A pihenőidők
Pihenőidőnek azt az időtartamot nevezzük, amely alatt a munkavállaló pihenése érdekében munkavégzési kötelezettsége, a munkáltató pedig foglalkoztatási kötelezettsége alól mentesül.
Az Mt. a pihenőidő következő fajtáit ismeri:
– a munkaközi szünetet a napi munkaidő közben,
– a napi pihenőidőt két munkanap között,
– a heti pihenőnapokat két munkahét között,
– a munkaszüneti napokat.
A pihenőidők közös vonásai az alábbiak:
– a pihenőidők feltételeit és kötelező mértékét a jogszabályok mellőzhetetlen erővel állapítják meg,
– a pihenőidőre a munkavállalónak alanyi joga van, erről nem mondhat le,
– a pihenőidőre vonatkozó szabályok megtartásáért a munkáltató, illetve annak illetékes vezetője felelősséggel tartozik.
(A pihenőidő egyik fontos formája a munkavállalót megillető rendes szabadság. Ezzel azonban a szabadság egyéb fajtáival együtt utóbb, külön részben foglalkozunk.)
Munkaközi szünet
A szabályok szerint munkaközi szünet a munkavállalót akkor illeti meg, ha a beosztása szerinti napi munkaidő vagy a rendkívüli munkavégzés időtartama a 6 órát meghaladja, továbbá minden további 3 óra munkavégzés után (Mt. 122. §).
Ha tehát a munkavállaló napi munkaideje a 6 órát nem haladja meg, és rendkívüli munkát sem rendelnek el részére, a munkaközi szünet kiadása nem kötelező. Másfelől viszont az olyan munkavállaló, akit napi 8 órás munkaidőben foglalkoztatnak, és akár csak néhány óra rendkívüli munkát rendelnek el részére, a kilenc órát meghaladó munkavégzés esetén már két ízben jogosult munkaközi szünetre.
Az Mt. szerint a munkaközi szünetet a munkavégzés megszakításával kell kiadni (Mt. 122. §).
Az Mt. nem rendelkezik kifejezetten arról, hogy a munkaközi szünetet hogyan kell kiadni; a munkaidőn belül vagy azon kívül. Két eset lehetséges:
– Ha munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek közötti megállapodás eltérően nem rendelkezik, a munkaközi szünet ideje – a készenléti jellegű munkakör kivételével – a munkaidőbe nem számít be [Mt. 117. § (1) bek. a) pont]. Egy további kérdés, hogy ilyenkor a szünet idejére valamilyen díjazás a munkavállalót megilleti-e? Véleményünk szerint ennek nincs akadálya, a kollektív szerződés vagy a felek megállapodása ilyen értelemben rendelkezhet [Mt. 13. § (3) bek.].
– Az előbbi rendelkezésből egyúttal következik, hogy a munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása a munkaközi szünet idejét – részben vagy egészben – eleve a munkaidő részének minősítse. Ebben az esetben viszont annak idejére a munkavállaló részére díjazás jár (havibéres esetén erről külön nem kell intézkedni, hiszen ezt a havibér eleve magában foglalja, teljesítménybérezésnél azonban erről külön rendelkezni kell.)
Munkaszünetként az Mt. szerint a munkavállalónak legalább 20 perc időt kell adni (Mt. 122. §). E rendelkezésből egyúttal következik az is, hogy nincs akadálya, hogy a munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása ennél hosszabb időtartamot határozzon meg. A fiatal munkavállaló részére azonban – ha a napi munkaideje a 4 órát meghaladja – eleve legalább 30 perc munkaközi szünetet kell engedélyezni [Mt. 129/A. § (2) bek.].
Kollektív szerződés az Mt. 117/A. §-ának (1) bekezdésében meghatározott területeken, illetve munkakörökben dolgozókra nézve a munkaközi szünetre vonatkozó rendelkezésektől eltérhet.
Napi pihenőidő
A napi pihenőidő az egymást követő munkanapok közötti pihenést szolgálja a munkavállaló számára. Az Mt. szerint a napi munka befejezése és a másnapi munkakezdés között legalább 11 óra pihenőidőt kell hagyni [Mt. 123. § (1) bek.]. Mindez nemcsak a munkaidő-beosztás rendjének kialakítására vonatkozik, hanem azt is jelenti, hogy rendkívüli munkát sem lehet olyan módon elrendelni, hogy az említett pihenőidő a munkavállalónak ne álljon rendelkezésére. Ha pedig kikerülhetetlen, hogy a rendkívüli munka befejezése és a másnapi munkakezdés előírt ideje között a 11 óra pihenőidő megvalósuljon, a munkavállaló másnap csak olyan időtől állítható munkába, hogy az említett tartamú pihenőidő számára meglegyen. Az emiatt kieső munkaidőre a munkavállalót távolléti díj illeti meg (LB 17. sz. állásfoglalás).
Kollektív szerződés vagy a felek megállapodása 11 óránál rövidebb, de legalább 8 óra pihenőidőt írhat elő, ennek lehetőségét azonban a szabályok két irányból is korlátozzák. Egyrészt nem kerülhet erre sor, ha a munkavállalót az egészséget károsító kockázatok között foglalkoztatják [Mt. 127. § (5) bek. c) pont], másrészt a legalább 8 órás pihenőidő biztosítását a kollektív szerződés vagy a felek megállapodása csak
– a készenléti jellegű munkakörben,
– a megszakítás nélküli, illetve
– a több műszakos munkarendben foglalkoztatott, továbbá
– az idénymunkát végző munkavállaló esetében írhatja elő [Mt. 123. § (2) bek.].
Kollektív szerződés vagy a felek megállapodása végül előírhatja, hogy a munkavállalót a készenlétet követően nem illeti meg pihenőidő, ha a készenlétet nem a munkáltató telephelyén töltötte el [Mt. 123. § (3) bek.].
Az egészségügyi törvényben meghatározott ügyeleti, készenléti feladatok ellátásában részt vevő munkavállalók esetében a kollektív szerződés intézkedhet a legalább 8 óra napi pihenőidő megállapításáról [Mt. 117/A. § (2) bek. c) pont]. Itt a kollektív szerződés az Mt. – fentebb ismertetett – 123. §-ának (3) bekezdésében foglaltaktól is eltérhet [Mt. 117/A. § (2) bek. d) pont].
