×

Szervezetfejlesztés

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 94. számában (2005. december 15.)
A Magyarországon működő vállalatok közül főleg a nemzetközi cégek helyeznek hangsúlyt a szervezetfejlesztésre. A hazai tulajdonban lévő munkáltatók – mindenekelőtt a kis- és középvállalkozások – e téren meglehetősen passzívak. Szakemberek szerint ennek nemcsak anyagi, hanem szemléletbeli okai is vannak. Holott a szervezetfejlesztésre fordított összegeket a legjobban megtérülő invesztícióként tartják számon.

A cégvezetők gyakorta hangoztatják, hogy a piacon való sikeres szerepléshez elengedhetetlen a hatékonyság javítása. Ebben a szervezetfejlesztésnek és -korszerűsítésnek is komoly szerepe lehet, amely révén jó eredmények érhetők el a vezetési stratégia és a szervezeti felépítés, illetve a szervezeti kultúra és a vezetési stílus megújításakor. Módszerei közül kiemelendő a szervezeti piramis felső szintjéről menedzselt beavatkozások összessége (top-down módszerek), valamint a szervezet belső jellemzőire és a helyzetelemzésre, illetve a viselkedéstudományi és a szervezetpszichológiai technikákra alapozó eljárások rendszere.

Felkészülni a változásokra

A cégvezetők - napi munkájuk során – nagy erőkkel koncentrálnak a termelésre, a piacra, de kevésbé figyelnek az ott dolgozó munkatársakra, jóllehet, az ember a legfontosabb termelőerő – hangsúlyozta dr. Szoboszlai Attila, a Simol Szervezetfejlesztési és Stratégiai Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója, aki a Szervezetfejlesztők Magyarországi Társaságának elnöki tisztét is betölti.

Szerinte manapság a gazdasági élet legbiztosabb tényezője a változás. Erre a cégeknek is fel kell készülniük, s a szervezetfejlesztés éppen abban segíthet, hogy hatékonyabban tudjanak megbirkózni a felmerülő problémákkal s alkalmazkodjanak a megváltozott körülményekhez. A hatékonyabban működő szervezetben a munkatársak is jobban érzik magukat, eredményesebben tudják kibontakoztatni képességeiket s jobb megoldásokat találnak a feladatokra. Mindez pozitívan hathat az egész vállalat működésére, árbevételére, profitjára, ezért a szervezetfejlesztés a cégeknek és az ott dolgozó embereknek egyaránt fontos.

Az elnök kifejtette: a nemzetközi társaságok kultúrájába már szervesen beépült a szervezetfejlesztés (Organisation Development, OD), s az e körbe tartozó munkáltatók 80-90 százaléka fontosnak tartja e kérdést. Az elmúlt években számos multinacionális vállalat több száz millió forintot költött szervezetfejlesztésre magyarországi letelepedésekor, mondván: a kultúraváltás szükségessé teszi az itteni viszonyokkal harmonizáló szervezet kialakítását. E vállalatok – a tapasztalatok szerint – ezt követően is rendszeres igénybevevői a szervezetfejlesztési tanácsadói szolgáltatásoknak.

A magyar munkaadók filozófiájába – s nem csak a kis és közepes cégekéibe – nem épült be az OD, s ez alól nem kivétel néhány sikeresen működő magyar nagyvállalkozó sem.

 

Szakmai útmutatás és érdekképviselet

A Szervezetfejlesztők Magyarországi Társasága (SZMT) 1992-ben alakult nonprofit szervezetként; jelenleg 264 egyéni tagja van. Céljai között szerepel a szervezetfejlesztés (organization development) hazai megismertetése, szakma etikai kódexének folyamatos gondozása és érvényesítése, szakmai találkozók és fórumok megszervezése, valamint a tagság tájékozódását segítő információs csatornák működtetése.

Az SZMT fontos feladatának tartja a közös ismeret- és tudásbázis létrehozását, valamint a szervezetfejlesztési tanácsadói szakmai kompetenciák meghatározását és az erre épülő képzési, minősítési rendszer kialakítását. A szervezet célja, hogy a programjain való aktív részvétel mindenkor - hatékony és intenzív formában – konkrét és jól hasznosítható szakmai és piaci ismereteket nyújtson.

Szemléleti deficit

A szervezetfejlesztés természetesen nemcsak a nagy-, hanem a kisvállalkozások körében is fontos lehet, hozhat pozitív változást, javíthatja az eredményességet. A magyar gazdálkodók e területen tanúsított passzivitásának elsősorban szemléleti s nem anyagi okai vannak, jóllehet a szervezetfejlesztésre költött forintok – szakemberek szerint – a legjobban megtérülő invesztíciók közé tartoznak. Ez a megközelítési mód – amely a vezetők, a szakemberek nagyfokú bevonására épít – már negyedszázada ismert és alkalmazott Magyarországon is, és elterjedését az Európai Unió is támogatja. A vállalkozások vezetői közül talán kevesen tudják, hogy szervezetfejlesztésre uniós források – például aHumánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (HEFOP) pályázatának pénzeszközei – is igénybe vehetők.

A tanácsadó cégek többsége – a szervezetfejlesztés témakörében – tréningek szervezésével is foglalkozik. Nem elegendő azonban, ha a cég vezetőit, HR-munkatársait küldik el egy-egy ilyen kurzusra. A szervezetfejlesztést a cégen belül komplexen kell kezelni; e tevékenységbe a cég munkatársait is be kell vonni.

