Új miniszter a tárca élén
A kormányfő Kiss Pétert, korábbi kancelláriaminisztert kérte fel a Szociális és Családügyi, valamint a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium összevonásával létrjövő Szociális és Munkaügyi Minisztérium vezetőjének. Kiss Péternek úgymond szoros kapcsolata van e területtel, hiszen 1995-98 között mint munkaügyi miniszter, majd 2002-2003 között mint foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter már irányította a tárcát.
Munkanélküliség – számokban
Az idén február-áprilisban a foglalkoztatottak száma 3 millió 908 ezer, a munkanélkülieké 319 ezer fő volt, a munkanélküliségi ráta pedig 7,5 százalékot tett ki – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) májusban. Tavaly, ugyanebben az időszakban a munkanélküliségi ráta 7,2 százalék volt. Az Eurostat által publikált harmonizált munkanélküliségi ráta az időszak középső hónapját jelentő márciusban az EU-15-ök átlagában 7,7 százalék, az EU-25-öket tekintve 8,6 százalék, Magyarországon pedig 7,6 százalék volt.
Adatok a versenyszféráról
Az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázis (EMMA) szerint jelenleg 2,8 millió dolgozót alkalmaznak a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó cégek, azaz a versenyszférában tevékenykedő vállalkozások. Az adatbázisba 2004. május 1-jétől kötelező bejelenteni a munkáltatóknak dolgozóik alkalmazását vagy munkaviszonyuk megszüntetését. Az elmúlt két év során 5,419 millió bejelentés érkezett az adatbázisba. Ebből 2,483 millió munkaviszony létesítésére, 1,710 millió annak megszüntetésére vonatkozott, 1,226 millió pedig olyan bejelentés volt, amely a határozott idejű munkaviszony vagy más okok miatt egyszerre jelezte a munkaviszony létesítését és megszüntetését. A munkáltatók közül egyre többen váltják ki a PIN-kódot, a két év átlagában a bejelentések 47 százaléka érkezett elektronikus úton.
OFA-programok
Évente 2,5-4,3 milliárd forint közötti összeget használ fel az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA); a pénzt – főként a nonprofit szervezetek – a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatásának javítására fordíthatják – hangzott el a témában tartott tájékoztatón májusban. Az OFA évente átlagosan 15-20 programot támogat, aminek eredményeként évente átlagosan 44 ezer hátrányos helyzetű személyt vonnak be különféle képzésekbe, vagy segítik foglalkoztatásukat. Az elmúlt öt évben 2500 pályázatot fogadtak, s ezek közül 1660 bizonyult támogathatónak.
Üzleti várakozások
Jelentősen javultak a magyar cégek üzleti várakozásai az első félévben – közölte Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke májusban, az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (MKIK GVI) áprilisban végzett konjunktúrafelmérésének megállapításait ismertető tájékoztatón. Ezek szerint jelentősen nőtt az üzleti kilátásokra vonatkozó bizalom, ugyanakkor nem változott az üzleti helyzet megítélése körüli bizonytalanság. A felmérésből kiderül: tovább növekedett a vállalkozások munkaerő-kereslete. Nőtt a létszám stabilitásával és a bővítéssel számoló cégek aránya, s csökkent a leépítést tervezőké. A létszámot leginkább a többségi külföldi tulajdonban lévő cégek tervezik növelni.
Nőtt a reálkereset
Az idén január-márciusban a bruttó átlagkereset 7,3, a nettó 8,3, a reálkereset pedig – 2,5 százalékos fogyasztóiár-index mellett - 5,7 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A vizsgált időszakban a versenyszférában tevékenykedők bruttó átlagkeresete 9,1 százalékkal, a költségvetési szférában dolgozóké 5 százalékkal volt több az előző év azonos időszaki értékénél. A nettó keresetek a költségvetés területén 6,5, a versenyszférában 9,6 százalékkal emelkedtek. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó 171 700 forintot, ezen belül a vállalkozásoknál foglalkoztatottak átlagosan 152 700 forintot kerestek. A költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 218 800 forint volt.
Moduláris képzés
Az idén ősszel két szakmacsoportban már a korszerű moduláris elvek szerint indítják az oktatást – tudatta a Nemzeti Szakképzési Intézet májusban. A nyugati országokban már régóta alkalmazott rendszerben egy-egy szakma ismeretanyagát egységekre – úgynevezett modulokra – bontják, így lehetnek olyan elemek, amelyek több szakmához is szükséges, egyforma tudásanyagot tartalmaznak.