Adózási szabályok
Az uniós országok adózási szabályainak ismerete nemcsak tanácsos, de szinte nélkülözhetetlen is a hazai munkaadók számára. Annál is inkább, hiszen a csatlakozás után széles körű lehetőségek nyíltak a határokon átívelő gazdasági kapcsolatok kialakítására. A SALDO Rt. kiadványa minden bizonnyal hasznos útmutatóként szolgálhat az üzleti szereplők számára: országonként foglalja össze az érvényben lévő adójogszabályokat.
Az összeállításban részletesen megismerjük a magánszemélyek jövedelemadójára, az általános forgalmi, illetve a társasági adóra, valamint az egyéb adókra (köztük a társadalombiztosítási járulékra, a kamat-, a vagyon- és az ingatlanadóra, a vállalati gépjárműadóra és a helyi adókra stb.) vonatkozó előírásokat. Ugyanakkor betekinthetünk a kedvezmények körébe, s tájékozódhatunk az adó megfizetésével, illetve a kettős adózás elkerülésével kapcsolatos tudnivalókról. Az útbaigazító táblázatok – a hozzájuk tartozó magyarázatokkal – az adókulcsokat szemléltetik. A "Hasznos tudnivalók" a cégalapítás feltételeit, a vállalkozási formákat és a bejelentési kötelezettségeket ismertetik.
A könyv végén összehasonlító táblázat található az Európai Unió tagországainak többnyire 2005. január 1-jétől érvényes adóiról és az illetékekről. A táblázat a személyi jövedelemadó jövedelemhatárain és adókulcsain kívül valamennyi adónem és a társadalombiztosítási járulék adókulcsát is tartalmazza. A mértékek sokszor különböző feltételekhez kötöttek, ezekre nézvést az érintett tagországoknál leírtak az irányadók.
U-tagállamok adózása. Szerkesztette: dr. Bessenyei Gábor és dr. Bokor Pál. SALDO Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Rt. Budapest, 2005. 470 oldal. Ára: 6200 Ft.
Közösségi jogrendszer
A hazai vállalkozások – különösen a külpiaci kapcsolatokkal rendelkezők - számos információt igényelnek a közösségi jog legfontosabb szabályairól. Az e témában íródott, "Az Európai Unió joga" című terjedelmes kézikönyv immár a második kiadásban jelent meg, s az EU jogában és jogintézményeiben bekövetkezett változásokat veszi sorra. Egyfelől betekintést nyújt a közösség jogalkotási, döntéshozatali és jogszolgáltatási mechanizmusába, másfelől információkkal szolgál az EU szervezetének fejlődéséről, illetve a belső piac és az európai versenyjog szabályozásáról.
A 14 fejezetből álló kötet megismertet a Közösségek létrejöttének előzményeivel, bővülésével, a szerződésekkel és Magyarország eddigi útjával, amely az együttműködési és társulási megállapodástól a csatlakozási szerződésig elvezetett. A szerzők bemutatják az EU intézményrendszerét, a közösségi jogforrásokat s hazánk részvételét a döntéshozatalban. Ugyanakkor megismerhetjük az áruk és a személyek szabad mozgásával, a letelepedés szabadságával, a tőkemozgásokkal, valamint a fizetések szabadságával kapcsolatos közösségi rendelkezéseket.
A vállalkozások versenyjogi szabályai közt a versenykorlátozásról, az erőfölénnyel való visszaélés tilalmáról, a trösztellenes eljárás fázisairól, valamint az állami támogatásokról olvashatunk. Végül a közös külkereskedelmi, mezőgazdasági, környezeti politikáról, az EU közös kül- és biztonságpolitikájáról, valamint a személyek szabad mozgásával kapcsolatos együttműködésről (schengeni megállapodás, Europol, Eurojust) szerezhetünk értékes információkat.
r. Várnay Ernő-dr. Papp Mónika: Az Európai Unió joga. KJK-KERSZÖV Jogi és Üzleti Kiadó Kft., Budapest, 2005. 946 oldal. Ára: 5600 Ft+áfa.
Javadalmazás-menedzsment
Bár a javadalmazás modelljei és technikái még országhatárokon belül is rendkívül sokfélék, abban mégis közösek, hogy meghatározó jelentőségük van a cégek stratégiai céljainak elérésében. Talán épp ez indokolja az e téren érzékelhető útkeresést, kísérletezést, nem utolsósorban a gyakorlati tapasztalatok tudományos igényű összegzését. Egy, eredetileg Angliában, Reward Management címmel megjelent, s eddig öt kiadást megélt kézikönyv hazai kiadásával - melynek megalkotásában a HayGroupnál tevékenykedő magyar kollégák is szerepet vállaltak – a kiadó arra tesz kísérletet, hogy a nemzetközileg elfogadott irányelveket, koncepciókat és megközelítési módokat hozzáférhetővé tegye a szakemberek számára.
A Javadalmazás-menedzsment című könyv szerzői természetesen nem törekszenek arra, hogy recepteket és mintákat adjanak, hiszen azt mondják, hogy azok a legjobb javadalmazási formák, amelyek az adott szervezet számára a leginkább megfelelőek. E területen nincsenek azonnali megoldások és gyors változások, ám léteznek olyan irányelvek, amelyek segítenek a legjobb gyakorlat kiválasztásában.
A szerzők megállapítása szerint vállalati szinten a gyakorlatiasság a cél, s a témák tárgyalása során ezen elvhez végig következetesen tartják magukat.
A szerzők – s a HayGroup hazai adaptációkat készítő munkatársai – a könyvben foglaltakkal kellő elméleti és gyakorlati ismerettel vértezik fel a HR-eseket, hogy megvalósíthassák cégeiknél az elkötelező ösztönzést, a diszkriminációmentes bérezést és a rugalmas juttatásokat.