Amikor a tanácsadók megbízást kapnak egy vállalattól, mindig a helyzetfeltárással (diagnózissal) kezdik a munkát. A vezetőkkel és a dolgozókkal interjúkat készítenek, és ha szükséges, kérdőíves felmérést is végeznek (az adatokat természetesen titkosan kezelik). Ezt követően felvázolják, hogy mi lehet a helyes irány. Az úgynevezett workshopokon kiderülhet, hogy milyen problémákkal küzd az adott vállalat, s a tanácsadók arra törekszenek, hogy ezeket felismertessék a dolgozókkal. Fontos, hogy a munkatársak maguk mondják ki, mit kell másképpen végezniük a jövőben. Az öszszes kollégát úgynevezett "tisztítótűzön" kell átvinni – tette hozzá az elnök.

A szervezetfejlesztésen átesett cégnek érdemes rendszeresen újra áttekintenie, hogy az eltelt időszak alatt milyen változások történtek a gazdasági életben, a vállalatnál, s azok függvényében felmérni, hogy szükség van-e újabb szervezeti korrekciókra. Ha egy vállalatnál javul a hatékonyság, nehéz objektív számot mondani, hogy az hány százalékban köszönhető a szervezetfejlesztésnek. Dr. Szoboszlai Attila elmondta, volt olyan eset a praxisában, hogy egy céggel nem fix összegben, hanem sikerdíjban állapodott meg, s – mivel a vállalat a tanácsadást követően javította eredményességét - azt sikerült elnyerni.

 

Források a HEFOP-ban

A szervezetfejlesztés céljaira a HEFOP (Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program) forrásai is rendelkezésre állnak. A HEFOP-projektek – az Európai Unió Strukturális Alapjaitól kapott támogatások 2004-2006 közötti felhasználását megalapozó Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) részeként, számos európai uniós és hazai programmal összhangban – három szakminisztérium 750 millió eurós támogatásával valósulnak meg. Ezek hatékony végrehajtásáért a HEFOP Irányító Hatóság a felelős. Az elért eredményeket a HEFOP Monitoring Bizottság értékeli. A HEFOP forrásai:

– Európai Szociális Alap (ESZA): 386 millió euró,

– Európai Regionális Fejlesztési Alap: 177 millió euró,

– Hazai – főként költségvetési – forrás: 187 millió euró.

"Életmentő" korszerűsítés

Kulcsár Péter, az Ipargazdaságkutató és Tanácsadó Kft. ügyvezetője megerősíti: a magyar vállalatok körében – főleg a kis- és középvállalkozói kategóriában – nem élvez prioritást a szervezetfejlesztés és -korszerűsítés. Pedig ez esetben is igaz, hogy hosszú távon a drágább az olcsóbb megoldás. Az ügyvezető szerint a passzivitás oka nem kizárólag a pénzhiány, sokakat a pluszenergia- és időráfordítás riaszt. Visszatartó erő az is, hogy a tanácsadók nem adnak biztos receptet, sokkal inkább irányt mutatnak, s a végső döntéseket az átalakításról a cégvezetőknek kell meghozniuk.

Kulcsár Péter hangsúlyozta: szervezet-korszerűsítésre nemcsak a termelővállalatoknál, hanem az államigazgatásban is szükség lenne. A szakember szerint az egész struktúrát át kellene alakítani ahhoz, hogy a minisztériumok és a holdudvarukba tartozó intézmények korszerű és hatékony kiszolgálást nyújtsanak. Ez egyelőre nincs így, a problémákat – időnként – látványos létszámleépítéssel próbálják orvosolni.

A kivétel erősíti a szabályt, hiszen olyan magyar tulajdonban lévő középvállalatot is lehet találni, amelyik fontosnak tartja a szervezet megújítását. Hannauerné Szabó Anna, a mintegy százötven embert foglalkoztató hódmezővásárhelyi Eurohód Divat Kft. ügyvezető igazgatója érdeklődésünkre elmondta: az 1998-ban alakult vállalkozás az elmúlt években már átesett két-három cégátalakításon. Ha ez nem történt volna meg, a vállalat – sok más magyar textilipari céghez hasonlóan – tönkrement volna. Ennek viszont éppen az ellenkezője következett be, hiszen a társaság ma már több önálló céget magában foglaló vállalatcsoporttá fejlődött.

Tevékenysége a profiljába tartozó teljes vertikumot felöleli, s képes volt arra – annak ellenére, hogy a magyar textilipar korántsem a virágkorát éli –, hogy saját fejlesztésű termékkel is megjelenjen a piacon. A társaság fennállása óta tudatosan alkalmazta a szervezetfejlesztési módszereket, igénybe vette tanácsadó cégek segítségét, s a dolgozók és a vezetők több tréningen – csapatépítés, személyiségfejlesztés – vettek részt. Az igazgatónő szerint elengedhetetlen, hogy a változáskokat ne csak a vezetőkkel, hanem a dolgozókkal is el tudják fogadtatni.

Az Eurohód Kft.-nél nem kérdés, hogy a szervezetfejlesztésre fordított forintok megtérülnek-e. Az igazgatónő a legfontosabbnak azt tartja, hogy a cégnek sikerüljön megtartania piaci pozícióit. A társaság sikeressége nem közömbös a régió számára sem, hiszen a kft. – a százötven alkalmazotton kívül – még mintegy ötszáz alvállalkozónak és beszállítónak ad munkalehetőséget a környéken.

 

"Orvosság" a szervezetnek

Szakértők szerint öt főbb csoportba sorolhatók a szervezetfejlesztés tevékenységei:

1. Új rendszerek bevezetése

2. Együttműködés, szervezeti egység elérése

– együttműködési készségek fejlesztésével;

– workshopokkal;

– projekt teammel;

– tréningekkel;

– szerepelemzéssel.

3. Csoportfejlesztés

– a konszenzushoz vezető akciótervekkel;

– problémafeltáró csoportülésekkel;

– a vezetők által bemutatott tervekkel.

4. Csoportközi kapcsolatok fejlesztése

5. Képzési tevékenység

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem