Munkanélküliség – számokban
Az augusztustól októberig terjedő időszakban 7,3 százalék volt a munkanélküliségi ráta, amely 1,2 százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál, és megegyezik a július-szeptemberivel – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) novemberben. A vizsgált hónapokban a foglalkoztatottak száma 3 millió 932 ezer, a munkanélküliek száma 308 ezer volt. Az augusztus-októberi időszak átlagában a 15-74 éves népesség 54,9 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. A foglalkoztatotti létszám 18 ezer fővel volt több, mint az előző év azonos időszakában. Az év eleji, január-márciusi állapothoz viszonyítva a foglalkoztatottak létszáma 62 ezer fővel nőtt. Az Eurostat által publikált harmonizált munkanélküliségi ráta az időszak középső hónapját jelentő szeptemberben az EU 15 tagországában 7,5, az EU-25-ben 8,3, Magyarországon 7 százalék volt. Az állástalanok 22,7 százaléka a 15-24 éves korosztályból kerül ki. Az e korcsoportot jellemző munkanélküliségi ráta 20,2 százalék volt, szemben az előző évi 16,2 százalékkal. A munkanélküliek 46,6 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, ez 1,4 százalékponttal haladta meg a tavalyi értéket.
Hefop-pályázatok
November elejéig a 191 milliárd forintból gazdálkodó humánerőforrás-fejlesztési operatív program keretében 3393 pályamunkát nyújtottak be, 727 beadványt támogathatónak tartottak, s 419 pályázóval már szerződést is kötöttek. A kifizetett támogatási összeg 26,5 milliárd forint - tudatta a program irányító hatósága. Aprojektet 75 százalékban az Európai Unió, 25 százalékban a magyar költségvetés finanszírozza. A pályázók jobb tájékozódását szolgálja, hogy a számukra postán elküldött jelszóval az irányító hatóság internetes oldalán hozzáférhetnek saját munkájuk aktuális információihoz.
Foglalkoztatási együttműködés
Jelenleg 100 felett van a helyi foglalkoztatási együttműködések száma. Ezek szereplői a térség önkormányzatai, munkaadói, szakszervezetei, oktatási intézményei, a civil szervezetek, illetve a helyi munkaügyi intézmények – hangzott el a témával foglalkozó novemberi konferencia megnyitóján. Az együttműködést a helyi szereplők kezdeményezik, saját lehetőségeik jobb kihasználása érdekében. E társulások szervezése – nyugat-európai, főként ausztriai tapasztalatok alapján - néhány éve kezdődött Magyarországon.
Ágazati bérmegállapodás
Az építőipar reprezentatív munkavállalói és munkaadói érdek-képviseletei novemberben a minimálbér 63 000 forintra történő emeléséről írtak alá kollektív szerződést Budapesten. Hasonlóképpen a szakképzettséget, illetve a beosztást elismerő húszfokozatú bértarifáról is megállapodtak. Az aláíró szakszervezetek által képviselt dolgozói létszám 145 ezer. Az aláírt ágazati kollektív szerződés kiterjesztése a szektor 309 ezer dolgozóját érintően határoz majd meg munkajogi, bérezési feltételeket.
Nőtt a reálkereset
Az év első kilenc hónapjában, a nemzetgazdaságban a bruttó átlagkereset 9,7, a nettó 10,7, a reálkereset – a fogyasztóiár-index 3,7 százalékos növekedése mellett – 6,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal illetékese novemberben. A teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó 154 600 forintot, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók 144 200, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók 179 900 forintot kerestek átlagosan január-szeptemberben.
Egyezség a MÁV-nál
A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) országos választmánya novemberi rendkívüli ülésén elfogadta a megállapodást a MÁV üzletági munkáltatóival, így megoldódik a tervezett létszámleépítés miatt kialakult munkaügyi konfliktus. Az egyezség révén a leépítésben érintett munkavállalókat részmunkaidőben foglalkoztatják. Az érintettek eddigi munkaideje 80 százalékra csökken – ezért bérük 90 százalékát kapják meg. A szakszervezet a MÁV árufuvarozási üzletágának gazdasági társaságba szervezését tudomásul veszi. Ugyanakkor tárgyalások folynak a munkavállalók tulajdonszerzéséről a létrejövő árufuvarozási társaságban.
Munkaügy – békéltetők
Az amerikai békéltetőszolgálat két képviselője az amerikai sztrájktapasztalatokról tartott beszámolót a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat (MKDSZ) képviselőinek. A négynapos tréning során a magyar szervezet 14 új tagját készítették fel a feladatok ellátására. Magyarországon a mediátorokat évente 50-60 esetben kérik fel a vita rendezésének segítésére, míg az Amerikai Egyesült Államokban – ahol vita esetén törvény kötelezi a feleket a szervezet tevékenységének igénybevételére – évente 40 000 esetet kezelnek.
Közmunkaprogram
A kormány által elindított közmunkaprogram keretében a szociális ellátások megszervezésére, az intézmény-karbantartási, valamint -felújítási munkálatokra összesen 25 ezer álláskeresőt alkalmazhatnak állami támogatásból az önkormányzatok. A hét hónapos programra hétmilliárd forintot fordít a költségvetés és a Munkaerő-piaci Alap. A pályázatra 355 dokumentáció érkezett, melyek közül a kormány 353-at támogatott.