvények rovat, ahol üzletember-találkozókról, vásárokról, esetleg támogatott megjelentési lehetőségekről lehet olvasni. Miként sokat segíthet a pályázatfigyelő kínálata is, valamint a hitel-, adó- és pénzügyek rovat, amelyek részletesen eligazítanak a különböző konstrukciók világában.

Újdonság a honlapon a Disputa; ezzel a szövetség a párbeszéd lehetőségét teremti meg. A szövetségi kiadványok ismertetésével a szakmai tevékenységet próbálja támogatni az IPOSZ. Hasonló céllal teszik közre a különféle elemzéseket; az on-line hírek pedig az aktualitásokról számolnak be.

Előtérben a hírek

A www.vosz.hu a hírszolgáltatásra helyezi a hangsúlyt: a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) internetes oldala már a főlapon arra törekszik, hogy segítse a látogatókat az őket érdeklő vagy érintő hírek között eligazodni. A "friss VOSZ-hírek" között megtalálhatók mindazon információk, amelyek az utóbbi időszakban a szervezet háza táján történtek, ideértve az elnökség és az ellenőrző bizottság beszámolóját, illetve az olyan, a hazai vállalkozói szférát érintő lépéseket, mint például a kereskedelmi etikai kódex aláírása.

Az egyéb friss hírek között lehet olvasni a pályázati lehetőségekről, a képzésekről és olyan elemzésekről, amelyek piaci információkat tartalmazhatnak. A tájékozódást könnyítő lehetőség, hogy külön rovatban lehet hozzájutni a legkeresettebb hírekhez; jelenleg ezek közé tartoznak a társadalombiztosítási szabályok, a vállalkozás indításával kapcsolatos jogszabályok, valamint a jogszabályfigyelő és az EU-honlap magyarul.

A vállalkozók mindennapjait támogatják az olyan szolgáltatások, mint a rendezvényekkel kapcsolatos tájékoztatás, a partnerkeresés vagy az üzleti ajánlatok. A VOSZ a Széchenyi Kártya gazdájaként részletesen ismerteti e konstrukciót, amely jelenleg 25 millió forint erejéig nyújt hitelkeretet. A látogatók eligazítását szolgálja a VOSZ-irodák elérhetőségének listája, ahol a tagok már egyéni ügyeikhez személyesen kaphatnak támogatást a szövetségtől.

Piaci eligazodás

Az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének kissé konzervatív honlapja – a www.afeosz.hu - elsősorban arra helyezi a hangsúlyt, hogy tagjai számára a jogszabályi környezet változásairól, az aktuális pályázati lehetőségekről számoljon be. Mindezen ismeretek megkönnyíthetik a mindennapi munkát, illetve hozzájárulnak a szakmai eligazodáshoz.

Ilyen információk lehetnek a nagyobb ívű dokumentumok, mint az Új Magyarország Fejlesztési Terv, valamint a Nemzeti Fejlesztési Terv II. A napi tevékenységet is érintő információk között érdeklődésre tarthat számot a HEFOP- és GVOP-pályázatok elbírálása, az áfaarányosítás kérdése. A honlap egyéb, friss információkat is válogat a sajtóból, ezek a vállalkozások piaci eligazodását segíthetik.

A szövetség adatokat közöl saját magáról és kapcsolatrendszeréről, illetve megtalálhatók az oldalon azok a jogszabályok, amelyek e vállalkozói kör tevékenységét szabályozzák, mint például a szövetkezeti, a kereskedelmi, valamint a kisvállalkozásokról szóló törvény. A honlapon helyet kapnak az ÁFEOSZ oktatási és kulturális tevékenységének dokumentumai is.

Az internet terjedésével azonban a papírkiadványok korántsem váltak elavulttá; A Munkaadó Lapja által megkérdezett szervezetek vezetői arról számoltak be, hogy szövetségük arculatának formálásában a hagyományos és az elektronikus információközlésnek és -cserének egyaránt fontos szerepe van.

Újság, hírlevél

Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke arról számolt be, hogy az IPOSZ – és elődje is – hagyományokra visszatekintő lapot működtetett. Ez jelenleg is a Kisiparos Újság, amelyhez előfizetés útján juthatnak hozzá az olvasók. A lap havonta jelenik meg 10-15 ezer példányban, de emellett hírlevelet is összeállítanak. Tény: az előfizetők száma csökken, ami azzal magyarázható, hogy miközben megszűnnek a hagyományokkal rendelkező, családi kézben lévő kisvállalkozások, kérészéletűek keletkeznek, amelyek nem fektetnek hangsúlyt erre a kultúrára.