Fiatal munkavállalók esetében a napi pihenőidő mértéke legalább 12 óra [Mt. 129/A. § (3) bek.].
Kollektív szerződés az Mt. 117/A. §-ának (1) bekezdésében meghatározott munkaterületeken, illetve munkakörökben dolgozókra nézve a napi pihenőidőre vonatkozó rendelkezésektől eltérhet.
Heti pihenőnap
A munkavállalót – az általános szabály szerint - hetenként két pihenőnap illeti meg, ezek közül az egyiknek vasárnapra kell esnie [Mt. 124. § (1) bek.].
Sajátos szabályok érvényesek munkaidőkeret alkalmazása esetére. Ezek szerint – az általános szabálynak megfelelő pihenőnapok helyett – a munkavállalónak
– a munkaidő-beosztása alapján hetenként legalább 48 órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is adható, amelybe a vasárnapnak is bele kell esnie [Mt. 124. § (2) bek.],
– a munkaidő-beosztása alapján hetenként legalább (ugyancsak) 48 órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is kiadható
a) a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben,
b) a készenléti jellegű munkakörben,
c) a megszakítás nélküli, illetve
d) a három vagy ennél több műszakos munkarendben foglalkoztatott, valamint
e) az idénymunka végzése esetében; ilyen alkalmakkor a vasárnapnak legalább havonta egy ízben kell a pihenőidőbe beleesnie [Mt. 124. § (3) bek.],
– a munkaidő-beosztás alapján hetenként legalább 40 órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is megállapítható, amennyiben a munkaidőkeret átlagában a munkavállaló heti pihenőideje legalább 48 órát kitesz; ez esetben a pihenőidőbe egy teljes naptári napnak és havonta egy alkalommal a vasárnapnak is bele kell esnie [Mt. 124. § (10) bek.].
Vasárnap
Külön foglalkoznak a szabályok a vasárnapi munkavégzés kérdéseivel. E szerint vasárnap rendes munkaidőben történő munkavégzés csak az alábbi esetekben [Mt. 124/A. § (1) bekezdés] rendelhető el:
– a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál, illetőleg munkakörben; a munkáltató, illetve munkakör akkor minősül vasárnapon rendeltetése folytán működő munkáltatónak, illetve munkakörnek, ha a tevékenység során nyújtott szolgáltatás e napon történő rendszeres igénybevételére a vasárnaphoz közvetlenül kapcsolódó helyben kialakult vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásokból eredő igény alapján, vagy az élet, testi épség, egészség, továbbá a vagyontárgyak védelme érdekében kerül sor [Mt. 124/A. (2) bekezdés];
– a készenléti jellegű munkakörben, a megszakítás nélküli, illetve a három vagy több műszakos munkarendben foglalkoztatott, továbbá az idénymunkát végző munkavállalók esetében [Mt. 124. § (3) bek.];
– a heti pihenőnapok lehetséges összevonása [Mt. 124. § (5)–(6) bekezdés] eseteiben.
Azokban az esetekben, amikor a fentiek alapján munkát vasárnapra is elrendelnek, havonta legalább egy pihenőnapot (pihenőidőt) vasárnap kell kiadni. Hat nap munkavégzést követően egy pihenőnap (pihenőidő) kiadása kötelező. Ez utóbbi alól a több műszakos, a megszakítás nélküli munkarendben, illetőleg munkakörben foglalkoztatott, továbbá az idénymunkát végző munkavállaló esetében a kollektív szerződés kivételt tehet [Mt. 124. § (3) bek.].
Ha a munkavállaló a fenti rendelkezések alkalmazásával vasárnap munkát köteles végezni, számára az ezt közvetlenül megelőző szombaton rendes munkaidőben történő munkavégzés nem rendelhető el. Kivétel ez alól a megszakítás nélküli, a három vagy ennél több műszakos munkarendben, a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben, a részmunkaidő esetén a felek megállapodása alapján rendes munkaidőben kizárólag szombaton és vasárnap foglalkoztatott, valamint az idénymunkát végző munkavállaló [Mt. 124/A. § (4) bek.].
Munkaszüneti nap
Munkaszüneti napon a munkavállaló csak a megszakítás nélküli munkarendben, vagy a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál (erre nézve értelemszerűen alkalmazandók az előbbiekben kifejtettek), illetőleg ilyen munkakörben foglalkoztatható [Mt. 125. § (1) bek.]. E rendelkezés nem érinti az Mt. 127. §-a (1) bekezdésének második mondatában foglalt eseteket. (E szerint munkaszüneti napon rendkívüli munkavégzés kizárólag a rendes munkaidőben e napon is foglalkoztatható munkavállaló számára, vagy baleset, elemi csapás vagy súlyos kár, továbbá az életet, egészséget, testi épséget fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, illetőleg elhárítása érdekében rendelhető el.)
Ha a munkaszüneti nap vasárnapra esik, az e napon, illetve a húsvétvasárnapon és a pünkösdvasárnapon történő munkavégzés tekintetében a munkaszüneti napra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni [Mt. 125. § (4) bek.].
Munkaszüneti napon a munkaidő-beosztás alapján munkát végző
– havidíjas munkavállalót – a havi munkabérén felül – a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabére,
– teljesítménybérrel vagy órabérrel díjazott munkavállalót – a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabérén felül - távolléti díja illeti meg [Mt. 149. § (1) bek.].
Munkaszüneti napon a rendkívüli munkavégzésre kötelezett munkavállalót – a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabéren felül – az Mt. 147. § (3) vagy (5) bekezdésében meghatározott ellenérték (100, illetve 50 százalékos pótlék vagy átalánydíj) is megilleti [Mt. 149. § (2) bek.].
Az Mt. szerint a munkaidő beosztásának a munkaszüneti napok miatt indokolt változtatását a gazdasági miniszter évente szabályozza. A változtatás – elsődlegesen gazdasági megfontolások szerint – pihenőnappá minősíthet munkanapokat, vagy pihenőnapon a munkanapnak megfelelő általános munkavégzési kötelezettséget írhat elő. E változtatás során azonban vasárnap nem nyilvánítható munkanappá [Mt. 125. § (5) bek.].
Végül felhívjuk a figyelmet arra, hogy a kollektív szerződés az Mt. 117/A. §-ának (1) bekezdésében meghatározott területeken, illetve munkakörökben dolgozókra nézve a vasárnapi és a munkaszüneti napon történő munkavégzésre vonatkozó rendelkezésektől eltérhet. A pihenőnapok összevonása
A szabályok a munkaidőkeret alkalmazása esetére módot nyújtanak a (heti) pihenőidő(k) összevont kiadására is. Az idevonatkozó rendelkezés szerint munkaidőkeret alkalmazása esetén a pihenőnap kéthetente, illetve kollektív szerződés rendelkezése esetén, vagy a felek megállapodása alapján legfeljebb havonta, idénymunka esetén a felek megállapodása alapján legfeljebb kéthavonta, részben vagy egészben, összevontan is kiadható, továbbá egyes meghatározott esetekben, így a készenléti jellegű munkakörben, a megszakítás nélküli, illetve a három vagy több műszakos munkarendben foglalkoztatott, továbbá az idényjellegű munkát végzők esetében a kollektív szerződés rendelkezése alapján akár hat hónapra kiterjedően – részben vagy egészben – is előírható [Mt. 124. § (5) bek.].
Ezekben az esetekben azonban a pihenőnap összevonásának időtartama az alkalmazott munkaidőkeret időtartamát nem haladhatja meg. Hat nap munkavégzést követően egy pihenőnap kiadása kötelező, de ez alól a több műszakos, a megszakítás nélküli munkarendben, illetőleg munkakörben foglalkoztatott, továbbá az idénymunkát végző munkavállaló esetében a kollektív szerződés kivételt tehet [Mt. 124. § (7) bek.].
Nem kerülhet viszont sor a heti pihenőnapok összevonására olyan munkavállaló esetében, akinek a foglalkoztatására jogszabályban meghatározott egészségkárosító kockázatok között kerül sor [Mt. 124. § (6) bekezdés], valamint a fiatal munkavállalók esetében (Mt. 129/A. §).
Csak az érintett munkavállalók hozzájárulása esetén van mód az összevont pihenőnap kiadására az alábbi esetekben:
– a terhes nő esetében terhessége megállapításától a gyermeke egyéves koráig;
– a gyermekét egyedül nevelő férfi esetében ugyancsak a gyermeke egyéves koráig [Mt. 124. § (8)–(9) bek.]
A szabadságok
Szabadságnak azt az időtartamot nevezzük, amely alatt a munkavállaló meghatározott jogcímen, általában hosszabb időn keresztül mentesül munkavégzési kötelezettsége, a munkáltató pedig foglalkoztatási kötelezettsége alól.
A szabadság járandóság két fő formája a rendes és a rendkívüli szabadság.
A rendes szabadság
A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alapszabadságból és pótszabadságból áll [Mt. 130. § (1) bek.].
A rendes szabadságra a jogszabályban meghatározott feltételek fennállása esetén a munkavállalónak alanyi joga van.
Alapszabadság
Alapszabadságként a munkavállalót naptári évenként minimálisan 20 munkanap illeti meg, de ennek mértéke a munkavállaló
a) 25. életévétől |
21, |
b) 28. életévétől |
22, |
c) 31. életévétől |
23, |
d) 33. életévétől |
24, |
e) 35. életévétől |
25, |
f) 37. életévétől |
26, |
g) 39. életévétől |
27, |
h) 41. életévétől |
28, |
i) 43. életévétől |
29, |
j) 45. életévétől |
30 |
munkanapra emelkedik [Mt. 131. § (2) bek.].
A hosszabb tartamú alapszabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben az arra jogosító életkort betölti [Mt. 131. § (3) bek.].
Pótszabadság
A pótszabadság – mint a neve is jelzi – járulékos jellegű, az alapszabadságot egészíti ki. Ugyancsak naptári évenként jár a munkavállalónak.
Az Mt. szerint a pótszabadság az életkor, a gyermeknevelés, valamint a munkavállaló fogyatékossága, illetve egészségi ártalom miatt jár. Így pótszabadság illeti meg a fiatalkorút, a szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót vagy a gyermekét egyedül nevelő apát, a gyermekek számától és életkorától függően, továbbá a vak munkavállalót és a föld alatt vagy ionizáló sugárzásnak kitett munkahelyen dolgozót.
A fiatalkorú munkavállalónak évenként öt munkanap pótszabadság jár, utoljára abban az évben, amelyben a fiatalkorú a tizennyolcadik életévét betölti [Mt. 132. § (1) bek.].
A szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót vagy gyermekét egyedül nevelő szülőt évenként a tizenhat évesnél fiatalabb egy gyermeke után kettő, két gyermeke után négy, kettőnél több gyermeke után összesen hét munkanap pótszabadság illeti meg. E pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti [Mt. 132. § (2) bek.].
A vak munkavállalónak évenként öt munkanap pótszabadság jár [Mt. 132. § (3) bek.].
A föld alatt állandó jelleggel dolgozó, illetve az ionizáló sugárzásnak kitett munkahelyen naponta legalább három órát töltő munkavállalót évenként öt munkanap pótszabadság illeti meg [Mt. 132. § (4) bek.]. Kollektív szerződés, illetve munkaszerződés a fentebb felsoroltakon túlmenően egyéb pótszabadságokat is megállapíthat [Mt. 132. § (6) bek.].
A pótszabadság - kollektív szerződés eltérő rendelkezése hiányában – a munkavállalót az alapszabadságon felül és a többféle címen járó pótszabadság egymás mellett is megilleti [Mt. 132. § (7) bek.].
A nem teljes munkaidejűek szabadsága
A rendes szabadság a munkavállalót akkor is megilleti, ha a munkáltató nem teljes munkaidőre alkalmazta. Így a részmunkaidőben foglalkoztatott nyugdíjas vagy más munkavállalókat, a további munkaviszonyban (másodállásban, mellékfoglalkozásban) munkát végzőket is. (Lásd ezekről részletesebben az LB MK 18. és 19. sz. állásfoglalásait!) A rendes szabadság eltérő munkabeosztás esetén
Az Mt. a szabadságot munkanapban határozza meg, így kiadásánál szabadságnapként csak a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokat kell figyelembe venni. Ennek megfelelően a heti munkaidő-beosztásból adódó pihenőnap (szabad szombat) nem számít be a munkavállaló szabadságába, arra tekintettel a szabadság nem csökkenthető.
A szabadság megállapítása részben más módon történik az általános öt naptól eltérő, heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkarendben dolgozóknál. Ilyenkor a heti két pihenőnapon (munkaszüneti napon) felüli szabadnapok beszámítanak a szabadságba.
Annak a munkavállalónak pedig, akinek a munkaidő-beosztása nem tesz lehetővé hetenként két pihenőnapot, úgy kell megállapítani a szabadságát, hogy azonos naptári időszakra (hétre) mentesüljön a munkavégzés alól, mint az ötnapos munkahéttel dolgozók (Mt. 135. §).
Szabadság a munkaviszony szünetelése tartamára
A rendes szabadság a meghatározott esetekben megilleti a munkavállalót munkaviszonya szünetelésének időtartamára is, mégpedig az Mt. szerint a következő esetekben:
– a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára,
– a szülési szabadság tartamára,
– a tizennégy éven aluli gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság első évére,
– a harminc napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság tartamára,
– a tartalékos katonai szolgálati idejére és
– minden olyan, munkában nem töltött időre, amelyre a munkavállaló távollétidíj-, illetve átlagkereset-fizetésben részesül [Mt. 130. § (2) bek.]
A 30 napot meghaladó fizetés nélküli szabadság tartamára – kollektív szerződés vagy a felek megállapodása hiányában – az első naptól kezdődően nem jár szabadság.
A keresőképtelenséget okozó betegség tartamára is megilleti a munkavállalót szabadság. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a táppénzes betegállomány ideje alatt a szabadság kötelezően kiadható, hanem azt, hogy a munkaviszony ezen a címen történő szünetelése időtartamát a szabadság mértékének megállapításakor figyelembe kell venni. (LB Mfv. II. 10648/19977. sz., BH 1999/2/87. jogeset.)
Járandóság a szabadság idejére
A munkavállalót a rendes szabadság idejére távolléti díj illeti meg [Mt. 151. § (2) bek. e) pont].
A szabadság kiadása
A szabadság kiadásánál a következőkre kell figyelemmel lenni:
A munkáltatónak a munkavállalók szabadságolását előre meg kell terveznie. Ehhez ki kell kérnie az üzemi tanács véleményét is [Mt. 65. § (3) bek. e) pont, 134. § (1) bek.].
A szabadságot a tárgyévben (esedékességének évében) kell kiadni. A munkáltató a munkavállaló betegsége vagy a személyét érintő más elháríthatatlan akadály esetén az akadályoztatás megszűnésétől számított 30 napon belül adja ki, ha az esedékesség éve eltelt. E rendelkezéstől érvényesen eltérni nem lehet. Kivételesen fontos gazdasági érdek esetén a szabadságot legkésőbb a tárgyévet követő év június 30-áig, kollektív szerződés rendelkezése esetén a tárgyévet követő év december 31-éig kell kiadni [Mt. 134. § (3) bek. a) pont].
Az esedékesség évében ki nem adott évi rendes szabadságot a munkavállaló az elévülési időn belül követelheti (LB M. törv. II. 10 013/1984/2. sz.).
A szabadságot természetben kell kiadni, pénzben megváltani – az Mt. 136. § (1) bekezdésében meghatározott eseteket kivéve – tilos.
A tárgyévben belül a szabadság kiadásának időpontját – a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató határozza meg [134. § (1) bek.].
Az alapszabadság egynegyedét – a munkaviszony első három hónapját kivéve – a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét a szabadság kezdete előtt legkésőbb tizenöt nappal be kell jelenteni [Mt. 134. § (2) bek.].
A szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt egy hónappal közölni kell. Az időpontot a munkáltató csak rendkívül indokolt esetben változtathatja meg, és a munkavállalónak ezzel összefüggésben felmerült kárát, illetve költségeit köteles megtéríteni [Mt. 134. § (5) bek.].
A szabadságot kettőnél több részletben csak a munkavállaló kérésére lehet kiadni [Mt. 134. § (4) bek.].
A munkáltató a munkavállaló már megkezdett szabadságát kivételesen fontos érdekből megszakíthatja. Ebben az esetben a szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre, illetőleg a visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít be. A munkavállalónak a megszakítással összefüggésben felmerült kárát, illetve költségeit a munkáltató köteles megtéríteni [Mt. 134. § (6) bek.].
Speciális megoldás érvényesül a szabadság kiadásával kapcsolatban a munkaviszony megszűnésekor, illetőleg a munkaviszony tartós szünetelésének egyes eseteiben. Az Mt. szerint a munkavállaló munkaviszonya megszűnésekor, illetőleg sorkatonai vagy polgári szolgálatra történő behívásakor, ha a munkáltatónál eltöltött idővel arányos szabadságát nem kapta meg, azt pénzben kell megváltani [Mt. 136. § (1) bek.].
Ha a munkavállaló a munkaviszonya megszűnéséig több szabadságot vett igénybe annál, mint ami a munkáltatónál eltöltött időre megilletné, a különbözetre kifizetett munkabért köteles visszafizetni. Nem követelhető vissza a túlfizetés, ha a munkaviszony a munkavállaló nyugdíjazása vagy halála, illetve a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt szűnt meg, vagy a munkavállalót sorkatonai, illetőleg polgári szolgálatra hívták be [Mt. 136. § (2) bek.].
Az Mt. 140/A. §-a szerint a munkáltató köteles nyilvántartani a munkavállalók szabadságának kiadásával és egyéb munkaidő-kedvezményével kapcsolatos adatokat.
A rendkívüli szabadság
Az Mt. ugyan a rendkívüli szabadságról külön nem szól, de abból, hogy meghatározza, mi tekintendő rendes szabadságnak (Mt. 130-133. §), következik, hogy minden egyéb szabadságfajta rendkívüli szabadságként értékelhető.
A rendkívüli szabadságok közös jellemzője, hogy közérdek, illetőleg nyomós személyi, családi körülmények játszanak szerepet juttatásukban.
Rendkívüli szabadságban a munkáltató részesítheti a munkavállalót, a jogszabály által meghatározott esetekben azonban a munkavállalónak arra alanyi joga van.
A rendkívüli szabadságok az ezek tartamára járó ellátástól függően többfélék. Az esetek egy részében a munkavállaló a szabadság tartamára ellátást kap, ezt azonban csak részben a munkáltatótól (ez is különböző összegekről, illetőleg különböző időre szólhat), más esetekben külső szervektől (pl. társadalombiztosítástól). Ez utóbbi esetekben a munkáltatótól az adott időre fizetés nélküli szabadságon van. További esetekben a munkavállaló a szabadság tartamára nem kap ellátást (fizetést).
Az Mt. a rendkívüli szabadságok következő eseteiről rendelkezik: betegszabadság, szülési szabadság, gyermekgondozási és gyermekápolási szabadság, szabadság hozzátartozó gondozására, ápolására, szabadság az apának gyermeke születése esetére, szabadság saját lakás építéséhez, tanulmányi szabadság, szabadság a szakszervezeti tagok képzéséhez.
Betegszabadság
A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére – ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget – naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg. A munkavállaló keresőképtelenségét - a keresőképesség orvosi elbírálásáról szóló rendelkezéseknek megfelelően – a kezelőorvos igazolja [Mt. 137. § (1)–(2) bek.].
Év közben kezdődő munkaviszony esetén a munkavállaló a naptári évre járó betegszabadság időarányos részére jogosult. Ez azonban – ha a munkavállaló az év folyamán már munkaviszonyban állt – nem lehet több, mint a naptári évre járó betegszabadság még igénybe nem vett része.
A betegszabadság naptári évben igénybe nem vett része később nem igényelhető.
A betegszabadság egyébként nemcsak a munkavállaló munkában töltött idejére jár, hanem a munkaviszony szünetelésének olyan időszakaira is, amelyre a rendes szabadság jár [Mt. 130. § (2) bek.]; alkalmazni kell továbbá az igénybe vett betegszabadság idejére eső napok munkanapként történő számításba vételére vonatkozó egyes rendelkezéseket [Mt. 135. § (1)–(2) bek.] is; és végül ugyancsak alkalmazni kell a szabadság számításának a munkaviszonynak év közbeni kezdése esetére, valamint töredékidők számítására vonatkozó általános szabályokat is (Mt. 133. §, 137. §).
A betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére távolléti díjának 80 százaléka jár [Mt. 137. § (3) bek.].
A betegszabadság idejére járó juttatás (a távolléti díj 80 százaléka) a munkáltatót terheli, de kollektív szerződés ezt a mértéket magasabb összegben is megállapíthatja.
Szülési szabadság
A terhes, illetőleg a szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. Ezt úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen.
A szülési szabadság megszűnik
– a gyermek halva születése esetén az ettől számított hat hét elteltével;
– ha a gyermek meghal, a halált követő tizenötödik napon;
– ha a gyermeket – a külön jogszabályban foglaltak szerint – ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el, a gyermek elhelyezését követő napon.
A szülési szabadság említett megszűnése második és harmadik esetében a szülési szabadság időtartama - a szülést követően – hat hétnél rövidebb nem lehet.
Ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülési szabadság igénybe nem vett részét – a szülést követő egy év elteltéig – a gyermeknek az intézetből történt elbocsátása után is igénybe lehet venni [Mt. 138. § (1)–(4) bek.].
A szülési szabadság tartamára a munkavállaló nem a munkáltatótól, hanem a társadalombiztosítási szabályok szerint részesül ellátásban.
A csecsemő örökbefogadása esetén a szülő nőre vonatkozó kedvezmények az örökbe fogadó nőt illetik meg (LB MK 57. sz. állásfoglalás III. pontja).
Gyermekgondozási és gyermekápolási szabadság
A munkáltató a munkavállaló kérelmére, részére fizetés nélküli szabadságot köteles kiadni
– a szülési szabadság letelte után a gyermek gondozása céljából a gyermek harmadik, ha a munkavállaló a gyermek otthoni gondozása céljából gyermekgondozási segélyben részesül, a gyermek tizedik életéve betöltéséig, feltéve, hogy a munkavállaló a gyermeket otthonában gondozza;
– a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig [Mt 138. § (5) bek.].
Ha a gyesről visszatérő dolgozó munkaköre időközben megszűnt, és a munkáltató - munkaviszonyának felmondása helyett – más, a képzettségének megfelelő munkakörökben történő foglalkoztatására tesz ajánlatot, azt azonban a munkavállaló nem fogadja el, a saját hibájából nem végez munkát, ezért munkabérre sem tarthat igényt (LB M törv. II. 10 044/1992. sz., BH 1991/11/1731. jogeset).
Szabadság hozzátartozó gondozására, ápolására
A munkavállalónak – kérelmére – a tartós, előreláthatólag harminc napot meghaladó ápolásra vagy gondozásra szoruló közeli hozzátartozója otthoni ellátása céljából, ennek idejére, de legfeljebb két évre, a munkáltató fizetés nélküli szabadságot köteles engedélyezni, ha a munkavállaló az ápolást vagy gondozást személyesen végzi, A tartós otthoni ellátást és annak indokoltságát az ellátásra szoruló személy kezelőorvosa igazolja [139. § (1) bek.].
Közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, a házastárs egyenes ágbeli rokona, az örökbe fogadott, mostoha- és nevelt gyermek, az örökbe fogadó, a mostoha- és a nevelőszülő, a testvér, valamint az élettárs [Mt. 139. § (2) bek.].
Szabadság saját lakás építéséhez
A munkavállalónak – kérelmére – egy évig terjedő fizetés nélküli szabadságot kell engedélyezni, ha magánerőből saját részére lakást épít. A fizetés nélküli szabadságot az építési engedélyben megnevezett személy vagy helyette a vele együtt élő házastárs (élettárs) igényelheti.
E szabadságot – ha azt a munkavállaló megszakítás nélkül kívánja igénybe venni – a munkavállaló által megjelölt, legalább egy hónappal előzetesen közölt időpontban kell kiadni. Részletekben történő kivétel esetén a kiadás ütemezéséről a munkáltatóval előzetesen meg kell állapodni (Mt. 140. §).
Tanulmányi szabadság
A munkáltató az iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállalónak vizsgánként – ha egy vizsganapon több vizsgatárgyból kell vizsgáznia, vizsgatárgyanként –, a vizsga napját is beszámítva, négy munkanap fizetés nélküli szabadságot (az Mt. ezt is szabadidőnek nevezi) köteles adni. Vizsgának az oktatási intézmény által meghatározott számonkérés minősül. A diplomamunka (szak- és évfolyamdolgozat) előkészítéséhez a munkáltató további tíz munkanap fizetés nélküli szabadság igénybevételéhez köteles hozzájárulni. Ezeket a szabadidőket a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelően köteles ütemezni.
Az Mt. csak az említett iskolai rendszerű képzésben való részvétel esetén kötelezi a munkáltatót tanulmányi (fizetés nélküli) szabadság adására. Ugyanakkor kollektív szerződés a nem iskolai képzésben részt vevő munkavállaló számára is megállapíthat tanulmányi szabadságot, illetőleg ez tanulmányi szerződés útján is kötelezővé tehető, ideértve annak fizetetté tételét is [Mt. 115. § (3)–(6) bek.].
A munka mellett továbbtanulók számára nyújtandó munkaidő-kedvez-ményről a következő cím alatt szólunk.
Szabadság a szakszervezeti tagok továbbképzéséhez
A szakszervezet tagjai részére összesen – a szakszervezet által szervezett képzés, illetve továbbképzés céljára – a munkáltató köteles előzetes egyeztetés alapján minden tíz, a munkáltatóval munkaviszonyban álló szakszervezeti tag után évente egy nap rendkívüli fizetett szabadságot engedélyezni. A szabadság igénybe vehető mértékét a szakszervezet határozza meg. A szabadság igénybevétele előtt a munkáltatót legalább harminc nappal értesíteni kell [Mt. 25. § (4) bek.]. A szabadság kiszámítása
Ha a munkavállaló munkaviszonya év közben kezdődött, részére a szabadság arányos része jár [Mt. 133. § (1) bek.].
Ha a rendes szabadság kiszámításánál töredéknap keletkezik, a fél napot el nem érő töredék egész munkanapnak számít [Mt. 133. § (2) bek.].
Ha például a munkavállaló munkaviszonya az adott év április 12-én kezdődött, az év végéig 264 nap tartamú munkaviszonyt szerez. Ez az évnek 72,3%-a (264x100:365 = 72,3). Ha a munkavállaló teljes évi munkaviszony esetén ebben az évben 29 munkanap alapszabadságra és 7 munkanap pótszabadságra, összesen tehát 36 munkanap rendes szabadságra jogosult, akkor a tárgyévben ennek 72,3%-a jár részére. Ez 26,028 munkanapnak felel meg, amely (ez esetben lefelé) kerekítve 26 munkanap rendes szabadságra vonatkozó jogosultságot jelent.
Munkaidő-kedvezmények
Munkaidő-kedvezménynek azt nevezzük, amikor a munkavállaló a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidejénél rövidebb időre jogosan mentesül a munkavégzési kötelezettség alól. (Ezen nem változtat az, ha adott esetben a munkavállaló a kedvezményt összevontan, akár a napi munkaidő teljes idejére kiterjedően használhatja fel.)
Munkaidő-kedvezményben a munkavállalót – kérelmére – nyomós okból a munkáltató részesítheti. A jogszabály által meghatározott esetekben a kedvezmény a munkavállaló részére alanyi jogon jár.
A munkaidő-kedvezmény szólhat egy alkalomra (pl. a bútor, a tüzelő szállítása napjának meghatározott idejére a munkáltató engedélyezi az otthon maradást), és lehet rendszeres (pl. szoptatási időkedvezmény) is.
Ha a munkaidő-kedvezmény a munkavállalót megilleti, annak időtartamára – jogszabály eltérő rendelkezése hiányában – távolléti díj jár [Mt. 151. § (2) bek. g) pont]. Ha a kedvezményt a munkáltató nyújtja, az emiatt kiesett munkaidőre megállapodásuk szerint jár díjazás [Mt. 151. § (3) bek.].
Mint említettük, munkaidő-kedvezményben a munkavállalót általában a munkáltató jogosult részesíteni. Meghatározott esetekben azonban erre maga a jogszabály jogosítja fel. Ilyen esetek:
Szoptatási időkedvezmény
A nőnek a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy óra, ezt követően a kilencedik hónap végéig egy óra munkaidő-kedvezmény jár. Ikrek esetében a munkaidő-kedvezmény az ikrek számának megfelelő mértékben jár [Mt. 138. § (6) bek.]. E munkaidő-kedvezmény idejére a nőt távolléti díj illeti meg [Mt. 151. § (2) bek.].
A munkaviszonyban álló és csecsemőt örökbe fogadó nőt e munkaidő-kedvezmény az örökbefogadás napját követően illeti meg (LB MK 57. sz. állásfoglalás III. pontja).
Továbbtanulók munkaidő-kedvezménye
Az iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállalót ugyancsak megilleti munkaidő-kedvezmény. Ennek mértékét az oktatási intézmény által kibocsátott, a kötelező iskolai foglalkozás és a szakmai gyakorlat időtartamáról szóló igazolás alapján kell megállapítani oly módon, hogy a munkavállaló a foglalkozások kezdetére az oktatási helyre be tudjon érkezni. E munkaidő-kedvezmény nem fizetett, de tanulmányi szerződés vagy kollektív szerződés fizetetté teheti [Mt. 115. § (1)–(2) bek.].
A nem iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállalónak tanulmányi munkaidő-kedvezmény csak abban az esetben jár, ha azt munkaviszonyra vonatkozó szabály elrendeli, vagy a tanulmányi szerződés előírja [Mt. 115. § (5) bek.]
Ha pedig a munkavállaló általános iskolai tanulmányokat folytat, a fentiek szerint megillető munkaidő-kedvezmény tartamára részére a törvény rendelkezése szerint távolléti díj jár (Mt. 116. §).
Szakszervezeti tisztségviselők munkaidő-kedvezménye
Az Mt. szerint a munkáltató köteles a szakszervezeti tisztségviselője számára – a szakszervezeti tevékenység ellátásához - munkaidő-kedvezményt biztosítani. Ennek mértéke valamennyi tisztségviselőt figyelembe véve – eltérő megállapodás hiányában – minden három, a munkáltatóval munkaviszonyban álló szakszervezeti tag után havi két óra. E kedvezmény mértékébe a munkáltatóval való tárgyalás időtartama nem számít be. A munkaidő-kedvezmény felhasználásáról a szakszervezet dönt. A munkából való távolmaradást előre be kell jelenteni. E munkaidő-kedvezmény időtartamára a tisztségviselőt távolléti díj illeti meg [Mt. 25. § (1)–(3) bek.].
Az Mt. rendelkezik arról is, hogy mi történik a szakszervezetet megillető, de fel nem használt munkaidő-kedvezménnyel [Mt. 25. § (5) bek.].
A bejelentési kötelezettséggel kapcsolatban lényeges, hogy az olyan időben történjék, hogy a munkáltató kellő időben értesüljön róla. Hangsúlyozzuk, hogy a bejelentési kötelezettség csupán informálást jelent, tehát nem szükséges hozzá a munkáltató hozzájárulása.
Üzemi tanács tagjainak munkaidő-kedvezménye
Az üzemi tanács tagját havi munkaideje tíz százalékának, elnökét havi munkaideje tizenöt százalékának megfelelő munkaidő-kedvezmény illeti meg. A munkaidő-kedvezmény időtartamára távolléti díj jár [Mt. 62. § (2) bek.]. (Az Mt. lehetővé teszi, hogy az üzemi megállapodásban a kedvezmény felhasználását a törvényben meghatározott általános szabálytól eltérően állapítsák meg.)
A munkavédelmi képviselő munkaidő-kedvezménye
A munkáltatónak meg kell adnia a munkavédelmi képviselő számára az indokolt eljáráshoz szükséges, átlagkeresettel fizetett havi munkaideje legalább 10 százalékát elérő munkaidő-kedvezményt [1993. évi XCIII. törvény 75. § (1) bek. a) pont].
Egyéb jogos távollétek
Az Mt. 107. §-a szerint mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelezettség alól
a) amíg állampolgári kötelezettségét teljesíti,
b) közeli hozzátartozója halálakor, esetenként legalább két munkanapon át,
c) ha keresőképtelen beteg,
d) a kötelező orvosi vizsgálat (ideértve a terhességgel összefüggő orvosi vizsgálatot is) teljes tartamára,
e) amíg önkéntes, illetőleg létesítményi tűzoltóként tűzoltási vagy műszaki mentési szolgálatot lát el, feltéve, hogy a tűzoltás és a műszaki mentés nem munkaköri kötelezettsége,
f) a véradás miatt távol töltött teljes időtartamra, a munkahelyen kívül szervezett véradás esetén legalább négy órára,
g) ha elháríthatatlan ok miatt nem tud a munkahelyén megjelenni,
h) munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a munkáltató engedélye alapján.
Természetesen mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelezettség alól abban az esetben is, amikor a munkáltató működési körében felmerült okból nem tud munkát végezni [Mt. 150. § (1) bek.].
Az a) pont szerint állampolgári kötelezettség teljesítését jelenti a szavazás, hatósági, bírósági idézés alapján tanúként megjelenés, a hadkötelesként való sorozás és katonai nyilvántartásba vétel stb. Nem esik azonban ebbe a körbe a hatósági, bírósági idézés, ha ezen félként kell részt venni (LB MK 23. sz. állásfoglalás).
A b) pont szerinti közeli hozzátartozó alatt a házastárs, az egyenes ági rokon, a házastárs egyenes ági rokona, az örökbe fogadott, mostoha- és nevelt gyermek, az örökbe fogadó, a mostoha- és a nevelőszülő, a testvér, valamint az élettárs értendő [Mt. 139. § (2) bek.].
A c) pont alá eső keresőképtelen betegnek az tekintendő, aki a betegszabadságra vonatkozó igényét már kimerítette.
A d) pont szerint kötelező orvosi vizsgálatnak azt az orvosi vizsgálatot kell tekinteni, amelyen a munkavállaló egészségi állapotától függetlenül jogszabály rendelkezése alapján köteles részt venni. Így a terhes nőnek a terhesség ideje alatt terhességi orvosi vizsgálaton való részvételét, ha e vizsgálaton való megjelenésre csak a munkaidőn belül van lehetőség [LB MK 23. sz. állásfoglalás b) pontja].
A munkaviszonyra vonatkozó szabály rendelkezése [h) pont] folytán mentesül a munkavállaló a munkavégzés kötelezettsége alól, például az időleges munkakötelezettség elrendelése folytán más helyen munkára kötelezett munkavállaló, e munka idejére.
Munkabértérítés a távollét tartamára
A munkavégzési kötelezettsége alól a fenti esetekben mentesülő munkavállalót a jogszabályban meghatározott esetekben, illetőleg időtartamra a munkáltatótól térítés illeti meg. Így az állampolgári kötelezettségét teljesítő munkavállalót, a közeli hozzátartozó halála miatt távol lévő munkavállalót esetenként legfeljebb két munkanapra, valamint a kötelező orvosi vizsgálat vagy véradás miatt munkahelyétől távol lévő munkavállalót, továbbá a munkaviszonyra vonatkozó egyéb szabályban meghatározott munkavégzés alóli felmentés tartamára. A munkavállaló térítésként távolléti díjra jogosult [Mt. 151. § (2) bek.].
Megjegyzendő, hogy az állampolgári kötelesség teljesítése csak annyiban vezet a munkavégzési kötelezettség alóli mentesüléshez, és jár annak idejére térítés, ha annak munkaidőn kívül nem lehet eleget tenni. További követelmény, hogy állampolgári kötelezettségeinek a munkavállaló a legkisebb munkaidő-kieséssel köteles eleget tenni [LB MK 23. sz. állásfoglalás a) pontja].
Ha a munkavállaló a munkáltató engedélye alapján mentesül a munkavégzés alól [Mt. 107. § h) pont], az emiatt kiesett munkaidőre megállapodásuk szerint jár díjazás [Mt. 151. § (3) bek.].
Itt is utalunk arra, hogy ha a munkavállaló a munkáltató működési körébe tartozó okból nem tud munkát végezni, az emiatt kieső munkaidőre (állásidő) személyi alapbére illeti meg [Mt. 151. § (4) bek.].
Eljárás havidíjas dolgozónál
Azokban az esetekben, amikor a távollét tartamára a fentiek szerint a munkavállaló térítésre nem jogosult, de havidíjas, a távollét idejére jutó összeggel havi munkabérét csökkenteni kell. Ennek végrehajtása az egyenlőtlen munkaidő-beosztású havidíjasoknál, valamint azoknál, akiknek a munkaideje a feladatokhoz igazodó (pl. újságíró, házfelügyelő), erre vonatkozó külön állásfoglalás (LB MK 80. sz. állásfoglalás) szerint történhet.
Bejelentési kötelezettség, a munka felvétele
A munkavállalónak – bár erről a jogszabály külön nem rendelkezik, de a felek együttműködési kötelezettségéből [Mt. 3. § (1) bek.] is következően – a munkából távolmaradását előre, ha pedig ez nem lehetséges, mihelyt arra módja nyílik, felettesének vagy a munkáltató erre kijelölt dolgozójának tudomására kell hoznia.
Hangsúlyozni kell, hogy ez a kötelezettség a munkavállalót akkor terheli, amikor egyébként a munkából való távolmaradása jogszabályokon alapul. Így pl. azokban az esetekben, amikor állampolgári kötelezettség teljesítése (tanúzás stb.) miatt a jogszabály rendelkezése értelmében eleve mentesül a munkavégzési kötelezettség alól. A munkavállalónak ilyenkor arról kell tájékoztatni a munkáltatót, hogy az említett kötelezettség teljesítése végett mely napon vagy napokon lesz távol. (A munkáltatónak gondoskodnia kell a hiányzó munkavállaló munkájának munkaszervezés stb. útján történő elvégzéséről.) Ha a munkavállaló ezt nem teszi, nem lesz ugyan igazolatlan mulasztó, a bejelentés elmulasztásáért azonban felelősséggel tartozik. (Tehát az igazolatlan hiányzás esetére a jogszabályban, kollektív szerződésben előírt követelményeket ugyan vele szemben nem lehet alkalmazni, de a bejelentés vétkes elmulasztásáért felelősségre vonható.)
Természetesen lehetnek esetek, amikor a munkavállaló az előzetes bejelentésre kellő gondosság ellenére sem képes. Például a jogszabályban megjelölt valamelyik közeli hozzátartozójának hirtelen halála miatt kell otthon maradnia. Ilyenkor a bejelentésre már rendszerint csak a távolmaradást követően kerülhet sor. Előfordulhat az is, hogy a munkavállaló maga kerül olyan állapotba, hogy a munkáltatóját csak bizonyos idő elteltével képes értesíteni; például közúti balesete folytán eszméletlen állapotban kórházba szállítják. Ilyen esetekben a munkavállalót nyilvánvalóan nem lehet az előzetes bejelentés elmulasztásáért felelősségre vonni, azonban ilyenkor is kötelessége, hogy amint arra lehetősége nyílik, munkáltatóját tájékoztassa.
Bár a jogszabály erről ugyancsak nem szól, nem lehet vitás, hogy – akkor, ha a munkáltató ezt kéri – az akadályoztatást előidéző körülményeket a munkavállalónak igazolnia is kell.
Ha a munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés ideje letelt, a munkavállaló köteles azonnal a munka felvétele végett a munkáltatónál jelentkezni.
Az igazolatlan mulasztás
A munka nem végzése lehet jogos és jogellenes magatartás. A munkavállalónak a munkavégzési kötelezettség alóli mentesüléséről természetesen csak akkor beszélhetünk, ha jogos okból nem végez munkát. Jogos okból nem kell a munkavállalónak munkát végeznie, ha a munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a munkáltató engedélye alapján mentesül a munkavégzés kötelezettsége alól (erről szóltak a fentiek). Az ezek hiányában történő távolmaradás viszont jogellenes távollétnek (igazolatlan mulasztásnak) minősül, tartamára a munkavállalót munkabér nem illeti meg, és a jogszabályban, kollektív szerződésben stb. meghatározott következményekkel jár.
Ha a munkavállalót saját felróható magatartása (bűncselekménye) miatt előzetes letartóztatásba helyezik, és munkahelyén emiatt nem tud megjelenni, a letartóztatás igazolása a munkahelytől való távolmaradását nem teszi igazolttá (LB M törv. II. 10 003/1981/2.).
A szabadságra vonatkozó kérelem előterjesztése után a munkahely elhagyása a szabadság kivételéhez való munkáltatói hozzájárulás hiányában igazolatlan mulasztásnak minősül (FMB 10. M 1098/1981/2.).
Az a körülmény, hogy a munkavállaló egy meghatározott időpontban éppen nem volt azon a területen, ahol ellenőrzés volt, még nem bizonyíték a nap, napok igazolatlan mulasztásaira. Az ellenőrzés időpontjában ugyanis dolgozhatott más munkaterületen, de igénybe vehette a részére járó munkaközi szünetet is (FMB 11 M 373/1985/3. sz.).
A munkavállaló alapvető munkaköri kötelezettséget szegett meg, amikor a kijelölt időben és helyen munkavégzésére nem jelent meg, igazolatlanul mulasztott (FMB 6. M 22/1985/3. sz.).
Az a munkavállaló, aki fokozott veszéllyel járó munkahelyen végzi a munkáját, és a munkaköréhez tartozik az elektromos berendezések javítása is, súlyos vétséget követ el, ha a munkahelyét a munkaidejének eltelte előtt elhagyja. A kötelezettségszegésével arányban álló büntetés enyhítésének nincs helye (LB M törv. I. 10 056/1986. sz., BH 1986/11/478. jogeset).