Az IPOSZ a 90-es évek második felében felismerte, hogy az európai uniós csatlakozásra való felkészülés, a nemzetközi pályázatokon való részvétel új információs csatornát igényel. Ekkor indították el honlapjukat, amelyet folyamatosan fejlesztenek. Az IPOSZ tagsági körében azonban korántsem általános, hogy a vállalkozásnak van számítógépe, bár a szövetség maga is sokat tesz azért, hogy pályázatok révén tagszervezeteit on-line kapcsolat megteremtéséhez segítse. E munkában számítanak a következő Nemzeti Fejlesztési Terv kínálta lehetőségekre.

Az IPOSZ számos szakmai kiadvánnyal segíti a tagságát, ilyen például a GKM és az ITDH közreműködésével most elkészült szolgáltatófüzet. Az EU-csatlakozás kapcsán korábban 70 ezer példányban adtak ki szakmai füzeteket. Egy-egy direktíva megjelenése kapcsán a Kisiparos Újság mellékletet ad ki, ami a honlapra is felkerül. Az IPOSZ éves szinten mintegy 20 millió forintot fordít a lapok és a szakmai füzetek, valamint a honlap fenntartására.

Az Agrár Munkaadói Szövetség (AMSZ) szintén stratégiai kérdésnek tekinti a tagokkal folytatott kommunikációt. Bár szűkös anyagi lehetőségeik miatt rendszeresen megjelenő újságot nem, azonban időszakos lapot kiadnak. Legutóbb 2004-ben – angol-magyar nyelven – készült ilyen kiadvány, amely az érdekképviselet tevékenységéről, a küldöttgyűlés legfőbb megállapításairól és iránymutatásáról tájékoztatta a tagokat. Az idén és jövőre ugyancsak tervezik hasonló tájékoztató kiadását. A szervezetnek egyelőre nincs honlapja, de előkészítése folyamatban van.

Arculatalakító szerep

A régi és új tájékoztatási eszközökkel a Munkáltatók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) is él, amely papír alapú újsággal és honlappal egyaránt szolgálja tagjai informálását. Wimmer István főtitkár szerint a papír alapú kiadványoknak arculatalakító szerepük is van, amelyről a szövetség nem kíván lemondani.

Az MGYOSZ lapja, a Magyar Gyáripar 5000 példányban jelenik meg, 24 oldalon. Az újságot ingyenesen megkapják a tagok, továbbá eljut a külképviseletekhez, a parlamenti és az önkormányzati képviselőkhöz. Csaknem tíz éve adják már ki, azóta alakítják, fejlesztik, esetenként új rovatokkal gazdagítják.

Tartalmát tekintve a lap változatos, alapvetően a tagokat érintő magyarországi és nemzetközi eseményekről tájékoztat. Vannak állandó rovatok, s rendszeresen megjelenik benne az MGYOSZ brüsszeli irodájának melléklete a pályázati lehetőségekkel. A szövetség lobbitevékenysége, állásfoglalásai, véleménye is olvashatók, valamint hazai és külföldi eseményekről is hírt adnak.

A gyáriparos-szövetség időszakos kiadványokkal is segíti tagjait, ilyen például a Munka Törvénykönyve módosításainak egységes szerkezetbe foglalt változata. Sorozatot adtak ki a kisebb és közepes vállalkozások számára is, hogy segítsék az uniós csatlakozással kapcsolatos ismereteik bővítését. E kiadványok az MGYOSZ-tagok számára érhetőek el elsősorban, ugyanakkor a GKM rendszeresen szervez kiadványbörzét, ahol a forgalmazók hozzájuthatnak a példányokhoz. Az MGYOSZ évente 10 millió forintos nagyságrendben költ kiadványok megjelentetésére.

 

Munkáltatói érdekképviseletek honlapjai

– Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége (ÁFEOSZ) – www.afeosz.hu

– Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) – www.iposz.hu

– Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetsége (KISOSZ) – www.kisosz.hu

– Magyar Iparszövetség (OKISZ) - www.okisz.hu

– Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) – www.msztosz.hu

– Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) – www.mgyosz.hu

– Stratégiai és Közszolgáltató Társaságok Országos Szövetsége (STRATOSZ) – www.stratosz.hu

– Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) – www.vosz.hu

– Az Agrár Munkaadói Szövetség saját honlappal nem rendelkezik, internetes címe: amszeln@yahoo.com

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. október 13.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem